Herní hitparáda. Písně z her, na které se nezapomíná

aktualizováno 
Chytlavá hudební skladba patří k osvědčeným způsobům, jak se dostat hráčům pod kůži. Ať už doprovází intro, závěrečné titulky, nebo samotné hraní, stává se taková skladba důležitou součástí identity a charakteru samotné hry, a je často tím, co se nám při vzpomínání na daný titul okamžitě vybaví.

The Andrew Sisters | foto: youtube.com

Níže najdete výběr dvaceti největších šlágrů řazených abecedně podle názvu jednotlivých her. Hlasovat o nejlepší kousek můžete v anketě.

1.Courtnee Draper a Troy Baker: Will the Circle be Unbroken (Bioshock: Infinite)

Výborně zvolená skladba, která jde ruku v ruce jak s příběhem hry, tak s náboženskou tematikou, která je pro děj této hry tak důležitá. Poprvé ji slyšíte na samém začátku hry zpívat církevní sbor, podruhé si ji můžete vychutnat v podání obou hlavních dabérů během závěrečných titulků. Originál od Charlese H. Gabriela pochází z roku 1907. Kdyby tehdy jen tušil, kam až se jeho dílo dostane.

2.Cage the Elephant: Ain’t No Rest for the Wicked (Borderlands)

Když se tvůrci Borderlands rozhodovali, jakou skladbou doprovodí úvodní sekvenci k prvním Borderlands, možná je u videoklipu k Ain’t No Rest for the Wicked zaujalo prostředí dálnice táhnoucí se napříč pouštní pustinou, tedy stejný typ krajiny, který vidíme i během intra hry. Ať už to bylo jakkoliv, Borderlands se pyšní výbornou úvodní sekvencí, která stylově představuje postavy vaulthunterů. Paradoxně to celé trochu připomene videoklipy od Gorillaz.

3.Guns N‘ Roses: Paradise City (Burnout: Paradise)

I tohle byla trefa do černého. Arkádové závodění hry Burnout: Paradise bylo zasazeno do ulic fiktivního amerického velkoměsta Paradise City. A tak není divu, že autoři při výběru titulní skladby sáhli po stejnojmenné klasice z repertoáru legendárních Guns N‘ Roses. Pohodová skladba s gradujícím tempem si se závoděním v prosluněném velkoměstě maximálně sedla.

4.Eminem: Survival (Call of Duty: Ghosts)

Nevidí se úplně často, aby populární interpret spojil při propagaci svého nového alba síly s tvůrci počítačové hry. Jenže Call of Duty je natolik známá značka, že Eminem zařadil ukázky ze hry dokonce do videoklipu  písně Survival, kterou své dlouho očekávané album Marshall Matters LP 2 propagoval. Kromě toho slyšíte skladbu během titulků na samém konci hry. K obdobnému kroku jako Eminem se mimochodem odhodlali i Linkin Park se svou písní Castle of Glass, když spojili síly s autory Medal of Honor: Warfighter.

5.Christopher Tin: Baba Yetu (Civilization 4)

Sborová, ve svahilštině zpívaná píseň Baba Yetu si může připsat jedno zajímavé prvenství. Jde o vůbec první skladbu složenou pro počítačovou hru, která kdy získala prestižní hudební cenu Grammy. Ve hře jsme ji mohli slyšet během parádní úvodní sekvence, která představovala jednotlivé epochy lidské civilizace.

6.Combichrist: Never Surrender (DmC: Devil May Cry)

Soundtracky série Devil May Cry jsou tradičně vynikající (poslechněte si třeba tenhle nářez ze čtyřky) a pokus o restart série DmC  v tomto ohledu nezklamal. Soundtrack si na starost vzala skupina Combichrist a jak název napovídá, dechovku tady určitě nečekejte. Pekelná hra si žádá pekelnou muziku a sekat démony na kusy je v DmC o to větší zábava.

7.Jeremy Soule: Dragonborn (The Elder Scrolls V: Skyrim)

Kdo by si nepamatoval tuhle epickou skladbu od mistra řemesla Jeremyho Soulea? Pokud jste nikdy nebyli schopni pochytit slova, nevěšte hlavu. Dragonborn je totiž složen v dračím jazyce, protože angličtina (nebo latina) na něj prostě nebyla dost cool. Ústřední melodie série TES je skvělá sama o sobě, ale pátý díl ji posunul o úroveň výš.

8.The Ink Spots: I Don’t want to Set the World on Fire (Fallout 3)

Píseň z roku 1941 si našla cestu do třetího Falloutu především kvůli svému názvu. Jak všichni hráči vědí, v alternativní verzi minulosti podle Falloutu šel svět následkem jaderné apokalypsy jaksi k šípku a o mutanty, kanibaly a bandity jak z Šíleného Maxe v něm není nouze. Píseň se skvěle hodí do kontextu hry, která černým humorem rozhodně nešetří. Nezbývá než doufat, že atomové hřiby nadále porostou pouze na našich obrazovkách.

9.Glukoza: Schweine (Grand Theft Auto IV)

Vybrat jednu jedinou skladbu ze série GTA, to je skoro nemožný úkol. V případě GTA sice zpravidla nejde o hudbu vytvořenou přímo pro hru, ale každý díl má ve svém repertoáru pár těžkých kalibrů. Z Vice City se okamžitě vybaví klasika Video Killed the Radio Star, pětka popularizovala parádní Sleepwalking, ze San Andreas to mohl být třeba Personal Jesus. Byl to ale čtvrtý díl a svérázná píseň Schweine od ruské zpěvačky Glukozy, která se člověku vpálila do mozku asi nejvíc. Jen si vzpomeňte na svoji první „šiky, šiky“ jízdu taxíkem, když jste po příchodu do Liberty City vezli bratrance Romana do jeho šváby prolezlého „paláce“.

10.Syd Matters: Obstacles (Life is Strange)

Také Life is Strange se může pochlubit parádním soundtrackem. Obstacles doprovázela nádherný závěr první epizody, který podtrhoval dojemné přátelství obou hlavních hrdinek a zároveň hrozil vizí neodvratné katastrofy řítící se na nic netušící obyvatele amerického městečka. Life is Strange toho má v repertoáru spoustu. Hodně povedená skladba byla například i To All of You od stejného interpreta.

11.The Andrew Sisters: Straighten Up and Fly Right (Mafia 2)


I Mafia má ve svém repertoáru jeden hit za druhým, ale nejvíc mi z otextovaných písní utkvěla poněkud bizarní Straighten Up and Fly Right od The Andrew Sisters. Děj mohl být sebevíc napínavý, akce vražedná a nervy napnuté k prasknutí, když v tom vám v rádiu najednou začalo hrát tohle.

12.Emicida: Sorriso Favela (Max Payne 3)

Když se ve hře Max Payne 3 hlavní hrdina prakticky naslepo ponoří do spletitých uliček obávané favely v Sao Paulu, vybaví se filmovým fanouškům klasika jako Elitní jednotka nebo Město bohů. Zbraně, drogy, chudoba, party a fotbal tady vytváří pestrobarevnou, halucinogenní kombinaci, ze které se vám i hlavnímu hrdinovi zatočí hlava. Mezi další povedené skladby soundtracku patří 9 Círculos od stejného interpreta a Tears  od kapely Health, kterou si možná vybavíte z té ukrutně tuhé přestřelky na letišti.

13.Norhiko Hibino (autor)/Cynthia Harrell (zpěv): Snake Eater (Metal Gear Solid 3: Snake Eater)

Třetí Metal Gear Solid se inspiroval v bondovkách s Seanem Connerym a titulní skladba Snake Eater tomuto pojetí odpovídala. Hra byla zasazena do šedesátých let a nabídla záporáky s deformovanou vizáží, svůdnou a nebezpečnou partnerku a samozřejmě neohroženého hlavního hrdinu, který si věděl vždycky rady. Série Metal Gear má tradičně skvělou hudbu, uveďme i výborně zvolenou Here’s to You od Joan Baez pro MGS: Ground Zeroes, nebo našlápnutý rockový soundtrack pro Metal Gear Rising v čele s vynikají skladbou Stranger I Remain.

14.Snoop Dogg feat. The Doors: Riders on the Storm (Need for Speed: Underground 2)

Ať už se vám Snoop Doggem remixovaná verze klasiky od The Doors líbí nebo ne, titulní píseň ke hře NFS: Underground 2 není lehké vytlačit z paměti ani po dlouhých třinácti letech. Undergroundové závodění s neony ve stylu Rychle a zběsile, modelka Brooke Burke jako hlavní tvář hry, jo, to byly časy, na které člověk tuze rád vzpomíná.

15.Keiichi Okabe (autor)/J’Nique Nicole (zpěv): Weight of the World (NieR: Automata)

NieR: Automata letos soutěží s Personou 5 o pomyslnou cenu za „album roku.“ Soundtrack nabízí naprosto fantastickou hudbou se spoustou skvělých skladeb. Asi nejsilnější kousek si ale autoři nechali nakonec. Slova písně Weight of the World jako by odrážela pocity hlavní hrdinky a k závěru příběhu dokonale sednou. Weight of the World existuje hned ve třech verzích, kromě anglické a japonské zaujme i „chaotická“ s textem ve fiktivním jazyce.

16.Shoji Meguro (autor)/Lyn Inaizumi (zpěv): Life Will Change (Persona 5)

Je to tak, Persona 5 se společně s NieRem pyšní jedním z nejlepších soundtracků letošního roku a svižná titulní píseň Life Will Change nejlépe ukazuje, proč tomu tak je. Pro hlavní hrdiny nebude už nic takové jako dřív. Rutina středoškolského života je totiž v Personě nabourána dobrodružnými výpravami do pokřiveného světa, kde studenti bojují s těmi nejbizarnějšími typy monster.

17.Jonathan Coulton: Still Alive (Portal)

Mezi skladbami vytvořenými exkluzivně pro počítačovou hru patří Still Alive bez debat k naprosté špičce. Jistě si vybavíte výborný humor Portalu, jemuž vévodila podlá umělá inteligence snažící se vás oblbnout dortem. Still Alive ale jakoby paradoxně představovala právě onu sladkou tečku na závěr vašeho netradičního dobrodružství. Dodejme, že obdobně ujetá píseň Want you Gone z dvojky taky nebyla zlá.

18.Frank Klepacki: Hell March (C&C: Red Alert)


V seznamu, ve kterém figurují písně s textem, působí Hell March od Franka Klepackiho trochu nepatřičně, ale což, klasika je klasika a vy byste mi to neodpustili. Ať už dáváte přednost původní verzi, dvojce, nebo trojce, Hell March je kytarový nářez, který by člověk tipoval spíš k nějaké zběsilé akci než k strategické hře. Velkou neznámou nadále zůstává, co „zpěvák“ na samém začátku vlastně huláká. O teorie není nouze a na YouTube se najdou lidé, kterým to evidentně nedá spát.

19.Exile: Indestructible (Street Fighter IV)


Ať už dáváte přednost japonskému originálu, nebo anglické verzi, počáteční píseň ke hře Street Fighter IV byla tak stylová jako intro samotné. Člověk by řekl, že neškodný, sladký popík se k mlátičce absolutně nehodí, ale chyba lávky, tohle je totiž japonská produkce, které vládne nadsázka. Již během prvních minut je jasné, že se Street Fighterem bude opět zábava. Do Mortal Kombatu něco podobného ale radši nedávejte.

20.Ashtar Command: Dead Man’s Gun (Red Dead Redemption)

Pokud jste hráli Red Dead Redemption, jistě si velmi dobře pamatujete závěr příběhu o dlouhé cestě za vykoupením bývalého bandity Johna Marstona. Melancholická píseň Dead Man’s Gun, kterou pro hru složili členové indie rockové kapely Ashtar Command, opět ukázala, že Rockstaři si na hudbě dávají hodně záležet.

