Čekání na příští rok aneb trendy herního průmyslu podle letošní E3

  0:02aktualizováno  0:02
Los Angeles (Od zpravodaje Bonusweb.cz) - Nejvýznamnější světový veletrh videoherního průmyslu skončil a je na čase si shrnout poznatky, které jsme si z letošního ročníku odnesli. Velké společnosti se připravují na nové konzole a streamování her od Googlu nezpůsobilo takový poprask.

Halo Infinite | foto: Microsoft

Bylo jasné již dopředu, že letošní show bude o něco chudší než ostatní roky. Sony dopředu oznámila, že se tentokrát nezúčastní, přitom její PlayStation se špičkovými exkluzivními tituly byl vždy zlatým hřebem veletrhu. Konferenci tentokrát nepořádala ani EA a Activision se také držel poměrně zpátky. Hlavní otázka tedy byla, zda tento prostor o to více využije konkurence, především Microsoft a Nintendo.

E3 2019
E3 2019
E3 2019

E3 2019

Příprava na nové konzole

Je zcela zřejmé, že jedním z hlavních důvodů pro nepřítomnost Sony na veletrhu, je soustředění se na novou generaci jejich konzole PlayStation, o které se prozatím referuje jako o PlayStation 5 (oficiální název zatím nebyl potvrzen). 

Tento stroj je však ještě minimálně rok daleko, takže předčasným předváděním na výstavě by Sony odvracela pozornost od svých aktuálně dostupných a prodávaných konzolí i her. Hráči by si mohli říct, že nemá cenu si teď „staré“ věci kupovat, když je na cestě nový a lepší stroj s hrami, které budou samozřejmě vypadat mnohem lépe. 

Keanu Reeves odhalil start Cyberpunku 2077, nový Xbox vyjde na Vánoce 2020

Sony už zároveň soustředí většinu studií na novou generaci, což znamená, že nemá tolik zbývajících velkých titulů pro tu současnou. Proto musí jejich vydání i propagaci pečlivě rozložit (Death Stranding tento podzim, Last of Us 2 a Ghost of Tsushima zřejmě na jaře a další na podzim).

Microsoft tak měl příležitost letošní veletrh využít pro velkolepé odhalení jejich vlastní nové konzole, prozatím známé pod krycím názvem „Scarlett“. Mohli se pokusit zopakovat to, čím vyhráli minulou generaci konzolové „války“ (Xbox 360 vs PS3), tedy vydat nový stroj o rok dříve a získat tím parádní náskok nejen po stránce prodejů. Nestalo se tak. 

Xbox - E3 2019

Nový Xbox vyjde na Vánoce 2020.

Těžko říct, zda nový stroj prostě není připraven nebo k tomu vedly jiné důvody, ale konzole nakonec byla zmíněna jen stručně, a kromě střípků na téma ohromného výkonu jsme se dozvěděli jen hrubé datum: Vánoce 2020. Což je podle všech náznaků shodný termín s novým PlayStationem. 

Nový hardware letos nepředstavilo ani Nintendo (které k tomu nemá příliš důvod, protože jejich Switch jde opět poněkud odlišnou cestou než konkurence), takže se vlastně nakonec celá letošní E3 nesla spíše v duchu „čekáme na příští rok, kdy to s novou generací hardware pořádně rozbalíme“.

Oblíbené termíny

Stejně jako loni, také letos nás vývojáři a vydavatelé poněkud vyděsili oznámením termínů vydání většiny očekávaných her. Opět se tak nějak všechny sesypaly do dvou časových období, kdy se na nás vychrlí všechny naráz. Samozřejmě tím zase jednotlivé firmy poněkud nemile zaskočily sebe navzájem, takže určitě některé z oznámeného termínu nakonec alespoň o týden nebo měsíc uhnou.

E3 2019

E3 2019

V praxi je to letošní podzim spojený s tradičně explozivními předvánočními prodeji:  Monster Hunter: Iceborn (6. září), Gears of War (10. září), Borderlands 3 (13. září) a Destiny: Shadowkeep (17. září), následované Ghost Recon: Breakpoint (4. října), Call of Duty: Modern Warfare (25. října) a Outer Worlds (dokonce ve stejný den, také 25. října). 

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint

Pokémon Sword a Shield

Pokémon Sword a Shield

Pokud by zbyly někomu peníze a čas, o pár týdnů později ho dorazí Death Stranding (8. listopadu), Star Wars Jedi: Fallen Order (15. listopadu), Pokémon Sword & Shield (také 15. listopadu) a Doom Eternal (22. listopadu). A to jsem ještě spoustu „menších“ titulů vynechal.

Doom Eternal

Doom Eternal

Watch Dogs Legion

Watch Dogs Legion

Podobně veselý pak má být i začátek nového roku: únor by nám teoreticky měl nadělit Last Of Us 2, každopádně dorazí Ori 2 (11. února) a Gods and Monsters (25 února), dále Final Fantasy VII Remake (3. března), Watch Dogs: Legion (6. března), Animal Crossing: New Horizons (20. března) a Bloodlines 2 (31. března).

Nejžádanější hry výstavy

Během několikadenního kroužení po výstavišti v Los Angeles jsem naštěstí nemusel příliš bojovat o místo ve frontách na „veřejné“ předváděčky her, jelikož jsem měl předem domluvené novinářské prezentace v klidu za zavřenými dveřmi. Přesto jsem si ale nemohl nevšimnout několika extrémně populárních titulů, okolo kterých se každý den vytvořily fronty, v nichž museli návštěvníci strávit několik hodin. V extrémních případech klidně i celý den.

Oním extrémem byl jednoznačně Final Fantasy VII Remake. Jak se ukázalo, Square na showfloor přinesl hratelné demo, což byla po těch dlouhých letech čekání a odkladů zásadní změna. Na tento kousek se lidé chystali do stohlavých front již hodinu před otevřením výstaviště a jakmile se brány otevřely, tyhle obrovské fronty se plynule přelily před stánek Square, kde během hodiny vybraly vstupenky na představení na celý den. 

E3 2019

E3 2019

Ačkoliv jsem velký fanoušek FF7 (ostatně dodnes patřím mezi členy české FFFF komunity), moc to nechápu. Remake je sice graficky podařený a samozřejmě se dojímám záchvaty nostalgie při pohledu na oblíbené postavy či místa, ale hratelnost je svým příklonem k akci úplně jiná (dle mého horší) a hra bude vycházet roky, rozsekaná na malé kousky.

Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy VII Remake

Obrovská fronta se dělala také na Borderlands 3, o které můžete slyšet ze všech stran, že se hraje mnohem lépe než minulé díly (které byly i tak obrovsky populární) a každý si to tedy chce vyzkoušet na vlastní kůži. Podobný zájem byl také o Doom Eternal, který tahal hráče na místě za jejich nostalgické sklony pomocí vitrín se všemi minulými díly série a rozličnými artefakty z nich. 

Velkým překvapením letošní výstavy byla Watch Dogs: Legion, o které se sice vědělo z úniků dopředu, ale prakticky všechny zaskočilo, jak moc je hra svým zasazením a ústředním novým mechanismem zajímavá. Vtipné byly fronty na Nintendo, jelikož většina lidí v nich během čekání hrála na svém vlastním Nintendu. Přenosný Switch je zkrátka pro podobné akce ideální.

Google Stadia a streamované hry

Nový hráč na trhu, „virtuální konzole“ od Google jménem Stadia, během E3 nezpůsobila zas takový poprask, jak by možná někdo čekal. Celý projekt stojí na myšlence, že místo drahého domácího hardware si předplatíte službu, díky které můžete nejnovější hry streamovat z cloudu do jakéhokoliv svého zařízení. Od televize po mobilní telefon. 

Google Stadia

Google Stadia

Ačkoliv první dojmy z ukázek technologie jsou jednoznačně dobré, stále visí mnoho otazníků nad chováním celého systému v místech se slabším internetem (videohry jsou samozřejmě na milisekundová zpoždějí mnohem citlivější než filmy). Nejasná je i celková nabídka platformy, jelikož jednotlivé hry si většinou budete muset kupovat samostatně. Vstupní cena nicméně není tak vysoká, takže šance na úspěch určitě existuje.

Stadia bude zároveň znamenat startovní výstřel pro novou éru videoher. O streamování se mluví dlouhé roky a služby typu Playstation Now to již v praxi vyzkoušely, ale čísla prodejů zákazníkům jsou zatím podezřele nízká. Experti se přesto shodují, že právě tudy budoucnost hraní nevyhnutelně povede, i když to bude proces a samozřejmě v dohledné době nenahradí „hardwarové hraní“ úplně. 

Jak si ale uživatelé stále více zvykají na streamovací služby typu Netflix, tak si nepochybně časem zvyknou i na streamování videoher. Vydavatelé tomu samozřejmě mohou napomoci dostatečně výhodnými a zajímavými nabídkami (například služby Xbox Pass sklízí nadšené ohlasy díky tomu, kolik kvalitních her za svůj poměrně nízký poplatek nabízí).

E3 2019

E3 2019

E3 2019

E3 2019

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Když peníze nestačí. Nejdražší hra své doby má šanci i po 20 letech

Shenmue I & II (2018)

Ve srovnání s jinými odvětvími zábavního průmyslu stárnou videohry strašně rychle a 20 let je zde až nedůstojně dlouho....

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

Další z rubriky

Anketa: které letošní hry jste si prozatím nejvíce užili?

Resident Evil 2 (2019)

Minulý týden jsem se podívali na to, co nás letos ještě čeká, tentokrát naopak vybíráme nejlepší letošní hry. Těšíme se...

S čím se ponořit do virtuální reality a za kolik? Čtěte podrobného průvodce

NOLO VR

Možností, jak vstoupit do světa hraní ve virtuální realitě, máte spoustu. Vyznat se v nich je ovšem trochu oříšek,...

Anketa: na které tři letošní hry se nejvíce těšíte a proč?

Death Stranding

Polovina letošního roku je za námi, řada skvělých her už vyšla a pár bylo odloženo. Pojďme se proto podívat, jak vypadá...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz