HW News: Chystá se grafická karta GeForce GTX 560

aktualizováno 
Uvede nVidia levnější klon GeForce GTX 560 Ti nebo jen přetaktovanou náhražku starší GTX 460? Odolná herní klávesnice od Thermaltake a wi-fi myš od HP.
Palit GeForce GTX 560

Palit GeForce GTX 560

Chystá se grafická karta GeForce GTX 560
V průběhu minulého týdne ohlásila společnost nVidia příchod další relativně rychlé grafické karty. Jejího oficiálního uvedení se dočkáme v průběhu úterý 17. května. Je ale naprosto jasné, jaká grafická karta nás čeká. GeForce GTX 560 se zařadí mezi grafické karty určené pro masy. Ze současných her sice nedokáže dostat maximum, stále by však měla na drtivou většinu titulů stačit.

Palit GeForce GTX 560

Hned na začátek se sluší upozornit, že GeForce GTX 560 nebude výraznou grafickou kartou. S tím co nabízí, se totiž zařadí do stínu karty s podobným označením – GeForce GTX 560 Ti. Výkon je tudíž nižší. Na záda kartě navíc dýchá starší model GeForce GTX 460, který se liší jen málo. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že nVidia původní GeForce GTX 460 jen přetaktovala.

Specifikace uvádějí, že karta je založena na 40 nm jádru GF114. Jádro bude taktováno poměrně vysoko a to na 810 MHz. Součástí jádra je 336 shader procesorů, což je shodně jako nabízí nejsilnější varianta GeForce GTX 460. Shadery budou pracovat na 1350 MHz.

Palit GeForce GTX 560

Paměťová sběrnice není přímo výstavní, ale situace mohla být i horší. Jádro je spojeno s pamětí pomocí 256 bitové sběrnice. Karta má standardně nabízet 1 GB paměti GDDR5. Taktování bude záviset na konkrétním výrobci karty. Všeobecně se očekává, že referenční specifikace stanoví efektivní taktovací frekvenci pamětí na 4 GHz.

V zásadě lze tedy říci, že rozdíl mezi GeForce GTX 460 a GTX 560 je skutečně ukryt pouze ve vyšších taktovacích frekvencích. Ačkoliv není zatím známa maximální spotřeba, nároky budou také srovnatelné s GeForce GTX 460. Svědčí o tom umístění dvou šestipinových konektorů pro přídavné napájení.

MSI GeForce GTX 560

Vybírat budeme moci i z nereferenčních modelů, kde své karty již ohlásily společnosti MSI a Palit. Karta od Palitu se bude lišit především odlišným provedením chladiče, MSI chce ale taktovat. Jádro by pak mohlo pracovat ještě o 50 MHz výše a shaderům bude navýšena frekvence takřka o 400 MHz. Tyto úpravy však budou vykoupeny vyšší cenou, do které se promítne osazené chlazení TwinFrozr II.

MSI GeForce GTX 560

Společnost Palit předeslala, že její karta se bude prodávat za cenu kolem 3600 korun. K dispozici je také ocenění přetaktované karty, kterou brzy uvede v ČR společnost MSI. Její cena by měla být přibližně o 500 Kč vyšší. České obchody zatím neupřesnily, kdy bychom se mohli dočkat dostupnosti prvních karet.


Odolná herní klávesnice od Thermaltake
S blížícím se veletrhem Computex 2011 dávají někteří výrobci mezi řádky najevo své plány s vystavováním hardwaru. Na internet tak pronikly první informace o plánech společnosti Thermaltake, která chystá novou herní klávesnici. Kdo by čekal rozsáhlé možnosti, bude asi nepříjemně překvapen. Nová klávesnice bude totiž především o jednoduchosti a odolnosti.

Klávesnice pojmenovaná jako Meka G Unit vsází na robustní konstrukci, mechanický zdvih tlačítek a tvrzený plast. Vidět můžeme standardní rozložení kláves, které je jen zlehka doplněno o sedm multimediálních tlačítek. Hodit se bude určitě velký Enter a podsvětlení, které lze přizpůsobit.

Thermaltake Meka G Unit

Vyjma odolného zpracování může klávesnice nabídnout vestavěnou paměť. Ta není nijak velká, ale umožňuje uložit maximálně 60 uživatelsky definovaných maker. K plnému využití je tudíž nutná instalace ovladačů a podpůrného software.

Klávesnice není bezdrátová. Použita je klasická USB linka s kabelem o délce 1,8 m a pozlaceným konektorem. Klávesnice je navržena optimálně pro USB 2.0. Obsahuje totiž vestavěný switch, a tak ke klávesnici můžeme přímo připojit dvojici USB zařízení. Dostupné jsou také jack konektory pro sluchátka a mikrofon.

Thermaltake uvádí, že klávesnice je dimenzována na 50 milionů stisků tlačítka. To je o poznání více, než nabízí běžné herní klávesnice a životnost by nemusela být špatná. Zatím ale není jasné, jak dlouhá záruka se bude na Meku G Unit vztahovat. Tabu je bohužel stále také cena, která by měla být prozrazena kolem 1. června. Krátce poté se objeví tento model v obchodech.


První wi-fi myš bude mít HP
Zajímavou bezdrátovou myš představila společnost HP. V rámci nové spíše kancelářsky laděné série totiž vypustí do obchodů myšítko založené na novém typu technologie přenášení signálu. HP celkem představí sedm bezdrátových myší, jejichž cena bude v rozmezí od 450 do 900 korun.

Zázrak pod logem HP nese označení Mobile Mouse. Na první pohled přitom nevypadá nijak nápadně. Pod sice propracovaným ale jinak nepřekvapujícím designem se schovává myš s diodovým snímačem a počtem tlačítek, který se zastavil na pěti. Tlačítka jsou tak alespoň softwarově konfigurovatelná. Myš je symetrická, takže by měla vyhovovat pravákům i levákům.

HP W-Fi Mobile Mouse

Hlavní zajímavostí HP Mobile Mouse je technologie wi-fi, která nahrazuje dnes hojně používaný rádiový signál. Myš je k počítači připojena v pásmu 2,4 GHz a komunikace je možná přímo se standardní wi-fi kartou. Podobně jako při používání myši s technologií Bluetooth tak není vyžadován přijímač do USB portu.

Podle tiskové zprávy společnosti HP má být silnou stránkou myši dosah a výdrž na baterie. Ovládání počítače nyní bude možné na vzdálenost 15 metrů. Wi-fi se oproti konvenčně používaným myším technologiím šíří o něco lépe, a tak si Mobile Mouse poradí lépe s pevnými překážkami. Je pak až zázračné, že myš dokáže vydržet bez jediného nabití akumulátorů po dobu devíti měsíců.

HP W-Fi Mobile Mouse

Hráče může odradit především slabší senzor. Jeho maximální rozlišení je 1600 dpi, které lze snížit na 1200 dpi. Další parametry senzoru výrobce raději neudává.

HP sice uvádí, že myš je použitelná bez instalace jakýchkoliv speciálních ovladačů, má to ale háček. Připojení přes wi-fi nebylo doposud standardizováno pro použití s myší a změnu přinesla až Windows 7. Bez nich tedy myš nefunguje a pro opravdovou jistotu kompatibility byste měli mít také wi-fi kartu certifikovánu pro Windows 7. Volitelně lze nainstalovat podpůrnou aplikaci s ovladačem, která umožní rozšířené možnosti konfigurace.

HP Mobile Mouse založená na technologii wi-fi se začne prodávat na začátku června. Jelikož jde o stěžejní produkt, můžeme očekávat cenu kolem 900 korun. K dispozici bude také obdoba pracující s klasickým USB radiem. Ta má stát kolem 500 korun.


Zdroje: Dailytech, Digit-life, Guru3D, Hexus, HP, nVidia, TechConnect, TechPowerUp, Thermaltake & Xbitlabs

Autor:

Největší herní veletrh E3 probíhá od 11. do 13. června v Los Angeles. Bethesda předvedla novinky Doom: Eternal a Wolfenstein: Youngblood. Microsoft oznámil první informace o nové konzoli Xbox Scarlett a rozšíření Xbox Game Pass na PC.

EA na své vlastní akci ukázalo gameplay ze Star Wars Jedi: Fallen Order.

Témata: software

Nejčtenější

Co se děje s herním gigantem Electronic Arts? Nemá hry a na E3 pohořel

EA Play 2017

Nepopulární společnost Electronic Arts na letošní E3 úplně propadla. Než takový debakl, to už by udělala lépe, kdyby se...

Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

Xbox - E3 2019

Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za zavřenými dveřmi pro...

Keanu Reeves odhalil start Cyberpunku 2077, nový Xbox vyjde na Vánoce 2020

Xbox - E3 2019

Microsoft oznámil službu Xbox Game Pass Ultimate, která spojuje dohromady trojí předplatné, a potěšil odhalením data...

Naprostá akční extáze, Doom Eternal je ještě dravější. Dojmy z hraní

Doom Eternal

Střílečka Doom Eternal působí jako po všech stránkách lepší a hlubší verze špičkového restartu z roku 2016. Ochutnávka...

Dojmy z hraní: Watch Dogs Legion se posouvá směrem, který nikdo nečekal

Watch Dogs Legion

Ubisoft nás den před otevřením výstaviště v Los Angeles pozval do utajené lokace, kde jsme si za přísných...

Další z rubriky

Chystají herní pecku, ale zatím vám dovolí jen hrát kámen nůžky papír

Hra Aperture Hand Labs

Ačkoliv se hry s pořadovým číslem tři od studia Valve už staly internetovým mýtem a vtipem zároveň, i po tolika letech...

Sledujte první záběry z upírských Bloodlines 2 či středověké řežby Chivalry 2

Chivarly 2

Svoji vlastní show má v rámci E3 také platforma PC, a to v podání PC Gaming Show. Akce se sice nemůže měřit s velkými...

Pět největších zklamání na herním svátku E3

Commander Keen - mobilní hra

Ty nejlepší věci z herního svátku už jsme rozebrali, nyní přišel čas podívat se na celou akci z druhé strany. Tentokrát...

Najdete na iDNES.cz