HW News: GTX 590 nemíří na pozici jedničky

aktualizováno 
Pravda o připravované dvoujádrové grafice nVidie může být nepříjemná. Pentium G840, nejlevnější Sandy Bridge. Herní operační paměti v edici Sniper.

nVidia Fermi - koncepční studie

GTX 590 nemíří na pozici jedničky
V současnosti nejrychlejší grafickou kartou je dvoujádrový Radeon HD 6990. V prodeji je téměř týden a přestože jeho cena je výrazně vyšší než u průměrných grafických karet, dá se říci, že má úspěch. Již brzy se ale objeví jiná grafická karta od nVidie, jejíž cílem je zastínit rozruch kolem nejnovější karty AMD. Půjde o GeForce GTX 590, novou dvoujádrovou kartu nVidie.

Samotná nVidia se k GeForce GTX 590 zatím příliš vyjadřovat nechce, pouze potvrdila, že kartu skutečně vydá a půjde o velmi výkonný model, který si poradí se všemi současnými hrami. Přesto je k dispozici stále více informací, které naznačují, na co se můžeme těšit. Předběžně lze konstatovat, že šance nVidie dostat se zpět na pozici jedničky v podávaném výkonu, jsou malé.

GeForce GTX 590

Několik zdrojů blízkých výrobcům grafických karet definitivně potvrdilo, že GeForce GTX 590 bude založena na dvojici jader GF 110. Půjde tedy o řešení nejvíce se blížící dvěma GeForce GTX 580. Zda se může výsledný výkon blížit pověstnému GTX 580 SLI, které jako jediné řešení překonalo ve výkonu Radeon HD 6990, si dovolí tvrdit jen málokdo.

GeForce GTX 580 SLI

Vývoj nové duální karty nVidie nebyl rozhodně bez problémů. Původně se totiž předpokládalo, že se tato grafika objeví ještě v únoru. Není jasné, zda to souvisí přímo s uvedení překvapivého konkurenčního Radeonu, ale představení karty veřejnosti bylo opožděno. Přestože nVidia dělá co jen může, ubírá se zjevně stejnou cestou jako AMD. Výkon v grafice tak bude opět vykoupen vysokou spotřebou energie. S jádrem GF110 současně musí řešit problémy s vyzařovaným teplem.

První specifikace, které se podařilo potvrdit z více nezávislých zdrojů, mluví vcelku jasně. Výsledná karta bude mít na poměry nVidie velmi robustní architekturu. Odemčeno zůstalo všech 512 shader procesorů, což ve výsledku znamená 1024 CUDA shaderů na jediné kartě. Zdálo by se, že situace je naprosto stejná jako v případě referenčních GeForce GTX 580. Problémem však mohou být taktovací frekvence.

GPU GF110

Od začátku tohoto týdne koluje po internetu materiál zobrazující koncepci chlazení karty a její napájení. Bohužel, co do napájení nebude GeForce GTX 590 na takové technologické úrovni jako Radeon HD 6990. Provedení chladiče je pak velmi podobné. Karta používá celkem 10 fázový návrh napájení a vyžaduje dvě osmipinové přídavné linky.

Většina zdrojů se shoduje na cílové spotřebě 365 Wattů, což zhruba odpovídá konstrukci napájení. Prostým součtem spotřeby dvou GeForce GTX 580, která může dosahovat ke 244 Wattům, a zvážením požadavků na napájení komunikačního můstku, který jádra spojuje, dojdeme k hodnotě kolem 500 Wattů. Takové napájení ale karta nemá ani zdaleka k dispozici, což vede k jedinému možnému závěru. Frekvence shaderů i jádra budou velmi nízké. Odhady hovoří o 600 MHz pro jádro, výrobní vzorek měl 1200 MHz pro shadery.

Konkurenční Radeon HD 6990

Další vlastnosti GeForce GTX 590 pak věrně kopírují klasické jednojádrové karty. Paměťová sběrnice bude mít celkem 768 bitů a očekávat můžeme osazení až 3 GB paměti. Jako vždy půjde o čipy GDDR5 se čtyřnásobnou efektivitou. Výše pracovních frekvencí se zatím neví. S jistotou bude pod 3400 MHz (efektivně).

Pokud nedojde k nějakým nečekaným změnám, oficiálního představení GeForce GTX 590 bychom se měli dočkat už 22. března. O ceně zatím nemá smysl spekulovat, do značné míry ji ale může ovlivnit skutečný výkon. Zatím to vypadá, že si nVidia vydáním GeForce GTX 590 příliš nepomůže a zůstane až na druhém místě.


Pentium G840, nejlevnější Sandy Bridge
Už brzy se dočkáme prvních procesorů Intel Pentium založených na mikroarchitektuře Sandy Bridge. V krátké době se tak stanou nejlevnějším zástupcem této platformy. U nás si na ně ale ještě počkáme, protože zatím se prodávají pouze v Číně. Přesto mohou být rozumnou volbou pro levnější počítače.

Výpočetní výkon, který lze získat z procesorů Pentium, už dávno nepatří k nejlepšímu. Přesto tyto procesory bez větších problémů postačují na většinu práce pod Windows 7 a jen zřídka kdy se stávají omezením, které by znemožňovalo hrát hry. Nová generace založená na Sandy Bridge nabízí integrovanou grafiku, která se v levném počítači vždy hodí.

Intel Pentium Sandy Bridge

Jako předzvěst následujících modelů přichází osamocené Pentium G840. Jedná se přitom o klasický dvoujádrový procesor do socketu LGA1155, jehož integrované grafické jádro pracuje běžně na 850 MHz. Pokud se na něm rozhodnete hrát hry, v režimu TurboBoost může jeho takt dosáhnout k 1100 MHz. Architektura grafiky je ale velmi slabá a slušných výsledků se dočkáte stěží.

Samotný procesor pracuje na 2,8 GHz, což je dáno základní frekvencí 100 MHz a 28x násobičem. Ten je uzamčený, což znamená, že nejde o variantu procesoru se snadnou cestou k přetaktování. Lákavá má být především cena, která se usadí pod 1800 Kč. Pentium G840 tak bude jen o málo dražší než dobíhající prodej dvoujádrových Celeronů.

Přestože je procesor vyráběn na 32 nm technologii, jeho celková spotřeba zcela odpovídá starším modelům. Do značné míry se na tom podílí i integrovaná grafika, která doposud patřila do čipsetu. Intel stanovuje výsledné TDP na 65 Wattů.

Oproti dražším procesorům z řady Core i3 má Pentium jistá omezení. Těmi nejvýraznějšími jsou odlišnosti ve vyrovnávací paměti a (ne)podpora technologie HyperThreading. Procesor pak na každém jádru nabízí 256 kB cache v úrovni L2 a společnou úroveň L3 o velikosti 3 MB.


Herní operační paměti v edici Sniper
Při prohledávání nabídky operačních pamětí nezřídka narazíme na moduly a paměťové kity, které se snaží tvářit originálně. Výrobci často uvádějí, že jejich paměti jsou navrženy speciálně pro hráče. Kromě ohromné velikosti RAM pak dokáží pracovat obvykle na vyšších frekvencích, než je běžné, občas se objeví změny v napájení. Reálný dopad na výkon počítače je však stále malý.

Další z takovýchto produktů představila společnost G.Skill, která podle vlastních slov připravila sérii pamětí Sniper výhradně pro hráče. Na první pohled tak můžeme identifikovat lákavě vyhlížející chladič, který naznačuje použití vyšších pracovních frekvencí. Tyto paměti jsou fyzicky vyrobené tak, aby bez problémů pracovali na frekvenci kolem 1600 MHz. To však může znemožnit integrovaný řadič na procesoru, ke kterému paměti použijete.

G.Skill Sniper

Paměti budou dostupné ve dvou různých paměťových kitech. Vyskytovat se má balení 2x 4 GB nebo 3x 4 GB. Volba by měla záviset na tom, zda používáte procesory LGA 1366 s tříkanálovým řadičem nebo některý z ostatních procesorů s řadičem dvoukanálovým. Pokud se nepustíte do dalšího taktování, jsou tyto paměti schopné pracovat s relativně nízkým napájením a to na 1,25 Voltech. G.Skill uvádí, že jde přibližně o desetinovou úsporu energie vůči srovnatelným modelům konkurence.

U rychlých operačních pamětí se v poslední době nedaří výrazněji vylepšit časování. Právě zde ale tkví hlavní rozdíly ve využitelném "výkonu". Časování modulů G.Skill Sniper je tudíž standardně nastaveno na 9-9-9-24.

G.Skill chce nabízet také variantu bez úspory energie s napájením 1,5 V, kde může modul pracovat až na frekvenci 1866 MHz. Časování se pak zhorší na 9-10-9-28. Objevit by se měla i jakási standardní varianta taktovaná na 1333 MHz s časováním 9-9-9-24 a napájením 1,35 V.

Přestože k předvedení došlo nyní, uvedení do prodeje bude ještě nějakou dobu trvat. První odhady hovoří o tom, že série pamětí G.Skill Sniper bude dostupná zhruba do jednoho měsíce. Ceny budou samozřejmě vyšší, než za klasické noname paměti obdobných velikostí.


Zdroje: Engadget, G.Skill, Hexus, Intel, NordicHardware, nVidia, TechPowerUp, VR-Zone, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
 
Témata: Intel

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Nejočekávanější adventury roku 2019

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019....

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější...

Nejočekávanější akční hry roku 2019

Rage 2

Akční hry jsou již tradičně tím nejvíce zastoupeným žánrem, a proto nám ani letos na výpis těch nejzajímavějších...

Najdete na iDNES.cz