HW minutky – Intel bude silně zlevňovat

  12:00aktualizováno  12:19
AMD tlačí, poptávka po Pentiích 4 je slabá a Intel reaguje – ceny půjdou zřejmě až o 40 % dolů! Microsoft dal celkem v tichosti k dispozici ke stažení DirectX 8.0a, malý upgrade svého API. Firma Rambus vyhrožuje svým odpůrcům velmi nepěkným způsobem – no posuďte sami :-).

Pentium 4 do každé rodiny
Největší světový výrobce procesorů by podle mínění amerických analytiků měl ještě na konci tohoto týdne provést razantní zlevnění svých čipů. Hlavní příčinou jsou zřejmě slabé prodeje PC, snaha Intelu prosadit Pentia 4 a samozřejmě tlak AMD. Intel by rád, aby se poptávka po Pentiích III zmenšovala a po P4 zvětšovala, a tomu přizpůsobuje veškerou svou strategii. Tiskový mluvčí Čipzilly, jak se Intelu někdy přezdívá, odmítl o snížení cen mluvit do té doby, než bude oficiálně ohlášeno, ale uvedl, že firma zlevňuje každý měsíc, a zlevnění odpovídá situaci na trhu.

A teď už ke konkrétním číslům: P4 1,5 GHz by mělo zlevnit z 819 na 644 dolarů, P4 1,4 z 575 dolarů na 440, ale největší bombou bude zřejmě 43procentní zlevnění gigahertzového Pentia III z momentálních 465 na 268 dolarů. Pentium III 933 by mělo jít z 348 na 241 dolarů, Celeron 766 na 112 ze 170 a Celeron 733 na 88 ze 112. Je nutné vzít v úvahu, že Intel dosud zlevňoval průměrně pouze o 20 až 25 % čtvrtletně.

DirectX 8.0a – oprava dvou drobností
Microsoft nás oblažil updatem svého multimediálního rozhraní DirectX, ale většina z nás ho může nechat celkem bez povšimnutí – výjimkou jsou uživatelé mezinárodních instalací Windows 2000, kteří by měli zaznamenat odstranění některých problémů, a majitelé vstupních zařízení, jejichž tlačítka po instalaci původní verze DirectX 8 přestala fungovat. Ke stažení je například zde, ale upozorňuji, že má 25 MB.

Rambus zastrašuje odpůrce
Jak známo, firma Rambus se díky svému výsadnímu postavení, které jí zaručila smlouva s Intelem, chová poměrně zpupně. V tomto duchu se nese i nedávné prohlášení Garyho Harmona, jejího finančního ředitele, směrem k těm, kteří si dovolili nesouhlasit.

Tři významní výrobci polovodičů, společnosti Infineon Technologies, Hyundai MicroElectronics a Micron Technology, nejenže nepožádali Rambus o licenci na paměti RDRAM, ale naopak ho zažalovali kvůli technologiím synchronních pamětí a procesorového rozhraní, které si údajně neprávem přisvojil.

„Firmy, které proti nám vedou soudní spory, by mohly v budoucnu platit vyšší licenční poplatky,“ řekl Harmon. „Momentálně vybíráme jedno nebo dvě procenta z každého expedovaného produktu, ale to se týká těch, kteří nám pomohli, když jsme začínali. Ti, co s námi bojují, by teoreticky mohli platit až 10 %.“

Rambus by případnou prohrou v těchto soudních sporech ztratil velké množství peněz. Má totiž podepsáno mnoho kontraktů s významnými výrobci pamětí, které by se následkem ztráty patentových práv staly neplatnými.

Zdroje: PC World.com, Microsoft, EBNews

Autor:
 
Témata: Intel, Microsoft

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

Další z rubriky

Nejočekávanější RPG roku 2019

Sekiro: Shadows Die Twice

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

Dvanáct nejlepších herních love story

Assassin’s Creed: Origins

Že láska a milostné pletky ke hrám patří, bereme dnes už jako samozřejmost. V našem článku jsme se pokusili vzpomenout...

KOMENTÁŘ: Nedodělek, nebo příslib? Význam patchů ve hrách roste

Fortnite

Jedním z poznávacích znamení moderních her je jejich závislost na dodatečných úpravách všeho druhu. Řeč není pouze o...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz