Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

HW minutky: Opteron na hraní?

  12:00
I když firma AMD cílí svůj Opteron především do serverů, má jisté opodstatnění uvažovat o jeho nasazení i v běžném stolním počítači – zvláště s čipsetem nForce3 Pro. || NVIDIA konečně uznala, že čip NV30 byl zklamáním.

Opteron + nForce3 Pro = řešení pro bohaté hráče?
Minulý týden zazněl z firmy AMD gong ohlašující příchod procesoru Opteron – prvního procesoru postaveného na architektuře AMD64 (dříve nazývané x86-64). I když se jedná o procesor určený primárně do serverů a pracovních stanic, nelze vyloučit, že by si ho mohli do svých domácích stolních strojů chtít pořídit i „běžní“ hráči. Nebude jich samozřejmě mnoho, protože Opteron ani základní desky pro něj nepatří do levné kategorie, ale protože čekání na Athlon 64 se nám protáhne až do září, jistě se takoví najdou. Výkony, které podává Opteron v hrách (viz níže), jsou totiž velmi slibné, zejména vezmeme-li v úvahu, že testy byly prováděny na serverových základních deskách, které jsou konstruovány pro stabilní a trvalý provoz, nikoli pro ždímání výkonových rezerv.

Pro start své 32/64bitové éry nemohla firma AMD ponechat nic náhodě, takže Opterony již od počátku doprovází mateřský čipset (či spíše množina čipových komponent) AMD-8000. Ačkoli se mezi těmito komponentami nachází i čip AMD-8151, který poskytuje podporu rozhraní AGP 3.0 (= AGP 8x), první várka opteronových desek ho neobsahuje, neboť je určena výhradně pro použití v serverech. Zájemci o domácí použití Opteronu se ale nebudou muset spoléhat jen na čipsety od AMD, protože pro ně připravuje o dost zajímavější potravu NVIDIA: nForce3 Pro.

NVIDIA nForce3 Pro je narozdíl od AMD-8000 jednočipový čipset (poněkud paradoxní termín :-) určený výhradně pro jednoprocesorové nasazení. Přihlédneme-li k faktu, že drtivá většina serverů používá jen jedno CPU, NVIDIA se tímto zúžením obzoru příliš tržně neomezuje. V nForce3 je, jak bychom očekávali, integrován řadič AGP 8x, a kromě něj ještě síťové rozhraní 10/100 a zvuk standardu AC’97. Podporovány jsou tři kanály Ultra ATA/133, přičemž třetí kanál může být výrobcem motherboardu napojen na řadič Serial ATA jiné firmy. Výše uvedené parametry se vztahují k čipsetu nForce3 Pro 150, který se má octnout na trhu během následujících dvou měsíců; na podzim chce pak NVIDIA přijít s funkčně bohatším (opět jednočipovým) nForce3 Pro 250, v němž bude integrován řadič gigabitového Ethernetu a nativní podpora dvou portů Serial ATA. nForce3 Pro nemá integrovanou grafiku. Na podzim můžeme s příchodem Athlonu 64 také velmi pravděpodobně očekávat „klasickou“, tj. ne-Pro verzi nForce3.

Motherboardy s čipsetem nForce3 Pro ještě bohužel nejsou žurnalistům k dispozici, takže lze desktopový výkon Opteronu momentálně otestovat pouze na základních deskách s AMD-8000. Vzhledem k absenci slotu AGP byla použita GeForce4 MX 440 SE PCI a síle (slabosti) této karty bylo přizpůsobeno i rozlišení benchmarku. Ostatní procesory běžely na svých nejrychlejších čipsetech (Athlony XP na nForce2 a Pentium 4 na i875P). Jak vidíte z následujícího grafu, porovnání Opteronu 244 (1,8 GHz) s nejrychlejším současným Pentiem 4 a Athlonem XP, které jsou frekvenčně daleko výše, dopadlo pro Opteron velmi dobře:

UT2003

Pokud bychom chtěli na základě výsledků Opteronu odhadovat výkon Athlonu 64, musíme si uvědomit zejména to, že přenosová kapacita paměťové sběrnice Athlonu 64 je o polovinu nižší, takže u aplikací/her citlivých na tento faktor bude výkon stejně taktovaného Opteronu vyšší. Co se týče cache, L1 mají oba procesory stejnou; L2 má Opteron 1 MB a Athlon 64 bude existovat ve 256KB a 1MB variantě. I když bude muset pro stejné výsledky jít Athlon 64 s frekvencí trošku výš než Opteron, lze očekávat, že jeho konkurenceschopnost směrem k Pentiu 4 bude velmi dobrá. Doufám jen, že AMD bude i nadále vhodně volit modelová čísla, a budeme se moci spolehnout, že například Athlon 64 3000+ skutečně ve většině benchmarků překoná třígigahertzové Pentium 4. Nesmíme také zapomenou na to, že zatím benchmarkujeme jen 32bitovými hrami – příchod 64bitového softwaru (byť bude letos nevýznamný) se postará o další zlepšení výkonu procesorů AMD64 v porovnání s Pentiem 4...

Zdroje: AnandTech, FiringSquadNVIDIA uznala, že jádro NV30 „zklamalo mnohá očekávání"
O GeForce FX už bylo popsáno mnoho papíru a webových stránek, až teď však NVIDIA ústy svého výkonného ředitele uznala, že to nebylo to pravé ořechové. Před plným sálem Jen-Hsun Huang otevřeně připustil, že čip NV30 nenaplnil mnohé z toho, co od něj NVIDIA a její partneři očekávali. Umět přiznat své nedostatky – byť s jistým zpožděním – je důležité pro image firmy i jednotlivce a je to dobrým odrazovým můstkem do nového boje. Firmy, které úzce spolupracují s NVIDIÍ, samozřejmě pocítily dosavadní neúspěch GeForce FX na svých ziscích, nicméně většinou soudí, že si NVIDIA zaslouží ještě jednu šanci. Tou je jádro NV35, které se v podobě grafických karet GeForce FX 6800 Ultra objeví na konci června. Věřím, že tentokrát už to nebude funící monstrum, ale výkonný produkt demonstrující dobře zvládnutou 0,13mikronovou výrobní technologii. Pokud ne, měla by se NVIDIA asi pomalu začít specializovat na čipsety pro základní desky :-).

Zdroj: The Inquirer

Autor:
Témata: software, Zisk
  • Nejčtenější

Vydělala miliony prodejem vody, ve které se koupala. PayPal je odmítal vyplatit

Streamerka Belle Delphine, která na internetu vystupuje i pod přezdívkou Gamer Girl, se před lety...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Parkurová hra vzala Steam útokem, hráči jsou nadšení

Žádné střílení ani boj, Rooftops & Alleys: The Parkour Game přináší jen parkur. A hráči jsou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pozůstalí školního masakru v Uvalde žalují vydavatele střílečky Call of Duty

Příbuzní obětí tragické střelby v texaském městě Uvalde, při kterém bylo zabito 19 studentů a dva...

Ve strategii Tavern Keeper si budeme moci postavit vlastní hospodu

Budovatelských strategií jsou spousty, ale jen v Tavern Keeperu je možné postavit si vlastní...

Lidé na Twitchi závodí v pečení, nejrychlejší zvládnou sušenky za 4 minuty

Fanoušci videoherních speedrunů se inspirovali v kuchařských soutěžích, místo chuti ovšem soupeří...

Vývoj Cyberpunku 2077 oficiálně skončil, na Zaklínačovi 4 se pilně pracuje

Vývoj Cyberpunku 2077 oficiálně skončil, potvrdila finanční zpráva CD Projektu. Studio nyní...

Hráče šokovala cena digitálního oblečku, stojí jako zájezd k moři

Nový kosmetický doplněk do hry League of Legends, vytvořený na počest jejího nejúspěšnějšího hráče...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...