HW News: Grafické trio od AMD pro měsíc únor

aktualizováno 
AMD připravuje kartu na hry i kancelářský propadák >> ASRock představuje novou základní desku postavenou na starém Atomu v kombinaci s nVidia Ion >> SSD disky s 25nm technologií v přípravě

Radeon HD 5570 společnosti Unika

Grafické trio od AMD pro měsíc únor
Začal únor a na tento měsíc slíbila AMD vypuštění několika nových grafických karet. O některých z nich jsme vás již informovali, přesto nalezneme minimálně dva levné modely, o kterých se toho doposud mnoho nevědělo. Ještě v tomto týdnu plánuje AMD oficiálně představit Radeon HD 5450 a o týden později se zřejmě objeví na trhu i Radeon HD 5570 a následovat by jej měl Radeon HD 5830.

Hned na úvod se sluší poznamenat, že jen jedna ze zmíněných karet bude pro hráče vhodná a ostatní nebudou žádné terno. AMD se u těchto karet zaměřila na cenu a bude se je snažit nabídnout především do běžných domácností a tam, kde se hry hrají jen svátečně. Tomu odpovídá i zařazení do tzv. kategorie entry-level nebo low-cost.

MSI Radeon HD 5450

Hardwarové specifikace hovoří jasně. Od Radeonu HD 5450 výkon v 3D grafice rozhodně nečekejte. Jádro dostalo jen 80 shader procesorů, které pracují na 650MHz. Shadery ale nebudou hlavní problém. Tím je totiž zúžená paměťová sběrnice, která má jen 64bitů. Společně s lákavým 1GB pamětí GDDR3 (efektivně na 1600MHz), bude tvořit kartu vhodnou především na přehrávání HD videa ve Windows 7. Všechny prodávané modely by měly mít výstup v HDMI a za cenu mírně přes 1000Kč dostanete také podporu DirectX 11.

O Radeonu HD 5570 víme detaily především díky u nás nepříliš známému výrobci grafických karet, společnosti Unika. Ta totiž bez váhání vypustila do internetu obrázky její nové karty a současně s nimi unikly i přesné specifikace. Jádro grafiky tak bude pracovat na 650MHz, přičemž přes 128bitovou sběrnici k němu budou připojeny paměti GDDR3. O nasazení modulů GDDR5 se zde příliš neuvažuje a tak zvolené paměti poběží s efektivním taktem 1800MHz.

Radeon HD 5570 společnosti Unika

Výhodou této karty bude především jednoslotové provedení bez nutnosti přívodu dodatečného napájení. Hodit se bude například do HTPC, přičemž by karta měla mít stále vcelku příznivou cenu. AMD slíbila, že se nebude prodávat za více než 100USD, což by za současných podmínek mělo znamenat, že ji pořídíte do 2000Kč. Na hry Radeon HD 5570 ale stále nebude to pravé.

Světlou výjimkou, která budí patřičný zájem, je karta Radeon HD 5830. Zde AMD otevřeně přiznává, že se ji snažila vytvořit tak, aby vyhovovala hráčům a přesto nebyla drahá. Karta však měla být uvedena na trh mezi prvními, původně už 25. ledna. AMD zřejmě trápí při vývoji nějaký velký problém, protože kartu odložila na druhou polovinu února. Server Digitimes přišel s informací, že se vyskytl problém s PCB karty (tištěnou deskou), což ale takovou míru zpoždění zcela nevysvětluje.

GPU Cedar

Mezi tiskovými zprávami ani na oficiálních stránkách toho ze specifikací mnoho nenajdeme. AMD je stále velmi opatrná na zveřejnění klíčových informací a tak nám nezbývá, než se spolehnout na zahraniční servery. Podle jejich odhadů se bude Radeon HD 5830 prodávat zhruba za 240USD (tedy něco málo přes 4500Kč).

Radeon HD 5830???

To nejdůležitější, počet shader procesorů, je pro nás stále tabu. Existuje pouze neověřitelný odhad, který hovoří o počtu 1280 shaderů. AMD před časem ale přiznala, že Radeon HD 5830 bude výkonnostní obdobou Radeonu HD 4890. Znamenalo by to, že shaderů bude rozhodně méně.

V případě komunikace grafického jádra s pamětí a v jejím typu už máme jasno. Radeon HD 5830 vychází z architektury jádra označovaného jako Cedar a bude mít 256bitovou paměťovou sběrnici. Moduly GDDR5 navíc zlevnily natolik, že se AMD nevyplatí dát na herní kartu něco jiného. Ty nejsmělejší odhady hovoří o výsledném výkonu kolem 1660GigaFlopů.

Radeon HD 5830???

Mocným marketingem nevládne jen konkurenční nVidia a tak je s Radeonem HD 5830 spjat i jeden drobný trik. AMD totiž představila v mobilní divizi stejnojmennou kartu, která nemá s Radeonem HD 5830 určeným do stolního počítače pranic společného. Útěchou tak může být alespoň fakt, že obě karty podporují urychlování grafiky v DirectX 11.


ASRock představuje základní desku postavenou na starém Atomu
Pokud si chcete sami postavit HTPC do obýváku a nepadla Vám do oka modernizovaná verze procesoru Atom Pinetrail, možná máte poslední šanci na nákup slušné základní desky se starým Atomem bez integrované grafiky. Před pár dny ji na náš trh přinesla společnost ASRock a kromě původního Atomu 330 nabízí také podpůrný čipset nVidia Ion. Za současných podmínek se však nelze divit vyšší ceně.

Výpočetní výkon tak obstarává procesor Atom 330, což je integrované dvoujádro, jehož kořeny sahají do první poloviny loňského roku. Nedá se o něm říci, že by poskytoval oslnivý výkon. Ve Windows XP si přitom vede velmi slušně, ve Vistě a Windows 7 je to ale o poznání horší. Zástupci společnosti ASRock se dušují, že udělali vše proto, aby z této malé platformy dostali maximum.

ASRock A330ION

Na desce formátu mini-ITX spočívá naštěstí první generace čipsetu nVidia Ion. Procesor se tak nemusí starat o podporu pamětí a grafický výkon. Alespoň co se akcelerace HD videa týká, bude rozhodně stačit. ASRock však nabízí i něco více. Jeho vývojáři navrhli desku tak, aby mohla pracovat s pamětmi DDR3. Ty mohou být osazeny sice jen ve dvou modulech, ale v celkové kapacitě 4GB a to na frekvenci 1066MHz. Pro srovnání s původními čipsety Intel je to čtyřnásobný vzrůst velikosti podporované paměti.

Jako na každé správné mini-ITX desce, i zde nalezneme jediný slot PCI Express v plné délce 16x. Osadit do něj lze samozřejmě lepší grafiku, lépe by se v něm ale vyjímal televizní tuner. Integrované příslušenství je jedním slovem běžné. Na zadním headeru nás tak zaujme především výstup zvukové karty pro systém 7.1, dvojice portů e-SATA a při produkování kvalitního obrazu nezbytný HDMI konektor.

ASRock A330ION

Samotný výrobce propaguje svou základní desku na základě čísel získaných při testech v 3D Mark 2005 a 2006. Podle nich má použití pamětí DDR3 v kombinaci s integrovaným jádrem nVidia GeForce 9400 za následek zlepšení v grafice až o 50%. Bohužel k celkovému zvýšení výpočetního výkonu nedošlo ani o 5%, což jenom podtrhuje nízký výkon Atomu 330.

Nemilé překvapení nám ASRock přichystal především v podobě ceny, která začíná na 2700Kč. Deska je nabízena pod názvem A330ION, ovšem investice do ní je na zvážení. Za stejnou cenu lze totiž pořídit i výkonnější alternativu a za mírný příplatek se Atomu úplně vyhnout.


SSD disky s 25nm technologií v přípravě
Intel je ve spolupráci se společností Micron připraven začít vyrábět paměťové čipy na 25nm technologii. Prozatím se bude jednat výhradně o paměti typu Flash, jejichž hlavní uplatnění je při výrobě pevných disků založených na technologii SSD. Pevné disky by se tak mohly zase o něco zrychlit a především budou energeticky úspornější.

Fabrika na výrobu Flash pamětí

Intel hodlá rozhodně navázat na úspěchy se současnou 34nm technologií, kterou používá například na sériích disků X25-V a X25-M. I v blízké budoucnosti chce vyrábět především MLC disky, což není žádné překvapení, protože jsou oproti SLC na výrobu výrazně levnější Prozatím se mluví o výrobě čipů s kapacitou 64GB a tak lze předpokládat, že podle ní budou odstupňovány jednotlivé modely.

Je zajímavé, že v uskupení společností Intel a Micron v oblasti výroby pevných disků nemá Intel většinový podíl. Vývoj vlastní z 51% procent společnost Micron a jen z 49% Intel. Důležité ale je, že postupem času na tomto spojení vydělají všichni. Samozřejmě, z počátku bude nově vyvinutou technologii potřeba zaplatit, což se projeví na vyšší prodejní ceně disků v okamžiku uvedení. Brzy by ale měly 25nm disky zlevnit, protože reálné náklady na výrobu 25nm čipů jsou oproti současnosné 34nm architektuře zhruba poloviční.

Výroba SSD

Přesto že se Intel i Micron snaží vzbudit dojem, že 25nm pevné disky jsou již za dveřmi, než se objeví první kusy v obchodech, může trvat poměrně dlouho. Výrobní technologie je již vyzkoušená, ale je třeba ještě postavit velkou výrobní linku a tak tisková zpráva s rozpaky dodává, že první SSD disky vyrobené na 25nm můžeme očekávat na úplném konci letošního roku. Do té doby bychom už měli znát i jejich rychlosti, jelikož se vyrobilo několik vzorků, které budou brzy podrobeny veřejnému testování.


Zdroje: AMD, ASRock, Dailytech, Digit-Life, Fudzilla, HKEPC, Intel, RegHardware, VR-Zone & Xbitlabs

Autor:
 
Témata: Intel, Testování

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

Další z rubriky

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

Nejočekávanější adventury roku 2019

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019....

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější...

Fortnite vládne i na Switchi, hraje ho víc lidí než Maria nebo Zeldu

Super Mario

Nejhranějším titulem na konzoli Nintendo Switch byla v roce 2018 populární střílečka Fortnite. Dokázala porazit i hity...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz