Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. září 2021 Zlata

HW News: Grafická karta pracuje na 1GHz

Oficiální přetaktovaná verze Radeon HD 4890 >> Základní deska se sedmi plnými sloty PCI Express >> Levné počítače s AMD pro příští léta

Sapphire HD 4890 Atomic

Grafická karta pracuje na 1GHz
Novou a zřejmě také nejvýkonnější jednojádrovou kartu pod hlavičkou AMD představila společnost Sapphire. Aniž by byl uveden nový model grafického jádra, dostane nVidia opět zajímavou konkurenci. Karta je totiž silně přetaktována a frekvence grafického jádra je poprvé oficiálně nastavena na 1GHz. Co je důležité, vyšším frekvencím bude odpovídat i výsledný výkon karty.

Sapphire HD 4890 Atomic

Ve vývoji grafických karet nastává opět určité mezidobí, které se brzy projeví úbytkem nových karet na trhu. nVidia i AMD se totiž ve svých laboratořích připravují na výrobu grafických karet schopných pracovat s hardwarovým urychlováním DirectX 11 a karty se současnými DirecX 10 (potažmo 10.1) již nejsou prioritou. Externí výrobci karet si tak začínají stále více konkurovat a snaží se již zaběhnuté karty změnit tak, aby podávaly co nejlepší výkony. V současnosti jim to navíc u karet od nVidie umožňují zmírněné výrobní licenční podmínky. Činní se ale i partneři AMD a tak není o zajímavosti nouze.

Sapphire HD 4890 Atomic

Právě touto cestou vznikají karty jako je Sapphire HD 4890 Atomic, které se snaží dostat z původního již tak velmi výkonného základu opravdové maximum. AMD dříve naznačila, že přetaktovat RV790 krátkodobě na 1GHz nebude velkým problémem. Že ale situace dojde až tak daleko, že se brzy začnou prodávat sériově vyráběné karty na této frekvenci, to tušil málokdo.

Použité grafické jádro není přitom úplným zázrakem ba ani plnokrevnou horkou novinkou. Jeho základ tkví totiž ve starším jádru RV770, které je úspěšně používáno u Radeonu HD 4870. I tyto karty jsou výkonné, přesto je frekvence jádra nastavená na 1000MHz u sériové karty z této řady nemyslitelná. AMD ale provedlo u jádra RV790 několik změn, které pozitivně zapůsobily na stabilitu. Starší Radeony HD 4870 byly navíc známé tím, že jejich vyšší přetaktování neumožňoval VideoBIOS, který je u Radeonu HD 4890 kompletně změněn.

Sapphire HD 4890 Atomic

Samotné nové jádro by ale podle společnosti Sapphire na dosažení hranice 1000MHz prý nestačilo. Velkou slabinou je zde 55nm technologie jádra, která vysoko taktovanou kartu značně zahřívá a současně přidává nemalé nároky na napájení. Radeon HD 4890 Atomic tak musel být vybaven namísto sériového chlazení něčím lepším a Sapphire zvolila u hráčů oblíbené chlazení Vapor-X. To můžeme vidět i u posledních Radeonů HD 4870, které Sapphire řadí do série Toxic.

Problémy se ale nevyhnuly ani původnímu napájení. Po přetaktování již kartě nestačí obvyklé napájení pomocí dvojice šestipinových PCI-E konektorů. Druhý konektor byl vyměněn za osmipinový, přičemž se počítá s tím, že jádro i paměti budou konzumovat velké množství proudu. Skutečný maximální odběr tohoto monstra výrobce zatím zřejmě raději nezveřejnil.

Sapphire HD 4890 Atomic

Ve výsledku bude Sapphire HD 4890 Atomic bezesporu kartou s naprosto skvělým výkonem. Samotná představa 1GHz jádra se stejně taktovanými 800 shader procesory již budí patřičný respekt. Přetaktovány jsou přitom i paměti, které pracují efektivně na 4200MHz (fyzicky tedy na 1,05GHz). Odpověď na otázku, zda je toto taktování vůbec k něčemu dobré, může dát snad úplně první test HD 4890 Atomic, který provedl server Hexus.net. Zde v testu prováděném v 3D Mark06 dostala karta při rozlišení 1920x1200 (zapnuto 4xAA a 16xAF) přesně 12535 bodů. Test je třeba ale brát s rezervou, jelikož pro dnešní karty již nemusí být úplně vypovídající.

Chladič Vapor-X

Ten, kdo by si chtěl tento výkonný skvost do svého počítače pořídit, si však musí zatím nechat zajít chuť. Než se karta dostane u nás do obchodů, potrvá ještě minimálně měsíc. Poté by se karta měla prodávat za částku jen o málo vyšší než 8000Kč. Existuje bohužel také několik dobrých důvodů, proč si kartu nekoupit.

Vzhledem ke zvýšení napětí jádra, které Sapphire u těchto karet provedla, může být jejich životnost nižší. V počítači si navíc bude nutné nechat volné v každém případě minimálně tři sloty. Karta je sice i s chladičem dvouslotová, ale vzhledem k velkému zahřívání se bude bez dostatku chladného vzduchu přehřívat. Pokud už se pro kartu skutečně rozhodnete, neměli byste ponechat náhodě ani dostatečnou dimenzovanost počítačového zdroje. Bez dostatku energie se mohou totiž objevit při hraní velmi nepříjemné komplikace.


Základní deska se sedmi plnými sloty PCI Express
Převratnou základní desku, která zaujme každého hráče, se chystá přinést Asus. Již brzy budeme mít možnost zakoupit základ počítače, který dovolí využívat všechna dnes běžně používaná zapojení grafických karet. Jak se ale ukazuje, investice do předimenzované základní desky není rozhodně pro každého.

Hned na první pohled je patrný zásadní rozdíl mezi koncepcí běžné základní desky a  novinky v podobě P6T7 SuperComputer. Asus se rozhodl využít na maximum všech možností, které dnešní čipsety dávají. Na desce tak nemůže být integrován žádný jiný čipset než Intel X58, který je tou správnou cestou k podpoře procesorů Core i7. Otevřená cesta zůstává také vysokému taktování, jelikož napájení procesoru je řešeno velmi robustně.

P6T7 SuperComputer

Pro operační paměť je připraveno celkem šest slotů. Kombinace Core i7 a čipsetu X58 umožňuje používat maximálně 24GB paměti, která zde může být rozložena vhodně po 4GB modulech.

První co každého ale zřejmě napadne při pohledu na základní desku, je otázka využití většího množství slotů pro grafické karty. Všech sedm slotů PCI Express je přitom plnohodnotných a Asus neponechal v oblasti podpory grafických karet nic náhodě. Přímo prostřednictvím BIOSu desky a použitého čipsetu jsou podporována všechna standardní zapojení grafických karet do CrossFire. Podpora grafických karet nVidie je zajištěna zprostředkovaně přes dvojici čipů nForce 200. Při plném osazení kartami pracují čtyři sloty v režimu 16x a zbývající tři v režimu 8x.

P6T7 SuperComputer

Ostatní periferie integrované na základní desku lze i přes snahu o výběr co možná nejkvalitnějších komponent považovat za běžné. Na desce je tak přítomno šest SATA řadičů, najdeme zde dva gigabitové ethernety nebo 7.1kanálovou zvukovou kartu. Mezi USB konektory na zadním headeru můžeme pozorovat také eSATA a PS2 konektor. Přímo na desce nalezneme také dvojici SAS konektorů.

Se základní deskou založenou na čipsetu Intel X58 s dodatkem SuperComputer je spojena také ještě jedna drobnost. Jako první nepřišel s tímto označením Asus, ale Asrock. Ten totiž nabízí poněkud odlišně vybavenou desku pro procesory Core i7 pod názvem Asrock X58 SuperComputer. Zatímco cena desky Asrocku se pohybuje okolo 300USD, u Asusu zatím není jasno. Vzhledem k vybavení lze ale vysokou částku očekávat.


