GameEkonom: Xbox 360 mýty a fakta

  12:14aktualizováno  2:44
Uvedení Xboxu na trh vyvolalo nadšení, fronty jako na banány, i stížnosti ohledně stability některých kusů přístroje. Xbox 360 už míří i do České republiky. Máme informace o cenách. A také vztek.

Určitě jste nečekali, že se dnešní GameEkonom vyhne tématu Xbox 360, když má v pátek vtrhnout na pulty evropských obchodů. Pokud jste doufali, že se Xboxu vyhnete, omlouvám se, ale zkuste to vydržet.
Vezmeme to chronologicky. Ještě před oficiálním uvedením Xboxu 360 se konala akce pro vybrané hráče, účastníci měli možnost si nejen zahrát, ale také si Xbox 360 koupit. Kromě těchto nadšenců se k Xboxům 360 dostali nejrůznější pobertové, kteří první konzolu nové generace kradli a loupili i se zbraněmi v ruce z obchodů ještě před otevřením.

Microsoft oficiálně uvedl Xbox na americký trh 22. 11. 2005 v 00:01, první Xbox 360 v obchodě BestBuy v Seattlu předal okamžik po půlnoci zákazníkovi vlastnoručně Bill Gates (o půlnoci otevíralo v USA 4500 prodejců, trochu to připomínalo pottermánii). Majitel Xbox musel zaplatit, takže je otázkou, zda ho přítomnost spoluzakladatele Microsoftu po mnoha hodinách ve frontě dostatečně zahřála. Veškeré zásoby Xboxu 360 v kamenných obchodech se v podstatě okamžitě rozprodaly, zástupy lidí, které stály ve frontách, se dostaly pouze k méně vybavené verzi Xbox 360 Core bez harddisku a bezdrátového ovladače, což pro ně bylo zklamání. O stovkách lidí, co stály v zimě a nedostaly nic, raději nemluvit. Jedna paní podle tiskových agentur dokonce křičela na manažera jedné z prodejen, že by měl 25. prosince (Američané dárky rozbalují ráno po našem Štědrém večeru) přijít vysvětlit jejímu synovi, kde je jeho vánoční dárek.

Ale paní má ještě šanci. Netrvalo ani pár hodin a na Xboxech začali vydělávat běžní Američané, kteří nakoupili hromadu Xboxů 360 online nebo v menších prodejnách a zaplavili jimi aukční síň eBay. Během prvních dvanácti hodin od uvedení konzole na trh se jich na eBay prodalo 1800. Průměrná cena Xboxu 360 prodaného v aukcích dosáhla 660 USD, což představuje docela slušný zisk. Xboxy 360 se ale prodávaly i za 2500 dolarů, a to už ani není slušný zisk, to je normální lichva.

Příběh pokračoval, brzy se na internetu a posléze i v zavedených médiích objevily zprávy o tom, že při hraní řada Xboxů 360 padá, zejména při hraní Project Gotham Racing. Tuto zprávu publikovaly i tiskové agentury a Microsoft vydal prohlášení, podle kterého existuje skutečně malá skupina zákazníků, která má při provozu Xboxu 360 problémy technického rázu, ale že jejich počet je nižší, než Microsoft očekával v případě takto komplexního systému. Microsoft okamžitě nabídl pomoc na speciální telefonní lince a na webu. Pokud se problém nepodaří vyřešit tímto způsobem, Microsoft Xbox 360 opraví nebo vymění – poštovné (overnight, tedy expresní doručení) přitom platí Microsoft v obou směrech, do servisu a zpět k zákazníkovi.

Existence problému, bez ohledu na míru jeho rozšíření, vyvolala mediální bouři. Není se pomalu čemu divit, každá chyba Microsoftu, který má kvůli své minulosti řadu vroubků i u žurnalistů, natož u některých fanatických uživatelů, prostě volá po potrestání. Na druhou stranu, část odborného tisku, včetně vybraných herních magazínů, doplnila ke zprávě o problémech také doplňující informace – třeba připomenutí technických problémů, kterým při uvedení na trh trpěly jiná herní zařízení.

Tak třeba Dreamcast se při uvedení na trh sám vypínal, PlayStation 2 odmítala z různých důvodů načítat herní disky a ojedinělý nebyl ani případ zkratování základní desky a odchod přístroje do křemíkového nebe. I původní PlayStation trpěla problémy se čtením disků, stačilo ale konzolu naklonit. První kusy Sega Saturn také trpěly samovolným vypínáním a nedávno uvedená Sony PSP naštvala řadu uživatelů častým výskytem mrtvých pixelů.

Trochu stranou je Apple iPod nano, který sice neslouží přímo ke hraní, ale jako příklad elektronického zařízení, které mělo vážný HW problém, poslouží skvěle – Apple musel změnit design zařízení, aby předešel poškozování displeje a přehrávač nově dodává s obalem, aby zamezil příliš snadnému poškrábání nekvalitního plastu první série stylových iPodů. Než budu nařčen z obhajoby Microsoftu až za hrob, dovolím si upozornit, že tyto argumenty jsou převzaty ze serveru Spong.

Asi nejčastějším zdrojem problémů s novým Xboxem je přehřívání externího zdroje. Některé fanouškovské stránky doporučují zavěšení zdroje do prostoru, aby kolem něj proudil vzduch, další ovívají zdroj pokojovým větrákem. Empirické zkušenosti uživatelů hovoří o tom, že to pomáhá, ale podle nás je jistější nechat Microsoft, aby vadné zdroje vyměnil.

A z Ameriky do Evropy – Xbox 360 se v EU začne prodávat od 2. prosince, a jak jsme předpokládali, nějaké Xboxy 360 se dostanou i do ČR. Na webu najdete minimálně 4 společnosti, které Xbox 360 dovezou (je otázka, v jakém množství). Do celé Evropy se dostane 300 000 Xboxů 360 (plus mínus autobus), šedí dovozci se dostanou maximálně k několika desítkám na každého (opět jen odhad). Příjemnou zprávou, celkem, je cena hardware. Xbox 360 nabízejí všichni shodně za 12 990 korun (Microsoft při ceně 399 dolarů prodělává na jedné krabici asi 126 dolarů) ve verzi s pevným diskem a jedním bezdrátovým ovladačem. Vztek ale vzbuzují ceny her. Ty jsou opravdu nemístně vysoké a neobstojí ani argument o nákladech na lokalizaci, protože žádná lokalizace nebude. Ceny se pohybují od 2100 do 2600 za hru podle dodavatele a hry a to je prostě sprosté. Vyšší cena her pro konzoly je tak trochu folklórem, ale takováhle přirážka je prostě k nas...štvání.

V USA se hry pro Xbox 360 prodávají od 45 do 60 dolarů za kus, v Německu se ceny pohybují kolem 45-55 Euro, v přepočtu tak hru v Německu koupíte za 1600 korun. I s poštovným tak ušetříte. Můžeme jen doufat, že až Microsoft začne dovážet Xbox do ČR oficiálně, bude hry distribuovat přes důvěryhodné partnery, které si pohlídá. Předražený software by totiž podej Xboxů 360 v ČR mohl ohrozit zvlášť, pokud budou hry pro PS2 a PS3 levnější. A pokud chce MS do konce roku 2006 prodat 10 000 000 Xboxů 360, neměl by nic ponechat náhodě ;-). Pokud vás zajímá, kdy by se tu Xbox mohl objevit, tak zkusíme odhadnout, že to bude mezi japonským a australským uvedením na trh. Japonci se těší na 10. prosince, Australané na 2. březen 2006. Co byste tak řekli únoru? Pěkně prosím…?

Mimochodem německý Amazon nabízí Xbox 360 s HDD v přepočtu za 11 600 korun, s hrou Project Gotham Racing vyjde na 13 200 korun. Bohužel není vidět, zda se vaše objednávka vejde do zásoby Xboxů na skladě nebo zda budete čekat na druhou vlnu, která může přijít až po vánocích. A nám závidět nemusíte, redakční Xbox 360 ještě nemáme a než se tu Xbox začne oficiálně prodávat, asi ani mít nebudeme. Trpíme s vámi. Ne všichni, slyšel jsem, že Ondřej už rozbil prasátko.

Pro statečné, kteří přes odpor k Microsoftu a konzolám přežili dnešní GameEkonom přikládáme i dvě běžné zprávy:

EA vidí oslabení pirátství ve střední Evropě
Tak dobře, je to trochu provokace, ale vyloženě to k tomu svádí. V rozhovoru pro agenturu Reuters totiž, alespoň podle serveru WorthPlaying uvedl ředitel evropského zastoupení EA pro prodej, že pirátství v České republice, Maďarsku a Polsku ustupuje, protože se zákazníci více orientují na konzoly, na kterých není pirátství tak rozšířené. V roce 2003 byl podíl konzol na našem trhu 15 %, v tomto roce se má pohybovat kolem 35 % a do roku 2007 má stoupnout na 65-70 %. Dalším faktorem, který má napomoci boji s pirátstvím, je nárůst kupní síly spojený se vstupem do EU a rostoucí ekonomikou.

Austrálie popravila další hru
Akční titul VU Games vytvořený ve spolupráci s populárním rapperem s poetickým jménem 50 Cent v Austrálii narazil na popravčí četu v podobě komise, která hrám přiděluje věkové kategorie. 50 Cent: Bulletproof se nevejde do regulí pro hodnocení MA15+, takže se nemůže v Austrálii vůbec prodávat, protože Australané nezavedli kategorii 18+. Australská organizace Classification Review Board, která hry hodnotí, vydala prohlášení, podle kterého členové komise věnovali hře celkem 42 hodin a došli k jednoznačnému závěru, že hře nemá být udělena klasifikace, protože hra zobrazuje nadbytečné naturalistické zobrazení násilí a zabíjení. Toto rozhodnutí přišlo poté, co 50 Cent v USA poradil rodičům, aby tuto hru, která není doporučená dětem ani v místě svého vzniku, dětem koupili do vánoční punčochy.

A nakonec ještě drobnost – věděli jste, že i česká pošta umí forwardovat maily?

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

Nejočekávanější RPG roku 2019

Sekiro: Shadows Die Twice

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

Pět nejočekávanější her, které vycházejí v únoru

Metro Exodus

Ještě minulý rok to vypadalo, že únor 2019 budou druhé herní Vánoce. Několik větších kousků sice bylo takticky odloženo...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

Najdete na iDNES.cz