GameEkonom: herní iPod od Microsoftu

  12:37aktualizováno  12:39
Zapíraný kapesní Xbox bude mít jinou podobu, Wi-Fi a dočkat se máme už na vánoce *** Bono (Vox) pod palbou kritiky kvůli hře *** Take2 čelí vyšetřování kvůli hrátkám s akciemi *** Nintendo Wii zazáří možná už v září

Konečně se odpoutáme od boje Playstation 3 a Xboxu 360, který je opravdu únavný. Ale Microsoft zůstává v centru dění, a záři reflektorů si opět užívají i lidé bytostně spojení s projektem Xboxu. J Allard a další členové jeho týmu totiž podle dosud anonymních, leč ověřených zdrojů, připravují celou řadu multimediálních zařízení spojených se značkou Xbox. Hlavním produktem nové řady je Argo, zařízení, které bude přehrávat hudbu, video, bude vybaveno Wi-Fi adaptérem a navrch nabídne herní funkce. Kódové označení Argo vyjadřuje důležitost chystaného produktu pro strategii Microsoftu na poli digitální zábavy a záměr přímo vytáhnout proti největšímu nepříteli, kterým je iPod. Pro čtenáře, kteří nečetli Řecké Báje a pověsti, jen pro vysvětlení dodáme, že Argo použil k plavbě Jáson při své výpravě pro zlaté rouno.

Na vývoji "iPod zabijáka" pracují s Allardem také členové týmu, který vytvořil dnes opuštěný projekt MSN Music. Narozdíl od rozpačité hudební strategie v roce 2004 je Microsoft podle svého výkonného ředitele Steve "Developers" Ballmera, odhodlán dát iPodu na zadek, ať to stojí, co to stojí. Podle zpráv Seattle Times (Redmond, kde MS sídlí, je součástí Seattleské aglomerace) na prosazení Arga vyčlenil Microsoft již nyní stovky milionů dolarů. Zprávy o tomto zařízení přinesla i uznávaná zpravodajská agentura Bloomberg. Podle jejích informací by mělo Argo zaútočit na jablečného iNepřítele ještě letos před vánoci.

Přítomnost Wi-Fi připojení k domácí síti nebo dalším přehrávačům představuje výhodu proti současným modelům iPodu, ale to je jen malý technologický náskok, který iPod fanatiky těžko přesvědčí ke změně. Hodně bude záležet na designu, což může být problém. A své udělá i pravděpodobná podpora herních funkcí, které by mohly Argo přiblížit úspěchu NintendaDS. A nebo ne, Microsoft se může dostat do dvojí palby, pokud nedokáže oslovit multimediálními funkcemi a nenabídne ani dostatečně zajímavé hry. O potřebě vysoce kvalitního obsahu nemluvě. Online obchod Urge sice dostal nějaké palce nahoru v recenzích, ale o popularitě iTunes od Apple se může Microsoftu jen zdát. Což je trochu zvláštní, protože většina obchodů na platformě Microsoft nabízí možnost platit měsíční poplatek a stahovat a poslouchat hudbu bez dalších omezení.

Protože GameEkonoma zajímá samozřejmě herní stránka chystaného přístroje, trochu se zasníme. Microsoft několikrát vehementně popřel vývoj kapesního Xboxu. Je možné, že Argo proto bude nabízet jen jednoduché hříčky, které má i iPod. Ale to je nepravděpodobné, spíše se dočkáme her, které využijí technologii XNA – sadu vývojových nástrojů, které usnadňují vývoj her pro více různých platforem. Microsoft si od XNA slibuje zejména snadný převod her mezi Xboxem 360 a platformou PC (Windows Vista), ale provázání s kapesním zařízením prostě dává smysl, ukazuje to konkurence.

Microsoft už několikrát ukázal, že umí dělat velice kvalitní hardware. Jen MS dokáže konkurovat Logitechu při výrobě myší a klávesnic, dobré byly i reproduktory se značkou Microsoft a Xbox se nakonec také docela povedl. Argo tak má šanci oslovit. Ale zároveň čelí stejnému problému jako další velké projekty Microsoftu – odkládání. Uvedení nového zařízení a vytvoření prodejních kanálů a marketingová masáž si vyžádá čas. Argo stále není hotové, alespoň podle dostupných informací.

Na druhou stranu po oznámeném zpoždění dostupnosti nových verzí Office a Windows by oficiální odhalení (nebo řízený únik informací) nového zařízení mohlo uklidnit finanční analytiky a zvýšit hodnotu akcií firmy. Ta totiž letos citelně poklesla a akcionáře Microsoftu určitě nezajímá, že klesá i hodnota akcií Apple. A pak je tady ještě jedna možnost – co když je to celé novinářská kachna v okurkové sezóně. To by byl trapas, naletěli totiž skoro všichni.

Bono (Vox) pod palbou kritiky kvůli hře
Bono asi netušil, že když investuje část ze svých tvrdě vydělaných milionů do herní firmy, poškodí to jeho pověst mírotvůrce. Média se ale do Bona obula docela tvrdě kvůli tomu, že společnost Pandemic Studios, do které vložil 300 milionů USD, vytvořila hru Mercenary 2: World in Flames. Problém je v tom, že hra pošle hráče do Venezuely zachránit zemi před zkorumpovaným diktátorem se slovy: "Všechno, co vidíte, můžete koupit, ukrást nebo z toho vymlátit duši."

O zastavení distribuce hry žádá Bona mimo jiné venezuelská organizace Solidarity Network. Podle jejích zástupců je hra otevřeně rasistická a zobrazuje nejen útoky na politické cíle, ale také na obydlené oblasti. Zatím mají šanci, hra zatím není v prodeji. Ale už to s tou herní politikou vážně přehánějí, nakonec si nebudeme moct zahrát ani hokej, protože se v něm fauluje a v NHL nehraje patřičné procento Asiatů, Afro-Američanů a lesbiček.

Take2 čelí vyšetřování kvůli hrátkám s akciemi
Vedení Take Two Interactive oznámilo, že se o některé operace s akciemi zajímá americká burzovní komise. Její členové spustili neveřejné vyšetřování fungování firmy v letech 1997 – 2006. Take Two (2K Games, Rockstar) už zahájila interní prověřování nakládání s akciemi. Členy této interní komise jsou "nezávislí členové dozorčí rady", kteří mají k dispozici také právníky a odborníky na účetnictví.

V oficiálním prohlášení Take2 slíbili plnou spolupráci s vyšetřovateli. Jak přesně se v Take2 mělo s právy na odkup akcií zaměstnanci podvádět, nebylo zveřejněno. Podle všeho šlo o antidatování smluv o udělení opce do období, kdy měly akcie nízkou hodnotu. Zisk při prodeji takto levně získaných akcií byl výrazně vyšší.

Nintendo Wii zazáří možná už v září
Nintendo zatím neoznámilo oficiálně datum uvedení své konzoly nové generace s pohybovým ovládáním, ale podle všeho Nintendo překvapí a předběhne Playstation 3. Jako reálný termín totiž označují zasvěcení už konec září. Výroba finální verze Wii měla začít už 21. června, Nintendo tak má dost času připravit dostatek zařízení a rozvést je, kam potřebuje. Jen pro srovnání, výroba Xboxu 360 začala pouhých 69 dní před uvedením na trh, horečku spojenou s nedostatkem konzol na trhu si možná ještě pamatujete z našeho popisu.

Stále není jasno v oblasti cenové politiky, jisté je jen to, že Wii bude opravdu o hodně levnější než připravovaná PS3. Chytré hlavy odhadují cenu na 199 až 249 dolarů, což bude nejméně z trojice PS3, Xbox 360 a Wii. Viva la Revolucion.

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

Další z rubriky

Sekiro: Shadows Die Twice bude víc než jen Dark Souls se samuraji

Sekiro: Shadows Die Twice

Letošní novinka od mistrů ze studia From Software s názvem Sekiro: Shadows Die Twice je mezi fanoušky očekávaná se...

Washington DC je v troskách. Ochráníte zbytky civilizace v The Division 2?

The Division 2

Postapokalyptický Washington DC je v područí gaunerů. Do akce tak opět vyrážejí agenti Divize, aby situaci...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz