HW News: Externí grafika na správné cestě

aktualizováno 
Pořizovací cena externí grafiky nebyla nižší – našla MSI lék na výkon notebooků ve hrách? Asus má největší 3D displej. Přetaktovaná GeForce GTX 470 prochází úpravami.

MSI Graphics Update Solution

Externí grafika pro notebooky na správné cestě
Pokud vlastníte notebook a čas od času na něm hrajete hry, dříve či později se dostanete do stádia, kdy vám přestane stačit grafická karta. Poté následuje dilema, co s notebookem dál. Pokud jste si koupili notebook s dedikovanou grafikou, máte šanci, že ji budete moci jednoduše vyměnit. V případě integrované grafiky jste však ztraceni.

Situace se konečně možná změní. Až doposud uvažovali o externích grafických kartách k notebooku spíše šílenci, kteří se neváhali investovat horentní částky do velmi nejistých řešení. Společnost MSI však přichází s koncepcí, která prý funguje dobře. Její řešení snad poprvé není předražené a svou podporou se neomezuje na úzkou skupinu uživatelů.

MSI Graphics Update Solution

Oficiální představení novinky proběhne až na veletrhu Computex. Zástupci MSI už ale vypustili informace o kouzelné krabičce s pracovním označením GUS - Graphics Update Solution (tedy řešení pro vylepšení grafiky). Tato kouzelná krabička přitom nedělá nic jiného, než že přidá notebooku externí slot PCI Express.

Na rozdíl od ostatních zařízení, která se snažila jít v minulosti tímto směrem, tedy nebudeme omezeni jediným typem grafiky. Externí grafika bude pracovat s velkým množstvím notebooků bez ohledu na to, zda jsou založeny na platformě Intel nebo AMD. Přesto zde existují i nadále některá nepříjemná omezení, která znemožní osazení high-end karet.

Netbook Lenovo

Nyní je jisté, že první generace bude potřebovat externí napájení. Potřeba bude jen malý adaptér, který dokáže poskytnout výkon 84Wattů. Bez něj bohužel GUS fungovat nebude a závislosti na elektrické přípojce se už nezbavíme. Z dimenzování adaptéru vychází jeden zásadní problém a tím je nemožnost osadit externí grafiku s vyšším výkonem.

Interní fotografie kouzelné krabičky zatím nemáme. Přesto výrobce v tiskovém prohlášení uvedl, že uvnitř nenalezneme žádné dodatečné konektory pro napájení. Aktuálně tedy nelze osadit nic lepšího, než Radeon HD 5670. Právě tato karta se objeví v nabídce jako doplněk k externímu rámečku.

Radeon HD 4670

Komunikaci mezi notebookem a kartou zajišťuje sběrnice PCI Express 16x ve verzi 2.0, která je dostupná přes slot pro ExpressCard. Ten nalezneme na drtivé většině nových notebooků a díky menším rozměrům vůči PCMCIA se objevuji i na těch nejmenších a nejlevnějších. Nevýhodou ExpressCard je až příliš složitý způsob komunikace. Podle odhadů umožňuje využít "jen" 70% potenciálu klasické sběrnice PCI Express 16x. V porovnání s konkurenčními řešeními je to ale skoro o třetinu více.

Pokud bude o GUS zájem, hodlá MSI přijít určitě i s další generací. Ta příští by se prý již mohla k notebookům připojovat přes mnohem jednodušší rozhraní USB 3.0. Díky němu stoupne efektivita. Zatím není jasné, jak se podaří vyřešit podpora energeticky výživnější grafických karet. Rozměry potřebného adaptéru pro některou z GeForce GTX 4xx by se pak mohly vyšplhat vcelku vysoko.

Z pohledu uživatele se GUS jeví jako velmi primitivní zařízení, které prostě propojilo slot PCI Express s ExpressCard. Ve skutečnosti to tak snadné ale nebylo, protože vysoké datové toky mezi kartou a notebookem bylo takřka nemožné realizovat. Z tohoto důvodu se síla GUS ukrývá především v kabelu, kterým je karta k notebooku připojena a v budoucnu bude výkon hodně záviset na jeho stavu opotřebení.

Stále nelze říci, že by se externí rámeček pro grafickou kartu prodával doslova za pár korun. Přesto se nám dostalo ujištění, že GUS nebude drahé. Čistý rámeček bez grafické karty by se měl prodávat zhruba za 1900 Kč. Pokud si pořídíte verzi vybavenou přímo Radeonem HD 5670, zaplatíte za ni kolem 3300Kč.

MSI Graphics Update Solution

Pokud se pro GUS v budoucnu skutečně rozhodnete, pak přinese vašemu notebooku i některé alternativní možnosti využití. S Radeon HD 5670 totiž můžete připojit k notebooku celkem čtyři externí monitory (tři přes kartu, jeden přímo z notebooku). Do volného slotu PCI Express 16x je v případě potřeby možné osadit také úplně jinou kartu, než grafickou. Otázkou však je, zda se to vyplatí.


Asus má největší 3D displej
Boom v oblasti technologií různým způsobem zobrazujících 3D se stále nezastavuje. Důkazem toho je i nový displej, který připravil Asus. Nepřináší sice zcela zásadní změnu, namísto toho usiluje o pozici největšího 3D monitoru na světě vůbec. Podle tvrzení společnosti má být vhodný především pro hráče. Je to však otázkou názoru.

Základem nového monitoru je kvalitní displej, který kromě připravenosti na 3D nabízí velmi rychlou odezvu – přesněji 2ms. Displej již brzy nalezneme v katalogu pod označením PG276 a papírově by měl zastínit podobnou konkurenci. Jistě, už několikrát jsme se měli možnost přesvědčit, že Asus vyrábí i velmi kvalitní herní zařízení. Tentokrát však nestačíme žasnout.

Asus 3D PG276

Asus PG276 je širokoúhlý monitor s úhlopříčkou displeje 27". Kromě 2ms odezvy prý panel disponuje dynamickým kontrastním poměrem 10000000:1. Některé umírněnější zdroje však uvádějí 20000:1, čemuž by se dalo věřit poněkud více. Statický kontrast Asus zatím z opatrnosti do internetu nevypustil. Maximální jas ohromného panelu je 400cd/m2.

Nutným požadavkem pro provoz 3D je dostatečně vysoká obnovovací frekvence. V případě PG276 půjde o klasických 120Hz. Monitor je správně připraven nejen na hry, ale také na HD filmy. Asus se tudíž nepouštěl do žádného experimentování a ponechal nativní rozlišení displeje na 1920x1080 pixelech.

Cena monitoru bude přímo úměrná jeho úhlopříčce, ani tak ale není přemrštěná. Oficiální informace hovoří o částce kolem 550 USD, což by v době uvedení na trh mělo být kolem 11000Kč. Displej byl poprvé představen na CeBitu a už tehdy se plánovalo uvedení na letošní červen. K jeho ceně je vhodné připočítat ještě 200USD za kit 3D Vision od nVidie.


Přetaktovaná GeForce GTX 470 prochází úpravami
Čekání na úspornější herní grafiky od nVidie se potáhne ještě dlouho. Zpříjemnit nám jej mohou jen výrobci karet, kteří nyní mají o něco volnější ruce v navrhování vlastních variant GeForce GTX 480 a 470. Na trhu se tak objevuje celá řada nereferenčních grafik a jednu novou k nim přidala EVGA. Jejich vize herní grafiky má jméno GTX 470 SuperClocked+.

GeForce GTX 470 SuperClocked+

Pod tímto označením nelze očekávat nic jiného, než patřičně přetaktovanou kartu. Její pracovní frekvence se zvýšily z 607MHz na 625MHz pro jádro a z 3384MHz na 3402MHz pro paměti. Shadery pak pracují namísto 1215MHz na 1250MHz.

GeForce GTX 470 SuperClocked+

Osobitý design EVGA spočívá ve speciálním chlazení. Na první pohled nepříliš pozměněná koncepce prošla jen drobnými úpravami. Díky nim se značně zvýšila efektivita aktivního ventilátoru. Ke snížení teploty na kartě vůči referenčnímu modelu prý stačilo pouze udělat v zadním krytu několik otvorů a přidat pasivní chlazení spodní části karty.

GeForce GTX 470 SuperClocked+

Hardwarové prostředky, které karta nabízí, přímo vycházejí z použitého jádra od nVidie. K dobrému výkonu ve hrách tedy napomáhá 448 shader procesorů a 1,28GB paměti připojené přes 320bitovou sběrnici. Paměti jsou přirozeně typu GDDR5, jelikož se v současnosti na herních kartách nic jiného nevyskytuje.

Přetaktovaná GeForce GTX 470 SuperClocked+ se v těchto dnech již prodává a pořídit ji lze do 9500Kč. Dostupnost přesto není dobrá a v případě zájmu si na ni budete muset několik dní počkat. Karta nabízí výstup přes obvyklý sortiment konektorů. Na fotografii můžeme vidět dvojici DVI a HDMI port.


Zdroje: Acer, Bit-tech, Dailytech, Digit-life, Engadget, EVGA, Fudzilla, HKEPC, SemiAccurate, VR-Zone & Xbitlabs

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Témata: CeBIT, Intel, Notebook

Nejčtenější

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

VIDEO: Seriálový Zaklínač od Netflixu má konečně trailer. A lidem se líbí

Seriál The Witcher od Netflixu

První trailer k seriálové adaptaci slavného Zaklínače je tady a sklízí potlesk ze všech stran. Co na něj říkáte?

Podívejte se, jak bude vypadat Geraltův kůň v chystaném seriálu Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Producentka Lauren S. Hissrichová zveřejnila další fotku z chystaného seriálu Zaklínač. Tentokrát je na ní Geraltův kůň...

RECENZE: Steel Division 2 je strategie z 2. světové pro nejnáročnější

Steel Division 2

Málokterá hra dokáže skloubit dobrou hratelnost a výuku. Ještě méně her to dovede udělat tak, aby to byla zábava. Jak...

Další z rubriky

Anketa: které letošní hry jste si prozatím nejvíce užili?

Resident Evil 2 (2019)

Minulý týden jsem se podívali na to, co nás letos ještě čeká, tentokrát naopak vybíráme nejlepší letošní hry. Těšíme se...

Anketa: na které tři letošní hry se nejvíce těšíte a proč?

Death Stranding

Polovina letošního roku je za námi, řada skvělých her už vyšla a pár bylo odloženo. Pojďme se proto podívat, jak vypadá...

Osm očekávaných her, které vycházejí během léta

World of Warcraft

Během léta se pustíme do střílení nácků ve světě, v němž vyhráli 2. světovou válku, budeme vyšetřovat nadpřirozené jevy...

Najdete na iDNES.cz