RECENZE: Film Doom: Annihilation je podle očekávání peklo. A taky nuda

  • 33
Světe, div se, natočen byl už druhý film podle legendární střílečky Doom. Že bychom se bez něj my hráči obešli, je nad peklo jasné.

Varování: článek obsahuje pár spoilerů! Věřte však, že vám bude stejně jedno, když si je přečtete předtím, než tento opus zhlédnete.

Doom: Annihilation

Doom: Annihilation

Ach jo. Že bude další pokus o filmovou adaptaci slavné videohry blbost, jsme věděli dávno před tím, než jsme ho viděli. Stejně jako vy. Trailer na Doom: Annihilation byl tak otřesný, že by se musel stát zázrak, aby byl film nakonec povedený nebo zábavný. Záměrně nepíšeme koukatelný, protože koukatelný překvapivě je. 

Uvidíte herce, které jste nikde jinde neviděli

Doom: Annihilation nemá s prvním filmem (viz rámeček) vůbec nic společného. Pokud byla podle vás předchozí adaptace béčko, Annihilation je céčko nebo déčko, u něhož se s uvedením do kin nikdy nepočítalo. Jde o snímek určený přímo na Blu-ray/DVD trh, kam také po zásluze patří. 

I když milujeme videohry, jsme v redakci zároveň velcí filmoví fandové a už jsme toho za naše životy nakoukali hodně. V Doom: Annihilation však nehraje vůbec nikdo, koho bychom znali. Navíc ho v Bulharsku natočil režisér video filmů Tony Giglio.

Pět filmů podle her, které kritika rozdrtila, ale nám se líbí

Upřímně nechápeme, proč se v Universal Pictures nepokusili o poněkud nákladnější zpracování se známějšími tvářemi. Doom je setsakramentsky cenná licence a takhle ji promrhat, je zlo. Ale co už, i na déčka se dá čas od času koukat. 

Příběh filmu je volně, ale opravdu jen volně inspirován třetím dílem kultovní herní série. Na Zemi a Phobosu – měsíci Marsu, byly objeveny prastaré teleporty neznámé civilizace. A co čert nechtěl, po jejich neúspěšném testování společností UAC (Union Aerospace Corporation) se věci na Phobosu hodně zvrtly.

Perfect Dark

Z vědců se staly zombie a začala tam strašit děsivá monstra. Naštěstí je na měsíc rudé planety vysláno komando vesmírných mariňáků, které má zachránit přeživší a získat cenná data z výzkumu. 

Doom: Annihilation

Doom: Annihilation

Doom: Annihilation

Doom: Annihilation

Komando je plné „nounejmů“. Hlavní hrdinkou (bye Doomguy) je Joan Dark, což je nejspíš narážka na Joannu Dark ze série stříleček Perfect Dark od Rare. Ta ztratila víru v boha po smrti matky a přízeň kolegů poté, co nechala pláchnout hledaného teroristu. Nebo tak nějak. Herečka Amy Mason, která Dark hraje, je hrozné prkno, které nedokáže projevit ani špetku emocí.

Než akce začne, budete muset vytrpět půl hodiny dialogů o ničem. Diváka nezajímají postavy ani jejich řeči. Naštěstí pak mariňáci, v jejichž výbavě je kromě automatických pušek i dvouhlavňová brokovnice nebo rotační kulomet, narazí na zombie a jakž takž nějaká akce může začít. Ta není kdovíco, ale u déčkového filmu neurazí. 

První pokus: Doom z roku 2005

Není to poprvé, co se Doom dočkal filmového zpracování. To první je podstatně lepší, zábavnější a i když nejde o žádné veledílo, prostřílelo si v roce 2005 dokonce cestu do kin. Ve filmu, který se částečně natáčel na pražském Barrandově, se v hlavních rolích představili Karl Urban, Rosamund Pike a Dwayne „The Rock“ Johnson. Wrestler a rádoby herec si netradičně střihl zápornou roli. Film není kdovíčím, ale jde o fajn sci-fi béčko, u kterého lze vypnout mozek a bavit se. Herecké výkony nejsou nic moc, alespoň jsou ale minimálně o dvě třídy lepší než ty v Annihilation.

Speciální efekty jsou podstatně  povedenější a krve je na obrazovce také více. A co je nejdůležitější: je zde k vidění více monster. Kromě zombií a Impů i Hell Knight nebo originálně zpracovaný Pinky. Film přinesl také dva originální sci-fi nápady. Archu – osobitě zpracovaný teleport a biostěnu, což je, jak už název napovídá, stěna složená z biologického materiálu. Ten lze deaktivovat a projít jí. První filmový Doom se do dějin filmografie zapsal především kultovní scénou z pohledu první osoby ve stylu herní předlohy. Ta je masakroidní a baví nás dodnes.

Dojde i na krev a vyhřezlé vnitřnosti, ale těch je ve filmu na poměry značky Doom málo. Je také škoda, že ve filmu nejsou kromě zombií, impů a finální formy zlého dr. Betrugera (jo, toho z Dooma 3) žádná další monstra.

Impové teďka vysávají duše

Když už jsme u těch impů, kteří jsou ve filmu přítomní jak v podobě herců s celkem obstojnými maskami, tak CGI, uvidíte u nich věci nevídané. Nejenom že na rozdíl od prvního filmu střílí firebally (juchů), ale dokonce vysávají duše (eh)! 

id Software se od filmu distancovali

Vývojáři z id Software, kteří stojí kromě Dooma i za sériemi jako Wolfenstein nebo Quake, byli po zveřejnění traileru Doom: Annihilation na Twitteru dotázáni, co si o něm myslí. Jejich odpověď byla: „S filmem nemáme nic společného.“ Upřímně se jim vůbec nevidíme.

Efekty jsou na poměry filmu ok. Nejsou nejhorší, ale povedené také ne. Nad čím jsme však skřípali zuby, bylo papundeklové provedení motorové pily a BFG9000 – dvou velmi ikonických zbraní z předlohy. Ty jsou tak plastové, že to není možné. Motorovka je jen krabice s čepelí.

Jo a BFG9000, to je taky něco. Nejenom že zbraň vypadá jako z hračkářství či spíše vietnamské tržnice, ale hlavní hrdinka ji dokonce musí držet nahoře i dole! Že se musí takové dělo, jako je BFG9000, držet obouruč, dá rozum, ale proč zezdola i seshora zároveň? Kdo ten krám designoval? 

A vůbec, jeho účinnost je bídná. Zatímco jeden výstřel ve hrách zabije kvanta nepřátel, tady stačí jen na jednu zombii. Mimochodem, ty jsou tu o poznání hbitější než ve hrách a dokonce lezou po žebříku, což jsme nikde jinde dosud neviděli.

Zabili Blazkowicze, parchanti!

Alespoň, že hláška „Big Fucking Gun“ ve snímku zazní. Pro fandy předlohy je připraveno několik vtípků. Jeden z mrtvých doktorů se jmenuje William Blazkowicz (hlavní hrdina série Wolfenstein), další zase John Carmack (tvůrce Dooma). No hahaha a hahaha, teda.

Doom: Annihilation

Doom: Annihilation

Doom: Annihilation

Doom: Annihilation

A taky se tu používají barevné karty. Přes všechny zápory a neduhy je Doom: Annihilation sice špatný, ale jinak vcelku normální film. Má tuctový příběh, podprůměrné zpracování, ale rozhodně to není průjem, který byste nebyli schopní dokoukat do konce. Za své životy jsme viděli mraky mnohem horších braků.

Fotogalerie

Největší problém v Doom: Annihilation vidíme v tom, že je hlavně nudný. Tvůrcům muselo být jasné podle rozpočtu, že točí brak, tak proč se toho neujali s grácií? Proč herci směšně nepřehrávají a netrousí jednu trapnou hlášku za druhou, kterým bychom se díky kouzlu (ne)chtěného smáli? Je to škoda. 

Mohli jsme se alespoň pobavit i přes nevalné kvality filmu. Takhle je to především k uzívání než cokoliv jiného. Přesto pokud jste zvědaví, od filmu vás odrazovat nebudeme. Fandové Dooma budou pohoršeni, ale ve filmu si mohou najít jeden nebo dva odkazy na zdrojový materiál, které je potěší.

P.S. Monstrum z plakátu k filmu, které má být asi Hell Knight, ve filmu vůbec není!

Světové datum vydání na Blu-Ray & DVD: 1. říjen 2019
Filmové studio: Universal Pictures
Režie: Tony Giglio
Hrají: Nikdo známý
Speciální efekty: Autonomus FX
Hodnocení: 35 %