Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Desková hra StarCraft cílí na budovatele i válečníky

  0:02
Vynikající desková hra, u které se dokonale ukáže, jak umíte strategicky uvažovat a odhadovat soupeřovy kroky.

Desková hra StraCraft

StarCraft: The Board Game je svižná a přesto velice komplexní hra. Budujete a bojujete. Pravidla přejdou do krve velice rychle. Prostoje jsou minimální a po proniknutí do všech nuancí pravidel je i hrací doba, s ohledem na komplexnost, relativně krátká. Dá-li se takto hovořit o dvou hodinách příjemně stráveného času.

Deskovka StarCraft je stolní verzí legendární strategické počítačové hry. Ta se, i přes svoje stáří (rok vydání 1998), hraje dodnes a na spadnutí je vydání druhého dílu. Stejně jako v elektronické verzi i zde mezi sebou bojují tři rasy: lidé, ti zde vystupují pod názvem Terrani, hmyzí vetřelci Zergové a vyspělá mimozemská civilizace Protosové.

V ohromné krabici najdete několik plat žetonů symbolizujících planety, základny, těžební jednotky, transporty, rozkazy, atd. Dále něco přes 300 karet, dílem bojové a dílem technologické. A pak samozřejmě figurky. Těch je téměř na dvě stě kusů a všechny vypadají skvěle. Ano, v dnešní době už asi nebudou patřit ke špičce, ale pořád jsou nadprůměrně zpracované.

Epický konflikt na malém stole

Tři v úvodu zmíněné rasy se ještě dělí na dvě frakce, díky čemuž vzniká prostor až pro šest hráčů. Abyste uspěli nad ostatními, musíte si nejdřív vybudovat domovskou základnu a postavit zavčas silnou armádu. A také blafovat způsobem, aby si ostatní nevšimli, jak blízko vítězství eventuálně jste.

Vše se přitom děje na kola a s absencí kostek. Díky systému rozkazů se nestane, že byste nutně museli čekat, než ostatní dokončí svůj tah. Se zkušenými spoluhráči odsejpá partie příjemně rychle.

Desková hra StraCraft

Každá z ras má své přednosti a slabiny. Zergové, něco mezi hmyzem a vetřelci, se rychle množí, ale v boji tolik nevydrží. Jsou levní (na výrobu), jejich jednotky však často mohou útočit jen na vzdušné nebo naopak jen na pozemní cíle. Pro agresivní hráče ideální. Musí útočit hned od začátku, než ostatní získají silnější jednotky.

Protosové jsou vyspělejší a moudřejší než lidé. Jejich technika je ovšem dražší, samozřejmě ale také pokrokovější. Na začátku jsou nejzranitelnější, ale postupem času nebezpečně sílí. Terrani, čili lidé, představují klasický průměr.

Frakce jednotlivých ras se liší jen úkolem pro dosažení speciálního vítězství a počtem počátečních jednotek.

Hned, jak si vyberete armádu, položíte před sebe velkou kartu základny. Na ni během hry umísťujete žetony postavených budov, speciálních instalací a pracovníky, které máte k dispozici. I zde jsou drobné rozdíly mezi jednotlivými rasami. Nicméně každá budovatelská duše si určitě přijde na své.

Desková hra StraCraft

Ale zatím máme hru teprve připravenou a je třeba postavit hrací plochu, jakýsi pevný základ dané partie. Každý si do začátku vylosuje dvě planety a postupně je umístí na stůl a propojí mezi sebou k tomu určenými spojkami. Vznikne jakýsi předobraz galaxie, kde pak začne střet. Asi netřeba podotýkat, že "půdorys" galaxie bude pokaždé jiný.

Jednotlivé fáze hraní

Samotná hra se dělí na tři hlavní fáze:
1. Plánovací
2. Prováděcí
3. Vyhodnocovací

V plánovací fázi se umísťují žetony rozkazů. Těch jsou tři druhy: pohybový, budovací, výzkumný. Pohybový definuje posun vybraných jednotek na jiné území v rámci planety nebo na planetu sousední. Pokud je v cílové destinaci soupeř, současně tímhle rozkazem vyvoláte boj. Budovací rozkaz umožňuje stavět další jednotky a vylepšovat základny. A rozkaz výzkumu je pro vymýšlení nových technologií, které výrazně napomáhají v soubojové části.

Desková hra StraCraft

V udělování rozkazů se hráči střídají, každý může umístit čtyři. Vtip ovšem spočívá v jejich vyhodnocování. Žetony rozkazů se totiž mohou poskládat na sebe, přičemž se ten navrchu vyhodnocuje posléze jako první. Jelikož na váš dříve položený rozkaz může kdokoliv ze soupeřů položit svůj, vzniká zajímavý prostor pro taktizování. Popravdě, tohle pravidlo činí především začátečníkům jisté potíže a mohou snadno udělat chybičku, která dokáže zvrátit průběh hry.

Pro vaše aktivity musíte mít vždy dostatek zdrojů. Uvedené probíhá přemisťováním dostupných pracovníků na ikony vytěžených surovin, což je přehledné a velice jednoduché pravidlo.

Nakonec se vše vyhodnotí, spočítá, odstraní, přidá a zkontroluje, zda někdo už náhodou nevyhrál. To je možné buď nasbíráním potřebného počtu vítězných bodů, splněním speciálního úkolu nebo vyhlazením ostatních (jen zřídka).

Boj, to nejlepší nakonec

Veškeré souboje se vyhodnocují pomocí karet. Získáváte je ze svého bojového balíčku, pravidelně vylepšovanému díky výzkumu nových technologií. Dojde-li k boji, protivníci se rozdělí do dvojic (vzniknou tak jakési duely) a poté každý přiřadí ke své jednotce vybranou bojovou kartu. Karta skrze hodnoty pro útok a obranu definuje sílu jednotky. Když mají všechny jednotky přiřazené karty, naráz se otočí. Hodnoty srovnají a zničené jednotky odstraní.

Desková hra StraCraft

Takto využité karty nedají okamžitě použít, proto se odehrávají jakési pokerové střety, během nichž je spousta prostoru pro různou taktiku vedení. Tím spíš, když se počítá s možností podpory vašich jednotek v přední linii, k tomu jsou určeny další jednotky. A když se počítá i se speciálními úpravami a bonusy pro boj, které mohou nečekaně zvrátit jeho průběh.

Nedostatky

Přejděme k nedostatkům. Po několika partiích mi počet bojových karet připadá malý, ale možná jsem jenom zbytečně náročný. Také nepotěší, že se žetony po čase dost ohmatají, což je velice nepříjemné u rozkazů, protože ty se dávají otočené symbolem dolů, abyste mohli soupeře překvapit a zaskočit vámi vybranou akcí. Kvůli snadno rozeznatelnému poškození se může překvapení vytratit.

Info:
Počet hráčů: 2-6
Doporučený věk: 12+
Herní doba: 2-3 hodiny
Cena: 1890 Kč
- oficiální stránka

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PlayStation 5 zřejmě nebude ani příští rok. Čipové sucho pokračuje

Nových konzolí od Sony je stále málo a naděje, že jich v obchodech bude dostatek, se tenčí nejenom na konec letošního...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Herní vývojář podpořil zákaz potratů. Po bouřlivých reakcích odstoupil

Ředitel herního studia Tripwire Interactive vyvolal poprask na sociální síti Twitter, když podpořil kontroverzní...

PlayStation 5 zřejmě nebude ani příští rok. Čipové sucho pokračuje

Nových konzolí od Sony je stále málo a naděje, že jich v obchodech bude dostatek, se tenčí nejenom na konec letošního...

Blizzard se snaží smazat minulost. Přejmenuje kovboje z Overwatche

Ve snaze zahladit stopy po bývalých zaměstnancích zapletených do sexuálního obtěžování se herní studio Blizzard...

Hotel Inferno je naprostý masakr. Slabší povahy a děti, raději neklikejte

Kultovní řežbu Doom zná každý hráč. Tvůrci extrémně krvavé filmové trilogie Hotel Inferno se jí inspirovali natolik, že...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...