Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 20. října 2021 Vendelín

Harry Potter a Tajemná komnata

  12:00
Harry Potter se znovu vrací do školy Čar a kouzel v Bradavicích, ale něco je špatně. Ve škole totiž dojde k otevření tajemné komnaty, z níž se na chodby vyplížilo dávné zlo, proměňující studenty v kamenné sochy. Kdo za tím vězí? Vítejte v novém filmovém snímku na motivy populární knižní série J.K. Rowlingové.

Harry Potter a Tajemná komnata

Rok se s rokem sešel a naši malí mágové nastupují do dalšího ročníku známé školy Čar a kouzel v Bradavicích. A my prostřednictvím filmového plátna s nimi. Neboli je tady další díl proslulé ságy o Harry Potterovi, který se v knižní podobě dostal přes neuvěřitelnou hranici 140-ti miliónů odprodaných výtisků (jenom u nás to je údajně přes půl milionu), čímž - jen tak pro ilustraci - o 40 miliónů trumfnul samotného Pána prstenů z pera J.R.R. Tolkiena. Jenže co Tolkienovu nakladateli trvalo padesát let, Rowlingová stihla za pět. Je zajímavé, že právě v konzervativní Anglii se urodili dva takoví autoři, kteří významně předefinovali tolik oblíbený žánr fantasy. Teď je pochopitelně řeč o J.K. Rowlingové, která sice není tak revoluční, jako výše zmíněný a již zesnulý pan Tolkien, nicméně jedno se knižním dobrodružstvím Harryho Pottera nedá upřít. Jsou velmi čtivá a velmi originální, což se musí - obzvláště v tak provařeném žánru, jako je fantasy - ocenit.

Film Harry Potter a Kámen mudrců se s výdělkem 965 milionů dolarů stal celosvětově druhým nejúspěšnějším snímkem všech dob - hned po velkofilmu Titanic. Jeho pokračování s přídomkem Tajemná komnata k nám přichází s jistým zpožděním, ve Velké Británii byla slavnostní premiéra již 3. listopadu, přičemž v běžné britské i americké kino distribuci je od 15. listopadu. Nicméně už za první víkend vydělal 140 milionů dolarů, přičemž větší úspěchy slaví možná logicky v Británii než ve Spojených státech.

Harry Potter a Tajemná komnata

J.K. Rowlingová samozřejmě úzce spolupracovala s tvůrci veleúspěšného filmového snímku Harry Potter a Kámen mudrců - o její příslovečné tvrdohlavosti již bylo napsáno mnohé, ale její "odborný dohled" se evidentně vyplácí všem zúčastněným. A dá se říci, že všechny stěžejní myšlenky, jakož i hlavní protagonisté uvedeného počinu se nyní v plné síle vrátili, aby v Tajemné komnatě dokázali, že žánr fantasy na celuloidovém pásku zdaleka ještě nevymřel. A to je přeci dobře…

Ještě pár slov na úvod pro ty, kdož nejsou zcela v obraze. Svět Harryho Pottera se na první pohled nijak neliší od běžného světa šedivé současnosti, v němž žijí obyčejní lidé - mudlové. Ale mezi těmito se nachází řada jedinců, disponujících zvláštními schopnostmi. Mimořádným nadáním. Kouzelnickými dovednostmi. A jejich příběhy se převážně odehrávají na půdě instituce, kde se tomuto umění - stranou všech očí a nechtěného zájmu - vyučuje. Vítejte tedy na škole Čar a kouzel!

Ondra Zach:
O druhém díle se již předem šířila jedna zásadní zvěst - tempo nasazené v jedničce občas zabředlo do situací, kdy scénky přesahovaly hranici svižné a zábavné podívané a právě v tom se Chamber of Secrets liší od prvního dílu nejvíce. Ačkoli na první filmovou kapitolu rád vzpomínám, některé scénky mohly býti kratší na úkor těch podstatných a především vystříhaných (viz bonusy na DVD u Kamene mudrců). Naopak Chamber of Secrets se nese v duchu rychlých střihů a obrazů, které jednoduše nedovolují polevit v koncentraci.
Příběh sám o sobě respektuje knižní předlohu, především její hlavní rysy, nicméně i v tomto případě zbyl tvůrcům kousíček (o něco větší kousíček) prostoru pro vlastní fantazii. Nemá cenu se asi hádat, zda-li se ve všech případech drželi knižní předlohy (víceméně ano), na druhou stranu na mě výsledek zapůsobil impozantním dojmem. Jenom v rychlosti - příběh pojednává o jakési tajemné komnatě vybudované jedním ze zakladatelů školy, jenž veřejně vystupoval proti žákům, kteří nepocházejí z čistě magických rodin. Právě oni se musejí mít na pozoru, poněvadž s nečekaným otevřením téhle místnosti se ocitli ve velkém nebezpečí.
Harry Potter a Tajemná komnata Film nebývale oživují nové postavy. Zatímco vynikající profesor Snape opět nedostal příliš prostoru, vynořily se dvě nové a neméně zajímavé. V prvé řadě drsně charismatický Lucius Malfoy (otec Draca), jehož výstupy reflektují podlost rodinného klanu a dostatečně si užijeme i zkrátka úžasného Zlatoslava Lockharta. Právě on, svým chováním ve smyslu "jsem nejlepší, všechno jsem zažil", které přitahuje ženské diváctvo a odpuzuje mužské, dodává velkolepému výletu do Bradavic špetku humoru, jenž možná prvnímu dílu trošičku chyběl. Dětští herci hrají poměrně kvalitně a přesvědčivě, možná a fous lépe než loni. Své premiéry se dočkal i hezky zpracovaný (zcela v rukou počítačových animátorů) domácí skřítek Dobby. I když - skřítek neměl moje sympatie ani v knížce, natož ve filmu :-).

Druhý díl mne příjemně překvapil. Samozřejmě ten, kdo považoval ten první za kardinální blbost - a že se tací našli, by se měl dvojce vyhnout velkým obloukem. Z mého pohledu se veškeré změny týkají jenom lepšího. Jednak po vizuální stránce nám tvůrci dopřávají nádherných lokalit, případně pohledů a samozřejmě mnohem svižnějšího tempa, které se mi zamlouvalo více. I proto hodnotím, oproti loňsku, ještě pár procenty navíc.
Hodnocení: 90%

Harry Potter a Tajemná komnata

Martin Kaller:
Harry Potter a Tajemná komnata tak nějak zdárně pokračuje ve šlépějích prvního snímku, přičemž i zde si troufám tvrdit, že se jedná o podívanou pro celou rodinu, byť je to celé v o poznání temnějších fantasy intencích. Třebaže narazíme na okamžiky, které rozhodně nepatří do osnov školního řádu prvního stupně, potažmo dobrého chování (zvracení slimáků jsem tedy vidět nemusel), možná i proto si film zachovává specifické kouzlo důvěrně známé z našich dětských let, ve kterých jsme přitom v rukou neměli ony charakteristické kouzelné hůlky! A trochu mi začíná být líto, že mne rodiče na tuhle školu v Bradavicích nepřihlásili; nicméně z bezpečí knihy (do níž jsem neváhal investovat po zhlédnutí prvního filmu) lze nakouknout do jiného světa, kam se mudlové jinak nikdy nedostanou. A filmové zpracování se poměrně věrně drží své papírové předlohy. To samozřejmě znamená, že čtenáři moc dobře vědí, jak se situace má, co je za chvíli čeká a hned tak je něco nepřekvapí. Ale i přes to lze ocenit spád zdejší akce, pěkné trikové efekty (tedy pavouci jsou skutečně hodně odporní) a v neposlední řadě půvabnou architekturu zdejších interiérů a exteriérů, jíž se daří neopakovatelným způsobem zachytit zdejší vizi pohádkového světa jinak zhlédnutelného toliko za oponou našich snů. Třebaže čtenáři vědí, ti ostatní mohou býti strukturou příběhu napínáni až do poslední chvíle a to možná tím více, pokud byli účastníky předchozího filmového dobrodružství, u něhož si také do konce nebyli jisti, jaké karty a komu jsou vlastně rozdány. Trumfy ve zdejší story samozřejmě ponejvíce vynášejí tři hlavní dětští hrdinové, jmenovitě stále okouzlující Hermiona, poněkud smolařský Ron a pochopitelně Harry Potter, o němž se všude mluví s velkým respektem. Pravda, s o něco málo menším respektem než v případě nově příchozího na scénu - učitele obrany proti Černé magii Harry Potter a Tajemná komnata Zlatoslava Lockharta v nezapomenutelné kreaci Kennetha Branagha. Bohužel, stejně jako v minulosti tu další postavy dostávají jen skromný prostor pro seberealizaci, pročež takový jedovatý Snake (A. Rickman) se tu sotva mihne, laskavý Brumbál (R. Harris) přeci jenom stačí párkrát pohladit duši a naposledy pak další nový charakter Jason Isaac v pozici Dracova otce, jenž svými sebevědomými vystoupeními dá jasně najevo, že se s Voldemortovými přívrženci musí stále počítat - mimochodem výborně jej nadaboval Pavel Trávníček a v souvislosti s dabingem bych vznesl určité pochybnosti jen vůči Ronovi, který mi osobně příliš nesedl. Ostatní protagonisté se museli spokojit vysloveně s hereckými drobky a to včetně Robbie Coltrana v úloze olbřímího hajného Hagrida.
Ale což, pakliže máte rádi nekonečný svět fantazie, tady přichází jedna vděčná alternativa, která vám možná nevyrazí dech, ale svou kvalitu bezesporu má a z pohledu mých očí jde tak o velice dobrý kus. Jsem jenom zvědav, kterak dopadne třetí díl, jenž by díky přítomnosti obávaných mozkomorů mohl být ještě dále v oslovení dospělejšího publika.
Hodnocení: 75%

Harry Potter - linky

- Recenze hry Harry Potter & The Philosopher's Stone pro PC
- Recenze hry Harry Potter & The Philosopher's Stone pro PSX
- Recenze hry Harry Potter & The Philosopher's Stone pro GBC a GBA
- Recenze hry Harry Potter & The Chamber of Secrets (PC)
- Galerie obrázků s popisky k Harry Potter and The Chamber of Secrets (PC)
- Harry Potter a Kámen mudrců - recenze filmu
- Stránky nakladatelství Albatros, které v ČR vydává knižně vše, co se týká Harryho Pottera

 • Koupit počítačovou hru Harry Potter & tajemná komnata na GameStore.cz
 • Koupit počítačovou hru Harry Potter and The Philosopher's Stone na GameStore.cz
 • Harry Potter a Tajemná Komnata Harry Potter a Tajemná Komnata

  Autor:
  Témata: dabing, Humor, Socha
  • Nejčtenější

  Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

  Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

  Provokativní streamerka Amouranth byla vykázána ze sociálních sítí

  Osmadvacetiletá streamerka Kaitlyn Michelle Siragusa známá především pod přezdívkou Amouranth dostala nečekaně ban na...

  RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

  Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

  Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

  Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  RECENZE: NHL 22 je po dlouhé době hokej, který si zaslouží vaše peníze

  Příchod nových konzolí konečně vlil dlouhodobě upadající hokejové sérii od Electronic Arts čerstvou krev do žil. Hra...

  Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

  Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

  Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

  Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

  Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

  KOMENTÁŘ: Netflix začal nakupovat herní studia. Kam to povede?

  Streamovací služba Netflix koupila své první herní studio. Očekáváme, že takové zprávy budeme v budoucnu slýchat...

  Další zoufalost Blizzardu. Nový režim v Hearthstone je jen tahačka peněz

  Karetní hru Hearthstone rozšířil nový režim Mercenaries. Hráči v něm sbírají hrdiny, které pak posílají na různé...

  Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

  Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

  ANKETA: Co jste dělali v roce 1998, kdy vznikl Bonusweb?

  V pondělí 5. října 1998 vznikl tehdy nejen herní server Bonusweb. Vzpomenete si, co jste v té době zažili a jaké hry...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

  V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

  Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

  Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

  Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

  Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

  Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

  Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

  ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

  ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...