Dotykové online hry na hrdiny jsou za rohem

aktualizováno 
Apple iPad může otevřít novou kapitolu online hraní, předpoklady k tomu má.

Do letošního roku jsme vstupovali s tím, že se konečně dočkáme online her na hrdiny na konzolích nové generace. Na Final Fantasy 14 a Free Realms pro PlayStation 3 nebo Champions Online v Xboxové verzi si ještě počkáme. Ale čekání nám zpříjemní představa možností, které nabízí dotyková zařízení. Celý svět totiž zatím marně hledá způsob, jak bezezbytku využít schopností iPadu od Apple. Co kdyby to byly online hry? Bez drátů, bez myši i bez klávesnice?

Nápad na hraní MMORPG na zařízení, které ještě ani není na trhu, je samozřejmě trochu šílený, ale stejně to myslíme vážně. Apple iPad, pokud jste minulý týden bivakovali v jeskyni bez internetu, je v podstatě zvětšení iPhone s rychlým procesorem a slušnou výdrží baterie.

A protože se iPhone i svým malým displejem s nízkým rozlišením stal populární herní platformou, která zamotala hlavu i Nintendu s jeho DS, je logické očekávat, že i iPad bude na hry sázet. Tomu odpovídá i přítomnost zástupců Electronioc Arts na předváděčce iPadu a představení Need for Speed pro novou platformu. Základ tu tedy je: zajímavé zařízení, které má dostatečně výkonný procesor, zvládá hezkou grafiku a hlavně nabízí připojení k internetu přes Wi-Fi a v dražších verzích i přes mobilní sítě. Obě varianty připojení navíc umožňují dosáhnout i slušných přenosových rychlostí a přijatelné odezvy pro pohodové hraní online her.

Dostatečně výkonný hardware samozřejmě sám o sobě nestačí. Největší otazníky v případě hraní MMO na iPadu a na dotykových počítačích obecně vyvolává ovládání. Ve World of Warcraft i pradávné Ultimě Online to přeci bez myši a klávesnice v podstatě nejde. Na druhou stranu absence klávesnice a myši nemusí být vůbec problém, pokud si vývojáři dají dostatek práce s úpravou ovládání pro dotykové displeje.

Že to jde, ukazují stovky her pro iPhone. Inspiraci je možné najít i u Nintenda DS. To má navíc zatím se svým dotykovým displejem a stylusem k MMORPG zatím nejblíže. V únoru totiž vyjde hra Ragnarök DS – kapesní verze bezplatné online hry na hrdiny.

I když nejde o plnohodnotnou MMO, herní principy isometrické onlinovky si zachovává i kapesní verze. A ovládání s dotykovým displejem vypadá zajímavě – specifická gesta nakreslená na displej vyvolají speciální útoky. Na nepřítele stačí třeba třikrát klepnout nebo ho stylusem zakroužkovat. Na iPad s mnohem větším displejem se určitě vejdou i běžné ovládací prvky, jako třeba šipky pro pohyb postav nebo ikony kouzel a speciálních útoků. Anebo někdo vymyslí ještě něco výrazně lepšího.

Samozřejmě, že k představě velké MMO hry ve stylu World of Warcraft na lehoučkém a elegantním tabletu od Apple, láká i zkušenost s prvními pokusy o online RPG na iPhonu v čele se hrou Inotia 2, která kromě úkolů pro jednoho hráče nabízí i možnost PvP soubojů v aréně s ostatními hráči. To už má přeci jen kousek ke kooperativnímu hraní ve skupinách. Ještě větší naděje na online hraní s iPadem vzbuzují spekulace o podpoře technologie Flash, na které běží spousta online her od Maple Story až po RuneScape. Při troše snahy ze strany vývojářů by tedy bylo možné hrát si na hrdiny na iPadu třeba už ve chvíli, kdy se nová hračka objeví na pultech obchodů.

A pokud to s flashem pro iPad nevyjde, nezoufejte. Za podobnou cenu by se za pár měsíců měly na trhu objevit PC Tablety založené na stejném hardwaru, jaký používají netbooky. To znamená, že za podobnou cenu jako iPad získáte podobně vypadající stroj s Windows a možností zahrát si s trochou štěstí na tabletu i World of Warcraft.

Dotykové ovládání téhle hry si navíc můžete klidně vyzkoušet už teď, tedy pokud vlastníte nějaké PC s dotykovým displejem. A jestli jste opravdoví šílenci, zkuste si zahrát WoW na iPhonu – stačí k tomu aplikace iRemote nebo Mocha Remote Desktop, které na iPhone/iPod Touch přenesou obraz z počítače a umožní aplikaci puštěnou na PC i ovládat.

Star Trek Online – V USA sotva oficiálně odstartovala další mise vesmírné lodi Enterprise. V Evropě zatím běží předčasný přístup do hry pro fanoušky, kteří si hru objednali s předstihem. A podle prvních reakcí je o STO velký zájem, protože i s omezeným množstvím hráčů se na vstup do hry čekají dlouhé fronty. Vývojáři z Cryptic Studios už před spuštěním hry představili i první vizi dalšího rozvoje hry, která má mimochodem k opravdové MMORPG hodně daleko, podobně jako Champions Online od stejných vývojářů.

Star Trek Online (PC)

V merku mají vývojáři hlavně obsah pro hráče na vyšších úrovních, který zatím ve hře více méně chybí. Půjde prý o mise proti Borgům a snahu zachránit nevinné civilisty. V plánu jsou i raidovací epizody určené týmům o pěti lidech. V následujících měsících pak má přibýt všeho: potvor, Klingonů i nových vesmírných lokací založených na stovkách hodin televizního a filmového Star Treku. Mimochodem, rozšíření chystají Cryptic Studios i pro Champions Online – to by mělo přidat nové město Vibora Bay, opět zaměřené na hráče na nejvyšších úrovních.

Mortal Online – Další naději po zklamání, které hard-core hráčům přinesl Darkfal, nabízí severský Mortal Online, který vzniká ve Švédsku. Hra nabízí otevřený svět, ve kterém nejsou levely, ale herní postavy se učí různé dovednosti podle toho, co ve hře skutečně používají.

Hra je postavená na Unreal 3 a sází na realistickou grafiku s styl klasického evropského středověku. Naději na svět, který spravují hráči sami, a ve kterém je možné téměř všechno, může potvrdit nebo rozbít na prach otevřené testování, která právě začalo. K vyzkoušení hry a získání slevy při zakoupení plné verze, stačí registrace na stránkách hry a stažení 3,5 gigabajtu dat.

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Nejočekávanější RPG roku 2019

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo...

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

Prozraďte, které nejlepší komiksy jste četli?

Čtyřlístek - obálka čísla 100

Když se řekne komiks, mnozí si představí jen kreslené příběhy pro děti. Což je škoda. Pokud vás komiks provází i v...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz