HW minutky: myš, která osvěží

  12:00aktualizováno  1:38
Zdálo by se, že na joysticích, gamepadech nebo myších už toho není co vymyslet. Možná vás zaujme nápad firmy Nyko Technologie. || Čipset SiS 655FX pro Pentium 4 trochu unikl pozornosti médií, přesto má však co nabídnout.

Myš, která osvěžuje
Co lze ještě radikálního vymyslet na joysticích, gamepadech, myších a podobných ručních perifériích počítače? Můžeme do určité míry měnit jejich tvar, přidávat nebo ubírat tlačítka, pokoušet se je přimět reagovat na náklon či jim dát force feedback. Jenže co je to platné, když se nám stejně (obzvlášť v horkých dnech, kterých jsme si letos náležitě užili) při několikahodinové bitvě nepříjemně potí ruka a vyrábí na ovladači nepříliš estetické usazeniny našich tělesných solí? Pokud máte zájem zapátrat po řešení, navštivte zrůdné stránky firmy Nyko Technologies, Inc. a přesvědčíte se, že jisté možnosti přece jen existují.

Nyko nabízí (kromě jiných drobností) ovladače pro konzole GameCube/GameBoy,  PSX a PlayStation 2 a Xbox, které mají jednu pozoruhodnou vlastnost: jejich povrch je opatřen drobnými otvory, z nichž vychází studený vzduch a chladí vaše ruce. A protože konzole mi zatím k srdci nijak nepřirostly, poreferuji vám trošku o novince v sortimentu firmy: myši Nyko Air Flo Mouse.

Myš

V podstatě se jedná o klasickou optickou myš se dvěma tlačítky a kolečkem. Povšimněte si gumového hřbetu a části boků, kde se právě nacházejí ony otvory pro vyfukování vzduchu. Tyto gumové součásti by mohly ve srovnání s běžnou myší vyvolat pocit pohodlnějšího uchopení, a v praxi jsem si ověřil, že (tedy alespoň já) držím myš vždy dostatečně volně na to, aby ony otvory mohly nějaký vzduch vydechovat. Pokud je ovšem někdo zvyklý myš dlouhodobě držet zcela „spolklou“ v dlani, velký osvěžující efekt asi nezaznamená.

Proud vzduchu vycházející z myši je podle recenzentů jemný, přičemž jeho intenzita se dá regulovat trojpolohovým (vypnuto, nízké otáčky, vysoké otáčky) přepínačem umístěným na spodku myši; chcete-li tedy zařadit jiné obrátky, bohužel se nevyhnete pohledu do světelného paprsku – ledaže byste vypnuli počítač. Při vysokých otáčkách myš údajně poněkud vibruje. Celkově je Air Flo Mouse zajímavým kouskem hardwaru, ale těžko předvídat, nakolik se tato koncepce ujme. Zatím za cenu 30 dolarů nějaké masové šílenství asi nevyvolá, nicméně jisté nastavení trendu nebo alespoň vznik odnože myší by tím iniciován být mohl.

Zdroj: FiringSquadSiS 655FX: nejlepší poměr cena/výkon pro Pentium 4
Příchod nového čipsetu SiS 655FX byl mohutně zastíněn zájmem o intelovské 875P a (zejména) 865PE. Všichni jsme byli upnuti na jejich vynikající výkon, na úspěšné pokusy výrobců základních desek aktivovat v čipsetech 865PE technologii PAT (původně vyhrazenou jen pro dražší 875P), takže nám snadno unikl ze zřetele SiS se svou nejnovější nabídkou. Jak se ale ukazuje, byla by to škoda, kdybychom o něm neměli alespoň základní povědomí, protože jeho cena a vybavenost má potenciál nejednoho z nás chytnout za srdce.

Server AnandTech se zaměřil na analýzu základní desky Gigabyte 8S655FX Ultra, která svou cenou soupeří s těmi nejlacinějšími a vybavením s těmi nejdražšími. Posuďte sami. První věcí, která stojí za zmínku, je dvoukanálový řadič pro paměti DDR400 – tím se 8S655FX Ultra staví po bok svých intelovských konkurentek. Samozřejmá je na to konto také podpora Pentií 4 s 800MHz FSB a jejich hyperthreadingu. Další příjemností je nativní podpora rozhraní Serial ATA, 8 portů USB a rozhraní FireWire (IEEE1394). Pro zpracování zvuku byl použit nejnovější kodek firmy Realtek ALC658 AC’97, který má poskytovat podstatně lepší zvuk než jeho předchůdci. Dalším nejmodernějším produktem Realteku na této desce je řadič pro gigabitový Ethernet, RTL8169.

Co se týče přetaktování, nabízí 8S655FX po všech stránkách slušné vybavení, nepříjemná je jen absence možnosti zvyšovat napětí pamětí. Pamětí typu PC3700 a vyšší totiž nutně potřebují více energie, mají-li na svých udaných frekvencích obstát. S Pentiem 4 2,4C se podařilo dosáhnout FSB 239 MHz, což je v porovnání s intelovskými konkurenty velmi málo. Gigabyte nicméně ujišťuje, že pracuje na novém BIOSu, který zlepší výkon i přetaktovatelnost.

Srovnáme-li  výkony motherboardu 8S655FX s deskami vybavenými čipsety od Intelu, vidíme, že výkon je o něco málo slabší. Jeho hlavní deviza však spočívá ve vybavenosti a v ceně.  Všechny výše uvedené vymoženosti dostanete za pouhých 105 dolarů, což je o polovičku méně než obdobně vybavený motherboard s Intelem na palubě. Pokud nemáte zájem experimentovat s BIOSem nebo věříte, že další verze BIOSu vylepší ladicí možnosti, není pro vás Gigabyte 8S655FX zřejmě špatná koupě.

Zdroj: AnandTech

Autor:
 
Témata: Intel, Xbox

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

Nejočekávanější akční hry roku 2019

Rage 2

Akční hry jsou již tradičně tím nejvíce zastoupeným žánrem, a proto nám ani letos na výpis těch nejzajímavějších...

Nejočekávanější strategie roku 2019. Vyjde Warcraft v novém či Settlers

WarCraft III Reforged

Ačkoliv herní mainstream preferuje akce, na své si letos přijdou i fanoušci strategií. Návrat hlásí řada známých...

Nejočekávanější RPG roku 2019

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo...

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz