Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Deset her, které vsadily na vánoční téma. Většinou propadly

Šest nesmyslů, dvě průměrné hry, jedno demo a jeden krvavý masakr. I k Vánocům se dá přistupovat různě.

Vánoční hry

Vánoce, oslavující zrození hlasatele chudoby a míru, jsou už tradičně svátkem praskajících knoflíků na břiše, tekoucích nervů a velkého byznysu. Možná i proto je ryze vánoční kultura obvykle vše jiné, jen ne záruka kvalitní zábavy.

Najdou se ale i výjimky, ať už v hudbě, filmu či literatuře. Protože jsme však stránka o hrách, uděláme si malou hitparádu pokusů naroubovat Vánoce právě do her.

10. Elf Bowling 1 & 2
Elf Bowling, co dodat? Nic horšího s vánoční tématikou si asi pořídit nelze. A téměř ani s jakoukoli jinou. Lákavá nabídka dvou "her" v jedné se na konzolích pokusila získat své příznivce na Game Boyi Advance a Nintendu DS. V obou případech přepisovaly světové herní servery historii. Samozřejmě v tom, jak blízko se hodnocení recenzentů přiblížilo absolutní nule.

Elf Bowling Elf Bowling

Jen pro pořádek připomínáme, že zatímco jednička je skutečně bowling, kde místo kuželek kácíte červenozelené elfy, dvojka vůbec není bowling, nýbrž shuffleboard. To je tradiční zábava na velkokapacitních výletních lodích a z hlediska elfí hry zhruba totéž, jako kdybyste pod titulem "Motokros" prodávali závody formulí. V roli velkého Santy poháníte vpřed svlečeného shuffleboardového elfa napínáním a pouštěním gumy jeho plavek. Netrávit tímto Vánoce je hřích.

9. Happy Holidays: Christmas
Když slyšíme o herním vydavateli 505 Games, nemůžeme nevzpomenout "perly" jako Yakuza Fury (neplést s Yakuzou) nebo Ex Zeus (opravdu, ale opravdu neplést s Deus Ex!). I když už párkrát jím distribuovaná dílka i příjemně překvapila, zrovna Happy Holidays: Christmas do kategorie milého překvapení rozhodně nepatří.

Happy Holidays Happy Holidays

Je to WiiWare aplikace, která šťastnému kupci umožní vytvářet na své konzoli Wii vánoční pohlednice. Ty pak může posílat svým kamarádům na jejich Wii konzole. Nabídka motivů, jimiž lze zdobit své výtvory, je extrémně chudá. Tak chudá, že působí jako špatný vtip. Ostatně, v době, kdy asi málokterý majitel Wii nemůže kamarádům poslat elektronickou pohlednici z PC, působí jako vtip už samotný nápad. Chápeme ale, že tvořit tyto aplikace je pořád příjemnější než dělat revizora v tramvaji.

8. Just Sing! Christmas Songs
Jak jste si asi domysleli, je to karaoke hra. V obchodě ji nekoupíte, protože to je software, který si můžete stáhnout na své Nintendo DSi prostřednictvím služby DSi Shop. Pokud by vás pění vánočních songů anglosaské produkce lákalo, stojí 200 DSi bodů, nicméně takový nákup příliš nedoporučujeme. Na hře se osudově podepsal fakt, že to je vůbec první pokus o karaoke titul pro handheld Nintenda.

Just Sing Just Sing Just Sing

Právě vánoční díl měl přitáhnout pozornost veřejnosti k dalším kouskům chystané série Just Sing! Hra trpí začátečnickými neduhy, jako je zdlouhavá kalibrace mikrofonu při každém spuštění, směšná ne-náročnost a celkově podbízivá nuda.

7. Santa Claus Saves the Earth
Hra vyšla na PlayStation a Game Boy Advance coby jeden z nesčetných mariovských klonů. Na začátku se dozvíte o zlé čarodějnici, jíž vadí představa, že by děti dostaly na Vánoce dárky. I začaruje Santu a uvězní ho ve svém světě plném nástrah. Na vás je vyplést ho ven, a zachránit tak rozzářená dětská očka.

Santa Claus Saves the Earth

Že by však něčí očka zářila právě z tohoto titulu, bylo od počátku prakticky vyloučeno, i když se tu najde pár věcí, které hru mírně oživují. Santa například na rozdíl od předlohy disponuje i palnou zbraní, již s chutí používá. Dojde též na souboje s bossy, stejně fádní jako celý zbytek hry. Kromě samotné postavičky Santy prakticky nic dalšího v šedivém světě hry k Vánocům neodkazuje. Typický případ hanebné snahy ukousnout si z koláče vánočního trhu skoro bez práce.

6. Segata Sanshiro Shinken Yugi
Segata Sanshiro je pozoruhodný marketingový produkt země vycházejícího slunce. Tento japonský Chuck Norris se zrodil s jediným účelem: podpořit prodeje Segy Saturn. Uměle vytvořené jméno odkazuje na Sugatu Sanshiroa, což byl legendární bojovník ze stejnojmenného filmu Akiry Kurosawy. Naproti tomu fonetická podoba jména Segata Sanshiro se přesmyčkou podobá větě Sega Satan shiro, což v překladu znamená MUSÍŠ HRÁT NA SEZE SATURN. No jasně, je to trochu kostrbaté, ale v Japonsku, kde Satan neznamená totéž, co u nás, to účel splnilo.

Segata Sanshiro Segata Sanshiro

Videohra je sbírkou miniher, vzniklých na základě legendárních televizních reklam, v nichž Segata Sanshiro účinkoval. A v žebříčku se titul ocitl kvůli vánočnímu levelu, kde hrajete za Santu s tváří Segaty. Svištíte nad světem v sobím spřežení a trefujete se vánočními dárky do komínů. Na Západě hra samozřejmě nikdy nevyšla, a i proto je ceněná jako sběratelská rarita.

5. We Wish You a Merry Christmas
Ačkoli reklamní texty tvrdí, že je to perfektní dárek pod stromeček, objektivně to není pravda. I když si odmyslíme pochybnou kvalitu kolekce, jedním ze základních prvků titulu je adventní kalendář, napojený na časomíru v konzoli Wii. Po pětadvacet prvních dní v prosinci se nabídka místního povyražení vždy rozšíří o nějakou tu maličkost a když je po Vánocích, máte originálně utrum až do příštího prosince. Ledaže přenastavíte čas.

We Wish You a Merry Christmas We Wish You a Merry Christmas

Sbírka miniher s vánoční tématikou nijak nevybočuje z toho, co byste čekali. Můžete skládat z předpřipravených slov dopis Santovi, zazpíváte si, pokácíte elfy ve variaci na nechvalně proslulý Elf Bowling, tentokrát pod názvem Candy Cane Lanes. Slibně vypadá minihra s názvem Hot Chocolate, bohužel je to však jen o servírování horké čokolády elfům. O tom jsme vždycky snili.

4. Tim Burton's The Nightmare Before Christmas: Oogie's Revenge
Hra pro PlayStation 2 a Xbox se sáhodlouhým názvem navazuje dějem na film s podobným, ale nepatrně kratším názvem, pod nímž jsou podepsáni Henry Selick a Tim Burton. Film o strašidlech, co chtějí slavit Vánoce, se dost povedl, což je u většiny věcí, o něž se Tim Burton otře, nepsaným pravidlem. Naproti tomu videohra jen s obtížemi šplhá nad průměr. Svérázně vánoční poetika předlohy totiž nepřečkala převod bez úhony.

Tim Burton's The Nightmare Before Christmas Tim Burton's The Nightmare Before Christmas

Burtonovy zaryté fanoušky nepochybně potěší možnost navštívit jeho univerzum i jinak než jen jako pasivní diváci, ale zbytek hráčů do extáze neupadne. Je to standardní lineární rubačka s povinně nestandardním hrdinou. A ačkoli Capcom tento žánr umí, nový Devil May Cry se nekoná. Pro pořádek připomeňme, že jestliže byla hra dějovým pokračováním filmu, vznikl ještě podobně nevýrazný herní předchůdce s podtitulem The Pumpkin King. Pro změnu na Game Boy Advance.

3. Disney´s A Christmas Carol
Třebaže je to zřejmá snaha přiživit se na filmu, který se pro změnu přiživuje na popularitě Dickensovy předlohy v anglosaském světě, výsledek kupodivu nedopadl špatně. Sbírka miniher zarámovaná klikací adventurou nejen zabaví, ale dokonce vás některé hlavolamy i solidně přibrzdí v rozběhu.

Disney´s A Christmas Carol Disney´s A Christmas Carol

Vaření, zpěv, hra na hudební nástroj, koulování a další dostupné aktivity dobře využívají možností Nintenda DS a titul obsahuje i adventní kalendář s drobným novým úkolem na každý den, jenž se dětem do Vánoc tak vleče. Pokud už vysloveně toužíte pořídit potomkovi videohru s vánočním námětem, toto je přijatelná možnost.

2. Blue Stinger
Blue Stinger pro konzoli Sega Dreamcast je okatým klonem Resident Evilu, nutno ovšem jedním dechem dodat, že patří k nejlepším počinům tohoto druhu. A samozřejmě to není klasická vánoční hra. Vánoční level Blue Stingeru ovšem vstoupil do dějin, jelikož je to pravděpodobně nejkrvavější zobrazení Vánoc ve videohře. K explodujícím vnitřnostem navíc hraje správná vánočně laděná hudba, takže je o pohodovou atmosféru postaráno.

Blue Stinger Blue Stinger

Hra je též zajímavá řadou inovativních nápadů. Například veškerý sortiment zboží nakupujete v prodejních automatech. Doufejme, že si na rozdíl od hry ještě hned tak střelné zbraně v automatu nekoupíme. Nicméně, po zakoupení kostýmu Santy lze hrdinovi měnit mutanty v krvavou tlačenku ještě lépe.

1. Christmas NiGHTS into Dreams
V herním světě panuje víceméně shoda v tom, že pokud Christmas NiGHTS into Dreams nejsou nejlepší vánoční hrou vůbec, tak patří do naprosté špičky tohoto specifického žánru. Paradoxně a pro vánoční hry bohužel příznačně přitom vůbec nejde o samostatnou hru, nýbrž pouze o propagační demo. Mělo dát kupcům Segy Saturn "něco do začátku", plus v tomto případě propagovat velkou hru NiGHTS into Dreams. Ta rovněž patří k tomu nejlepšímu, co se na Saturnu dalo hrát.

Christmas NiGHTS into Dreams

Hratelnost nezaměnitelné "sbírací prolétávačky" je zcela shodná s mateřským titulem a Vánoce jsou do hry zapojeny čistě vizuální stránkou. Spojení surrealismu NiGHTS s okouzlující i kýčovitou tváří vánoční výzdoby ovšem vedlo k zajímavému výsledku, jenž zaujme i po letech. Pravda, pamětníky určitě víc.

Zdá se, že celkově lépe dopadají ty kousky, které se vánočního tématu jen letmo dotknou, než ty, jež jsou kouzlu Vánoc zasvěceny celé. To, že pak u vánočních her drží pochybný monopol Santa Claus a na Ježíška vůbec nenarazíte, považujeme spíše za bod pro domácí mužstvo.

Naše rada je ovšem jednoznačná: hry si vybírejte podle kvality a ne podle toho, jaký svátek se zrovna slaví. Ať už je to oslava sportu, nebo zimního slunovratu, převlečeného nejdřív do křesťanského hávu a posléze do kožichu mamonu a hýření. A o Vánocích se mimochodem hrají hry nejlíp, takže si pořádně užijte. Her i svátků. Šťastné a veselé!

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...

S Blizzardem padá i World of Warcraft. Co se se slavnou hrou děje?

World of Warcraft je hegemonem žánru MMORPG her. V posledních letech se od něj ovšem odvrací hráči. Proč tomu tak je?...

Největší obchod v herní historii mění všechno. Co to znamená pro hráče

Akvizice, v rámci níž Microsoft koupí za jeden a půl bilionu korun vydavatelství Activision Blizzard, změní herní...

Válka bohatých streamerů, spor mezi Ninjou a Pokimane může skončit soudem

Vztahy mezi jedněmi z nejúspěšnějších streamerů dnešní doby Pokimane a Ninjou jsou na bodu mrazu a jejich spor možná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Překupník next-gen konzolí se ospravedlňuje: Dávám lidem práci

Z neschopnosti ukojit obrovskou poptávku po herním hardwaru profitují překupníci. V rozhovoru pro televizi SkyNews se...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Grand Theft Auto 5 na původním Game Boyi? Jde to, podívejte se jak

Je možné dostat oblíbenou městskou akci Grand Theft Auto 5 na obrazovku stařičkého, nemodifikovaného Game Boye z...

KOMENTÁŘ: Ta pravá nostalgie. Mod od fanoušků to natřel velkým korporátům

V poslední době se objevuje čím dál víc různých pokusů, jak z hráčů dostat peníze za vzpomínky na staré dobré časy....

Slavný herní dabér propaguje nový typ NFT. Fandy tím pořádně podráždil

Jeden z nejznámějších herních dabérů Troy Baker to v uplynulých dnech schytal od své fanouškovské základy. Celkem...

RECENZE: S atraktivní deskovkou Pán prstenů: Válečné tažení nešlápnete vedle

Premium Se závěrem minulého roku se na trhu objevilo další fyzické rozšíření pro oblíbenou deskovku Pán prstenů: Putování po...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - ELEKTRO (40.-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...