HW News: Grafická karta MSI HAWK vrací úder

aktualizováno 
Přetaktovaná GeForce GTX 460 s výkonem modelu 470 v podání MSI. WD přichází s 3TB diskem. Dočkáme se interní varianty? Základ PC na hry s procesory AMD

MSI N460GTX HAWK

Grafická karta MSI HAWK vrací úder
Grafická karta nVidia GeForce GTX 460 se zdá se stala evergreenem. Přestože nVidia nabízí ještě dva výrazně výkonnější modely, výrobci si ji naprosto oblíbili. Důvodem je zřejmě její přijatelná spotřeba a skutečnost, že plně vyhovuje potřebám běžných hráčů. Její slávě může být ale brzy konec, protože 19. října konkurenční AMD vypustí definitivně novou generaci Radeonů. Kupříkladu v MSI si z toho zatím nic nedělají a k této grafice se vrátili již po několikáté.

V prodeji se má v co nejbližší době objevit karta MSI N460GTX HAWK, které se přezdívá "Talon Attack". Navazuje na nedávno uvedený model HAWK, ovšem tentokrát přichází s ještě lepšími pracovními frekvencemi. S přetaktováním souvisí také změny na PCB karty, zahození klasické koncepce chladiče nebo patřičný důraz na kvalitu zpracování. K lepšímu výkonu by měly přispět také změny v oblasti paměti.

MSI N460GTX HAWK

Jako každá správná GeForce GTX 460 je i tato karta vybavena 40nm jádrem od nVidie, které nabízí 336 shader procesorů. nVidia pod názvem GTX 460 nabízí dvě karty a přetaktovaná verze logicky vychází z té silnější. Díky tomu má grafika 256bitovou paměťovou sběrnici a 1GB paměti GDDR5. MSI se vůbec nepozastavovala nad možností použít větší kapacitu, protože grafická karta by se pak při nákupu prodražila.

MSI N460GTX HAWK

MSI N460GTX HAWK "Talon Attack" bude patřit mezi GeForce GTX 460 k těm rychlejším. Podle tiskové zprávy je výkon tohoto modelu v podstatě srovnatelný s GeForce GTX 470. K tomu bylo potřeba zvýšit pracovní takt jádra z 675MHz na 810MHz. Takt shaderů zůstal naprosto netknutý a proto pracují na 1350MHz.

Jako krok správným směrem lze vnímat změnu pamětí. Ty jsou přetaktovány a současně zde byly nasazeny čipy s rychlejší odezvou. Ta je nyní 0,4ns přičemž paměť pracuje fyzicky na 975MHz nebo chcete-li 3900MHz efektivně. Pro srovnání u referenčního modelu, tak jak jej schválila nVidia, byla efektivní frekvence pamětí 1800MHz.

Je jasné, že celé taktování se nutně projeví na spotřebě. Tu se z oficiálních zdrojů bohužel nedozvíme. Spotřeba je ale důvodem, proč nebyly taktovány shadery. Podle dostupných fotografií zůstávají kartě i nadále jen dva šestipinové konektory pro přídavné napájení, takže by to nemuselo být vůči referenčnímu modelu zase tak tragické.

MSI N460GTX HAWK

MSI v tiskové zprávě deklarovala, že všechny součástky použité na kartě jsou z řady "Military class" a životnost karty by tudíž nemusela být malá. Vše závisí na schopnosti uchladit přetaktované grafické jádro, k čemuž má dopomáhat notoricky známé chlazení TwinFrozr II.

Výstup obrazu z karty je možný nezávisle buďto z dvou DVI konektorů nebo přes zatím nepříliš rozšířené mini-HDMI. Největším problémem bude již tradičně cena. Ta by neměla klesnout pod 260USD, což i při současném výhodném kurzu bude v našich obchodech reálně kolem 4500Kč. Je to výrazně méně, než za kolik se běžně prodává GTX 470. Karta by měla být v prodeji během několika dní.


WD přichází s 3TB diskem
Přestože se na nás snaží ze všech stran zapůsobit reklamy na SSD disky, jen málokdo podlehl této technologii. Velmi stará magnetická technologie je zkrátka stále v kurzu a s mnoha úpravami oproti původním pevným diskům dosahuje daleko vyšší životnosti než SSD. S přibývajícím množstvím HD multimédií a nových her však začíná být na pevných discích těsno.

Může se zdát, že po bouřlivém vývoji kapacit pevných disků a velkém zlevňování výrobci prostě vyvinou jen další pevný disk s větší kapacitou. Do 2TB to tak skutečně fungovalo. Tato hranice se záhy ukázala jako velký problém. Vždyť první 3TB disky slibovaly společnosti Seagate a Western Digital takřka před dvěma lety. Sluší se podotknout, že Seagate nakonec s 3TB diskem skutečně přišel – nejde ale o klasické interní řešení pro stolní počítače.

Seagate 3TB

Problémem, přes který se žádné společnosti zatím nepodařilo bezpečně přenést, jsou používané operační systémy. Zatím co nové systémy jsou na metriku dat na více než 2TB discích vcelku připraveny, u starších systémů nic podobného zpětně udělat nelze. Problém se týká především uživatelů Windows XP, protože u Windows Vista a novějších existuje způsob, jak k diskům přistupovat.

Ve WD hodlají v následujících dvou až třech týdnech rozšířit velmi známé řady disků Caviar Black, Blue a Green. Podle doposud oficiálně nepotvrzených informací by se mělo rozšiřovat mj. i právě o modely s 3TB kapacitou. WD na svých 3TB discích hodlá použít odlišný systém formátování než je běžné. Tím docílí zvětšení jednotlivých diskových sektorů a to z běžných 512B na 4kB. V reálu by to pak mělo znamenat zvýšení dostupné kapacity.

WD 3TB

Aktuálně začala společnost Western Digital nabízet 3TB verzi externího pevného disku. Bude fungovat prakticky s jakýmkoliv systémem, protože jeho fyzická struktura je operačním systému dobře ukryta za řadičem v režimu "kompatibility", který se připojuje na USB. Disk je připraven na použití s USB 3.0 a nabízí tudíž i vcelku zajímavé rychlosti.

Je jasné, že problémem magnetických pevných disků je jejich přístupová doba, která se už mnoho nezlepší. Při kapacitě 3TB jde ale také o rychlost, s jakou lze takový disk naplnit. Při zápisu na disk přes USB 3.0 to je možné maximálně rychlostí 150MB/s. Dokud se neobjeví disk vhodný pro opravdové SATA, může být kopírování dat hodně zdlouhavé.

Budoucí podporu velkých pevných disků začínají vidět velcí výrobci i vývojáři operačních systémů v podstatě shodně. V průběhu příštího roku se očekává rychlý rozmach používání rozhraní UEFI, které začne nahrazovat klasický BIOS. Toto rozhraní mezi hardwarem a softwarem bude mnohem pružnější a bude velké pevné disky přímo podporovat.


Základ PC na hry s procesory AMD
Novou základní desku, která se může hodit, pokud plánujete stavět počítač na platformě AMD, připravila společnost ECS. Její deska je zaměřena hlavně na hráče a snaží se vytěžit maximum z toho, co AMD nabízí za rozumnou cenu. Těšit se tak můžeme na odemykání jader a nasazení integrovaného grafického jádra.

Deska dostala označení ECS A890GXM-A2 a měla by si poradit se všemi současnými procesory od AMD, které jsou určeny pro stolní počítače. Poměrně slušné napájení poskytne dostatek energie i pro náročné šestijádrové procesory Phenom II x6. V ECS přesto vsázejí spíše na používání dvoujader, konkrétně oblíbeného Phenomu II x2. Je zde i standardní rezerva pro přetaktování, kdy procesor může dosahovat spotřeby do 140Wattů.

ECS A890GXM-A2

V tiskové zprávě se společnost chlubí možností snadno odemknout jádra procesorů, jež jsou z výroby blokována. Doslova se zde můžeme dočíst, že touto cestou lze zvýšit výkon procesoru až na 238%. To je některých případech pravda, nejde ale o nic nového. Odemčení jádra se s A890GXM-A2 provádí v BIOS. Volbou jediné položky lze systém také automaticky přetaktovat (automaticky se regulují i úrovně napájení).

Celá deska je postavena na bázi čipsetu AMD 890GX, který obsahuje grafické jádro známé jako Radeon HD 4290. To má v porovnání s grafikami integrovanými na procesor vcelku zajímavý výkon (jádro se 40 shadery na 700MHz) a dokonce na něm lze hrát graficky nepříliš náročné hry. Přeci jen byl jeho vývoj otázkou dřívějšího data a tak nepodporuje aktuálně DirectX 11, ale jen verzi 10.1. Výhodné může být jeho použití především v rámci technologie Hybrid Graphics, která umožní spořit energii a současně zlepší grafický výkon.

Pro dedikované grafické karty jsou připraveny maximálně tři sloty PCI Express 16x, kde jeden z nich je připojen fyzicky pouze na sběrnici 4x. V současné době je podporováno zapojení více karet v rámci CrossFireX. SLI zůstává nedořešeno. Pro klasické karty je připraven jen jediný slot PCI a jako rezerva je na desce přítomen i slot PCI Express 1x.

Integrované příslušenství je spíše průměrné. Kromě rychlého rozhraní SATA s propustností 6gb/s zde nalezneme také porty USB 3.0. Jsou pouze dva a jejich řadič je připojen podle tvrzení společnosti poprvé na sběrnici PCI Express ve verzi 2.0. Kromě toho na desce nalezneme dvojici gigabitových ethernetů a zvukový kodek s výstupem ve formátu maximálně 7.1.

Na zadním headeru pak můžeme ještě vidět konektory sloužící pro výstup z grafické karty a spínač pro restart BIOSu. K integrované grafice lze připojit až čtyři nezávislé monitory prostřednictvím D-SUB, DVI, HDMI a dokonce také přes DisplayPort. Konektory PS2 však v ECS úplně vypustily. Dostupné nejsou ani v podobě nějakého rozšiřujícího headeru a tak s deskou nebude možné používat staré klávesnice a myši.

ECS A890GXM-A2

Deska A890GXM-A2 má mnoho zajímavých prvků. ECS se snažila udělat dojem a tak je vše poctivě stíněno. Protože se očekává častá manipulace, jsou vstupy na zadním headeru speciálně zajištěny proti poškození statickou elektřinou. Všechny kontakty datových sběrnic jsou opatřeny 15um vrstvičkou zlata, což by mělo přispět k vyšší stabilitě. To, že jsou na desce použity výhradně kvalitní kondenzátory, které nebudou podléhat zkáze vysycháním, se už dá asi logicky očekávat.


Zdroje: Auzentech, CDR-info, Dailytech, Digitimes, ECS, Inpai, MSI, NordicHardware, TechPowerUp, The Inquirer, Xbitlabs, Western Digital & ZD Net

Autor:
 

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

The Witcher

Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

Megalomanský Star Citizen pod palbou kritiky. Množí se obavy, že nevyjde

Squadron 42

Ani vybraných 5 miliard korun nakonec nemusí autorům ambiciózního Star Citizena stačit. Podle magazínu Forbes už jen...

Vznik jednoho z nejzásadnějších rockových alb ohrožovala chytlavá videohra

The Cure (O2 arena, Praha, 22. října 2016)

Členové kapely The Cure museli při natáčení svého legendárního alba Disintegration zakázat ve studiu hraní vesmírného...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Další z rubriky

Rýsuje se další díl GTA. Možná se vrátíme do Vice City

GTA: Vice City

Celých šest let uplynulo od vydání posledního dílu slavné série GTA a její příznivci už začínají vyhlížet další...

Nadměrné hraní her nepřináší potíže hned, říká odborník na závislosti

Jiří Koreš

U mladistvých, nejde v případě hraní her ještě o závislost, ale spíše o nastavení míry, hranic a pravidel v rodinném...

ANKETA: Už jste si nainstalovali Epic Store? A koupili jste si tam něco?

Epic Games Store

Příchod nového digitálního obchodu Epic Store vzbudil spoustu vášní. Nejvíce jsou samozřejmě slyšet hlasité nadávky,...

Najdete na iDNES.cz