HW News: Fúzní základ pro chytré počítače

aktualizováno 
Vybavená základní deska pro počítače do obýváku, návrat SLI a herní novinka na cesty od MSI.
Fusion-ITX WiFi A-series

Fusion-ITX WiFi A-series

Fúzní základ pro chytré počítače
Každý, kdo někdy uvažoval o stavbě levného počítače jen pro internet nebo multimédia, stál před dilematem. Počítač se dá totiž poskládat z komponent v tradičním slova smyslu nebo jako sofistikované HTPC. Druhá z variant často ušetří nemalý finanční obnos. Současně ale zmenšuje možnosti budoucího rozšíření.

Pokud se rozhodnete na stavbě nového počítače drasticky ušetřit, pak je pro vás připraveno nové řešení od společnosti Zotac. Pod touto značkou jsme už mohli v minulosti vidět mnoho praktických základních desek určených pro použití v HTPC. Tentokrát však v Zotac zašli ještě dále. Zajímavou základní desku s fúzním procesorem a veškerým běžně potřebným příslušenstvím.

Desku již brzy nalezneme v obchodech pod označením Fusion-ITX WiFi A-series. Už samo označení leccos naznačuje. Jde tedy o desku formátu mini-ITX ačkoliv podle vzezření by se mohlo zdát, že formát je ještě o kategorii menší. Celý vývoj se totiž nesl v duchu integrace za každou cenu, což v případě nové platformy od AMD s sebou přináší i některé nepříjemné důsledky.

Zajímavý je na Fusion-ITX především procesor. Jde o dvoujádro z laboratoří AMD, které můžeme znát pod označením E-350. Tyto procesory dnes tvoří velmi důstojnou konkurenci levnému Intel Atomu. Nabízejí takt 1,6 GHz a vzhledem k rozměrům také vcelku zajímavé integrované grafické jádro.

Fusion-ITX WiFi A-series

Procesor nabídne grafiku Radeon HD 6310, která běžně pracuje na 500 MHz. Grafické jádro má architekturu velmi podobnou klasickým dedikovaným kartám. Nalezneme na něm samozřejmě výrazně méně shader procesorů a to jen 80. Stále si však na lze zahrát drtivou většinu starších her a poradí si i s některými novými tituly. Kvůli novým hrám zde však jádro není a má být spíše důvěryhodnou oporou pro multimédia.

Zásadní problém fúzního procesoru E-350 je skutečnost, že je na desce integrován. Nic jako budoucí upgrade tedy nepřipadá v úvahu. Pro správnou podporu je na desce integrován také čipset AMD M1. I s tím si v AMD dostatečně vyhráli, a tak navzdory nízké ceně dokáže nabídnout například podporu USB 3.0.

Co bohužel kombinace čipsetu a procesoru nabídnout nedokáže, je rozumná podpora dedikované grafické karty. Na desce tudíž nalezneme jediný rozšiřovací slot PCI Express, který ale není plné délky ×16. Jde o variantu ×4, do které lze osadit řadu rozšiřovacích karet, konkrétně grafická karta by se ale v tomto provedení prodražila.

Fusion-ITX WiFi A-series

Pokud hodláte utratit za počítač co možná nejméně, nepřehlédnete určitě ještě jednu slabinu. Na desce nezůstal dostatek místa pro běžné paměťové sloty. Ty jsou nakonec sice dva, ale osadíte do nich jen notebookový typ operačních pamětí, variantu SO-DIMM. Podporována je paměť DDR3 na 1066 MHz do celkové velikosti 8 GB.

Fusion-ITX WiFi A-series

Silnou stránkou desky je podpora duálního wi-fi. Ve skutečnosti je na desce jen jediná bezdrátová karta, která ale není integrovaná. Je osazena v slotu miniPCI, což je běžný standard pro notebookové karty. Pro připojení k síti lze také využít klasický gigabitový ethernet.

Podporované příslušenství na Fusion-ITX zahrnuje pět řadičů SATA s propustností 6 Gb/s, jeden z nich je v externím provedení. USB portů je na desce celkem 10 rychlejší USB 3.0 je zastoupeno čtyřikrát. Kromě dalších drobností nalezneme na desce osmikanálovou zvukovou kartu s digitálním výstupem.

