Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

HW News: GeForce GTX 470 pro HTPC

Šílený nápad, na jehož konci je sympaticky vyhlížející herní grafika. Fatal1ty neznamená jen dobrý zvuk. Seagate míří k 3TB pevnému disku.

Galaxy GeForce GTX 470 slim

GeForce GTX 470 pro HTPC
Během krátké doby by se na trhu měla objevit nová grafika založená na konceptu GeForce GTX 470. Vyrábět ji bude společnost Galaxy a za tento měsíc se jedná už o druhou velmi zajímavou kartu s DirectX 11, kterou pro nás připravila. Po přetaktované GeForce GTX 470 na které byl nevšedně vyřešen přístup k chlazení, přichází nyní nová polidštěná varianta.

nVidia doposud nabízí jen dvě grafické karty, se kterými si lze vychutnat hraní s podporou urychlování DirectX 11. Jsou to GeForce GTX 480 a GTX 470. Ve své podstatě podávají obě velmi slušný výkon. Ačkoliv je vyrábí celá řada společností, velmi konkrétní slabiny jsou těmto kartám společné. Jsou totiž energeticky neefektivní a při jejich hraní vzniká opravdu velké množství tepla. Odtud vyplývá i značná robustnost karet.

Galaxy GeForce GTX 470 slim

Rozdíl mezi GeForce GTX 480 a GTX 470 není při porovnání co do velikosti vyzařovaného tepla zdaleka úměrný rozdílu v jejich výkonu. Přesto mezi těmito kartami leží v současnosti hranice toho, kdy je ještě možné kartu uchladit nízkým chladičem a kdy již zabere v počítači dva sloty místo jednoho. Je pravdou, že v případě GeForce GTX 470 se již nějaké jednoslotové varianty objevily. Žádný z výrobců ale negarantoval správné chlazení karty v případě, že bude využit sousední ušetřený slot.

Galaxy GeForce GTX 470 slim

Nečekané řešení nabízí až Galaxy. Její zástupci totiž šokovali s prohlášením, že se jim podařilo připravit GeForce GTX 470 vhodnou pro malá HTPC. Rozměry karty se tudíž nejen dostaly na rozměr jediného slotu, ale patřičné efektivity dosáhlo konečně i chlazení. Přesto je představa GeForce GTX 470 jakožto vhodné karty pro HTPC poněkud bizardní.

Galaxy GeForce GTX 470 slim

Marketingové označení nové karty prozatím nebylo zveřejněno. Přesto je jasné, že s ní Galaxy bude slavit úspěch. Pod pěkným designem se tak i nadále ukrývá výkonná karta se 448 shader procesory. Jako u ostatních GeForce GTX 470, i zde lze očekávat 320bitovou paměťovou sběrnici s pamětmi GDDR5. Karta se bude vyrábět v provedení s 1,28GB.

Nezodpovězené zatím zůstávají otázky ohledně pracovních frekvencí. Zeštíhlující proces sice nějaké přetaktování nevylučuje, přesto je krok tímto směrem nepravděpodobný. Očekávat lze tedy spíše běžný takt kolem 600MHz pro jádro a 1200MHz pro shadery. Spotřeba se přitom rozhodně nijak citelně nezlepší.

Galaxy GeForce GTX 470 slim

Už podle náhledu přídavných napájecích konektorů je jasné, že maximální spotřeba karty zůstává kolem 200Wattů. A právě toto je jedním z důvodů, proč do HTPC podobnou kartu neosazovat. HTPC nejsou počítače určené na hry a jen těžko se podaří najít takový, který by měl dostatečně silný zdroj. Samozřejmě lze do HTPC namontovat pořádný zdroj, dobrou grafiku i slušný procesor. Výsledek nebude ale nikdy tak výkonný jako v případě, že se rozhodnete komponenty namontovat do prostorné skříně s dobrým prouděním vzduchu.

Galaxy GeForce GTX 470 slim

Vývoj štíhlé GeForce GTX 470 od Galaxy je už u konce a karta jde v těchto dnech do výroby. Bohužel stále nemáme informace o tom, za jakou částku by se měla karta prodávat. Zcela oficiální představení včetně bližších specifikací totiž proběhne 6. června na veletrhu Computex.


Fatal1ty neznamená jen dobrý zvuk
Nejen pro ty, kdo uvažují o koupi počítače vybaveného některým šestijádrovým procesorem a silnou grafickou kartou, je určena novinka od OCZ. Společnost, která nás v nemalé míře jindy zaplavuje paměťovými moduly a různými SSD disky, se totiž opět vrátila k vývoji počítačových zdrojů. V jejich nejnovější nabídce se objevil zdroj OCZ Fatal1ty s výkonem 750Wattů.

Zdroj OCZ Fatal1ty 750W

Z dnešního pohledu již není výkon 750Wattů nijak přelomový. Na trhu bychom našli i dvojnásobně výkonné zdroje a tak musí OCZ oslnit něčím jiným. Útěchou budiž fakt, že pro drtivou většinu herních sestav 750Wattů s klidem postačuje. Novinka od OCZ by se přitom měla vyrovnat i s nekvalitním odvětráváním skříně.

Základem OCZ Fatal1ty je modulární koncepce, která se skládá ze zdroje s množstvím integrovaných výstupů a bohaté sady kabeláže. Uživatel si tak ke zdroji připojí skutečně jen ty kabely, které aktuálně potřebuje a v počítači poté panuje mnohem menší chaos. Sluší se ale poznamenat, že modulární koncepce není rozhodně nová a kromě OCZ ji používají i jiní výrobci.

Zdroj OCZ Fatal1ty 750W

Rozdíl oproti běžným zdrojům tkví především v teplotách, při kterých je zdroj ještě schopen dodávat potřebných 750W energie. Většina zdrojů je totiž konstruována na provoz při teplotě odpovídající běžným pokojovým podmínkám (tedy mírně přes 20°C). To se ovšem v počítači nepodaří vždy dodržet. Současně pak dochází k narušení stability napájení, přičemž počítač spotřebuje více elektřiny. OCZ Fatal1ty pracuje bez větší ztráty efektivity až do 45°C.

I přes tuto výhodu nelze OCZ upřít notnou dávku marketingu. Společnost vsází především na design. Zdroj je podsvětlený "prémiovými" LED, na kterých samozřejmě není nic tak zcela převratného. Zdroj se tak alespoň honosí několika certifikáty, které dokládají jeho účinnost. Poměrně uznávaný je certifikát 80-Plus Bronze, který značí u tohoto konkrétního kusu účinnost 85%.

Zdroj OCZ Fatal1ty 750W

Na 750Wattovou variantu zdroje bude OCZ poskytovat pětiletou záruku. Jeho cena nebude právě nejnižší, protože se má pohybovat kolem 4000Kč. Méně značkové zdroje s obdobným výkonem lze dnes pořídit i více než o 1500Kč levněji. OCZ také nabízí levnější variantu s výkonem 700W, 600W a 400W.


Seagate míří k 3TB pevnému disku
Na nejlepší cestě k vypuštění jednoho z kapacitně největších pevných disků, je společnost Seagate. Alespoň tak vyplývá z informací, které vypustila do internetu její produktová manažerka. Seagate si hodně věří a již v tomto roce chce na trh uvést 3TB disk. Zdálo by se, že nejde o kapacitu nijak přemrštěnou. O to těžší může být ale uvést toto řešení skutečně do praxe.

Plány Samsungu zatím hovoří pouze o velkokapacitním disku založeném na klasické magnetické technologii. V současnosti je to optimální volba, protože 1TB disky na ní založené nejsou často o mnoho dražší než 1500Kč. Určitě není problém v cenících najít i 2TB pevné disky. Nic většího se však běžně neprodává.

Seagate 3TB

Doposud nepřekonatelnou hranicí pro běžný pevný disk je kapacita 2,1TB. Je to dáno používaným způsobem uložení dat. Ten vychází z konceptu, který byl vyvinut někdy kolem roku 1980, tedy v době, kdy pevné disky měly sotva kapacitu 100MB. Tento způsob uložení dat se nazývá LBA a v současnosti s ním umí pracovat všechny řadiče, operační systémy a disky ve stolních počítačích.

Řešení, jak překonat 2,1TB omezení, se již objevilo několik. Podle Seagatu je tím nejlepším nová geometrie disků, takzvané LLBA. Ve své podstatě nejde o nic jiného, než přidání dalších adres, které umožňují přistupovat na jinak nedosažitelná místa disku. Jenže je v tom háček.

Už nyní se hovoří o tom, že disky s kapacitou přes 2,1TB nebudou nikdy podporovány pod Windows XP. Ze současných operačních systémů jsou na ně připraveny jen 64bitové verze Windows Vista, 7 a některé lepší varianty Linuxu. Přesto je možné, že se v budoucnu objeví alespoň částečná podpora, kdy bude 3TB disk možné použít jako sekundární.

Pevný disk z roku 1983

Velké problémy se očekávají také na straně základních desek. Pro 3TB disk nelze použít standardní zavaděče (malé programy, které počítači po startu říkají, jak má spustit operační systém). Pro úspěšné spuštění počítače z takového disku prý bude deska potřebovat nový EFI Bios, který v současnosti známe jako uživatelsky příjemnější nadstavbu klasického BIOS setupu.

Zbývá dodat, že zástupci Seagatu zatím vůbec neprezentovali technické detaily plánovaného disku. Nyní se řeší výhradně kompatibilita. Je nadmíru jasné, že výsledný disk bude mít čtyři nebo dokonce pět ploten. Doposud platilo, že čím více ploten disky s logem Seagate měly, tím více s nimi bylo problémů. Snad se tento trend podaří do uvedení na trh ještě nějak zlepšit.


Zdroje: CRN, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, Galaxy, Hexus, HKEPC, nVidia, OCZ, SemmiAccurate,VR-Zone & Xbitlabs

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 10. prosince.

Témata: BIOS, Linux, Windows Vista
  • Nejčtenější

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

V prosinci navštívíme dystopické město Night City, vžijeme se do role mafiána v éře prohibice, probudíme se v hotelovém...

Sex with Stalin je provokativní parodie, překvapivě ne úplně hloupá

Nezávislý experiment Sex with Stalin balancuje na hraně politické satiry, edukativní encyklopedie a pubertální komedie...

Hráč strávil v Overwatchi už 18 tisíc hodin, teď hru učí svou matku

Streamer vystupující pod přezdívkou TreeboyDave je zřejmě nejzapálenějším hráčem střílečky Overwatch na světě. Teď se...

Stahujte zdarma skvělou offroadovou simulaci MudRunner

Obchod Epic Store dočasně nabízí zdarma povedenou automobilovou simulaci MudRunner. A to včetně DLC: Stanete se v ní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Originální forma protestu proti pravidlům Twitche. Streameři hrají bez zvuku

Kvůli tvrdšímu vymáhání autorských práv za používání nelicencované hudby musí mnozí streameři smazat svá starší videa,...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

ANKETA: Vypínáte u her někdy zvuk a posloucháte něco jiného?

Snažíte se do her maximálně ponořit, anebo se při jejich hraní dokážete věnovat i jiným činnostem? Mnoho lidí má dnes...

ANKETA: Předsudky stranou, která nová konzole se vám líbí nejvíc?

Nechme stranou funkčnost i fanouškovství a napište nám, která ze tří nových konzolí – PlayStation 5, Xbox Series X a...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

V prosinci navštívíme dystopické město Night City, vžijeme se do role mafiána v éře prohibice, probudíme se v hotelovém...

Máte zájem o virtuální realitu? Poradíme, co si můžete do Vánoc koupit

Chystáte si na Vánoce nadělit brýle pro virtuální realitu? Možností je hned několik, ovšem levná záležitost to...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...