Které písnička se vám líbila nejvíc?

celkem hlasů: 2278

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 15. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

Snoop Dogg feat. The Doors: Riders on the Storm (Need for Speed: Underground 2) 303
Jeremy Soule: Dragonborn (The Elder Scrolls V: Skyrim) 258
Frank Klepacki: Hell March (C&C: Red Alert) 255
Christopher Tin: Baba Yetu (Civilization 4) 214
Jonathan Coulton: Still Alive (Portal) 179
The Ink Spots: I Don’t want to Set the World on Fire (Fallout 3) 159
Guns N‘ Roses: Paradise City (Burnout: Paradise) 128
Syd Matters: Obstacles (Life is Strange) 126
Cage the Elephant: Ain’t No Rest for the Wicked (Borderlands) 125
Courtnee Draper a Troy Baker: Will the Circle be Unbroken (Bioshock: Infinite) 121
The Andrew Sisters: Straighten Up and Fly Right (Mafia 2) 98
Norhiko Hibino (autor)/Cynthia Harrell (zpěv): Snake Eater (Metal Gear Solid 3: Snake Eater) 59
Ashtar Command: Dead Man’s Gun (Red Dead Redemption) 48
Glukoza: Schweine (Grand Theft Auto IV) 44
Eminem: Survival (Call of Duty: Ghosts) 38
Keiichi Okabe (autor)/J’Nique Nicole (zpěv): Weight of the World (NieR: Automata) 35
Combichrist: Never Surrender (DmC: Devil May Cry) 31
Shoji Meguro (autor)/Lyn Inaizumi (zpěv): Life Will Change (Persona 5) 25
Emicida: Sorriso Favela (Max Payne 3) 19
Exile: Indestructible (Street Fighter IV) 13

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 se koná od 20. do 24. srpna v Kolíně nad Rýnem. Čeká nás opět řada nových oznámení a ukázek z nadcházejících titulů jako jsou Gears 5, Minecraft Dungeons a Zaklínač.

Nejčtenější

Chernobylite se chce svézt na popularitě seriálu. A asi mu to vyjde

Chernobylite

Havárie v Černobylu skrývala mnohem vážnější tajemství, než je známo. Tedy alespoň v podání připravované hry...

Jedna z nejočekávanějších her roku Death Stranding je čím dál záhadnější

Death Stranding

Jedna z nejočekávanějších her letošního roku se s každou další ukázkou stává záhadnější a podivnější – v tom nejlepším...

Neurážejte našeho bezpohlavního robota, vyhrožují herní komunitě

V Borderlands 3 můžete hrát za bezpohlavního robota.

Připravovaný titul Borderlans 3 si nemůže oddychnout od kontroverzních témat. Nejnovějším popraskem na internetu jsou...

Pět scén z her, které narazily na australskou cenzuru

South Park: Stick of Truth

O cenzurování videoher v Austrálii toho bylo napsáno již mnohé, málo se už však ví, že se v posledních letech situace...

Fanoušci upravili vzhled zaklínače, aby se podobal seriálové adaptaci

Zaklínač 3 – Geralt jako Henry Cavill

Tvůrci chystaného seriálu Zaklínač vycházejí z původních knih Andrzeje Sapkowského, nikoli jeho oblíbené videoherní...

Další z rubriky

OBRAZEM: Kniha věnovaná nejlepší loňské české hře láká na exkluzivní materiály

The Art of Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance je podle čtenářů Bonuswebu nejlepší česká hra loňského roku a druhá nejlepší hra vůbec. Právě...

Neurážejte našeho bezpohlavního robota, vyhrožují herní komunitě

V Borderlands 3 můžete hrát za bezpohlavního robota.

Připravovaný titul Borderlans 3 si nemůže oddychnout od kontroverzních témat. Nejnovějším popraskem na internetu jsou...

Jako Battlefield? První pohled na Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Studio Infinity Ward poodhalilo multiplayerovou složku letošního dílu Call of Duty, s nímž hodlá navázat na slavnou...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz