GameEkonom: Digitální TV hrátky

aktualizováno 
Hry do digitálních set-top-boxů *** Xbox 360 za 1400 Kč v Tescu jen pár hodin *** Atari 2600 míří do síně slávy *** A další
Může to znít jako sen. Sledujete třeba golfový US Open. Tiger Woods zrovna zahrál excelentní úder, kterým se z písečné překážky dostal přímo do jamky. Jako náruživý golfista amatér zatoužíte po podobném úspěchu. A tak jen zmáčknete ovladač a začnete hrát nejnovější verzi EA Sports Tiger Woods PGA. že to zní docela dobře? A může se to stát realitou. Technologii, která umožní hraní plnohodnotných PC her prostřednictvím digitální televize, totiž minulý týden představila britská společnost T5 labs ve spolupráci s Velkou modrou, tedy se skutečně silným partnerem v podobě IBM.

Připadá vám to jako nesmysl? Nám na první pohled taky, pak jsme se ale začetli a jsme nakloněni věřit tomu, že je to reálné. Podobný princip už dnes používají velké firmy na celém světě, a dokonce i u nás. V čem tedy spočívá ten trik? Hra běží na vzdáleném serveru provozovatele televizního vysílání. Uživatel na obrazovce vidí obrázky, které vypočítá server na základě informací, které přijdou ze set top boxu. Funguje to tedy podobně, jako když sedíte u televize a hrajete pomocí bezdrátového ovladače hru, která běží na PC v jiném pokoji.

Ano, slyšíme vaše námitky – jednak kvalita obrazu, druhak možnost ovládání televizním ovladačem a do třetice všeho zlého zpoždění odezvy mezi pohyby vašeho ovladače a jejich zpracováním na serveru. Tak to vezmeme jedno po druhém. Kvalita obrazu je asi největší problém. I sami autoři technologie přiznávají, že jejich produkt nebude cílit na tvrdé hráčské jádro, které vyžaduje vysoké rozlišení a prostorový zvuk. Digitální televizní vysílání má nějaká technologická omezení, a ta se projeví i v kvalitě přenášeného obrazu. Ten by však měl být na dostatečně vysoké úrovni, aby se na hry dalo koukat. Řekněme, že by měl dosahovat minimálně kvality grafiky, kterou známe z PlayStation 2.

S ovládáním je to složitější. Technologie totiž počítá s využitím klasických USB ovladačů, to znamená, že se týká pouze STB, které mají alespoň jeden USB port. U nás takových přístrojů v provozu nejspíše moc není, ale podle Britů je to vcelku běžná vlastnost tohoto typu zařízení. Starší modely Set Top Boxů pak podporují alespoň infračervenou komunikaci, ale to by znamenalo ovládání her klasickým ovladačem nebo speciálními periferiemi – a to už se ve světle ceny již zmíněné PS2 moc nevyplatí.

Třetí potenciální problém představuje odezva mezi vašimi povely a reakcí ve hře. Tuto hrozbu T5 labs striktně odmítají – o minimalizaci latence se má starat jejich k patentové ochraně přihlášená technologie ve spolupráci se serverovou architekturou IBM.

Existují samozřejmě další háčky – každá hra totiž v multiplexu zabere celý kanál, hráč si tak nebude moci vybírat ze stovek různých her, ale vždy mezi tím, co bude zrovna provozovatel služby "vysílat". Velkou neznámou je také způsob zpoplatnění služby. Autoři technologie uvažují o dvou možných modelech – jedním by bylo předplatné odhadem za nějakých 500 Kč, druhou možností mikroplatby za konkrétní herní seanci. Zatím ale žádný operátor digitálního vysílání zrovna tuhle službu nechystá, takže se nemusíme vzrušovat. A čekání na dalekou budoucnost si můžeme zpříjemňovat třeba Tetrisem, který v sobě mají zabudovaný i některé Set Tob Boxy dostupné v České republice.

Xbox 360 za 1400 Kč v Tescu jen pár hodin
Hodně smutní museli být zákazníci, kterým britský obchodní řetězec Tesco poslal e-mail, v němž ruší jejich objednávku herní konzoly Xbox 360 v balení se dvěma ovladači a dvěma hrami, kterou učinili 8. listopadu na webu společnosti. Díky chybě při zadávání údajů na web totiž ze správné ceny 350 liber zmizela nula. Okamžitě po zveřejnění nové megavýhodné nabídky tak server zaplavily objednávky z celé Británie. Tesco využilo právnickou kličku v podmínkách používání svého webu a všechny uskutečněné objednávky zrušilo. Škoda, přitom se říká, že za blbost se platí.

A abychom nezůstali jen u bulváru: Xbox 360 dokázal nemožné – o pár kousků předstihl v prodejích za říjen svého arci rivala PlayStation 3 v Japonsku, přesně o 239 krabic při celkových prodejích ve výši 17 637 kusů. Nejvíce v tom Microsoftu pomohlo vydání hry Ace Combat 6, která se na softwarovém žebříčku v Japonsku dostala dokonce na druhé místo.

Atari 2600 míří do síně slávy
Atari 2600 je možná nejznámější "televizní hra", u nás toto zařízení známe ale maximálně v podobě levných a nelegálních vietnamských kopií. Třicet let po svém vzniku se Atari 2600 jako zástupce již druhé generace televizních her dočkala morálního ocenění v podobě začlenění do americké síně slávy věnované hračkám. Správce síně slávy, Národní muzeum hraní Strong, tak Atari 2600 uctilo jako první elektronický systém interaktivní zábavy. Atari má v síni slávy pouze analogové kolegy – například lego, barbie, bicykl, létající talíř, kuličky nebo houpacího koně. Gratulujeme.

DivX míří do Xboxu 360
Jeden ze symbolů pirátství ve filmovém průmyslu se podle všeho dočká obrovské satisfakce. Společnost DivX jedná s Microsoftem o začlenění podpory přehrávání videosouborů ve formátu DivX do herních konzol Xbox 360. Tato informace zatím není potvrzená Microsoftem, zmínka o této možnosti utekla výkonnému řediteli společnosti DivX, který se mimo jiné může pochlubit pekelným jménem Kevin Hell. Pan Peklo na konferenci pořádané analytickou společností JP Morgan čelil záludné otázce. V souvislosti se zvěstmi o začlenění podpory DivX do zařízení Windows Media Extender se analytik Paul Coster zeptal, jakou souvislost to má s Xboxem 360 (ten mimo jiné funguje jako Windows media Extender pro přenos obsahu z PC na televizní obrazovku prostřednictvím místní sítě). A Hell řekl: "Ano! To je..." Ale pak se zarazil a upravil svou výpověď v neurčitém stylu: "Ano, o tomhle s Microsoftem také jednáme.

Vypadá to zajímavě – Xbox 360 by se tak stal univerzálním videopřehrávačem, což by mohlo zvýšit jeho hodnotu ve srovnání s PlayStation 3. Ale je to krásně pikantní, protože DivX jako takové vzniklo prolomením ochrany microsoftího videoformátu MPEG-4 Version 3. A společnost DivX od toho nemůže dost dobře dát ruce pryč, její zakladatel zaměstnal francouzského programátora, který tuto ochranu prolomil. Ještě uvidíme, co na to řekne RIAA.

Horká káva zchladla
Už dva roky se táhne kauza, která poškodila celý herní průmysl a čtenáře GameEkonoma možná unudila k smrti. Aféra Hot Coffee se však nakonec dočká svého pokojného rozuzlení. Mediální přestřelky pravděpodobně skončí, pokud soud schválí dohodu právníků Take Two s autory hromadné žaloby, kteří se cítili poškozeni dostupností sexuálních scén ve hře Grand Theft Auto: San Andreas (souložit ve hře šlo pouze po úpravě hry). T2 by měla jako odškodnění žalující straně a soudní výlohy vyplatit až 2,75 milionu dolarů.

Miliony ze "pochybení" programátorů však nebudou mít jednotliví hráči – každý poškozený dostane v hotovosti maximálně 35 dolarů – bude se však muset prokázat účtenkou.
Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

Pět nejočekávanější her, které vycházejí v únoru

Metro Exodus

Ještě minulý rok to vypadalo, že únor 2019 budou druhé herní Vánoce. Několik větších kousků sice bylo takticky odloženo...

OBRAZEM: Overwatch od Blizzardu je tak populární, že už má i vlastní set Lega

Bastion z Overwatche v LEGO podobě

Týmová akce Overwatch překonala další hranici. Její hrdinové i ikonická místa jsou nyní k dispozici v podobě oficiální...

Najdete na iDNES.cz