HW News: Blízká šestijádrová budoucnost

aktualizováno 
Dotáhne Phenom konečně propastný rozdíl ve výkonu ke Core i7? >> Microsoft přináší „levnou“ herní klávesnici >> Chystá se Radeon HD 5770 pro overclockery

Phenom II X6

Blízká šestijádrová budoucnost
Při srovnání výkonu můžeme často narazit na skutečnost, že všechny běžné čtyřjádrové procesory od AMD nedokáží obstát v konkurenci procesorů Intel Core i7. Rozdíl v jejich architektuře je totiž propastný a tak jej nemohou zachránit ani vyšší taktovací frekvence. Blíží se ale malá naděje na změnu. AMD chce totiž v květnu vypustit na trh tři šestijádra a jedno úplně nové čtyřjádro.

Základem nových procesorů se stane architektura jádra označovaná jako Thuban, v případě čtyřjádra dostala označení Zosma. Podle dostupných informací v nich ale není žádný podstatný rozdíl, jelikož AMD hodlá i nadále vyrábět ménějádrové procesory tak, že deaktivuje jádra těch vícejádrových. S vhodnou základní deskou by tak neměl být problém udělat ze čtyřjádra v budoucnu neoficiální šestijádro.

Phenom

Revoluční novinky nás bohužel nečekají v použitém výrobním procesu. Tam, kde se Intel snaží protlačit v maximální možné míře 32nm architekturu, zůstává AMD s klidem na 45nm. Architekturu procesorů tak musí optimalizovat především na spotřebu, což se jí snad podaří. Podle oficiálního vyjádření by se měla hranice TDP, vyjma jediného modelu, zastavit na 95Wattech. Vzhledem k přihlédnutí k použité výrobní technologii a faktu, že tyto procesory mají šest jader, je to docela úspěch.

Phenom II

Bohužel snaha o nízkou spotřebu se projeví na taktovacích frekvencích. AMD se k nim oficiálně nevyjádřila, přesto prostřednictvím zahraničních serverů unikly na veřejnost. Původní spekulace hovořily o taktovacích frekvencích za hranicí 3GHz. To se ale nepotvrdilo a skutečnost je taková, že na 95Wattech nám v případě šestijádra není AMD schopna nabídnout více než 2,6GHz.

Modely pracující s 95Watty TDP ponesou označení Phenom II X6 1035T a 1055T, přičemž by jim měly příslušet frekvence 2,4GHz a 2,6GHz. Nejvýkonnější šestijádro bude vyžadovat kvalitnější napájení a jeho TDP je stanoveno na 125Wattů. Jedná se o Phenom II X6 1075T, který nabídne frekvenci 2,8GHz.

Čtyřjádro, vytvořené deaktivací dvou jader, je tak trochu mimo tuto kategorii. Dvě vypnutá jádra znamenají totiž citelnou úsporu energie a také nižší nároky na chlazení. Procesor je tedy z výroby taktován na 3,3GHz a má TDP 95Wattů. Dobrou zprávou je, že oproti ostatním šestijádrům by měl být levnější, přičemž uplatnění v herním počítači je nasnadě.

Phenom II

Jelikož je architektura procesorů stejná, budou nabízet i zhruba stejné možnosti. Klíčem ke slušnému výkonu se má stát tříúrovňový systém vyrovnávací paměti. Podstatná je úroveň L2, ze které může každé jádro procesoru čerpat 0,5MB a společná L3 o velikosti 6MB. V případě šesti aktivních jader bude procesor využívat celkem 9MB paměti, u čtyřjádra je to 8MB. Jako samozřejmost pak lze vnímat integrovaný řadič pamětí DDR3 na 1333MHz.

Phenom II X6 architektura

Ve hrách které pracují s velkým množstvím vláken, by mohla mít AMD teoreticky šanci původní Core i7 překonat. Všichni ale vědí, že na ni čeká další problém. Intel je totiž na prahu vypuštění herního šestijádra – chystá Core i7 980 založeném na mikroarchitektuře Gulftown. Těšit se můžeme na 32nm výrobní technologii, oproti Phenomu II X6 na dvojnásobnou vyrovnávací paměť a především na frekvence za hranící 3GHz.

Nemá cenu asi polemizovat o tom, zda budou šestijádra drahá či nikoliv. Zpočátku rozhodně nebudou pro každého a to ať už z finančních důvodů nebo pro skutečnost, že je bude velmi obtížné efektivně používat. Celé to šestijádrové šílenství ukazuje ale na skutečnost, že jak Intel, tak AMD se drží zpětné kompatibility. Tentokrát nás totiž nečeká žádná dočasná herní platforma, ale procesory padnou do základních desek se socketem AM3, respektive 1366 u Intelu.


Microsoft přináší "levnou" herní klávesnici
Další z řady kvalitního hardwaru ohlásil tento týden Microsoft. Nejen na náš trh totiž uvádí zajímavou klávesnici, která je vhodná na hry a přitom ji bude možné pořídit pod 1500Kč. Je jasné, že za tuto cenu nelze čekat úplné zázraky, přesto se nová klávesnice nese v duchu všeho ergonomického a kvalitního.

Nová klávesnice vychází z oblíbené řady produktů Microsoft SideWinder. Ačkoliv už delší dobu můžeme zakoupit klávesnici SideWinder X6, novinka dostala označení X4. Microsoft tak dává najevo, že půjde o trochu nižší třídu. Přesto má rozhodně čím zaujmout.

Microsoft SideWinder X4

Hned na první pohled je jasné, že Microsoft se u SideWinder X4 rozhodl ponechat konzervativní design. Každá klávesa je tedy přesně na tom místě, kde bychom ji u obyčejné klávesnice čekali. Drobnou výtku snad lze mít jen ke klávese Enter, která je poněkud malá. SideWinder X4 nám to však vynahradí v tom, že všechny klávesy jsou podsvětlené.

V tiskové zprávě Microsoftu stojí, že se klávesnice dokáže bez problémů vyrovnat se současným stiskem až 26 kláves. Může za to technologie Anti-ghosting, která zachytí jednotlivé stisky kláves a ještě před odesláním do počítače je v náležitém pořadí zpracuje. Odezva je přitom velmi rychlá a to do dvou milisekund. Ve srovnání s běžnou klávesnicí se jedná zhruba o čtyřnásobně kratší dobu.

Microsoft SideWinder X4

Multimediálních tlačítek je na klávesnici celkem 18, nicméně u žádné herní klávesnice nesmějí chybět programovatelná makra. Jejich nastavení a přepínání je dostupné přímo z klávesnice. Microsoft neoznámil, zda má pro jejich zapamatování klávesnice nějakou interní paměť a tak bude vše s velkou pravděpodobností řešeno v rámci ovladačů.

Microsoft SideWinder X4

Bez povšimnutí nemůže zůstat skutečnost, že Microsoft bude v různých částech světa nabízet SideWinder X4 za velmi rozdílné ceny. Zatím co v USA si ji budou moci pořídit za 59USD, u nás je oficiální plánovaná cena v době uvedení stanovena na 1499Kč. Cenový rozdíl je téměř 40%. SideWinder X4 nalezneme na pultech obchodů od března.


Chystá se Radeon HD 5770 pro overclockery
Společnost MSI zřejmě nikdy nepatřila k technologickým tahounům v oboru grafických karet. Přesto o sobě dá jednou za čas vědět a stvoří něco originálního. Nyní se vrhla na přetvoření Radeonu HD 5770 k obrazu svému. Výsledkem je karta MSI HD 5770 HAWK, která by měla padnout do oka především overclockerům.

Hned na první pohled je jasné, že se změnilo především chlazení. Robustní plastový chladič s jediným ventilátorem vzal za své a nahradila ho na oko pohlednější otevřená koncepce. Nejedná se však pouze o design, ale hlavně o zvýšení účinnosti odvodu tepla. Robustní pasiv má měděné jádro a je protkaný sérií trubiček s chladící kapalinou.

MSI HD 5770 HAWK

Z fotografií je patrné, že MSI se rozhodla vydat kartu v maximálním osazení. Díky tomu z ní bude možné realizovat výstup nejen přes klasické rozhraní DVI, případně HDMI, ale také DisplayPort. Všechny součástky, ze kterých je karta sestavena, vycházejí z řad určených pro "vojenské účely", což znamená jejich nejvyšší možnou kvalitu. Pro běžné smrtelníky to ale znamená jediné – cena bude extrémně vysoká.

MSI HD 5770 HAWK

Bohužel není absolutně jasné, jak vysokých frekvencí se dá s touto kartou dosáhnout. MSI její fotografie uvolnilo v rámci předváděcí akce a tak oficiální specifikace neznáme. Základ karty je přitom stejný jako u každého jiného Radeonu HD 5770. Karta tedy nabídne 40nm jádro, které obsahuje 800 shader procesorů. Jejím nejslabším místem je přitom 128bitová paměťová sběrnice, ke které je připojen 1GB pamětí GDDR5.


Zdroje: AMD, Dailytech, Fudzilla, Hexus.net, HKEPC, Intel, Microsoft, MSI, Tom`s Hardware, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
 
Témata: Intel

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Fortnite vládne i na Switchi, hraje ho víc lidí než Maria nebo Zeldu

Super Mario

Nejhranějším titulem na konzoli Nintendo Switch byla v roce 2018 populární střílečka Fortnite. Dokázala porazit i hity...

Prozraďte, které nejlepší komiksy jste četli?

Čtyřlístek - obálka čísla 100

Když se řekne komiks, mnozí si představí jen kreslené příběhy pro děti. Což je škoda. Pokud vás komiks provází i v...

Najdete na iDNES.cz