Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Deset her, které vsadily na vánoční téma. Většinou propadly

Šest nesmyslů, dvě průměrné hry, jedno demo a jeden krvavý masakr. I k Vánocům se dá přistupovat různě.

Vánoční hry

Vánoce, oslavující zrození hlasatele chudoby a míru, jsou už tradičně svátkem praskajících knoflíků na břiše, tekoucích nervů a velkého byznysu. Možná i proto je ryze vánoční kultura obvykle vše jiné, jen ne záruka kvalitní zábavy.

Najdou se ale i výjimky, ať už v hudbě, filmu či literatuře. Protože jsme však stránka o hrách, uděláme si malou hitparádu pokusů naroubovat Vánoce právě do her.

10. Elf Bowling 1 & 2
Elf Bowling, co dodat? Nic horšího s vánoční tématikou si asi pořídit nelze. A téměř ani s jakoukoli jinou. Lákavá nabídka dvou "her" v jedné se na konzolích pokusila získat své příznivce na Game Boyi Advance a Nintendu DS. V obou případech přepisovaly světové herní servery historii. Samozřejmě v tom, jak blízko se hodnocení recenzentů přiblížilo absolutní nule.

Elf Bowling Elf Bowling

Jen pro pořádek připomínáme, že zatímco jednička je skutečně bowling, kde místo kuželek kácíte červenozelené elfy, dvojka vůbec není bowling, nýbrž shuffleboard. To je tradiční zábava na velkokapacitních výletních lodích a z hlediska elfí hry zhruba totéž, jako kdybyste pod titulem "Motokros" prodávali závody formulí. V roli velkého Santy poháníte vpřed svlečeného shuffleboardového elfa napínáním a pouštěním gumy jeho plavek. Netrávit tímto Vánoce je hřích.

9. Happy Holidays: Christmas
Když slyšíme o herním vydavateli 505 Games, nemůžeme nevzpomenout "perly" jako Yakuza Fury (neplést s Yakuzou) nebo Ex Zeus (opravdu, ale opravdu neplést s Deus Ex!). I když už párkrát jím distribuovaná dílka i příjemně překvapila, zrovna Happy Holidays: Christmas do kategorie milého překvapení rozhodně nepatří.

Happy Holidays Happy Holidays

Je to WiiWare aplikace, která šťastnému kupci umožní vytvářet na své konzoli Wii vánoční pohlednice. Ty pak může posílat svým kamarádům na jejich Wii konzole. Nabídka motivů, jimiž lze zdobit své výtvory, je extrémně chudá. Tak chudá, že působí jako špatný vtip. Ostatně, v době, kdy asi málokterý majitel Wii nemůže kamarádům poslat elektronickou pohlednici z PC, působí jako vtip už samotný nápad. Chápeme ale, že tvořit tyto aplikace je pořád příjemnější než dělat revizora v tramvaji.

8. Just Sing! Christmas Songs
Jak jste si asi domysleli, je to karaoke hra. V obchodě ji nekoupíte, protože to je software, který si můžete stáhnout na své Nintendo DSi prostřednictvím služby DSi Shop. Pokud by vás pění vánočních songů anglosaské produkce lákalo, stojí 200 DSi bodů, nicméně takový nákup příliš nedoporučujeme. Na hře se osudově podepsal fakt, že to je vůbec první pokus o karaoke titul pro handheld Nintenda.

Just Sing Just Sing Just Sing

Právě vánoční díl měl přitáhnout pozornost veřejnosti k dalším kouskům chystané série Just Sing! Hra trpí začátečnickými neduhy, jako je zdlouhavá kalibrace mikrofonu při každém spuštění, směšná ne-náročnost a celkově podbízivá nuda.

7. Santa Claus Saves the Earth
Hra vyšla na PlayStation a Game Boy Advance coby jeden z nesčetných mariovských klonů. Na začátku se dozvíte o zlé čarodějnici, jíž vadí představa, že by děti dostaly na Vánoce dárky. I začaruje Santu a uvězní ho ve svém světě plném nástrah. Na vás je vyplést ho ven, a zachránit tak rozzářená dětská očka.

Santa Claus Saves the Earth

Že by však něčí očka zářila právě z tohoto titulu, bylo od počátku prakticky vyloučeno, i když se tu najde pár věcí, které hru mírně oživují. Santa například na rozdíl od předlohy disponuje i palnou zbraní, již s chutí používá. Dojde též na souboje s bossy, stejně fádní jako celý zbytek hry. Kromě samotné postavičky Santy prakticky nic dalšího v šedivém světě hry k Vánocům neodkazuje. Typický případ hanebné snahy ukousnout si z koláče vánočního trhu skoro bez práce.

6. Segata Sanshiro Shinken Yugi
Segata Sanshiro je pozoruhodný marketingový produkt země vycházejícího slunce. Tento japonský Chuck Norris se zrodil s jediným účelem: podpořit prodeje Segy Saturn. Uměle vytvořené jméno odkazuje na Sugatu Sanshiroa, což byl legendární bojovník ze stejnojmenného filmu Akiry Kurosawy. Naproti tomu fonetická podoba jména Segata Sanshiro se přesmyčkou podobá větě Sega Satan shiro, což v překladu znamená MUSÍŠ HRÁT NA SEZE SATURN. No jasně, je to trochu kostrbaté, ale v Japonsku, kde Satan neznamená totéž, co u nás, to účel splnilo.

Segata Sanshiro Segata Sanshiro

Videohra je sbírkou miniher, vzniklých na základě legendárních televizních reklam, v nichž Segata Sanshiro účinkoval. A v žebříčku se titul ocitl kvůli vánočnímu levelu, kde hrajete za Santu s tváří Segaty. Svištíte nad světem v sobím spřežení a trefujete se vánočními dárky do komínů. Na Západě hra samozřejmě nikdy nevyšla, a i proto je ceněná jako sběratelská rarita.

5. We Wish You a Merry Christmas
Ačkoli reklamní texty tvrdí, že je to perfektní dárek pod stromeček, objektivně to není pravda. I když si odmyslíme pochybnou kvalitu kolekce, jedním ze základních prvků titulu je adventní kalendář, napojený na časomíru v konzoli Wii. Po pětadvacet prvních dní v prosinci se nabídka místního povyražení vždy rozšíří o nějakou tu maličkost a když je po Vánocích, máte originálně utrum až do příštího prosince. Ledaže přenastavíte čas.

We Wish You a Merry Christmas We Wish You a Merry Christmas

Sbírka miniher s vánoční tématikou nijak nevybočuje z toho, co byste čekali. Můžete skládat z předpřipravených slov dopis Santovi, zazpíváte si, pokácíte elfy ve variaci na nechvalně proslulý Elf Bowling, tentokrát pod názvem Candy Cane Lanes. Slibně vypadá minihra s názvem Hot Chocolate, bohužel je to však jen o servírování horké čokolády elfům. O tom jsme vždycky snili.

4. Tim Burton's The Nightmare Before Christmas: Oogie's Revenge
Hra pro PlayStation 2 a Xbox se sáhodlouhým názvem navazuje dějem na film s podobným, ale nepatrně kratším názvem, pod nímž jsou podepsáni Henry Selick a Tim Burton. Film o strašidlech, co chtějí slavit Vánoce, se dost povedl, což je u většiny věcí, o něž se Tim Burton otře, nepsaným pravidlem. Naproti tomu videohra jen s obtížemi šplhá nad průměr. Svérázně vánoční poetika předlohy totiž nepřečkala převod bez úhony.

Tim Burton's The Nightmare Before Christmas Tim Burton's The Nightmare Before Christmas

Burtonovy zaryté fanoušky nepochybně potěší možnost navštívit jeho univerzum i jinak než jen jako pasivní diváci, ale zbytek hráčů do extáze neupadne. Je to standardní lineární rubačka s povinně nestandardním hrdinou. A ačkoli Capcom tento žánr umí, nový Devil May Cry se nekoná. Pro pořádek připomeňme, že jestliže byla hra dějovým pokračováním filmu, vznikl ještě podobně nevýrazný herní předchůdce s podtitulem The Pumpkin King. Pro změnu na Game Boy Advance.

3. Disney´s A Christmas Carol
Třebaže je to zřejmá snaha přiživit se na filmu, který se pro změnu přiživuje na popularitě Dickensovy předlohy v anglosaském světě, výsledek kupodivu nedopadl špatně. Sbírka miniher zarámovaná klikací adventurou nejen zabaví, ale dokonce vás některé hlavolamy i solidně přibrzdí v rozběhu.

Disney´s A Christmas Carol Disney´s A Christmas Carol

Vaření, zpěv, hra na hudební nástroj, koulování a další dostupné aktivity dobře využívají možností Nintenda DS a titul obsahuje i adventní kalendář s drobným novým úkolem na každý den, jenž se dětem do Vánoc tak vleče. Pokud už vysloveně toužíte pořídit potomkovi videohru s vánočním námětem, toto je přijatelná možnost.

2. Blue Stinger
Blue Stinger pro konzoli Sega Dreamcast je okatým klonem Resident Evilu, nutno ovšem jedním dechem dodat, že patří k nejlepším počinům tohoto druhu. A samozřejmě to není klasická vánoční hra. Vánoční level Blue Stingeru ovšem vstoupil do dějin, jelikož je to pravděpodobně nejkrvavější zobrazení Vánoc ve videohře. K explodujícím vnitřnostem navíc hraje správná vánočně laděná hudba, takže je o pohodovou atmosféru postaráno.

Blue Stinger Blue Stinger

Hra je též zajímavá řadou inovativních nápadů. Například veškerý sortiment zboží nakupujete v prodejních automatech. Doufejme, že si na rozdíl od hry ještě hned tak střelné zbraně v automatu nekoupíme. Nicméně, po zakoupení kostýmu Santy lze hrdinovi měnit mutanty v krvavou tlačenku ještě lépe.

1. Christmas NiGHTS into Dreams
V herním světě panuje víceméně shoda v tom, že pokud Christmas NiGHTS into Dreams nejsou nejlepší vánoční hrou vůbec, tak patří do naprosté špičky tohoto specifického žánru. Paradoxně a pro vánoční hry bohužel příznačně přitom vůbec nejde o samostatnou hru, nýbrž pouze o propagační demo. Mělo dát kupcům Segy Saturn "něco do začátku", plus v tomto případě propagovat velkou hru NiGHTS into Dreams. Ta rovněž patří k tomu nejlepšímu, co se na Saturnu dalo hrát.

Christmas NiGHTS into Dreams

Hratelnost nezaměnitelné "sbírací prolétávačky" je zcela shodná s mateřským titulem a Vánoce jsou do hry zapojeny čistě vizuální stránkou. Spojení surrealismu NiGHTS s okouzlující i kýčovitou tváří vánoční výzdoby ovšem vedlo k zajímavému výsledku, jenž zaujme i po letech. Pravda, pamětníky určitě víc.

Zdá se, že celkově lépe dopadají ty kousky, které se vánočního tématu jen letmo dotknou, než ty, jež jsou kouzlu Vánoc zasvěceny celé. To, že pak u vánočních her drží pochybný monopol Santa Claus a na Ježíška vůbec nenarazíte, považujeme spíše za bod pro domácí mužstvo.

Naše rada je ovšem jednoznačná: hry si vybírejte podle kvality a ne podle toho, jaký svátek se zrovna slaví. Ať už je to oslava sportu, nebo zimního slunovratu, převlečeného nejdřív do křesťanského hávu a posléze do kožichu mamonu a hýření. A o Vánocích se mimochodem hrají hry nejlíp, takže si pořádně užijte. Her i svátků. Šťastné a veselé!

Autor:
  • Nejčtenější

Vývojáři Baldur’s Gate počítali i s tím, že hráči zabijí všechny postavy

Vývojáři famózní Baldur’s Gate 3 chtěli dát hráčům maximální svobodu, museli se proto připravit na každou myslitelnou...

Roky potlačovaná nenávist k doktorovi v Cyberpunku se díky updatu uvolnila

Obrovský update hry Cyberpunk 2077 na verzi 2.0 přinesl hráčům bezpočet vylepšení, virtuálnímu lékaři Prsťákovi však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vývojáři Cyberpunku se omlouvají za ukrajinskou lokalizaci. Uráží Rusy

Ukrajinští překladatelé čerstvě vydaného datadisku Phantom Liberty k Cyberpunku 2077 propašovali do prodejní verze hry...

Přišli jsme o třetinu hráčů, ale nelitujeme, říká o bojkotu Ruska šéf „tanků“

Společnost Wargaming, která provozuje populární online hry World of Tanks a World of Warships, oslavila letos 25 let od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybělování černochů a Spider-man nacista. To je svět zakázaných modifikací

Vyhodili je z velkých portálů, tak si založili vlastní. V katalogu zakázaných modifikací však najdete především...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Na Cyberpunk to pořád chce pořádnou mašinu. Proklepli jsme výkon na PC

Nový datadisk na Cyberpunk 2077 přinesl i mnoho dalších vylepšení pro hru samotnou. Mimo jiné také autoři přidali nová...

Vybíráme nejlepší modifikace Starfieldu, které vám vylepší zážitek z hraní

Jak už to tak u Bethesdy bývá, ani aktuální hit Starfield nevyšel v úplně optimální podobě. Naštěstí pro vývojáře se...

RECENZE: Assassin’s Creed je skvělý i v deskové podobě a hezky česky

Premium Známé herní univerzum rozšiřuje nová desková hra Assassin’s Creed: Brotherhood of Venice. Vrací se přitom k původním...

NÁZOR: Chcete být profi esportovcem? Vyvarujte se těchto právních nástrah

Na první pohled se může zdát kariéra esportového hráče jako práce snů, avšak stejně jako v případě klasického sportu si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...