Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

GameEkonom: s úlevou po E3

  12:00
Desáté E3 bylo vyprodáno až na půdu *** Xfire pro hráče místo ICQ *** Malé firmy nepřežijí nástup nového hardware *** Zájem Hollywoodu o hry roste *** Online hry kazí děti reklamou

Desáté E3 bylo vyprodáno až na půdu
Desátý ročník herního šílenství s kódovým označením E3 – Electronic Entertainment Expo už naštěstí skončil a skončil úspěšně. Všechny herní časopisy a weby zaplavily své čtenáře tunami materiálů o očekávaných i neočekávaných titulech, download servery po celé Evropě sténaly pod zátěží statisíců stahovaných souborů a pořadatelé veletrhu radostně počítali utržené dolary.
Výstavy se totiž zúčastnilo více než 400 vystavovatelů, kteří si pronajali celý prostor výstaviště a využili jej do poslední skuliny a elektrické zásuvky. 183 vystavovatelů se E3 účastnilo poprvé, většinou šlo o malá vývojářská studia, která právě na E3 chtěla upoutat pozornost na své chystané produkty a snad i najít finančně silného distributora. Během konání veletrhu bylo prezentováno neuvěřitelných 5000 her, z toho 1000 si na E3 odbylo svou premiéru. Na druhou stranu si teď zkuste vzpomenout, o kolika z nich jste během minulého týdne četli, a kolik vás jich zaujalo. Deset? I to je moc, co? Každopádně, pokud vás něco zaujalo, máte 72% šanci, že se té své hry dočkáte ještě letos. I když, věřte slibům distribučních společností.
Počet odborných zaregistrovaných návštěvníků vystoupal na neuvěřitelných 65 000, nejvíce návštěvníků bylo domácích, ale cestu do Los Angeles našli novináři a vývojáři z 87 zemí světa. O síle české účasti netřeba pochybovat, do LA se dostali i ti, co si to vůbec nezasloužili. Pořadatelé budou ještě muset z vydělaných peněz zaplatit účty za připojení k internetu. Jejich vlastní online zpravodajství E3 Insider totiž bylo pod neustálým náporem návštěvníků, během pěti dnů zobrazily servery 10 milionů stránek pro více než 600 000 unikátních návštěvníků. Kdyby se ale dal spočítat veškerý traffic spojený s veletrhem, nestačilo by nám na všechny nuly ani místo. Zvýšení zátěže zaznamenaly i servery Bonuswebu, uživatelé to ale poznali jen občas ve frontách pro stahování, i když to se uživatelů Bonusweb Profi samozřejmě netýká. E3 Insider fungoval už druhým rokem a nově nabídl také pohled needitovanou "fanouškovskou kamerou", která nabízela exklusivní rozhovory a zpravodajství od vystavovatelů. Díky této službě pak méně šťastní novináři mohli doma víceméně úspěšně předstírat, že mají informace z první ruky.
E3 2005 se bude konat mezi 18.-20. květnem 2005 opět v Los Angeles. Naštěstí máme rok na regeneraci.
Zdroj:Games Develeoper

Xfire pro hráče místo ICQ
Hraní bez kamarádů je sice zábava, ale s kvalitním multiplayerem srovnání nesnese. A to ať už jde o střílečky nebo hry na hrdiny. Jenže ani hra s náhodnými známými nemusí být úplně ono. Při množství lidí, kteří hry hrají a množství serverů, na kterých se své radosti oddávají, je hra s "osvědčenými" lidmi občas nedosažitelným ideálem. Problém, jak najít svého spoluhráče online, řeší několik různých typů programů, ale nejvíce oblíbené jsou speciální klienti pro výměnu krátkých zpráv uzpůsobené pro hráče. Jedním ze zástupců tohoto typu programů je Xfire. Proč o něm píšeme? Protože jeho tvůrci slaví půl milionu uživatelů. To sice není nijak obrovské číslo ve srovnání s počtem uživatelů ICQ, ale na druhou stranu Xfire rychle roste a ICQ vám neřekne, kdo zrovna hraje na vašem oblíbeném serveru.
Podle výzkumů, jejichž výsledky musíme brát s rezervou, hrají lidé bez Xfire (a podobných aplikací) se svými přáteli pouze čtvrtinu času, který stráví online. Díky jednoznačným informacím o tom, kde hrají vybraní lidé v seznamu přátel Xfire, spolu s informacemi o stavu serveru, na kterém hrají, se průměrná doba společného hraní výrazně zvýšila. Protože Xfire ví, jak se má dělat marketing, nabízí jako tvář svého programu světového šampiona v Quake 3 Jonathana "Fata11ty" Wendela, který program vychvaluje do nebes.
Autorům aplikace se podařilo získat i slušnou podporu u výrobců her. Na E3 se prezentovali ve stánku hry America's Army, Xfire nechybí na DVD s hrou Farcry a Nvidia, AMD a AlianWare budou nabízet Xfire s vlastním skinem. Spolupráci v marketingu chystá Xfire také s Pepsi (značkou Montain Dew "v pohodě-e-e-e"). V tuto chvíli podporuje Xfire zjišťování stavu o herních serverech ve hrách: America’s Army: Operations, Battlefield 1942, Call of Duty, Counter-Strike, Dark Age of Camelot, Dark Age of Camelot – Shrouded Isles, Diablo, Diablo II, Dungeon Siege, EverQuest, Halo, Lineage, Lineage II, Medal of Honor Allied Assault, Meridian 59, Neverwinter Nights, PlanetSide, Quake, Quake III Arena, Starcraft, The Temple of Elemental Evil, Unreal Tournament, Unreal Tournament 2003, Unreal Tournament 2004, Warcraft III, Wolfenstein – Enemy Territory, XEvil, Call of Duty, Final Fantasy XI a prý i nějakých dalších, ale nechtějte, abychom to kontrolovali.
Pokud vás služby této aplikace lákají a neodradí vás ani reklamní vzkazy, které vynahrazují nulovou cenu produktu, můžete stahovat právě zde.
Zdroj:Games Develeoper

Malé firmy nepřežijí nástup nového hardware
Výkonný prezident Electronic Arts Larry Probst si myslí, že nová generace herních konzol způsobí konsolidaci celého herního trhu, protože menší firmy neustojí investice spojené s přechodem na novou hardwarovou platformu. Konsolidace v oblasti distribuce ostatně probíhá už nyní, jak je vidět z finančních výsledků distribučních společností okomentovaných v minulém GameEkonomu . Probst samozřejmě hýřil sebevědomím s tím, že pro EA nebudou nové konzoly představovat žádný problém, naopak, umožní společnosti ještě dál rozšířit podíl společnosti na trhu. V dlouhodobém výhledu pak šéf EA vidí nikoliv město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká, ale pouze sedm či osm velkých distribučních společností, které budou vládnout světu videoher.
Zdroj:Games Industry

Zájem Hollywoodu o hry roste
Počítačové hry přinášejí hollywoodským studiím stále více peněz z licencí pro herní zpracování filmových postav. S tím, jak roste počet nul ve smlouvách, roste úměrně k výši částek také zájem hollywoodských studií o spolupráci s herními distributory a vývojáři. Ostatně jedenáct miliard dolarů je koláč, ze kterého už stojí za to ukousnout. A tak se není čemu divit, že spolupráci s vývojáři už navázali také samotní herci, třeba Pierce Brosnan, Tom Hanks nebo Cameron Diaz už propůjčili své hlasy herním postavám. A Vin Diesel dokonce vlastní vývojářské studio.
Mění se i přístup při vydávání her na motivy filmu. Dříve hra následovala s velkým odstupem, dnes už se koná premiéra filmu i hry většinou najednou. Platí to alespoň pro hru Van Helsing. Hry se naopak stávají stále častější předlohou filmu, i když s poněkud rozporuplnými výsledky. Takový Tomb Raider byl skutečně propadák a ani nahé ňadro hlavní představitelky nemohlo vyvážit ty tuny filmových klišé. Snad spojení The Sims a The Simpsons dopadne lépe, jen se neví, jestli se "simáci" objeví v televizi nebo Simpsonovi v některém z rozšiřujících balíčků k Sims.
Zdroj:KMFB

Online hry kazí děti reklamou
Někteří rodiče začínají cítit znepokojení nad tím, jak na jejich potomky působí reklama spojená s webovými hrami, které nabízí velká řada výrobců nejrůznějšího zboží. Hraní je samozřejmě zdarma, hru ale doprovází reklama. Propagace whisky Johnnie Walker ve hře Moorhuhn většinou žádné reklamní šílenství nevyvolalo, nejspíše pro to, že dospělí jsou odolnější vůči reklamě a vědí, že Red Label není nejlepší způsob, jak utratit peníze za alkohol. U her, které propagují čokoládové tyčinky a různé pamlsky či hračky, je ale jasné, že cílovou skupinou jsou spíše děti, a ty jsou vůči reklamě citlivější. Kvůli tomu je dětská reklama regulována tvrději než reklama pro dospělé. Nicméně blikání banneru s názvem kukuřičných lupínků nad flashovou střílečkou žádné regulace neporušuje. Takže jako obvykle – pokud nechcete reklamou či násilím ve hrách zblblé děti, starejte se o ně a dávejte pozor, co na počítači dělají. A když bude nejhůř, vezměte je na procházku nebo na fotbal – ale pozor na rowdies.
Zdroj:Miami Herald

Autor:
  • Nejčtenější

Nové Grand Theft Auto pod lupou. Deset věcí, které o něm musíte vědět

Po dlouhých letech jsme se konečně dočkali první ukázky z šestého dílu Grand Theft Auto. Přinášíme...

Chystá se další hra ze světa Dungeons & Dragons. A opět bude kooperativní

Studio Starbreeze, nejlépe známé díky své zlodějské sérii Payday, oznámilo, že naplno pracuje na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A je to tady. Nejočekávanější hra všech dob má konečně první trailer

Oficiálního představení šestého dílu legendární videoherní série Grand Theft Auto 6 jsme se měli...

Fortnite vylepší závodní režim a svět postavený z lega

Nová kapitola vysoce populární hry Fortnite přinesla nejenom obvyklou obměnu herní mapy v hlavním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bude zarach stačit? Syn vývojáře GTA vypustil na internet tajné záběry

Těsně před vydáním prvního oficiálního traileru na chystané GTA VI se na internetu objevily záběry...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Nové Grand Theft Auto pod lupou. Deset věcí, které o něm musíte vědět

Po dlouhých letech jsme se konečně dočkali první ukázky z šestého dílu Grand Theft Auto. Přinášíme...

Chystá se další hra ze světa Dungeons & Dragons. A opět bude kooperativní

Studio Starbreeze, nejlépe známé díky své zlodějské sérii Payday, oznámilo, že naplno pracuje na...

A je to tady. Nejočekávanější hra všech dob má konečně první trailer

Oficiálního představení šestého dílu legendární videoherní série Grand Theft Auto 6 jsme se měli...

Fortnite vylepší závodní režim a svět postavený z lega

Nová kapitola vysoce populární hry Fortnite přinesla nejenom obvyklou obměnu herní mapy v hlavním...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...