Levné počítače s AMD pro příští léta
Levnou platformu pro ne úplně nejbližší budoucnost začíná plánovat ve svých laboratořích AMD. Ta ponese zatím nejspíše jen kódové označení Dorado a mohla by přijít vhod každému, kdo si bude chtít postavit malý počítač a nestačí mu výkon procesoru Intel Atom. I nyní má AMD pro Atom konkurenci, kterou známe jako řadu procesorů Geode. Ty se ale v multimediálních počítačích neuchytily. Jejich spotřeba je totiž sice skvělá, výkonově ale již nepostačují ani na základní multimédia.

Nová platforma nebude nejspíše výsledkem ani tak vývojářů z AMD, jakožto jejich marketingového oddělení. Rozumný výkon za minimální finanční prostředky nebude AMD v příštích letech přinášet za pomoci nového revolučního procesoru, nýbrž díky procesorům současným. S definitivní platností je potvrzeno, že současný Socket AM3 bude podporován v nezměněné podobě nejméně do roku 2011.

AMD 780G

Aktuální plány AMD hovoří o příchodu čipsetu označovaného jako AMD 785G. Zde se ještě nebude jednat o Dorado, nýbrž o platformu s k kódovým označením Pisces. Ta by se měla objevit letos v listopadu. Má obsahovat především výkonné grafické jádro, jehož takt by se mohl podle toho, co naznačili zhruba před měsícem zástupci AMD, pohybovat přes 500MHz. Problém je ale v neupřesněném počtu shaderů, ke kterému se zatím nikdo z AMD z taktických důvodů nevyjádřil. Ví se především to, že součástí jádra bude podpora UVD 2.0 a grafika nebude mít tedy problém s přehráváním HD multimédií.

Dorado založené na procesorech odvozených z řady Phenom II, které budou vybaveny především nižším počtem jader, by se pak mělo objevit na začátku příštího roku. Základem zde má být čipset RS880 o jehož přesných specifikách lze zatím jen spekulovat. Podle AMD můžeme očekávat i zde podporu pamětí DDR3 a rychlého HyperTransportu 3.0.

AMD Dora

Zrychlovat se bude především grafické jádro, které by se mělo svým výkonem dostat na úroveň současného nižšího mainstreamu. Velké plány si s ním AMD ale zřejmě nedělá, jelikož již nyní uvádí podporu pouze DirectX 10.1. V době uvedení by již ale měly být DirectX 11 běžným standardem.

Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HardSpell, Hexus, OverclockersClub, The Inquirer, VR Zone & ZD Net

Autor:

Mohlo by vás zajímat

V druhé polovině roku 2021 vychází hned několik očekávaných herních titulů.

Témata: Dům roku, Intel
  • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Rozklad v přímém přenosu, z legendárního Blizzardu utíká, kdo může

Legendární Blizzard, který dal hernímu světu značky jako Warcraft, Diablo nebo Overwatch, neprožívá nejlepší časy....

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dlouho očekávaný návrat Diabla se nevydařil úplně podle představ

Remaster kultovního Diabla II sice vypadá na první pohled krásně, hráči však místo plného ponoření se do jeho světa...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

Herní vývojář podpořil zákaz potratů. Po bouřlivých reakcích odstoupil

Ředitel herního studia Tripwire Interactive vyvolal poprask na sociální síti Twitter, když podpořil kontroverzní...

ANKETA: Co pro vás znamená Matrix?

Od vydání prvního Matrixu uběhlo už přes dvacet let. Letos se do jeho světa znovu vrátíme. Napište nám, co po vás dnes...

Hotel Inferno je naprostý masakr. Slabší povahy a děti, raději neklikejte

Kultovní řežbu Doom zná každý hráč. Tvůrci extrémně krvavé filmové trilogie Hotel Inferno se jí inspirovali natolik, že...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...