Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

HW minutky: Opteron na hraní?

  12:00
I když firma AMD cílí svůj Opteron především do serverů, má jisté opodstatnění uvažovat o jeho nasazení i v běžném stolním počítači – zvláště s čipsetem nForce3 Pro. || NVIDIA konečně uznala, že čip NV30 byl zklamáním.

Opteron + nForce3 Pro = řešení pro bohaté hráče?
Minulý týden zazněl z firmy AMD gong ohlašující příchod procesoru Opteron – prvního procesoru postaveného na architektuře AMD64 (dříve nazývané x86-64). I když se jedná o procesor určený primárně do serverů a pracovních stanic, nelze vyloučit, že by si ho mohli do svých domácích stolních strojů chtít pořídit i „běžní“ hráči. Nebude jich samozřejmě mnoho, protože Opteron ani základní desky pro něj nepatří do levné kategorie, ale protože čekání na Athlon 64 se nám protáhne až do září, jistě se takoví najdou. Výkony, které podává Opteron v hrách (viz níže), jsou totiž velmi slibné, zejména vezmeme-li v úvahu, že testy byly prováděny na serverových základních deskách, které jsou konstruovány pro stabilní a trvalý provoz, nikoli pro ždímání výkonových rezerv.

Pro start své 32/64bitové éry nemohla firma AMD ponechat nic náhodě, takže Opterony již od počátku doprovází mateřský čipset (či spíše množina čipových komponent) AMD-8000. Ačkoli se mezi těmito komponentami nachází i čip AMD-8151, který poskytuje podporu rozhraní AGP 3.0 (= AGP 8x), první várka opteronových desek ho neobsahuje, neboť je určena výhradně pro použití v serverech. Zájemci o domácí použití Opteronu se ale nebudou muset spoléhat jen na čipsety od AMD, protože pro ně připravuje o dost zajímavější potravu NVIDIA: nForce3 Pro.

NVIDIA nForce3 Pro je narozdíl od AMD-8000 jednočipový čipset (poněkud paradoxní termín :-) určený výhradně pro jednoprocesorové nasazení. Přihlédneme-li k faktu, že drtivá většina serverů používá jen jedno CPU, NVIDIA se tímto zúžením obzoru příliš tržně neomezuje. V nForce3 je, jak bychom očekávali, integrován řadič AGP 8x, a kromě něj ještě síťové rozhraní 10/100 a zvuk standardu AC’97. Podporovány jsou tři kanály Ultra ATA/133, přičemž třetí kanál může být výrobcem motherboardu napojen na řadič Serial ATA jiné firmy. Výše uvedené parametry se vztahují k čipsetu nForce3 Pro 150, který se má octnout na trhu během následujících dvou měsíců; na podzim chce pak NVIDIA přijít s funkčně bohatším (opět jednočipovým) nForce3 Pro 250, v němž bude integrován řadič gigabitového Ethernetu a nativní podpora dvou portů Serial ATA. nForce3 Pro nemá integrovanou grafiku. Na podzim můžeme s příchodem Athlonu 64 také velmi pravděpodobně očekávat „klasickou“, tj. ne-Pro verzi nForce3.

Motherboardy s čipsetem nForce3 Pro ještě bohužel nejsou žurnalistům k dispozici, takže lze desktopový výkon Opteronu momentálně otestovat pouze na základních deskách s AMD-8000. Vzhledem k absenci slotu AGP byla použita GeForce4 MX 440 SE PCI a síle (slabosti) této karty bylo přizpůsobeno i rozlišení benchmarku. Ostatní procesory běžely na svých nejrychlejších čipsetech (Athlony XP na nForce2 a Pentium 4 na i875P). Jak vidíte z následujícího grafu, porovnání Opteronu 244 (1,8 GHz) s nejrychlejším současným Pentiem 4 a Athlonem XP, které jsou frekvenčně daleko výše, dopadlo pro Opteron velmi dobře:

UT2003

Pokud bychom chtěli na základě výsledků Opteronu odhadovat výkon Athlonu 64, musíme si uvědomit zejména to, že přenosová kapacita paměťové sběrnice Athlonu 64 je o polovinu nižší, takže u aplikací/her citlivých na tento faktor bude výkon stejně taktovaného Opteronu vyšší. Co se týče cache, L1 mají oba procesory stejnou; L2 má Opteron 1 MB a Athlon 64 bude existovat ve 256KB a 1MB variantě. I když bude muset pro stejné výsledky jít Athlon 64 s frekvencí trošku výš než Opteron, lze očekávat, že jeho konkurenceschopnost směrem k Pentiu 4 bude velmi dobrá. Doufám jen, že AMD bude i nadále vhodně volit modelová čísla, a budeme se moci spolehnout, že například Athlon 64 3000+ skutečně ve většině benchmarků překoná třígigahertzové Pentium 4. Nesmíme také zapomenou na to, že zatím benchmarkujeme jen 32bitovými hrami – příchod 64bitového softwaru (byť bude letos nevýznamný) se postará o další zlepšení výkonu procesorů AMD64 v porovnání s Pentiem 4...

Zdroje: AnandTech, FiringSquadNVIDIA uznala, že jádro NV30 „zklamalo mnohá očekávání"
O GeForce FX už bylo popsáno mnoho papíru a webových stránek, až teď však NVIDIA ústy svého výkonného ředitele uznala, že to nebylo to pravé ořechové. Před plným sálem Jen-Hsun Huang otevřeně připustil, že čip NV30 nenaplnil mnohé z toho, co od něj NVIDIA a její partneři očekávali. Umět přiznat své nedostatky – byť s jistým zpožděním – je důležité pro image firmy i jednotlivce a je to dobrým odrazovým můstkem do nového boje. Firmy, které úzce spolupracují s NVIDIÍ, samozřejmě pocítily dosavadní neúspěch GeForce FX na svých ziscích, nicméně většinou soudí, že si NVIDIA zaslouží ještě jednu šanci. Tou je jádro NV35, které se v podobě grafických karet GeForce FX 6800 Ultra objeví na konci června. Věřím, že tentokrát už to nebude funící monstrum, ale výkonný produkt demonstrující dobře zvládnutou 0,13mikronovou výrobní technologii. Pokud ne, měla by se NVIDIA asi pomalu začít specializovat na čipsety pro základní desky :-).

Zdroj: The Inquirer

Autor:
Témata: software, Zisk
  • Nejčtenější

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Xbox ukázal zásadní novinky: nového Dooma, Age of Mythology i Indiana Jonese

Tradiční velká letní konference Xboxu odhalila celou řadu novinek a přidala informace o již...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Call of Duty bude vyžadovat trvalé připojení k internetu a zabere 310 GB

První trailer na letošní díl střílečky Call of Duty, který ponese podtitul Black Ops 6, ničím...

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

PREVIEW: Strategie Sanctuary nabídne gigantické bitvy tisíců jednotek

Realtimová strategie Sanctuary: Shattered Sun chce zaplnit prázdné místo, které mají fanoušci v...

Hrajeme World of Warcraft: The War Within, začátek působí dramaticky

Stále populární MMORPG World of Warcraft oslaví letos v listopadu dvacet let od zahájení provozu....

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...