Hry přímo v televizi ohrožují úspěch herních konzolí

aktualizováno 
Výrobci televizorů jsou lační videoher, Panasonic je chce dokonce ve 3D. Hry přímo v televizorech nejsou žádná sci-fi.

Logitech Revue | foto: Logitech

Zajímá vás, jakou podobu ponesou herní konzole další generace? Pro miliony lidí to nemusí být PlayStation 4, Nintendo Theii nebo Xbox 720, ale jejich nová tenká televize s dvoumetrovou úhlopříčkou, ultraHD rozlišením a bezdrátovým připojením k internetu. Nic víc nebude potřeba. Nintendo, Sony ani Microsoft takovou budoucnost nejspíše neplánují, ale pro výrobce televizorů je to jasně nastavený trend.

Opravdový výkop směrem k televizním hrám provedl Google a Logitech, kterým překvapivě sekunduje Sony. Sony jako první velký výrobce televizorů uvedlo na trh televizor vybavený službou GoogleTV, která umožňuje hrát jen s dálkovým ovladačem většinu webových her.

Přeneseně to znamená méně času, který majitelé televizoru stráví u PlayStation, protože na velké obrazovce budou v klidu hrát například Farmville. Umožní jim to plnohodnotný prohlížeč s podporou technologie Flash. A kdo nechce kupovat Sony ani jakoukoli jinou televizi, pořídí si jen GoogleTV set-top-box.

Pomalé začátky
Hrám zabudovaným v televizi je snadné se smát. Stačí se podívat na to, čím se snaží potěšit své zákazníky korejské LG. U svých nejdražších televizí nabízí dvě dálková ovládání. Jedno je obyčejné, druhé na sobě nemá skoro žádná tlačítka, zato uvnitř skrývá pohybový senzor. Televize pak nabízí herní kanál s několika hříčkami, které využívají netradiční dálkový ovladač Magic Motion.

Není to žádný zázrak: v nabídce je mlácení krtka palicí nebo sudoku. Překvapivé ale je, že i na špičkové televizi mají hry tak mizernou grafiku. Podle dostupných videí to vypadá, jakoby hry byly staré 25 let staré.

Nedokonalé je i podání webových her prostřednictvím Google TV. Flash je sice oblíbený, ale má svá omezení. Jenže: Google TV používá otevřený operační systém, což značí, že se brzy dočkáme herních aplikací.

Podle produktového manažera Google TV, Rishi Chandry, nabízí set-top-box od Google zatím jen webové prostředí s podporou Flash 10.1, ale v následujících měsících přijdou i samostatné aplikace. Televizory s Google TV navíc umějí zobrazovat obsah z mobilních telefonů s Androidem, na který už je také spousta her.

Stranou nestojí ani Toshiba. Zatím nepředstavila žádnou speciální herní aplikaci, zato má v nabídce televizor, který svým výkonem předčí i konzoli PlayStation 3.

Analytici a uživatelé si slibovali mnohé i od Apple TV, tedy dalšího set-top-boxu, který slouží především pro přístup k placenému obsahu v rámci iTunes Store. Apple ale prozatím odmítá otevření platformy hrám a dalším aplikacím.

Zítra to rozjedeme
Služba GaikaiZvolit si dnes televizor jako samostatnou herní mašinu není nejdostupnější a nejlevnější řešení. Google TV set-top-box stojí zhruba stejně jako herní konzole a hry zatím vypadají neotesaně.

Budoucnost je ale zajímavá. Už příští rok chce například Panasonic nabízet trojrozměrné hry, které vyvíjí pro japonský koncern herní vydavatel Ubisoft.

Chystá se také plnohodnotný start několika herních služeb, které zatím potřebují set-top-box pro svůj provoz. Jejich provozovatelé už dnes jednají s výrobci televizorů. Případné partnerství by mohlo znamenat zabudování potřebného hardwaru přímo do nitra televize.

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

Stahujte zdarma výbornou strategii Age of Wonders 3, akce končí v pondělí

Age of Wonders 3

Pěknou hru zdarma si můžete po omezený čas stáhnout na digitální distribuci Steam. Tentokrát je to vynikající tahová...

Stahujte zdarma povedenou diablovku Torchlight, čas máte do čtvrtka

Torchlight

Epic Store láká na další hru zdarma. Tentokrát je to starší, ale povedená diablovka Torchlight, která sice jen...

Další z rubriky

Když peníze nestačí. Nejdražší hra své doby má šanci i po 20 letech

Shenmue I & II (2018)

Ve srovnání s jinými odvětvími zábavního průmyslu stárnou videohry strašně rychle a 20 let je zde až nedůstojně dlouho....

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Osm očekávaných her, které vycházejí během léta

World of Warcraft

Během léta se pustíme do střílení nácků ve světě, v němž vyhráli 2. světovou válku, budeme vyšetřovat nadpřirozené jevy...

Najdete na iDNES.cz