Co budeme hrát v nejbližších měsících? Mrkněte, co přinese výstava E3

aktualizováno 
Začátkem června odstartuje americký veletrh Electronic Entertainment Expo, největší videoherní akce světa. Důležitá je nejen svým významem pro zábavní průmysl, ale zejména kvůli rozmanitosti obsahu. A letos to vypadá opravdu slibně.

Forza Motorsport 5

Akce vypukne v úterý 11. června, nicméně již nyní prosakují informace, co uvidíme. Velké konference herních gigantů jsou naplánovány na pondělí, dveře za návštěvníky akce se zavřou ve čtvrtek 13. června.

E3 2012 - Člověk snadno propadne depresi, když vidí, že konzole, které si

E3 2012 - Člověk snadno propadne depresi, když vidí, že konzole, které si pamatuje "jako by to bylo včera", se dneska ukazují již v herním muzeu. Konkrétně Dreamcast od Segy a úplně první PlayStation.

E3 v číslech

Rekordní návštěvnost měla E3 v roce 2005, kdy se jí zúčastnilo 70 tisíc lidí. Postupem času organizátoři akci zmenšovali, v roce 2008 statistiky mluví pouze o pěti tisících lidí. Od té doby návštěvnost opět stoupá, v roce 2011 tak bylo na místě téměř 50 tisíc lidí.

Město Los Angeles za jeden ročník E3 vydělá skoro půl miliardy českých korun.

E3 je místo, kde dochází k odhalování nových her a dat vydání, k premiérám poutavých trailerů a k vypouštění prvních informací o očekávaných produktech.

Vedle videoher však nechybí ani s nimi související témata. Tvůrci na veletrh přicházejí také s představením celé řady nových aplikací, neokoukaných nápadů se sociálním propojováním, enginů, ale i hardwaru. Electronic Entertainment Expo je zkrátka svátek všech hráčů.

Co zůstalo z loňska

Watch Dogs

Watch Dogs

Ještě v letech 2010 a 2011 do značné míry platilo, že všechno důležité se ukáže až v rámci veletrhu. Začátek E3 2012 to obrátil naruby a vše podstatné se ven dostalo už víkend před zahájením.

Většina značek, které byly na E3 2012 k vidění, vyšla už kolem Vánoc. Našly se však i takové, kterých se dočkáme až letos. Je mezi nimi i absolutní vítěz co se překvapení E3 2012 týče: temná akce z blízké budoucnosti Watch Dogs nebo post-apokalyptický The Last of Us.

The Last of Us

The Last of Us

Zajímavé oznámení si v červnu minulého roku připravil Ubisoft, když představil nový Splinter Cell: Blacklist. Letos uvidíme více. Hlavní hrdina Sam Fisher totiž znovu omládl, díky novému enginu je pružnější a co je nejdůležitější, má novou tvář i dabéra.Michaela Ironsida, člověka, který Samovi propůjčoval hlas až do Splinter Cell: Conviction, se Ubisoft rozhodl vystřídat za mladého Erica Johnsona.

Splinter Cell: Blacklist

Splinter Cell: Blacklist

Jedním z argumentů byl právě hercův věk. "Michaelu Ironsidovi je už přes 60 let, zatímco hlavní hrdina ve hře tak rychle nestárne," říkají tvůrci. Podle režie totiž není Ironside fyzicky zdatný na to, aby mohl spolupracovat na procesu snímání pohybů (motion capture), který vývojáři ve hře maximálně využívají.

E3 2012: tisková konference Nintenda

E3 2012: tisková konference Nintenda

V rámci E3 2012 představilo Nintendo také svůj ovladač Wii-U, původně pod krycím názvem Project Caffé. Z řečí zástupců japonského velikána však nikdo přesně nepochopil, o co jde, a v sále při tiskové konferenci zavládlo především zklamání. Okolní aplaus se tak ozýval spíše ze slušnosti. Vedení společnosti nakonec samo uznalo, že nový hardware odprezentovalo chybně a že představení, jakého se veřejnost dočkala, bylo krokem vedle.

Akci odstartují konference herních gigantů

V pondělí vše odstartuje sadou konferencí čtveřice velkých společností. Na rozdíl od předešlých let tentokrát prezentaci nebude mít Nintendo. Zůstává tedy Microsoft, Electronic Arts, Ubisoft a Sony.

Xbox One

Xbox One

Možná je škoda, že Microsoft odhalil nový Xbox One už na květnové tiskovce. E3 by tak mohla mít o něco zajímavější průběh. Na druhou stranu bude teď více času na hry, o nichž bychom se na prezentaci měli dozvědět podrobnosti.

Vedle Electronic Arts se také u Microsoftu zřejmě objeví fotbal FIFA 14. Tak jako další sportovní hry od EA i ji čeká novinka v podobně enginu Ignite, který si zakládá zejména na působivějších, detailnějších a přesnějších animacích. Vývojáři si přejí dělat své hry autentické tak, jak jen to je možné.

Termíny tiskovek

Přepočítáno na středoevropský letní čas

Microsoft
- Pondělí,10.6.2013 v 18:30

Electronic Arts
- Pondělí, 10.6.2013 ve 22:00

Ubisoft
- Pondělí, 10.6.2013 ve 24:00

SONY
- Úterý, 11.6.2013 v 03:00

Forza Motorsport 5

Forza Motorsport 5

Na květnovém představení next-gen konzole Xbox One jsme měli možnost vidět v pohybu také závody Forza Motorsport 5. Nutno podotknout, že především jejich grafická stránka je skutečně silným zážitkem, modelace je perfektní.

Quantum Break

Quantum Break

Finští Remedy (tvůrci původních dílů série Max Payne a oblíbeného Alana Wakea) pracují na novém titulu Quantum Break. Zatím jsme měli možnost zhlédnout pouze krátký teaser trailer, který nás sice dokázal navnadit, nic podstatného však neprozradil. A právě to očekáváme od konference Microsoftu.

V jejím závěru by neměl chybět ani Activision s válečnou střelnicí Call of Duty: Ghosts. Vydavatelství se nechalo slyšet, že na Xbox One vyjdou Ghosts jako první ze všech platforem.

Battlefield 4

Battlefield 4

Tahounem konference Electronic Arts bude zřejmě trojice Battlefield 4, Need For Speed: Rivals a možná také simulátor života a vztahů The Sims 4.

Na závodech Need For Speed: Rivals bude pracovat dosud sérií nepolíbené studio Ghost Games, ve hře se objeví honičky s policií a po dlouhých sedmi letech také značka Ferrari.

Need of Speed: Rivals

Need of Speed: Rivals

Italská automobilka je známa tím, že kvůli modelu poškození často neposkytuje licence na používání svých aut v podobných titulech. Otázkou tedy zůstává, zda nebude ve hře přítomen model poškození, nebo EA zaplatilo tolik, že Ferrari prostě nemohlo odmítnout. Více obrázků omrkněte v galerii.

Lze předpokládat, že v okénku EA Sports se bude hodně mluvit o sociálním propojování s hrami, kdy budeme moci s přáteli sdílet nejrůznější statistiky podobně jako v Autologu u Need For Speed či Battlelogu u série Battlefield. Mimo to se můžeme těšit na basket NBA Live 14, Madden NFL 25 nebo bojový UFC.

Maxis pravděpodobně vynese na povrch nějaké bližší informace o chystaném simulátoru života a vztahů The Sims 4. Co si pro nás připraví BioWare a zda se dočkáme třeba představení hry na hrdiny Dragon Age 3, bude malým překvapením.

Assassins Creed 4

Assassins Creed 4

Ubisoft na místo doveze akční špionážní titul Splinter Cell: Blacklist, o něco větší pozornost však bude zřejmě věnována čtvrtému Assassin's Creed s podtitulem Black Flag z pirátského prostředí.

S jistotou víme, že k vidění bude také hopsačka Rayman Legends nebo South Park: The Stick of Truth na motivy úspěšného animovaného seriálu. Už minulý rok na E3 jeho autoři ukázali, že mají skvěle postavený koncept a že vtip hře rozhodně nechybí. Velkým lákadlem je také Watch Dogs, hra s neokoukaným a troufáme si říct nevšedním nápadem.

Ovladač PlayStation 4 se jmenuje Dualshock 4 a má přední dotykovou plochu.

Ovladač PlayStation 4 se jmenuje Dualshock 4 a má přední dotykovou plochu. Novinkou je tlačítko pro sdílení.

V úterý lajnu konferencí završí Sony s podrobnostmi o konzoli PlayStation 4 a ukázkou titulů, které budou na konzoli nové generace k dostání. I Sony už svou předváděčku mělo. Diskutovalo se však pouze o specifikacích. Věříme, že firma na E3 odhalí i podobu konzole. Odhalena bude celá řada her.

Čekají nás podrobnosti o připravované akci Killzone: Shadow Fall či netypickém projektu Rain, jehož hlavní hrdina je neviditelný.

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto 5

Jisté je, že v rámci letošní Electronic Entertainment Expo určitě nebude k vidění Grand Theft Auto 5. RockStar se totiž ani tentokrát na výstavě neobjeví. A není se čemu divit, tento americký vývojářský tým je známý tím, že své hry neodhaluje na velkých komerčních akcích, nýbrž malých soukromých tiskových zasedáních.

World of Warships

World of Warships

Kdo se však na výstavišti objeví, je Wargaming, tedy tvůrci populární on-line týmové hry World of Tanks. Ti odhalí novou hru a přestaví přepracované World of Warplanes. Za zavřenými dveřmi si budou moci novináři vyzkoušet také námořní World of Warships.

Dost možné je, že své dílo konečně představí i původní tvůrci Call of Duty, odpadlíci studia Infinity Ward, kteří nyní působí pod EA ve společnosti Respawn Entertainment. Podle dostupných informací by mělo jít o sci-fi střílečku.

Plant vs. Zombies 2

Plants vs. Zombies 2

Studio PopCap předvede očekávanou strategii Plants vs. Zombies 2. Zatím však spíše zklamalo oznámením, že hra vyjde nejprve na iOS a poběží na modelu free 2 play, kdy základ je zdarma a platí se za různá vylepšení a rozšíření.

Dozvíme se podrobnosti o kyberpunkové akci Deus Ex: The Fall a doufejme, že se vynoří i podrobnosti o plíživé akci Thief 4. Poslední informace hovoří o tom, že se hra potýká s problémy.

V akci uvidíme také strategii Stronghold Crusader 2, v níž si hráč staví a brání svůj hrad. Hra vyjde koncem letošního roku.

E3 2013 má naběhnuto na výjimečný ročník, a to i díky přítomnosti nového hardwaru a s tím souvisejících příjemných povinností s oznamování zbrusu nových titulů. Všechno, co se špitne, můžete na BonusWebu sledovat ve speciální příloze. Na místě bude zpravodaj Bonuswebu Andrej Brabec.

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Nejočekávanější strategie roku 2019. Vyjde Warcraft v novém či Settlers

WarCraft III Reforged

Ačkoliv herní mainstream preferuje akce, na své si letos přijdou i fanoušci strategií. Návrat hlásí řada známých...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

Najdete na iDNES.cz