GameEkonom: Ztracení, zoufalí, zachránění, mafiáni

  12:55aktualizováno  12:56
Seriálové hity – budoucnost úspěšných herních firem *** America’s Army na cestě k $100 000 vládnímu grantu *** Playstation 3 bude příliš levná *** E3 navštívilo o 10 000 lidí méně *** Xbox 360 dostane vlastní EyeToy

Na Bonuswebu jste si už mohli přečíst, že se na podzim dočkáme videohry Desperate Housewives (Zoufalé ženy v domácnosti, u nás doma prostě „Ženský“). Ve hře zacílené zejména na něžnější část hráčstva se vtělíte do role ženy, která se čerstvě přistěhovala do sousedství Wisteria Line a která začíná odhalovat tajemství, jež skrývají její sousedé a sousedky. V obchodech je už nějakou dobu hra 24 pro Playstation 2 napsaná jako ucelený příběh ze seriálu 24 hodin. Jack Bauer bude dělat úplně všechno. Jezdit, bojovat, vyslýchat vězně… prostě drsňák.. Stejně tak si můžete koupit hru z prostředí letecké záchranky Medicopter 117. O počítačové verzi kriminálky CSI už také možná víte. A to je vážně teprve začátek.

Nejúspěšnější nový TV seriál americké sítě ABC - LOST (bude se vysílat na Nově pod názvem Ztracení), už vlastní hru má, kromě adventury ve flashi, ABC připravilo ve spolupráci s devatenácti jinými médii dlouhodobější projekt propojený s obsahem seriálu. Při sledování TV hráči získávají indicie, které používají při řešení záhad ve hře na webu. Dost možná se časem dočkáme i plnohodnotné akční adventure, potenciál na to LOST má.

A nejde jen o seriály ABC, plnohodnotnou hru na motivy televizního seriálu chystá například HBO, které udělilo licenci pro převedení mafiánského seriálu Sopranos do podoby akční hry pro Xbox 360 a Playstation 2. Už na vánoce bychom měli získat možnost převtělit se od postavy Velkého Číči, levobočka klanu Sopránů a budovat svoje postavení v rámci Rodiny. Hráč získá možnost komunikovat s hlavními postavami televizního seriálu jako je Tony Soprano, Christopher Moltisanti, Silvio Dante a Paulie Walnuts. Na hře, kterou už rok pro distributora THQ vyvíjí Seven Studios, spolupracuje tvůrce televizního seriálu David Chase, který schvaloval scénář a ve hře uslyšíte hlasy známých herců (pokud sledujete Sopranos v originále). Detaily o herní náplni nemáme, ale prý se bude lišit od série GTA nebo Godfathera.

Chcete další seriál v podobě počítačové hry? Co třeba japonský seriál NARUTO, který v podobě Naruto: Ultimate Ninja pro PS2 nabídne už v červnu společnost Namco Bandai. A nebo sáhněte trochu hlouběji do historie a zahrajte si Buffy the Vampire Slayer/ BtVS: Chaos Bleeds pro Xbox a PS2. Další určitě budou následovat a u Rome: Total War můžete předstírat, že je natočený na motivy veleúspěšného seriálu ROME natočeného v kooprodukci HBO a BBC. Televizní seriály jsou možná ještě lepší zdroj licencí než filmy. Protože na diváky působí dlouhodobě, vytvářejí si lidé k seriálům mnohem silnější vazbu, kterou může hra využít. Úspěch 24 hours a očekávaný úspěch Desperate Housewives na 99,9 % spustí lavinu. Kandidátů na herní zpracování jsou desítky. Co Sims/Singles přetavení do podoby Přátel nebo novějšího hitu How I Met Your Mother?

America’s Army na cestě k $100 000 vládnímu grantu
Mezi čtyřmi finalisty, kteří se utkají o Americkou vládní cenu za inovace spojené s grantem ve výši sto tisíc dolarů, je také projekt America’s Army. Pokud AA neznáte, vězte, že jde o hru, která má přesvědčit hráče o tom, že sloužit v US Army je čest a zábava. Nakolik roste počet rekrutů díky vlivu AA je nejisté, ale zcela určitě se armádním programátorům podařilo vylepšit pověst armády mezi hráči. Zejména proto, že pro PC je AA nabízena zdarma (placené je zpracování pro PS2), přitom kvalitou se rovná špičkovým herním projektům typu Counter Strike.

Vládní cenu za inovace uděluje Ashův ústav pro Demokracii a inovace při Kennedyho škole státní správy na Harvardské univerzitě. Peníze z grantu mají být využity na šíření vítězných inovací mimo USA. V případě AA by to mohlo znamenat třeba nákup nových serverů pro evropské hráče nebo vytvoření AA: We like SAS nebo AA: MOSSAD is da best.

Stejnou naději na peníze mají ale i projekty na ochranu divoké přírody ve spolupráci s komunitami, projekt elektronické zdravotní knížky pro vojenské veterány a nabídka nástrojů a služeb pro imigranty, která má zabránit zneužívání těchto lidí. Při vší úctě k vysoké hratelnosti AA, podpora elektronické zdravotní knížky nebo divoké přírody má asi větší smysl

Playstation 3 bude příliš levná
Prezident společnosti Sony Computer Entertainment Ken Kutaragi se musel bránit řadě útoků na vysokou cenu připravované konzoly Playstation 3, která bude přibližně o 100 dolarů/Euro dražší než srovnatelná verze konkurenčního Xboxu 360 od Microsoftu. Podle velkého japonského šéfa je ale PS3 v podstatě příliš levná na to, co uživatelům nabízí. Zároveň uvedl, že nechce, aby hráči o herním systému přemýšleli v relaci levný-drahý stejně, jako nesrovnávají cenu jídla v bufetu a hvězdičkové restauraci. Kutaragi je přesvědčen, že záleží pouze na tom, jaké je menu. Při vší úctě k šéfovi počítačové zábavy Sony, ten pán nejspíš nikdy nemusel řešit, jestli si dát kachnu Fois Gras Au Torchon v Allegru ve Four Seasons nebo cheeseburger u meka.

Přesvědčivý není ani argument, že i PS2 byla při svém uvedení na trh drahá. Pan Kutaragi zapomenul, že PS2 vtrhla na trh jako první a Xbox se jen marně snažil dohnat náskok snižováním ceny, nyní je situace opačná. Úžasné nové zážitky, které slibuje Kutaragi, také nejsou tak úžasné, pokud má jít jen o online služby a ovladač s gyroskopem. Xbox Live má za sebou 5 let vývoje, Sony tu svou teprve testuje a online služby pro PS2 je lepší nezmiňovat.

Ale i přes ten pesimismus a zpochybňování argumentů Sony je jisté, že SP3 už nyní očekávají tisíce hráčů díky nabídce exklusivních titulů a provázání s japonskými vývojáři. V Japonsku je na tom Xbox 360 mizerně a asi nebude o moc lépe. V USA a Evropě část hráčů cena 499 USD/Euro za základní verzi bez plnohodnotného HDTV výstupu odradí, další fanoušci si ale rádi připlatí i další stovku a za 600 babek koupí plnohodnotnou PS3 s 60 GB harddiskem. Do konce roku slibuje Sony dodat na trh 2 miliony kusů, na všech kontinentech má zahájit prodej v rozmezí pár dní. Microsoftu se to úplně nepovedlo, bude zajímavé sledovat, jestli Česká republika patří do „celého světa“ nebo zda bude mít MS na předvánočním trhu volné působiště. A ještě zajímavé bude, jaké oficiální ceny Microsoft a Sony u nás zavedou.

E3 navštívilo o 10 000 lidí méně
Ztráta 10 000 lidí může být vnímána různě, v případě Invexu je to na vyvěšení černých vlajek, v případě Electronic Entertainment Expo si organizátor spíše mne ruce. Podařilo se mu splnit cíl a snížit rekordní účast z loňského roku na přijatelnou úroveň, která návštěvníkům dala více prostoru pro seznámení s nabídkou veletrhu. Navíc podle tiskové zprávy došlo ke zkvalitnění složení návštěvníků, čemuž je ale těžké věřit při představě, že se na veletrh dostalo tolik českých herních novinářů. Uvidíme, jak bude za rok. E3 2007 začne 16. května 2007, začněte stříhat metr.

Xbox 360 dostane vlastní EyeToy
EyeToy je spolu s Dance Mat pravděpodobně nejlepší herní periferií všech dob. Dobrá, ještě kytara z Guitar Hero a možná mačkátka Buzz jsou stejně zábavné. DanceMat slouží k hraní tanečních her, ve kterých do rytmu poskakujete po šipkách na podložce. To už podporoval původní Xbox . Ale EyeToy, která dokáže převádět pohyby člověka před kamerou na pohyby postavy ve hře, to Xboxu chybělo. Při hraní ve více lidech jsou přitom hry s netypickým ovládáním naprosto geniální. Nyní Microsoft hendikep, který představuje EyeToy, pomalu dohání. A Sony dohání absenci pořádné služby, člověk si nevybere.

Technologii pro USB kameru pro Xbox 360 poskytne společnost GestureTek. A samozřejmě se nebude jmenovat Aj Toj, ale Xbox Live Vision. Dodavatel technologie doporučuje využití kamery u míčových, hudebních, sportovních, karetních her či bojových her. Microsoft v tomto případě těžko nabídne něco úplně nového. Sony se rozhodla k PS3 nabídnout vylepšenou EyeToy, která nabídne větší rozlišení a snad lepší práci i při horších světelných podmínkách, na které je aktuální Očko docela citlivé. Mimochodem, her pro EyeToy vydaných přímo společností Sony se do července 2003 prodalo více než 5 milionů.

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Nedodělek, nebo příslib? Význam patchů ve hrách roste

Fortnite

Jedním z poznávacích znamení moderních her je jejich závislost na dodatečných úpravách všeho druhu. Řeč není pouze o...

Washington DC je v troskách. Ochráníte zbytky civilizace v The Division 2?

The Division 2

Postapokalyptický Washington DC je v područí gaunerů. Do akce tak opět vyrážejí agenti Divize, aby situaci...

KOMENTÁŘ: Rozchod Activisionu s Bungie staví oba giganty na rozcestí

Destiny 2: Forsaken - trailer

Rozchod gigantů dělících se o úspěch hry Destiny vnímá většina fanoušků jako radostný start do nového roku. Podle nich...

Najdete na iDNES.cz