GameEkonom – Další trápení poctivců

aktualizováno 
Snaha omezit platící zákazníky míří z hudby do herního průmyslu *** Nová varianta PS2 za 99 dolarů *** EA jsou ve ztrátě a věří v lepší zítřky *** Veronica Mars bude ozdobou Assassin Creed *** Unreal Tournament 3 v Německu bez prznění

Unreal Tournament Box

O německém Frogsteru GameEkonom v poslední době psal několikrát. Pokaždé ve spojení s očekávanou hrou Speedball 2: Tournament, a zatím pozitivně. Dnes se vše mění. Frogster totiž tento týden oznámil svou distribuční strategii. Kromě vydání krabicové verze pro Německo hodlá nabízet Speedball i jako digitální download prostřednictvím služby Steam. To by byl normálně chvályhodný krok – i když nemusíte mít rádi Steam, online distribuce je fajn – šetří peníze i čas. Bohužel, důvodem pro Steam je možnost omezit dostupnost hry podle jednotlivých zemí. Frogster tuto svou motivaci v tiskové zprávě nijak nezastírá.

Speedball 2 - Tournament bude prostřednictvím služby Steam dostupný od listopadu 2007. Ve stejném období se krabicová verze hry dostane i na německý trh. Ve všech dalších oblastech budou krabice se hrou dostupné v prvním čtvrtletí roku 2008. Krabicová verze bude používat stejnou autentizační technologii jako Orange Box od Valve. Tato technologie umožní Frogsteru použít jeden zdrojový soubor pro všechny jazykové verze a načasovat dostupnost podle konkrétních regionů a omezit tak šedé dovozy a neautorizované aktivace hry.

Strohé, jasné, smutné. Alespoň pro ty z nás, kteří se na novodobé zpracování legendární sportovní hry těší, protože si chtějí odpočinout od EA NHL 0x a podobných nekonečných sérií. Ale nedá se nic dělat, nepomůže ani výlet za hranice. Jedinou útěchou nám může být, že Frogster o této skutečnosti informuje dostatečně dopředu – alespoň se nám nestane, že vyhodíme peníze za německou krabici, která by nám byla k ničemu. Otázkou však zůstává, nakolik je legitimní požadavek na online aktivaci hry, která obsahuje i plnohodnotnou singleplayer část. Microsoft u svých produktů nabízí alespoň možnost aktivace přes telefon.

Tahle aktuální zpráva vůbec vzbuzuje otázky. Internet a online distribuce by měla zákazníkům přinášet větší svobodu, nyní to vypadá, že spíš dochází k jejímu omezení. Od prvních pokusů s online obchody, které odmítají posílat krabice do neautorizovaných zemí, přes online stahování pouze pro vyvolené až po policii ve vlastním počítači. Vybavujete si nedávný případ, kdy majitelé legálně pořízeného Orange Boxu koupeného v Thajsku splakali nad výdělkem?

Ale ono je to vlastně jedno. Nikdo nás nenutí konkrétní hry kupovat a požadavek na online ověření pravosti hry není až tak přehnaný – díky němu je v podstatě nemožné hrát bez placení originální MMORPG, a funguje to. Frogster má ale u nás stejně vroubek. A to přes to, že se nám preview verze Speedballu hrála docela dobře. Nebo právě proto.

Nová varianta PS2 za 99 dolarů
PlayStation 2 si dlouho držela status nejprodávanější konzoly a i dnes jí patří neoddiskutovatelné prvenství v celkovém počtu prodaných kusů. O 120 milionech prodaných krabic se zatím nesní ani Nintendu. Sony však s PS2 zatím neskončilo – ve vývoji je již třetí varianta této konzoly. Má být opět menší a levnější, než její předchůdci.

PS2 v novém kabátě by měla obsahovat napájecí zdroj v těle zařízení pro další úsporu nákladů – cílem je dosažení prodejní ceny 99 dolarů (necelé dva tisíce korun) při zachování nebo zvýšení ziskovosti při prodeji zařízení. Důvod je zřejmý – herní divize Sony potřebuje na něčem vydělávat a prohlubující se ztráty spojené s PS3 nahradit zisky z úspěšnějších platforem. Problém je ale v tom, že současná cena už není díky snižování cen Xboxu 360 až tak atraktivní – u nás se v základním balení prodává běžně za 4000, Xbox 360 v očesané verzi stojí 7000, a to už není takový rozdíl.

Na straně PS2 je ale obrovská zásoba levných her a příslušenství. I když i v této oblasti Sony trochu dochází dech – nové hry na PS2 nejsou až na výjimky zrovna zajímavé – jako by herní vývojáři pomalu rezignovali. Ale i to je pochopitelné – PS2 se stává zábavou méně náročných konzumentů. No a ti náročnější, ale s omezeným rozpočtem, mohou do aleluja hrát třeba God of War I/II, SOCOM nebo Final Fantasy.

EA jsou ve ztrátě a věří v lepší zítřky
Electronic Arts oznámili výsledky svého hospodaření za poslední čtvrtletí, své akcionáře ale asi moc nepotěšili. Nejprodávanější hře Madden NFL 08 se sice podařilo prodat 4,5 milionu kopií, ale obrat firmy poklesl o 18 % na 640 milionů dolarů. I při tak obrovském objemu příjmů firma dokázala propadnout do 195 milionové ztráty. V předchozím roce za stejné období přitom EA vykázali čistý zisk 22 milionů a téměř dvojnásobný hrubý zisk.

Důvodem jsou úpravy v účetnictví. V reakci na tyto výsledky EA oznámili restrukturalizaci a uzavření vývojového studia v britském Chertsey. Firma tak chce v příštím roce ušetřit několik desítek milionů dolarů. Další kroky k lepším výsledkům zahrnují větší soustředění na Nintendo Wii, které zatím EA negeneruje ani polovinu zisků, co tituly pro PS2.

Veronica Mars bude ozdobou Assassin Creed
Kirsten Bell, půvabná herečka s neodolatelným hlasem (manželka odpustí), míří z úspěšných amerických seriálů do herního průmyslu. S její podobou i hlasovým projevem se hráči setkají v očekávané akci ze středověké Palestiny Assassin Creed, kde se vtělí do role hlavní ženské hrdinky. Pokud nevíte, o kom je řeč, připomeneme, že Kirsten Bell ztvárnila dceru soukromého vyšetřovatele Keitha Marse v seriálu Veronica Mars (běžel v příšerném dabingu i na Nově) a nyní ji můžeme vidět v druhé sérii fenomenálního seriálu Heroes (práva vlastní Prima) a pouze slyšet ji můžeme jako vypravěčku v seriálu Gossip Girl.

Pro nás seriálové závisláky další důvod pořídit si Xbox 360 nebo PS2, na které hra vychází. Vlastně ne, protože Assassin Creed míří i na platformu PC. Jen si počkáme na první čtvrtletí 2008, na první dvě zmíněné platformy Kirsten Bell zamíří už v listopadu.

Unreal Tournament 3 v Německu bez prznění mrtvol
Unreal Tournament může vyjít v Německu, ale jeho autoři museli přistoupit k drobným úpravám kódu hry tak, aby UT3 neskončil jako Manhunt 2 nebo Wolfenstein. Německým ochráncům čistoty nejvíce vadila možnost střílet do mrtvých těl s efektním výbuchem mrtvolky a jejím roztříštěním na tisíce kousků. Další odstraněnou funkcí je ragdoll fyzika, která se opět netýká mrtvých těl – takže žádný Dance Macabre. Ze stejného důvodu například v původem německé Crysis můžete vedle mrtvoly naházet deset granátů – tělo se ani nehne. Německá verze UT3 však bude plně kompatibilní se všemi dalšími variantami, takže němečtí soudruzi nepřijdou o možnost bojovat za svou říši v online kláních.
Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz