Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Ohlédnutí za Gamergate, největším skandálem v dějinách herního průmyslu

Připomeňte si s námi kauzu, která před šesti lety otřásla mediální scénou a měla zásadní dopad i na to, jaké hry dnes můžeme hrát. Je to příběh plný vážných obvinění, nedorozumění, lží i zcestných konspiračních teorií. Přes všechny vzbouřené emoce se nakonec trochu zapomenulo, o co že vlastně šlo.

Anita Sarkeesianová | foto:  Feminist Frequency

Psát o Gamergate je i po těch letech nesmírně ožehavá záležitost, protože tato kauza vlastně nikdy neskončila. Namísto vyhlášení smíru se znepřátelené strany jen zakopaly ve svých pozicích a dodnes stačí drobná záminka a oheň je znovu na střeše. Poněkud paradoxní je, že se obě strany ani neshodnou na tom, co vlastně bylo hlavním tématem Gamergate. Pojďme se na ni proto raději podívat od úplného začátku.

Partnerské problémy

Nenápadná hra Depression Quest měla význam pro celý herní průmysl.

Kořeny všeho můžeme vystopovat do února 2013, kdy vychází nenápadná hra Depression Quest od nezávislého týmu The Quinnspiracy. Více než o klasickou počítačovou hru jde vlastně o digitální gamebook, který chce publiku interaktivní formou ukázat složitosti života s depresí. Její dva vývojáři Patrick Lindsey a Zoë Quinnová totiž měli s touto diagnózou dlouhodobé zkušenosti. Už jen z minimalistické grafiky je jisté, že toto dílo nemá žádné komerční ambice, přesto se mu dostává poměrně širokého pokrytí v médiích.

To pravé drama začalo až o rok později, když si bývalý partner Quinnové Eron Gjoni na internetu vylil zraněné srdce a v rozsáhlém šestidílném blogovém zápisu se veřejně rozpovídal o problematickém vztahu s touto osobitou vývojářkou. Nezdráhal se přitom zveřejnit fragmenty jejich soukromé komunikace, které měly světu dokázat, že Quinnová je vysoce manipulativní osoba. 

Celému ukřivděnému pamfletu se nakonec dostalo daleko větší pozornosti, než by zápiskům zhrzeného milence asi příslušelo. V seznamu lidí, se kterými podle Gjoniho údajně měla mít Quinnová sexuální poměr, se objevilo i jméno reportéra Nathana Graysona z oblíbeného magazínu Kotaku, jedné z celosvětově nejvlivnějších herních stránek vůbec.

Sexuální partneři s výhodami?

Přestože to Gjoni nikde nenapsal na plno a po vypuknutí kauzy se od této myšlenky distancoval, vzbudil zásadní podezření. Tím, že Grayson o hře Depression Quest psal, aniž by zároveň přiznal osobní vztah s jeho autorkou, se měl dopustil těžkého profesního přešlapu. A tady to teprve začíná být komplikované. 

Zoe Quinnová se stala obětí kyberšikany.

Podezření o střetu zájmů je závažné a vyvolává spoustu relevantních otázek, na které má veřejnost rozhodně právo se ptát. Grayson (pro Kotaku píše dodnes) se hájil tím, že nešlo o recenzi, ale jen novinkový článek, který navíc napsal ještě před samotným vztahem. Vzhledem k tomu, že je hra k dispozici zdarma, ani nebyla napáchaná žádná škoda. Nabízí se však samozřejmě otázka – o kolika podobných kauzách se veřejnost nedozví?

Provázání herních novinářů a výrobců her je dávno známé, ostatně bez jisté formy důvěry a osobních vztahů bychom byli většinou odkázáni jen na oficiální tiskové zprávy a nic neříkající žvásty nastrčených PR panáků. Jsou to právě důvěrné osobní vztahy, které Jasonovi Schreierovi (také z Kotaku) umožňují odhalovat herní veřejnosti ty největší kauzy, které by byly jinak zameteny pod koberec. 

Pravdou také je, že nároky na nezávislost herních novinářů jsou proklatě malé. Ostatně nemusíme chodit do zahraničí. I na našem malém herním trhu sedí jeden člověk ve třech redakcích, obchod s hrami ve svém internetovém magazínu recenzuje tituly, které zároveň i prodává a vybraní spřátelení vývojáři dostávají v časopisech možnost dělat si sami sobě každý měsíc bezplatné promo. 

Jenže jen o těchto vážných tématech bohužel Gamergate nebyla.

Kluci, co nenávidí ženy

Už pár dnů po zveřejnění Gjoniho blogu se Gamergate stočila úplně jiným směrem, když se Quinnová stala terčem závažné kyberšikany. Ano, anonymní internet umí být opravdu nepřátelským místem a kdokoliv na něm veřejně vystoupí, musí počítat s tím, že nezůstane bez odezvy. Jsou však určitě hranice, za které by se neměl nikdy nikdo dostat a ty byly v tomto případě porušeny mnohonásobně.

Název #Gamergate vymyslel Alec Baldwin. Neplést prosím s mravencem Gamergate a švédským obchodem Gamersgate.

Pro příklad budu citovat jeden „dopis od fanouška“, který zveřejnil list The New Yorker: „Až se příště ukáže na konferenci, zmrzačíme ji tak, aby se nikdy neuzdravila... Pořádnou ránu do kolen. Navrhl bych i poškození mozku, ale nechceme přeci, aby skončila retardovaná a přestala se nás bát.“ 

Podobná moudra se sice objevují pod každým druhým článkem na internetu a neměla by se přeceňovat, ovšem Quinnová byla podobnými reakcemi doslova zavalena. Ocitla se pod tak silným tlakem, že z obav o bezpečnost svojí a svých blízkých raději změnila bydliště. A nebyla jediná. Jak se kauza rozšiřovala a vyjadřovali se k ní další a další lidé, zvýšil se i počet jejích obětí.

Druhou významnou protagonistkou Gamergate se stala americká feministka Anita Sarkeesianová. Ta si ve svém youtubovém pořadu Tropes vs. Women in Video Games, na který vybrala přes kickstarterovou kampaň přes 150 000 dolarů, vzala na paškál sexuální stereotypy panující ve světě videoher. A opět – zajímavé téma, co by si rozhodně zasloužilo širší debatu, přesto bylo díky toxickým výpadům internetové lůzy okamžitě utopeno. 

Provokativní styl Sarkeesianové, která si odvážila zpochybnit hráči oblíbené tituly, i když přitom sama nijak zapálenou hráčkou nebyla, vydráždil mnohé konzervativní hráče doběla. Nic však samozřejmě nemůže omluvit následnou vlnu výhrůžek, kvůli nimž Sarkeesianová musela dokonce zrušit několik živých vystoupení a debat. A válka vypukla naplno…

Volíš Losnu, nebo Mažňáka?

Celá kauza už tou dobou žila vlastním životem, jen během září a října 2014 bylo publikováno na dva miliony tweetů hlásících se ke Gamergate. Jakákoliv věcná debata zcela zanikla v emocionálním překřikování. 

Phil Fish během kauzy Gamegate znechuceně opustil herní průmysl.

Na nějaké argumenty nebyl čas a bylo potřeba si vybrat stranu. Na jedné straně samozvaní bojovníci za lepší svět (tzv. Social Justice Warriors), kteří chtěli světu vnutit svojí LGBTQ+ propagandu skrze politicky angažované videohry, na druhé pak misogynní náckové, rozmazlení bílí chlapečkové, které štve, že jim někdo šlape po jejich infantilních hračkách. Když dnes s odstupem pročítám dobové debaty, mám pocit, že každá ze stran vlastně mluví úplně o něčem jiném a jen se navzájem urážejí.

Veliký problém diskuse byl, že strana Gamergate neměla žádného oficiálního vůdce. Většina respektovaných vývojářů se k tomuto tématu vůbec nevyjadřovala, což jim stejně nebylo moc platné. Radikální odpůrci Gamergate si jejich mlčení vyložili jako tichou toleranci stávajících poměrů a dodnes jim to vyčítají

Kdo se do tématu pustil, dočkal se urážek a výzev k bojkotu. Na straně pro Gamergate za všechny jmenujme například Dana Vávru, z opačné strany pak autora skvělého FEZu Phila Fishe, dlužno říct, že ani jeden z nich svým osobitým stylem k vyváženosti a objektivitě diskuse příliš nepřispěl.

Dopady

Přestože válka Gamergate byla ošklivá a bez jasného vítěze, je důležité, že proběhla. I když se to mnoha lidem nelíbí, hry jsou součástí dnešní kultury a jejich publikum už dávno není od světa odříznutými zoufalci žijícími svůj falešný život ve virtuálních světech. Lidé se nově více zajímají o zdroje informací, i když se tím bohužel také uzavírají před cizími názory. 

Ale především se postupně mění i hry. Macho paňácům typu Duke Nukema sice ještě úplně neodzvonilo, ale už to mají hodně nahnuté. Stále častěji pak vznikají dříve nemyslitelné hry s „alternativními“ hrdiny jako Life is Strange, The Last of Us 2, Overwatch či Tell me Why. Lara Croft už není jen sexsymbol. Kupodivu to nepřineslo konec herního průmyslu a hardcore hráči se na své Diablo, Dooma nebo Half-Life mohou těšit dál. 

Autor:
  • Nejčtenější

Postavil si pařící doupě za 700 tisíc, vypadá jako kokpit vesmírné lodi

Populární thajský youtuber vystupující pod přezdívkou Bankii je tak velikým fanouškem vesmírného simulátoru Star...

Špatný vtip se vydavatelství nevyplatil, sesypala se na něj vlna kritiky

Na twitterovém profilu vydavatele Electronic Arts se objevil vtípek utahující si z hráčů singleplayerových her. Ačkoliv...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé zkritizovali jeho hru. Slavný tvůrce tak vypnul fóra a přestane sdílet

Odhalení dalšího dílu z kdysi velmi oblíbené adventurní série Monkey Island neprovázelo jen nadšení. Řada lidí...

Zpříjemněte si svátky třemi povedenými hrami zdarma

Digitální obchod Epic Store tento týden rozdává rovnou tři zajímavé hry. Na své si přijdou příznivci multiplayerových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hogwarts Legacy je zatím nejambicióznější hra z univerza Harry Potter

Do oblíbeného světa magie a kouzel už jsme zamířili několikrát, ovšem tentokrát to vypadá na opravdu epický výlet,...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Vybíráme chystané komiksové hry, které vypadají hodně nadějně

Premium Videoherní adaptace komiksů nedopadnou vždy podle představ. Ale nevzdáváme se a vybrali jsme několik chystaných a...

ANKETA: Která herní, hudební či filmová předplatná využíváte?

Popularita předplatných v oblasti her, hudby i sledování filmů a seriálů neustále roste. Napište nám, které služby si...

Projeli jsme se bahnem ve vylepšené verzi off-road simulátoru SnowRunner

Populární simulátor SnowRunner zavítal i na současnou generaci konzolí. Vyzkoušeli jsme si, jak se nám v těžkých...

Zabíjení dětí, mučení? Není problém. Ale sex ano, stěžují si autoři hry

Premium Vývojáři ze společnosti Holodexxx chtějí posunout sledování pornografie na novou úroveň, zatím se jim však nedaří...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...