HW News: Atomový výbuch České televize

  12:00aktualizováno  1:52
Kdo stál za útokem na vysílání ČT a jak obešel zabezpečení *** Apple Mac a (ne)konečná podpora Windows *** Webkamerová střední třída od Microsoftu v testu *** nVidia přinesla oficiální informace o nové supergrafice pro notebooky

Atomový výbuch České televizehwnews190607
Snad každého člověka, který si našel od neděle trochu času, již zastihla zpráva o pirátském vysílání na ČT2 v pořadu Panorama. Diváci mohli vidět po několik sekund záběr kamery, který ukázal jaderný výbuch v Krkonoších. I když se poté reakce různily, každý byl zaskočen. Jak je vůbec něco takového možné? Česká televize si nechává tyto živé záběry posílat od jiné společnosti. Záběry jsou pořizovány IP kamerami, které jsou velmi podobné běžným uživatelským. Zatímco kvalita výsledného obrazu je na úrovni mnohem vyšší, kvalita zabezpečení je takřka stejná. Obraz je zde sejmut a putuje běžnou linkou do serveru, který jej předá do zabezpečené virtuální sítě vytvořené v internetu. Zde jsou všechna data silně zašifrována a odeslána ke zpracování. Jako nejvhodnější místo pro útok se tedy jeví prostředí kde se přenášejí data z kamery do serveru, který je má zašifrovat. To potvrzuje i specialista na počítačové sítě a provider Jaroslav Ulma: "Hacknout jde všechno. Nejlepší zabezpečení je kompletně blokovat přístup z venčí, pustit tam VPN se šifrováním přes ssh a přenášet data přímo od kamery do nějakého páteřového serveru pomoci VPN a z něj poté vysílat." Současně s touto neplánovanou reportáží měli diváci možnost vidět i odkaz na stránky ztohoven.com, které provozovala stejnojmenná anarchistická skupina. Doména byla vytvořena den před vysíláním a díky neoprávněnému vysílání blokována již 4 hodiny po vysílání. Z registračních údajů vyplývá, že se vlastníkovi podařilo doménu zaregistrovat pod falešným jménem, což ovšem není nic neobvyklého. Vy se můžete podívat na oficiální šot z upraveného vysílání prostřednictvím Youtube na adrese http://youtube.com/watch?v=-2AdVbQU7v0, neoficiální verzi pak najdete na adrese http://youtube.com/watch?v=bV4uUWn1XY8&mode=related&search. Snímek může vypadat legračně, nicméně je nutné si uvědomit i nebezpečnou stránku celé situace.

Podpora Windows na Macu, (ne)konečné řešení
Zatím co většina uživatelů se při koupi počítače již nerozhoduje a volí přímo platformu PC, někteří zvídavější uživatelé nenechají bez povšimnutí konkurenční platformu Mac. Dlouhodobý zájem o počítače standardu PC nedal v našich podmínkách nikdy možnost masového rozšíření Maců. Největším problémem byla totiž vždy kompatibilita. Programy vytvořené pro Windows na Macu nefungovaly. Je to již mnoho let, kdy byl vytvořen první emulátor PC pro prostředí Macu. Nedopadl nikterak slavně a to především proto, že vývojáři emulátorů nedokázali držet krok s vývojem PC. Zatím co PC bylo na začátku jen strohým počítačem, který nebyl uživatelsky nikterak příjemný, Mac nabízel na svou dobu ohromné možnosti. Přibližně před deseti lety se však náskok Macu vytratil, přišly nové operační systémy Windows a s nimi urychlování DirectX. Většina snah o emulaci PC poté končila katastrofou. Současné snahy Apple jsou však zcela jiné. Emulátory Macu nepracují s jednotlivými programy, ale byl vyvinut software, který umožní používat kompletní distribuci Windows. Jeho jméno je Parallels Desktop a narazíte na něj nejčastěji ve verzi 2.5. Podporovány jsou operační systémy Linux, DOS a Windows.

Nejvyšší verzí Windows, kterou lze oficiálně provozovat je Windows 2003, z uživatelsky zajímavějších pak Windows XP. Příjemným překvapením je neoficiální podpora Windows Vista. Kompatibilita mezi jednotlivými počítači Mac je dobrá a tak jsou požadavky na provoz Parallels Desktop jen dva. První vychází ze samotné podstaty Widnows, kdy je k provozu potřeba Mac s procesorem Intel. Druhým požadavkem je verze operačního systému, přičemž je vyžadován Mac OS X 10.4.6 a vyšší. U dvoujádrových počítačů dojde k rozložení práce každého systému na vlastní jádro, práce je tak velmi rychlá. Bohužel i zde platí pravidlo, že emulátory nedokáží držet krok s vývojem PC. Parallels Desktop totiž nedokáže pracovat s prostředím DirectX (žádnou verzí) a při práci s grafikou využívá celkově jen zlomek paměti grafické karty. Pokud přihlédneme k tomu, že se jedná o takřka jediný úspěšný prostředek, který umožňuje provozovat Windows na počítačích Mac, nelze program nedoporučit. Apple navíc ohlásil slevy, které platí od 7. června, kdy při zakoupení Parallel Desktop a Windows XP Home současně zaplatíme o 1000Kč méně (tedy 3300Kč). Každá sleva však má své opodstatnění a již nyní se začíná hovořit o Parallels Desktop verze 3 s podporou DirectX. Kdy se však objeví první podpora DirectX na Macích zatím známo není.

LifeCam VX-3000 – střední třída od Microsoftu
Microsoft svými periferiemi zásobuje širokou skupinu zákazníků. Už dávno nedělá jen klávesnice a myši, ale i webkamery. LifeCam VX-3000 je na trhu již nějakou dobu. Proklepli jsme její schopnosti. Bezproblémovou instalaci ovladačů a připojení webkamery do USB následuje připevnění na LCD. Díky promyšlené koncepci stojánku webkamery ji lze připevnit na jakýkoli z dnes známých displejů či monitorů, popř. notebooků. I když tento model propaguje použití výhradně s Live Messengerem, pro jehož spuštění je na webce i speciální tlačítko, funguje bez sebe menších problémů i s jakýmkoli jiným programem. V originální aplikaci pro správu kvality obrazu lze ještě najít další nastavení barev, jasu, kontrastu aj. Bohužel, těmito kroky ztrácí výsledný obraz na kvalitě. Celkově video v rozlišení 640 x 480/30 FPS vypadá hůře díky šumu, který obraz pokrývá. Tento neduh však mívá většina webkamer na trhu. Stejně na tom jsou i fotografie v HD kvalitě, se šumem. Na této adrese jednu najdete pro ilustraci. Jejich kvalita je srovnatelná se snímky z levnějších mobilních telefonů. Tělo webkamery disponuje i integrovaným mikrofonem. Pokud však mohu poradit, lepší kvality zvuku dosáhnete s externím mikrofonem. Abychom ale nebyli tak zlí k VX-3000, připočtěme ji k dobru několik vcelku zábavných videí, jimiž lze obohatit vysílaný obraz či například funkci automatického sledování obličeje. A cena? V průměru ji v českých obchodech najdete za cenu okolo 1000 Kč. V redakci bychom však její cenu viděli s pár stovkami dole. Závěrem dodám, že LifeCam VX-3000 není hi-endová webkamera, nýbrž kvalitní průměr, který není na škodu mít doma či v kanceláři. Za zapůjčení děkujeme českému zastoupení společnosti Microsoft.

Oficiální supergrafika nVidieGeForce Go 8700M
Nvidia konečně vydala oficiální tiskovou zprávu obsahující důležité informace o nové grafice pro notebooky. Podle původních předpokladů půjde opravdu o obrovský nárůst výkonu, ovšem pod jiným jménem. Původní odhady hovořili o čipu řady 8800. Nvidia však oznámila grafiku vyráběnou pod názvem GeForce 8700M GT. I tak to vypadá na pořádný trhák, jelikož nVidia uvádí nárůst skutečného grafického výkonu ve Windows Vista o 70 procent oproti předchozímu modelu GeForce 8600M GT. Za vším stojí nová unifikovaná výrobní technologie a především ovladače, které stejně jako u všech ostatních karet osmitisícovkové řady podporují DirectX 10. Pokud porovnáme hardwarové možnosti GeForce 8700M GT s obdobnou kartou s označením 8600M GT, zjistíme, že k výraznému zlepšení nedošlo. Jediným citelným rozdílem je zvýšení frekvence jádra z 475MHz na 625MHz. Zachován zůstává počet stream jednotek (32), velikost paměti (512MB) i šířka paměťové sběrnice (128bit). Takt pamětí je zvýšen jen mírně ze 700MHz na 800MHz. Rozdíl 70% výkonu je zde opravdu velmi těžko uvěřitelný a nelze se divit, že mu nevěří ani největší optimisté. Klíčem k celé záhadě však může být také změněný styl šetření energie s technologií PowerMizer, která již nesnaží ztotožnit dvě neslučitelné věci, dlouhou životnost na baterii a maximální výkon, ale pracuje stylem všechno nebo nic. Samotná nVidia si na této grafice velmi zakládá a bude ji chtít co nejdříve nabídnout široké veřejnosti. Grafika se má stát jednou z hrstky, které budou doporučeny pro tituly jako Crysis a Lost Planet. Prvním takto vybavený notebook bude prodávat Toshiba. Notebook ponese název Satelite WXW a v Evropě by se mohl objevit do konce srpna.

hwnews210908Diaomond uvolnil nejrychlejší grafickou kartu s čipem ATI na běžném trhu. Je jím Radeon HD 2900 XT s 1GB pamětí. Paměť i jádro čipu běží na vyšší frekvenci než u původního modelu. Jádro čipu běží nyní na 825MHz a paměti na 2,1GHz. Diamond tak dokázal zvýšit výkon Radeonu HD 2900 XT o krásných 20 procent.

ToshibaToshiba začala nabízet na světovém trhu první HD DVD mechaniku do notebooku. Mechanika dokáže kromě 2x zapisování na HD DVD-R média zapisovat také na 4x DVD-R a 10x na CD-R. Mechanika disponuje 8MB vyrovnávací pamětí a má hmotnost 170g. Životnost první série laserů je odhadována na 7 let.

Zdroje: Apple, ČT, Dailytech, Diamond, nVidia, Toschiba, WHOIS

 
Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rozchod Activisionu s Bungie staví oba giganty na rozcestí

Destiny 2: Forsaken - trailer

Rozchod gigantů dělících se o úspěch hry Destiny vnímá většina fanoušků jako radostný start do nového roku. Podle nich...

Sekiro: Shadows Die Twice bude víc než jen Dark Souls se samuraji

Sekiro: Shadows Die Twice

Letošní novinka od mistrů ze studia From Software s názvem Sekiro: Shadows Die Twice je mezi fanoušky očekávaná se...

Pět nejočekávanější her, které vycházejí v únoru

Metro Exodus

Ještě minulý rok to vypadalo, že únor 2019 budou druhé herní Vánoce. Několik větších kousků sice bylo takticky odloženo...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz