Do nového Xboxu už disk nestrčíte. Blíží se konec krabicových her?

  0:01aktualizováno  0:01
Microsoft představil „zcela digitální“ verzi konzole Xbox One S, které chybí čtecí mechanika na Blu-ray a DVD. Firma tak experimentuje se zaměřením na čistě digitální obsah, který bude ale jednou možná standardem.

Xbox One S All-digital Edition | foto: Microsoft

Dříve jsme s chutí chodili okukovat regály v prodejnách s hrami, nakupovali bazarové kousky a na poličkách nám přibývaly krabičky, které tvořily malebnou herní knihovnu. Dnes naopak pod pojmem „herní knihovna“ asi nejvíce známe lištu v aplikaci digitálního distributora Steam. Do jisté míry tento trend proniká i do konzolí, ovšem Microsoft se rozhodl do toho pořádně praštit. Nová verze konzole Xbox One S je tak v podstatě jen krabička s konektory a šachtu na Blu-ray byste na ní hledali marně. Ve všech dalších ohledech je identická s terabajtovou verzí Xbox One S.

Aby Microsoft trochu vyvážil absenci optické mechaniky, přibaluje zdarma „startovací balíček“ tří her: Minecraft, Sea of Thieves a Forza Horizon 3. Xbox One S All-digital Edition stojí 5 999 korun, tedy stejně jako běžné verze Xboxu One S s přibalenou jednou hrou podle výběru.

Je to v podstatě první „velká“ moderní konzole, která pracuje čistě s digitálním obsahem a zároveň krok vstříc plně digitální budoucnosti. Tedy samozřejmě v případě, že jsou hráči na takovou změnu připraveni. Zatím se novinka týká pouze verze Xbox One S a její „běžná“ verze s mechanikou na Blu-ray disky je stále v prodeji. Microsoft tak v podstatě nic neriskuje a svým příznivcům jen nabízí další možnost, v jaké formě si Xbox pořídit. To se ovšem do budoucna může změnit.

Podle posledních odhadů analytiků by mohla „plně digitální“ éra her začít už v roce 2022, jelikož se poměr digitálních a „krabicových“ výdělků v herním průmyslu každý rok více posouvá ve prospěch první jmenované varianty. Stejně jako nejnovější Xbox tak mohou vypadat všechny konzole budoucnosti. Pravděpodobně se to nebude ještě týkat další generace. Sony už potvrdilo, že PlayStation 5 bude mít optickou mechaniku, viz článek PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní se čtyřkou, letos ovšem nevyjde.

Podobně rychle ubývá i herních PC sestav, kde se ještě najde místo na diskovou šachtu. Toto odvětví má ovšem výhodu možnosti si sestavu upravit podle svého a optickou mechaniku si přikoupit samostatně. PC hráči mají na druhou stranu zase nejlepší pozici v tom, jak nakupovat tituly v digitální podobě. Obzvláště teď, kdy se rozpoutala bitva mezi digitálními distributory a každý se snaží lákat na vlastní výhody.

Celé herní odvětví má v podstatě už jasno v tom, že digitální prodeje podle posledních čísel tvoří 80 procent celkových tržeb a potenciál krabicovek zkrátka klesá. Digitální prodeje každopádně výrazně nafukuje mobilní sektor (který z logiky věci žádné fyzické kopie nevede), předplatné, DLC obsahy a mikrotransakce.

Nesmíme zapomenout ani na fakt, že se objevil i v podstatě další krok digitální distribuce v podobě přímého streamování her, kde zcela odpadá nutnost vlastnit vedle kopie hry i většinu hardwaru. Takovou vizi už ukázal Google se svou službou Stadia (viz článek Google ukázal budoucnost hraní. Propojí hráče a diváky na jeden klik), kterou hodlá spustit už během letošního roku. Oproti ní se už kupování her v krabicích jeví skoro jako předpotopní řešení.

Jak to celé dopadne? Ústup her v krabičkách je už v podstatě jistý a nebude trvat dlouho, než se stanou jen ryze sběratelskou záležitostí. Na této pozici se však mohou ještě nějakou dobu udržet i vzhledem k tomu, že ne v každé zemi mají hráči rychlý internet.

Těmto hráčům zároveň musí někdo dodat i patřičný hardware, aby takové disky měli vůbec kam nahrát. Příchod a případný rozmach konzolí, jako je ryze digitální Xbox, pro ně může znamenat problém. Očekáváme, že nástup případného zařízení bez možnosti přehrávat fyzické disky, se neobejde bez protestů, ale časem si hráči určitě zvyknou. Zejména tam, kde je rychlý internet samozřejmostí. Je tu ovšem i možnost, že hráči bez spolehlivého internetu mohou v budoucnu jednou u vybraných konzolí a souvisejících titulů pořádně „ostrouhat“.

Kupujete hry více v krabicové formě, nebo v digitální?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. května 2019. Anketa je uzavřena.

Krabicové 771
Digitální 742
Autor:
 

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

The Witcher

Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

Hráči bety World of Warcraft Classic nahlašují chyby, které nejsou chybami

World of Warcraft Classic

World of Warcraft Classic je návrat ke kořenům. Jenže to, jak mnohé prvky hry tehdy fungovaly, dnes mnozí považují za...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Rýsuje se další díl GTA. Možná se vrátíme do Vice City

GTA: Vice City

Celých šest let uplynulo od vydání posledního dílu slavné série GTA a její příznivci už začínají vyhlížet další...

Další z rubriky

Vývojář hladoví a trpí průjmy, aby stvořil co nejrealističtější hru

SCUM

V online survival hře SCUM se musíte starat i o takové detaily, jako je pocení, množství minerálů v krvi nebo počet...

Legendární Game Boy slaví třicet let. Měli jste ho?

Game Boy

Přesně před třiceti lety vyšel v Japonsku herní handheld Game Boy od Nintenda. První várka byla okamžitě vyprodaná,...

Rýsuje se další díl GTA. Možná se vrátíme do Vice City

GTA: Vice City

Celých šest let uplynulo od vydání posledního dílu slavné série GTA a její příznivci už začínají vyhlížet další...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz