GameEkonom: Brutální ztráty

  12:04aktualizováno  1. května 10:46
Sony a Microsoft prodělávají *** Ubisoft klame tělem *** Nový ředitel Microsoftu má na stole Xbox 360 *** Viceprezident Blizzardu ovlivňuje náš svět *** Reklamy ve hrách nově *** Poznámkový Pinďa proti obezitě dětí

Je sezóna hlášení hospodářských výsledků. Z pohledu nezávislého pozorovatele, tedy člověka, který nevlastní žádné akcie, je to zábavná podívaná. Moc hezký kousek se povedl nedávno českým deníkům. Myslím, že to byly Lidové noviny, které po zveřejnění výsledků za první čtvrtletí prohlásily Motorolu za poraženého dne. O pár dní později v MF DNES dostala Motorola titul vítěze týdne. Za stejné výsledky? Jak je to možné? Jednoduše. Na hospodářské výsledky se dá koukat různýma očima. Snížení zisku v meziročním srovnání jistě nepůsobí úplně optimisticky. Ale když firma dokáže v prvním čtvrtletí prodat více mobilů než v předchozím Q4, tak je to úspěch téměř neuvěřitelný, protože první čtvrtletí roku je snad pro všechny firmy nejslabší částí roku, která přichází po posvícení v podobě předvánočních nájezdů zákazníků na obchody.

V herním průmyslu výsledky ale většinou tak veselé nebývají, poslední dobou se ideálně nedaří ani těm největším, jako je třeba EA, a ti malí se potácejí na pokraji krachu, tady mluvíme stále o Atari. Výsledky zveřejnili i dva giganti, kteří do sebe šijí v oblasti „televizní zábavy“ – Microsoft a Sony. Obě společnosti samozřejmě hlásí ztráty v oblasti svých konzol, společnost Sony Computer Entertainment zatím nalila desítky milionů do vývoje a přípravy na výrobu Playstation 3. Microsoft už dodal na trh několik milionů Xboxů 360, na každém prodělává košili, kterou bude muset v průběhu let vydělat zpátky prodejem služeb, her a příslušenství. A nebo taky ne, Microsoft investice do Xboxu nepoloží.

Ale teď podrobněji. Sony má posunutý účetní rok, takže pro ni v neděli skončil fiskální rok. Součástí finanční zprávy je varování před obřími ztrátami pro tento účetní rok, který se ponese ve znamení vstupu Playstation na trh. Už poslední čtvrtletí pro Sony nedopadlo nejlépe. Společnost nahlásila ztrátu 463 milionů euro, tato ztráta je ještě o 10 milionů vyšší než prodělek za srovnatelné čtvrtletí předchozího roku. Tento propad odůvodňuje management Sony změnami v daňových povinnostech a náklady na restrukturalizaci.

Herní divize, která nás ostatně zajímá více než předražené televize a nepovedené MP3 walkmany, však hlásila zisk, i když je v meziročním srovnání o 80 % nižší. Obrat divize vzrostl o 31,4 % na 6,7 miliardy euro. Společnost v tomto období prodala 2 miliony kapesních PSP, o půl milionu méně než před rokem. Ještě více poklesly prodeje Playstation 2. Ale 2,32 miliony PS2 jsou 5 let po jejím uvedení na trh dobrým výsledkem.

Sony očekává, že nejméně první rok od uvedení PS3 na trh bude na každém zařízení výrazně tratit. Očekávaná ztráta celého kolosu Sony je proto odhadována na 697 milionů euro. Vedení Sony očekává, že dokáže výrobní cenu PS3 dramaticky snížit prostřednictvím zmenšení čipů a jejich větší integrací. Podobnou cestou se vydal i Microsoft, který přechod na modernější výrobní technologii oznámil v dubnu.

Ještě posunutější má účetní rok Microsoft, tomu už skončilo 3. čtvrtletí roku 2006. Za toto období stoupl celkový zisk společnosti o 17 %, nicméně herní divize se tradičně potýká se ztrátou. V posledním čtvrtletí dosáhla ztráta divize Home and Entertainment výše 388 milionů dolarů, a to přesto, že se Microsoftu podařilo zvýšit obrat v této oblasti. Prodeje Xboxu, her pro Xbox i PC a řešení pro IPTV dosáhly celkové výše 1,06 miliardy dolarů. Ztráta se ale v meziročním srovnání prohloubila více než dvojnásobně, což je dané právě růstem prodejů Xboxu 360. Pozici společnosti nepomohly ani problémy s uspokojením dodávek, i když dnes už Microsoft hlásí, že problémy tohoto typu již byly vyřešeny a produkce Xboxů 360 je dostatečně vysoká. Pro úplnost dodejme, že celkový zisk Microsoftu za 3. čtvrtletí účetního roku 2006 dosáhl výše 3,89 miliardy dolarů při obratu 10,9 miliardy. Tady by to nějaké ty akcie chtělo.

Ztráta divize domácí zábavy nadále poroste, protože Microsoft čeká relaunch Xboxu 360 v Asii, uvedení na trhy střední a východní Evropy a lokalizace služby Xbox live do několika nových jazyků. A k tomu samozřejmě připočítáme x desítek dolarů, které Microsoft tratí na každém Xboxu, které ještě nějaký čas bude prodávat pod výrobními náklady. Děkujeme.

Ubisoft klame tělem
Hospodářské výsledky nejsou moc zábavné, proto se raději vzdálíme do bezpečnějších končin. Jen malá drobnost. Je skoro neuvěřitelné, že někdo zveřejní hospodářské výsledky, ale neuvede v nich jedinou informaci o zisku nebo ztrátě. Je to tak, Ubisoft se chlubí pouze zvýšením obratu, na kterém se v posledním čtvrtletí podílely 46 % hry pro Xbox 360. Nechceme nikomu křivdit, ale v tomhle případě tipujeme spíše nepěknou ztrátu.

Nový ředitel Microsoftu má na stole Xbox 360
Michal Čupa bude jako generální ředitel české pobočky dohlížet na všechny obchodní aktivity a programy provozované firmou Microsoft v České republice. "V nejbližší době se jedná především o uvedení nového operačního systému Windows Vista, Office 2007 a konzolu Xbox360," upřesnil mluvčí Microsoftu Jiří Grund. Nyní to máme potvrzené i oficiálně mluvčím českého zastoupení společnosti Microsoft, který agendu, která čeká nového generálního ředitele Microsoftu ČR, prozradil čtenářům iDnesu. Samozřejmě je jasné, že Michal Čupa nebude zařizovat prodejní síť sám. Uvidíme, kdo tedy bude mít Xbox 360 přímo na starost, jestli někdo ze stávajících manažerů jednotlivých produktů nebo jestli přijde někdo novej, mladej, co se nezakecá.

Pokud jste stejně jako GameEkonom uvažovali o tom, jestli má smysl dát více než 10 000 za novou špičkovou grafickou kartu, máte další námět k přemýšlení. Nebude lepší, za v podstatě stejné peníze, koupit Xbox 360 nebo PS3? Jen by to chtělo ještě trochu narovnat ceny her. Uvidíme, co s tím udělá oficiální podpora, ale zázraky nečekáme.

Viceprezident Blizzardu ovlivňuje náš svět
Magazín Time je stejně jako Fortune známý díky nejrůznějším seznamům významných lidí. Poslední číslo Time přineslo seznam sta lidí, kteří nejvíce ovlivňují náš svět. Do kategorie Umělci a baviči se dostal viceprezident Blizzardu Rob Padro, který zodpovídá za herní design. V rámci žebříčku jde o jediného zástupce herní branže. Vliv Blizzardu na životy milionů hráčů Warcraftu, WoW, Starcraftu a Diabla je nezpochybnitelný. Stejně tak jistě ovlivnila herní závislost milionů lidí i jejich blízké. Otázkou je, zda stejně pozitivně.

Editor časopisu Time Lev Grossman volbu odůvodnil tím, že hra World of Warcraft má bezkonkurenčně největší počat hráčů a přestože není revoluční, dosáhla dokonalosti v rámci žánru MMORPG a ukázala, že v online prostoru je budoucnost zábavy. Mezi oceněnými je také tvůrce seriálů Alias a Lost J.J. Abrams, ředitelka Xeroxu Anne Mulcahy, Bono (dříve Vox), bývalý americký vicepresident Al Gore, minulý a současný americký prezident Bill Clinton a George Bush, filmová podoba Lary Croft Angelina Jolie nebo Mike Brown, objevitel planetky Xena, která je větší než oficiálně uznávaná (zatím) planeta Pluto.

Reklamy ve hrách nově
Reklamní síť Massive, která zajišťuje zobrazování reklam v řadě her, čelí sílící konkurenci a zároveň ji nejspíše čeká změna majitele. O prodeji Massive se nějakou dobu šušká, poslední dobou se nejčastěji ve spojení s chystanou akvizicí hovoří o Microsoftu. Za převzetí Massive by Microsoft měl zaplatit mezi 200 a 400 miliony dolarů. Microsoft by měl herní platformu začlenit do systému adCenter, který sjednotí nabídku prodeje reklamních ploch ve hrách, na webu a prostřednictvím služby Xbox Live.

O koláč herní reklamy, jejíž objem má do roku 2010 dosáhnout 732 milionu, se Massive pod křídly Microsoftu nebude prát sám. Na trh vstoupil nový hráč, izraelská společnost Exent. Izraelci představili systém, který umožní zobrazování reklam i ve hrách, které na to dopředu nebyly připraveny – bez nutnosti přístupu ke zdrojovému kódu. Jak přesně to soudruzi z Izraele dělají, neprozradili, ale protože do firmy investoval Intel i Cisco, něco na tom nejspíš bude.

Poznámkový Pinďa proti obezitě dětí
Potravní a cvičební CD Poznámkového Pinďi má malým americkým dětem vysvětlit, že se nemají přežírat hamburgerů prostřednictvím osmi jednoduchých her. Hru NoteNiks Healthy Eating & Exercise CD-ROM nabízí společnost VendorNation za 30 dolarů, za které zákazník dostane infantilního průvodce rozpoznáváním zdravého a nezdravého jídla. A také radu, podle které je dobré občas si zacvičit. Těžko věřit, že by dítě, které zná ovoce i sladkosti bylo po dohrání CD přesvědčené, že kyselé jablko je lepší než koblížek, ale neházejme flintu do žita. Možnosti vymývání mozků jsou dodnes nedoceněné.

Pokud chcete, aby dítě díky hraní hublo, kupte mu dance mat a stáhněte Stepmanii pro PC nebo kupte Dance Factory pro PS2. Vlastně pozor, Codemasters se s vydáním Dance factory, která umožní tancovat na písničky z jakéhokoliv audio CD, opozdili. A nebo jinak, vyrazte ven na výlet nebo na kolečkové brusle. Ležet v křesle můžete jindy.

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

Nejočekávanější adventury roku 2019

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019....

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

Nejočekávanější RPG roku 2019

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo...

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

Najdete na iDNES.cz