EVE Online udělá z konzolistů žoldáky

aktualizováno 
To nejzajímavější z MMORPG se děje na Islandu, Aion hrají dokonalí blázni a Warhammer chce nové hráče.

Všichni znáte Blizzcony, setkání hráčů s vývojáři World of Warcraftu. Nejspíš jste už četli i o Fan Faire, které pořádá Sony Online Entertainment pro hráče svých her s důrazem na EverQuest II. Mnohem méně lidí zná EVE Fanfest, který letos přivítal fanoušky EVE Online už pošesté "na vrcholu světa" v islandském Reykjavíku. A přitom jde o tři dny plné exkluzivních informací, tvrdé muziky a piva.

Letošní Fanfest byl obzvláště vydařený. Nejen hudbou a tahem Reykjavíkem s vývojáři, ale hlavně množstvím informací o změnách, které v nejbližší době čekají celý herní vesmír. O pozornost se přitom dělily hned tři "velké věci". Zbrusu nová online hra Dust 514 pro Xbox 360 a PlayStation 3, rozšíření EVE do virtuálního prostoru prostřednictvím vlastní sociální sítě a chystané bezplatné rozšíření Eve Online s názvem Dominion.

DUST 514

DUST 514 se světu poprvé představil v létě na veletrhu Gamescom v Kolíně nad Rýnem. Poprvé ho ale mohli fanoušci spatřit právě v Reykjavíku, kde vývojáři z CCP prozradili spoustu podrobností včetně toho, jak to bude s placením.

Jen pro pořádek. Dust 514 je strategická střílečka posazená do vesmíru EVE Online, ale zatímco EVE Online je pouze pro PC a odehrává se ve vesmírném prostoru, DUST 514 bude pouze na konzolích a hráči budou pobíhat po povrchu planet. Obě hry přitom budou propojené a hráči DUST 514 budou v podstatě fungovat jako žoldnéři, kteří budou pro vesmírné korporace z EVE Online zajišťovat nadvládu nad planetami a jejich nerostným bohatstvím. Spolupráce s korporacemi zajistí hráčům DUST 514 motivaci v bojích a bude ovlivňovat i herní strategii.

Na bitevních polích se budou utkávat hráči rozčlenění do jednotek se zavedenou hierarchií velení, podobně, jako to plánuje střílečka MAG. Oproti MAGu ale proti sobě bude stát menší počet hráčů, minimálně však 64. Díky propojení s EVE online se pak ostřílení velitelé budou moci zapojit i do politiky "velkého" EVE.

DUST 514

I když bude DUST hlavně střílečka, nebude chybět ani systém vývoje postav, který bude využívat jednak peníze jako cestu k moci a také cosi označované jako Achievent Matrix". Tento systém bude postupně uvolňovat nové zbraně a vozidla podle zkušenosti hráče. Vozidla pak bude možné vybavit novými prvky a zvýšit jich jejich sílu v boji.

Trochu rozporuplnou zprávou je potom možnost vylepšovat postavu nákupy virtuálních předmětů. Právě zavedení mikrotransakcí má zajistit online hraní bez pravidelných měsíčních poplatků. Zachování ekonomické stability DUST 514 i EVE Online bude mít na starost ekonom, kterého CCP zaměstnává právě s cílem zajistit fungující ekonomiku. A úspěšně.

EVE na webu
Kromě rozšíření své působnosti na konzole chce CCP také zasáhnout hráče, i když nemají spuštěného herního klienta. V tom jim má pomoci vlastní webová sociální síť, která byla vyvíjena pod označením COSMOS. S novým názvem New Eden chce hráčům nabídnout možnost komunikovat i mimo hru a v souvislosti s DUST 514 také umožní komunikaci hráčů obou titulů navzájem. Motto celého systému je "zbořit bariéry mezi hrou a skutečným životem."

DUST 514

Celý systém podle obrázků ukázaných na Fanfestu vypadá jako Facebook, což dává smysl. New Eden tak nabídne přístup k profilům postav, informacím o dovednostech a možnostech jejich rozvoje, informace o přátelích či korporacích. Součástí "evebooku" bude také kalendář pro plánování herních i mimoherních aktivit.

Součástí Nového ráje bude také přepracovaný systém pošty, který nabídne funkce obvyklé v moderních webmailových službách. I sami vývojáři přitom se smíchem uznávají, že současný systém je sto let za opicemi, namísto aby dělal čest sci-fi atmosféře samotné hry.

Na rozdíl od Facebooku nabídne Evebook kromě systému přátel také opak – systém nepřátel. Při pohledu na profil hráče pak bude zřejmé, s kým se přátelí a proti komu ve hře naopak bojuje. Systém přátel přitom bude propojený i se seznamem kontaktů přímo ve hře a komunikace bude fungovat mezi hrou a webovým prostředím.

CCP by mělo spustit New Eden počátkem příštího roku. A v dalších měsících pak plánuje jeho postupné rozšiřování o další funkce. Počítá se například s novým systémem diskusí, podporou hlasové komunikace, nástroji pro řízení korporací, přístup k informacím ze hry (pohyby na trzích, záznamy bojových střetů...).

Dominion v prosinci
V Reykjavíku se hráči dozvěděli také to, kdy se dočkají už jedenáctého datadisku Dominion. Přijde prvního prosince 2009. Bezplatné rozšíření se tentokrát zaměří na boje mezi aliancemi s kompletně přepracovaným systémem suverenity. Výsledný systém odráží nejen vizi samotných vývojářů, ale také přání hráčů. Kromě toho Dominion nabídne také nové možnosti pro pirátské frakce.

Dominion změní také finanční toky ve hře, hráči budou moci z ovládaného území vytěžit více majetku, a to formou upgradů infrastruktury. Vyšší zisky tak budou vykoupeny úvodní jednorázovou investicí podobně, jako v reálné ekonomice. Kromě změn herního systému přinese Dominion i změnu ještě jednoho systému, a to operačního. Po vydání Dominion bude pro hraní nutné vlastnit alespoň Windows XP s nainstalovaným Service Packem 2. Navíc s vydáním tohoto datadisku CCP dosáhne plné kompatibility s nadcházejícími Windows 7.

Aion hrají dokonalí blázni
Mezi skoro půl milionem hráčů západního vtělení asijského Aionu se našli dva blázni, kteří se dokázali dostat na maximální úroveň po 17 dnech téměř nepřetržitého hraní. Oba hráči nejvyšší mety dosáhli chvilku po sobě. Pracovali totiž v týmu a patří do stejné guilty For The Harmony na serveru Votan. Jeden měl postavu rangera, druhý hrál za chantera. Volba postav nebyla náhodou, toto duo se osvědčilo už korejským hráčům. Oba hráči prý u počítače trávili po celých 17 dní mezi 18 a 20 hodinami denně. Prostě cvoci.

Aion

Z Aionu míří ještě jedna zpráva. Sejně jako všechny populární hry se i Aion stal cílem zlatokopů, kteří prodávají herní peníze za ty reálné. NCSoft z toho důvodu už začal zavírat hráčské účty. Kromě toho, že se NCSoft pustil přímo do postav ovládaných prodejci virtuální měny, začal banovat i jejich zákazníky.

Podle neověřených informací dopadlo drtivé kladivo i na hráče, kteří se vědomě nedopustili žádné nepravosti, ale třeba jen od překupníků něco koupili na trhu. A to asi není úplně v pořádku, přestože jinak zátahy na prodejce zlaťáků plně podporujeme.

Warhammer Online chce nové hráče
WAR se po velkolepém startu rychle dostal do pozice, kdy nemá hráčů nazbyt, a tak se snaží nalákat nějaké nové. Pomoci v tom má přepracování úvodních herních úrovní a dostupnost herního klienta pro počítače Apple. Přepracovaný úvod hry přinese aktualizace s označením 1.3.2, která by se na servery měla dostat příští týden. Hlavní změny zahrnují sjednocení startovacích oblastí pro všechny rasy té které frakce.

Cílem je dostat nové hráče do jedné oblasti, aby jich tam bylo dost pro plnění herních úkolů a pro pocit, že servery nejsou úplně mrtvé. Vývojáři pracují i na vylepšeném průvodci hrou a herním manuálu. Navíc umožní hráčům na vyšších úrovních hrát ve skupině s nováčky s patřičně upravenými schopnostmi tak, jak je to obvyklé už od dob EverQuestu II. Hráče na vyšších úrovních má aktualizace potěšit odstraněním pevností z T4 kampaně. Tím klesnou nároky na sílu hráčské skupiny a souboje o města by měly být o něco častější.

Zatímco aktualizace 1.3.2 ještě nemá stanovené datum startu, verze hry pro počítač Apple už datum vydání zná. Dojde k němu 28. října. Hra pro "macky" bude dostupná online za 20 dolarů včetně 30 dní herního času. Betaverzi klienta je možné vyzkoušet na 10 dní zdarma.

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

007 v sukni? Jak dopadá výměna hrdiny v populárních herních sériích

Uncharted: The Lost Legacy

Nástupkyně agenta s povolením zabíjet vzbudila mezi filmovými fanoušky mírně řečeno rozporuplné reakce. Po výměně...

VIDEO: Seriálový Zaklínač od Netflixu má konečně trailer. A lidem se líbí

Seriál The Witcher od Netflixu

První trailer k seriálové adaptaci slavného Zaklínače je tady a sklízí potlesk ze všech stran. Co na něj říkáte?

Podívejte se, jak bude vypadat Geraltův kůň v chystaném seriálu Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Producentka Lauren S. Hissrichová zveřejnila další fotku z chystaného seriálu Zaklínač. Tentokrát je na ní Geraltův kůň...

Další z rubriky

Anketa: které letošní hry jste si prozatím nejvíce užili?

Resident Evil 2 (2019)

Minulý týden jsem se podívali na to, co nás letos ještě čeká, tentokrát naopak vybíráme nejlepší letošní hry. Těšíme se...

Když peníze nestačí. Nejdražší hra své doby má šanci i po 20 letech

Shenmue I & II (2018)

Ve srovnání s jinými odvětvími zábavního průmyslu stárnou videohry strašně rychle a 20 let je zde až nedůstojně dlouho....

S čím se ponořit do virtuální reality a za kolik? Čtěte podrobného průvodce

NOLO VR

Možností, jak vstoupit do světa hraní ve virtuální realitě, máte spoustu. Vyznat se v nich je ovšem trochu oříšek,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz