HW News: ATi čelí žalobě za HDCP

  12:00aktualizováno  10. května 3:06
ATi čelí žalobě za HDCP - lhát se nemá *** Nové značky pro procesory Intel - konec zmatků *** Nový standard pro připojení monitoru *** LightScribe zrychluje - lihovka pořád vede

ATi čelí žalobě za HDCP
Výrobce grafických čipů ATi čelí obvinění za klamavou reklamu. Trestní oznámení na firmu podali dva američané v soudu v San Jose.
Celý problém se točí okolo nálepky „HDCP ready“, kterou ATi uváděla u některých svých karet. Přestože samotný čip tuto technologii podporuje, grafická karta ne. Pro použití HDCP musí být na kartě přítomen speciální obvod, který ovšem u takto označených karet nebyl.
Z tohoto pohledu se problém samotné ATi netýká, jenže označení HDCP ready se objevilo i na kartách, které nesou nálepku „Build by ATi“, tedy že za celými kartami stojí samotná ATi.
nVidii podobná žaloba nečeká. Ta vyrábí pouze čipy a karty vyrábějí a do oběhu dodávají jiné firmy pod svými značkami. Pokud ovšem nějaká firma na krabici také napsala „HDCP ready“, může se těšit na podobnou žalobu. V tomto případě se ovšem nijak nedotkne nVidie, jelikož její čipy HDCP podporují a výrobce karty nepoužil potřebný obvod.
Prozatím není jasné, jakou kompenzaci žalující strana požaduje. Nicméně vzhledem k tomu že žaloba byla podána v Americe, tak se někdo snaží zbohatnout na hlouposti jiných.

Nové značky pro procesory Intel
Již dříve jsme zde psali že Intel mění označení svých procesorů a opouští značku Pentium. Za několik let co je Pentium s námi vzniklo několik verzí, obzvláště u Pentia 4. Intel nyní odhalil nová jména pro procesory postavené na architektuře Core.
Nové procesory postavené na této architektuře budou mít označení Intel Core 2 Duo, Intel Core 2 Solo a Intel Core 2 Extreme. Poslední označení má nahradit současné eXtreme Edition, které se v současné době používá pro nejvýkonnější procesory Pentium 4.
Dostupnost ani cena nových procesorů nebyly bohužel oznámeny.

 

Nový standard pro připojení monitoru
Minulý týden byla schválena konečná specifikace nového rozhraní pro připojení zobrazovacích jednotek k počítači. Zastaralé D-Sub a poddimenzované DVI rozhraní nahradí nové s označením DisplayPort.
Podle organizace VESA, která stojí za tímto standardem se bude nové rozhraní používat jak u stolních počítačů, tak u notebooků pro připojení dalšího monitoru/projektoru. VESA má rovněž velké ambice protlačit tohle rozhraní i do televizí a konzolí. Nicméně u konzolí se jej dočkáme až u další generace, tedy Xbox3 a PlayStation4. Pokud jej výrobci budou akceptovat. Pro výrobce by měl DisplayPort přinášet hlavní výhodu v levnější výrobě obvodů, které zpracovávají vstupní signál.
Parametry DisplayPortu jsou také velmi zajímavé. Propustnost tohoto rozhraní je příjemných 10,8Gb/s, což zaručuje dostatečný prostor pro přenos obrazového signálu ve vysokém rozlišení a velké barevné hloubce. Navíc dokáže DisplayPort přenášet i zvuk bez omezení kvality obrazu.
Projekt DisplayPort podpořilo mnoho velkých hráčů na IT trhu, především ATi, nVidia, Dell, HP a mnoho dalších. Kdy se s tímto rozhraním setkáme u počítačů není prozatím jasné.

LightScribe zrychluje
Technologie LightScribe sloužící pro popis médií ve vypalovačce se dočkala nové verze s označením 1.2. Tato nová verze by měla zrychlit „pokreslení“ média vypalovačkou a také nabídnout kontrastnější obrázek. Zatímco v současné době trvá vykreslení obrázku na médium slabou půlhodinku, nová verze by měla tuto dobu zkrátit zhruba o deset minut.
Dobrou zprávou je, že není třeba kupovat novou vypalovačku. Stačí pouze updatovat firmware. Pokud jej tedy výrobce dá k dispozici a nezačne jej nabízet s novými mechanikami jako naprostou novinku.
Vyměnit ovšem budete muset média. Ta současná stojí kolem 40Kč/CD a 70Kč/DVD. Předpokládá se, že média pro novou verzi LightScribe budou média z počátku dražší.
Pokud ovšem nechcete připlácet na média a čekat dlouhou dobu na vytvoření popisku, doporučuji zakoupit média klasická za pár korun a lihovou fixu za 10Kč. Pokreslení média trvá pouze několik sekund, výsledek záleží na uměleckých vlohách.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

Autor:
 
Témata: Intel, Notebook

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

Nejočekávanější adventury roku 2019

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019....

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

Nejočekávanější RPG roku 2019

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo...

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

Najdete na iDNES.cz