Vzhledem k integrovanému grafickému jádru nalezneme na zadním headeru desky konektory pro výstup obrazu. Dostupné je HDMI, DisplayPort a rozhraní DVI. Pomocí dodávané redukce lze připojit samozřejmě i levnější displeje přes VGA. Stále však platí, že Radeon HD 6310 si poradí maximálně se dvěma nezávislými monitory.

Fusion-ITX WiFi A-series

Deska se do prodeje dostane nejspíše během následujících dvou týdnů a její cena by měla být do 2500 Kč. Její nejdražší částí je patrně chladič. Ten je hliníkový, ale má dvě chladící heatpipe. Fusion-ITX WiFi A-series se tak zařadí mezi tichá řešení přijatelné kvality zpracování.


Herní novinka na cesty od MSI
Nový herní notebook z oblíbené série GX představí v brzké době společnost MSI. Tentokrát půjde o model GX780, který má nabídnout adekvátně rychlou grafiku, čtyřjádrový procesor a slušnou kvalitu zpracování. Poměrně robustní baterie je příslibem rozumné výdrže bez závislosti na napájení z elektrické sítě.

Vzhledově se novinka příliš neliší od předcházejících produktů této řady. Na první pohled zaujme především bohatě rozčleněná plnohodnotná klávesnice s řadou multimediálních tlačítek. Při práci ve tmě potěší její podsvětlení. Co nabídnout má také displej. Ten se bude osazovat ve dvou provedeních. Lepší varianta nabízí při úhlopříčce 17,3“ rozlišení 1920 × 1080, tedy full HD. Na nejlevnějších variantách se však setkáme s rozlišením jen 1600 × 900 pixelů.

MSI GX780

Výkon notebooku je silně závislý na použitém procesoru. Součástí GX780 bude prozatím jediná varianta Intel Core i7 a to model 2630QM. Toto čtyřjádro pracuje na rovných 2 GHz a nabízí 6 MB cahce. V případě potřeby dokáže přetaktovat jedno jádro až na 2,9 GHz. Součástí procesoru je integrovaná grafika, která umožňuje šetřit energii v době, kdy není spuštěna náročná hra nebo jiná grafická aplikace.

MSI GX780

Jako vhodnou grafickou kartu zvolili v MSI GeForce GT 555M. Nejde přímo o absolutní highend. Karta je přesto schopna nabídnout výkon použitelný ve všech současných hrách. Pomáhá jí přitom přijatelný počet CUDA procesorů, kterých je 144. Grafika může pracovat až na 590 MHz, přičemž shadery běží maximálně na 1180 MHz.

GeForce GT 555M pracuje se 192 bitovou paměťovou sběrnicí. Jedná se o dedikovanou kartu a nutně tedy používá vlastní paměť. Ta má velikost 1 GB. Standardně si výrobce může vybrat mezi typem paměti DDR3 a GDDR5, přičemž v MSI zvolili druhou výkonnější možnost.

Samotný notebook GX780 pak může nabídnout až 16 GB operační paměti DDR3. V základním modelu by měly být nainstalovány 4 GB. Součástí bude pevný disk s kapacitou minimálně 320 GB, častěji by se však měla vyskytovat varianta se 750 GB. Pozice pro osazení 2,5“ pevného disku je v notebooku pravděpodobně pouze jedna.

Integrované příslušenství spoléhá na mezi notebooky osvědčený standard. Zahrnuje tudíž podporu Bluetooth, WiFi, USB 3.0, gigabitový ethernet, HD zvukovou kartu, čtečku karet a webkameru. Přímo v notebooku jsou zabudovány na mobilní poměry kvalitní reproduktory.

MSI GX780

Přenosnému hernímu stroji pak lze vytknout snad jen větší rozměry a ne právě nízkou cenu. MSI ve své tiskové zprávě uvádí, že rozměry notebooku jsou 428 × 288 × 55 mm. Prodejní cena zatím oficiálně ohlášena nebyla. České e-shopy se ale netají tím, že jsou připraveny začít prodávat GX780 za cca 36 tisíc korun za nejnižší modely. Výsledná cena je bezesporu výsledkem osazení čtyřjádra a relativně nové grafiky od nVidie.


Návrat SLI na platformu procesorů AMD
Dobrou zprávou z úplného závěru minulého týdne je návrat SLI. Toto zapojení více grafických karet v jednom počítači od společnosti nVidia je podporováno bez přestání už od svého vzniku. Rozepře mezi Intelem, AMD a nVidií však vedly v posledních letech k jeho významnému omezení. Dostupné bylo běžně jen v kombinaci s procesory Intel.

Zástupci společnosti nVidia zhruba před měsícem začali veřejně hovořit o možnosti návratu přímé podpory technologie SLI na základní desky s čipsety své největší konkurence, AMD. Nyní je vše potvrzeno. Pro podporu SLI již nebude třeba na desky přidávat čipy typu nForce 200, ale zapojení bude podporováno prostřednictvím BIOSu.

nForce 200

Celá věc podpory SLI má však svá omezení. I nadále nebude možné SLI nabídnout na jakékoliv desce. Podpora bude vyžadovat přítomnost jednoho z nových čipsetů. Konkrétně se omezuje na čipové sady AMD 990X, 990FX a řadu 970. nVidia si navíc klade podmínku, že podporu SLI poskytne jen výrobcům základních desek, kteří tuto technologii nabízejí také v kombinaci s procesory Intel.

Tato kritéria nyní splňují společnosti jako Asus, ASRock, Gigabyte a MSI. Všechny již ohlásily, že v krátké době přinesou do obchodů desku pro procesory AMD s podporou SLI. Jaké možnosti dokáže SLI nabídnout pak závisí přímo na použitém čipsetu. V případě AMD 990X a 970 půjde jen o klasické zapojení dvou karet. Jen s čipsetem 990FX bude možné propojit karty do 3-way SLI.

Otázkou zůstává dopad na cenu výsledných základních desek. nVidia bude požadovat za úpravu BIOSu licenční poplatky, které budou závislé přesně na počtu vyrobených základních desek. Každá základní deska by se pak měla prodražit zhruba o stokorunu. Na cenách nejvyšších modelů tuto změnu patrně ani nepostřehneme.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, Hexus, MSI, nVidia, TechPowerUp, Xbitlabs & Zotac

Autor:
Témata: Intel, Notebook
  • Nejčtenější

Svět Fortnite vtáhla černá díra. Epic ukázal, jak se má dělat marketing

Jedna z nejpopulárnějších her dnešního světa je již více než dvanáct hodin mimo provoz. Není to kvůli technické chybě,...

PlayStation 5 vyjde příští Vánoce, nový bude ovladač i uživatelské rozhraní

Nová generace herní konzole Sony se oficiálně jmenuje PlayStation 5 a na trhu se objeví o Vánocích 2020, stejně jako...

Neznámá hra se svezla na popularitě Harryho Pottera, z vývojáře je milionář

Před pár dny bojoval na Kickstarteru o každý dolar, nakonec získal více než čtyřicetinásobek původně požadované částky....

Stahujte zdarma budovatelskou strategii Surviving Mars, čas máte do čtvrtka

Na Epic Store je až do čtvrtka 17. října zdarma ke stažení povedená budovatelská strategie Surviving Mars z roku 2018,...

RECENZE: Miniaturní Pilgrims potvrzují genialitu českého studia Amanita

Nečekaně vydaná hříčka od kultovního studia Amanita se hodí spíše na mobily než na velké počítače, ovšem na jejím...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Očekávaný The Last of Us 2 vyjde v únoru, Modern Warfare předvedla kampaň

Společnost Sony prolomila mlčení a v rámci streamu State of Play předvedla syrovou upoutávku na pravděpodobně...

Zlá husa pobláznila herní svět. Starcům krade brýle, mladým kazí piknik

V záři sice vyšly dlouho očekávané pecky jako Borderlands 3, Gears 5, Greedfall nebo The Legend of Zelda, přesto se...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v říjnu

V říjnu navštívíme strašidelný hotel, zažijeme hrůzy aktuálních válek, ale zastřílíme si i ve sci-fi kulisách. Pro...

Premium

Zákaz hraní za podporu Hongkongu. Hráči kvůli tomu bojkotují Blizzard

Na vývojářské studio Blizzard, potažmo jejího vydavatele Activision, se snesla vlna kritiky poté, co byl z turnaje...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz