Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Droga jménem Warcraft 3: DotA

  12:01
Máte rádi strategii Warcraft 3? Máte rádi epické boje jako vystřižené z filmového plátna? Máte rádi týmovou hru, strhující rychlost, ale chcete zachovat detail? Máme tu něco pro vás.

Mód DotA (zkratka od Defense of the Ancients) není na herním poli žádnou novinkou. Denně ho DotA hrají tisíce lidí a i mezi našimi čtenáři se jistě najde spousta takových, kteří v něm občas sehrají nějakou tu partičku. Pokud jste se s tímto klenotem však ještě nesetkali, je tu pro vás tento článek, který vám tuto závislárnu trochu přiblíží.

Představujeme Vám custom mapu do velice známé strategické hry Warcraft 3: Frozen Throne (dále W3: FT). Mnozí si teď možná řeknete, co vám taková hra, navíc staršího výrobního data, vlastně může nabídnout. Ve skutečnosti se tomuto módu věnuje stále větší a větší pozornost, neboť se od hraní samotného W3: FT velice odlišuje. Hlavní rozdíl oproti klasickému W3, kde ovládáte svého hrdinu a ostatní bojové jednotky, těžíte suroviny a stavíte budovy, je v tom, že v Dotě se účastníte boje pouze s jedním hrdinou, nic netěžíte a budovy nestavíte. Zábavnost a variabilita je zaručena něčím naprosto jiným, ale nejprve si objasníme, jak tento mód vůbec vznikl.

DotA DotA DotA

DotAKořeny Doty sahají již do Warcraft 3: Reign of Chaos, tedy do doby, kdy na světě nebyl populární datadisk Frozen Throne. Tyto ranné verze, programované jejím autorem Eulem (od toho Eul´s DotA), daly jen originální ideovou myšlenku mnohem propracovanějším verzím, které přišly později a byly už určené pouze pro W3: FT. Vzniklo tak několik odnoží Doty (jmenujme např. Gamebox DotA, DotA Outland, DotA Darkness Falls, DotA Classic, ale hlavně DotA Allstars). Právě poslední zmiňovaný mód DotA Allstars se stal velice populárním ve všech koutech světa. Jeho prvním autorem byl Guinsoo (Guinsoo´s DotA), který upravoval tento mód po celou sérii 5.xx a po drastickém přechodu na verzi 6.xx (který se mnoha hráčům nelíbil), se rozhodl věnovat svůj čas hraní World of Warcraft. Jeho nástupcem se stal IceFrog (IceFrog´s DotA), který je v současné době hlavním a jediným programátorem Doty. Nutno podotknout, že tito lidé jsou pro hráče Doty něco jako bozi, kteří jsou kultovně uctívaní za práci, kterou odvedli nebo odvádějí pro komunitu.

Pár hrdinů ze Sentinel.

MaginaMagina - The Anti-Mage – Agilitní hrdinka s melee útokem. Málý počet životů na začátku je kompenzován jedním z nejlepších skillů v Dotě - Blinkem, který ji může zachránit od jisté smrti nebo pomoci uštvat nepřítele. Její útoky berou manu nepříteli, takže není divu, že se Maginy obávají hlavně mágové, jejichž kouzla jsou redukovány skvělým naturálním štítem.

Shandelzare SilkwoodShandelzare Silkwood - The Vengeful Spirit – Malá range mrška s dlouhým otravným stunem. Krátký, ale rychlý útok je zaručenou smrtí pro creepy. V bojích dokáže vydávat zvuky, které ochromí nepřítelův armor a jen přítomnost Shandelzara v týmu způsobí zvýšení damage u všech hrdinů v okolí. Nejsilnější zbraní je ovšem Swap - prohození pozice Shandelzara a nepřítele.

JakiroJakiro - The Twin Head Dragon – Vynikající supporter k Vašim službám. Jeho ledový dech ničí silou ohně a zpomaluje, co mu přijde do cesty. Ledová past uvězní všechny vaše nepřátele a když se Jakiro naštve, plive náhodně ničící oheň všude kolem. Lahůdka v týmových bitvách je naprostá zkáza v podobě zapálení země pod nohami nevěřících.

DotA, jakožto mapa, podporuje hru deseti hráčů (5 vs 5), kteří jsou rozděleni na dva týmy Sentinel a Scourge, které si vzájemně snaží dobýt strategické budovy, aby se tak dostaly k nejcennějšímu artefaktu – u Sentinelu DotAje to World Tree, u Scourge týmu Frozen Throne. Po pádu některého z artefaktů hra končí a tým bez artefaktu prohrává. Cesta však není jednoduchá. Nejenže k nepříteli vedou tři cesty, ale ty navíc brání jak nepřátelské věže, tak samotní hrdinové a jejich jednotky – tzv. creepy (creep = netvor). Creepy se rodí v bázi obou týmů současně, nikdo je nemůže ovládat a jejich jediný úkol je bezhlavě útočit na bázi nepřítele. Za zabité nepřátelské creepy dostávají hrdinové zlato a zkušenosti. Zlato slouží ke koupi předmětů, kterých jsou ve hře na desítky a propůjčují hrdinům rozmanité vlastnosti. Můžete tak hrdinovi vylepšit např. rychlost útoku, koupit mu více životů nebo větší zásobu many, lepší brnění, silnější útok, rychlost pohybu nebo složit nějaký artefakt z jiných předmětů. Zkušenosti (maximální level hrdiny je 25) zase slouží k vylepšování schopností, které má každý hrdina 4, ale naprosto jiné a vzhledem k tomu, že mód obsahuje 82 hrdinů, dostáváme se číslu přes 300 unikátních schopností!

http://www.dota-all-stars.net

Zdůrazňujeme, že DotA není pro povahy typu Rambo. Velice záleží na stylu hraní celého týmu, který potřebuje každého hrdinu, aby dokončil svůj úkol dobytí artefaktu. Jednotlivé způsoby hraní určují hlavně kouzla, jejichž síla závisí na síle hrdiny a kombinaci předmětů, které vlastní. Velký význam mají střety všech hrdinů na jednom místě mapy, kde se uplatňují zkušenosti z bývalých bitev a testují nervy hráčů, protože i jedna chyba může ohrozit celý tým, který pokud zemře, ztrácí dál a dál kontrolu nad mapou a stává se celkově slabším a v rozhodujících bitvách nemusí být schopný zabít jediného nepřátelského hrdinu. Lepší tým má obvykle vyšší levely, více lepších předmětů, a proto větší šanci na výhru. Všechny tyto aspekty, jako je týmová hra, výběr hrdinů pro klanová utkání a styl jejich hraní, již dotáhly světové týmy téměř k dokonalosti. To vše vypadá na obrazovce velice efektivně a to dělá Dotu tolik zábavnou nejen pro hráče, ale i pro diváka. Alespoň se k tomu vývoj Doty ubírá. Snižuje se herní čas jednoho zápasu (který i dnes může trvat zhruba od 40 minut do 2 hodin), vylepšují se herní vlastnosti hrdinů a další detaily a mapy se upravují pro živá vysílání (tzv. shoutcasty) na internetových i kabelových televizích (jmenujme např. Singapurské DotA kanály).

Pár hrdinů ze Scourge.

King LeoricKing Leoric - The Skeleton King – Silový hrdina, který je přímo určený k přežívání v nejdrsnějších bojích. Má stun, kterým zastavuje nepřátele a vlastními útoky si vrací životy, což jeho aura dovoluje i jeho melee spojencům, kteří s ním tvoří neocenitelný tým. Má šanci na kritický úder, který je v konečné fázi hry opravdu ničivý. Lahůdkou pro Leorica je, že pokud má dost many, může se jeho ultimátním kouzlem znovu zrodit.

PudgePudge - The Butcher – Silový hrdina se silným útokem. Jeho velké tělo sice děsí protivníky na pohled, ale díky němu bohužel ztrácí na rychlosti. Jeho bezkonkurenční hooky dokáží přitáhnout nepřítele na místo, které si vybere a váš tým ho přejede jako nic. Pudge se dokáže pořádně rozparádit a jeho Rotem zpomalit a zničit své protivníky, ale také sebe! S každým útokem mu přibývají body na sílu a jeho ultimátní stunnovací kouzlo je slyšet po celé mapě.

NessajNessaj - The Chaos Knight – Rytíř s neuvěřitelnou silou a rychlostí dokáže ničit nepřátele svou magickou mocí, díky které je zastaví na náhodnou dobu. Stejně hrozivý je i skill, díky kterému se nakrátko teleportuje k polomrtvému hrdinovi a kritickým úderem ho dorazí. Jeho ultimátní kouzlo dokáže dočasně vytvořit několik iluzí sebe, které jsou stejně ničivé a navíc matou nepřítele.

DotADotě se věnují i světové týmy, které často spadají pod větší kolosy zvané multiclany, čímž mají zajištěnu hlavně materiální a další podporu. Ze známých světových multiclanů, které se proslavily v Dotě, ale i v hrách jako je Counter-Strike, Call of Duty, Day of Defeat, Quake 3: Arena a další, jmenujme např. Complexity, Verge, Pandemic, Insignia Cadre nebo Meet Your Makers. Pokud jste fanoušky jiné ProGamers hry, jistě tyto velké projekty poznáváte. Tyto klany se zúčastňují LAN akcí po celém světě, stejně tak jako online turnajů nebo lig, kde mají šanci hrát o zajímavé peníze a prestiž. Nejznámějším českým multiclanem, dosahujícího dobrých výsledků na poli české Doty, je známý nEophyte. Na území Čech a Slovenska probíhají také LAN turnaje o ceny nebo online Ligy s možností postupu na INVEX, kde se týmy zúčastňují Mistrovství ČR v počítačových hrách.

DotA DotA DotA

Je vidět, že budoucnost Doty má našlápnuto velice slibně. Za všechny její fanoušky doufejme, že jednou dosáhne podobných rozměrů, jako je tomu u nejznámějších her. Pokud Vás mapa DotA Allstars zaujala a chcete se o ní dozvědět více, můžete navštívit neoficiální české stránky http://www.dota-all-stars.net nebo zavítat na oficiální homepage http://www.dota-allstars.com (anglicky).

Autor:
  • Nejčtenější

Sega rozdává nevydaný prototyp Golden Axe. Jeho autor je vzteky bez sebe

Vydavatelství Sega zveřejní rozpracované, ale nikdy nedokončené pokračování kultovní mlátičky Golden Axe. K dispozici...

Obrovský zájem, vše vyprodáno. K herním novinkám se nedostane každý

Letošní podzim je jedna velká zkouška trpělivosti pro hráče. O nové grafické karty, herní konzole či VR brýle je jedna...

Čínský stroj na peníze. Genshin Impact vydělal za deset dnů dvě miliardy

Free 2 play online hra Genshin Impact vzala herní svět útokem. Dlouholetý vývoj se zaplatil během necelých 14 dnů, její...

Nechutná operace oka stále děsí. Vývojář vzpomíná na vznik legendární scény

Děsivá scéna ze hry Dead Space 2, ve které si hlavní hrdina musí skrze oční bulvu zastrčit do mozku speciální jehlu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To vás bude bavit. Závody, jak jste je ještě nezažili

Na trh se dostala nová hračka, která je oproti běžné produkci hodně jiná. V Mario Kart Circuit se totiž závodí ve...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Obrovský zájem, vše vyprodáno. K herním novinkám se nedostane každý

Letošní podzim je jedna velká zkouška trpělivosti pro hráče. O nové grafické karty, herní konzole či VR brýle je jedna...

Generační vizitka Take-Two: Hledání Mafie, skvělý X-COM i suverénní Rockstar

Pod herní vydavatelství Take-Two Interactive spadá hned několik dceřiných společností. Zatímco značky jako Mafie,...

Dvacet nejzásadnějších her roku 2000. Zvolte tu nejlepší

Rok 2000 znamenal v herním průmyslu žně napříč platformami. Kromě PC hráčů se mohli radovat fanoušci Segy Dreamcast,...

Bonusweb slaví 22 let, opět jsme nahlédli do redakčního archivu

V pondělí 5. října 1998 se na českém internetu objevil nový projekt jménem Bonusweb. Psal nejen o hrách, ale i hudbě,...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...