HW minutky – čipsety a motherboardy

  12:00aktualizováno  12:38
Výrobci základních desek, jakkoli stojí stranou současných paměťových a procesorových válek, musejí pečlivě zvažovat, kterým směrem napřou svoje výrobní a marketingové úsilí. || Firma SiS si dělá chutě na vysoký podíl čipsetového trhu, a nutno říci, že výkonové a cenové předpoklady k tomu vytvořila. VIA však nespí a jen tak své pozice nevyklidí.

Kam kráčejí výrobci základních desek
Nadchází nám poslední čtvrtletí tohoto roku – roku, který mnohé přeoral a přinutil leckteré firmy i lidi, aby si sáhli na dno svých sil. Tak trochu stranou procesorových, čipsetových a paměťových bojů stojí výrobci základních desek; ne že by se jich tyto záležitosti bytostně nedotýkaly, ale jejich úkol je zde omezen na „pouhou“ správnou volbu, na jakou stranu se přidat. Roli v rozhodování o budoucím směru vývoje hrají mimo jiné i vztahy, které daný výrobce má s konkrétními výrobci čipsetů a procesorů.

Mnoho malých a středních producentů se začíná více věnovat základním deskám s paticí Socket A (Athlon, Duron) a podporou pamětí DDR SDRAM. Důvod je zřejmý: poptávka po takovýchto systémech roste, protože cena pamětí DDR se již téměř srovnala s klasickými moduly PC133 a poměr cena/výkon je u procesorů AMD nedostižný. Pohybuji se v oblasti malo- a velkoobchodu s počítačovými komponentami a přímo hmatatelně cítím, jak mezi obchodníky i koncovými zákazníky narostla důvěra v AMD. Stejná situace je po celém světě a vypadá to, že mezi malými a středními výrobci motherboardů budou desky typu Socket A/DDR tvořit za druhé pololetí více než 60 % produkce.

Trochu jiná je ovšem situace u největších výrobců jako jsou Asustek, Gigabyte nebo MSI. Tyto firmy mají dlouhodobé dobré vztahy s Intelem a proto intelovská platforma zůstane hlavní náplní jejich výroby: přes 40 % jejich výstupu budou tvořit základní desky pro Pentium 4 s podporou SDRAM PC133 (čipset i845). Na Pentium 4 se kromě výše uvedených firem hodlají soustředit také ABIT a DFI.

Zdroj: DigiTimesSiS a VIA: ostrá konkurence
Na scéně čipsetů pro procesory AMD se nedávno objevil konkurent, který má v této oblasti silný potenciál ohrozit dominantní postavení firmy VIA. Jedná se o SiS735, nejvýkonnější a zároveň nejlevnější čipset s podporou pamětí DDR SDRAM, jehož kvality již ověřilo množství testů na renomovaných hardwarových serverech. Není divu, že je o něj mezi výrobci základních desek velký zájem; SiS se svými novými technologiemi vystoupil ze stínu a chce se dostat do první čipsetové ligy. Například společnost Elitegroup Computer Systems (ECS), jejíž základní desky jsou v zahraničí dost populární, oznámila, že již nyní distribuuje více základních desek založených na SiS735 než na konkurenčním čipsetu VIA KT266. To se samozřejmě nelíbí firmě VIA, která se nyní snaží kontrovat. Jak?

Brzy přijde na trh aktualizovaný čipset VIA KT266CE, který údajně SiS735 výkonově překoná – přední výrobci motherboardů jako Asustek Gigabyte nebo MSI by měli dostat první vzorky už každým dnem. Dalším faktorem je cena – SiS735 je o 20 % levnější než oficiálně ohlášená cena KT266CE. Zde se VIA odhodlala k odvážnému kroku: nabízí výrobcům základních desek, že pokud nebudou produkovat motherboardy s čipsetem SiS735 a místo něj dají přednost čipsetu KT266CE, uhradí jim v budoucnu jakékoli cenové rozdíly spojené s případným zlevňováním tohoto čipsetu. Někteří výrobci k této vějičce přihlížejí a zatím své produkty založené na SiS735 propagují jen málo; pokud však poptávka výrazně poroste, bezpochyby své zábrany odhodí a na nabídku firmy VIA definitivně rezignují.

Vypadá to, že SiS hodlá použít řadu 735 především k tomu, aby zvětšil svůj podíl na trhu (bez nároku na velké zisky), zatímco profit mu má generovat čipset SiS645, který je určen pro Pentium 4 a paměti DDR SDRAM. Hromadná výroba 645 má začít v průběhu září – vzorky již byly výrobcům motherboardů rozeslány. Cena ještě není známa, ale SiS velmi pravděpodobně bude opět chtít zachovat od konkurenčního čipsetu VIA P4X266 jistý cenový odstup směrem dolů.

Ještě si počkáme na to, co hezkého nám přinese VIA KT266CE, ale zatím to vypadá, že SiS bude při příští transplantaci střev do mého počítače vážným kandidátem na dárce.

SiS735

Zdroje: DigiTimes, VIA, SIS

Autor:
 
Témata: Intel, Zisk

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

Dvanáct nejlepších herních love story

Assassin’s Creed: Origins

Že láska a milostné pletky ke hrám patří, bereme dnes už jako samozřejmost. V našem článku jsme se pokusili vzpomenout...

KOMENTÁŘ: Nedodělek, nebo příslib? Význam patchů ve hrách roste

Fortnite

Jedním z poznávacích znamení moderních her je jejich závislost na dodatečných úpravách všeho druhu. Řeč není pouze o...

OBRAZEM: Overwatch od Blizzardu je tak populární, že už má i vlastní set Lega

Bastion z Overwatche v LEGO podobě

Týmová akce Overwatch překonala další hranici. Její hrdinové i ikonická místa jsou nyní k dispozici v podobě oficiální...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz