Czech Game Expo 2003 očima admina

  12:00aktualizováno  8:33
Minulý víkend hostilo brněnské Boby Centrum v Laser Show Hall stovky nadšenců počítačových, stolních a karetních her. Nabízíme sondu do zákulisí Národního finále herní olympiády WCG, nad níž převzal záštitu i ministr Mlynář.

Od pátku 12.9.2003 do neděle 14.9.2003 hostilo brněnské Boby Centrum ve své Laser Show Hall stovky nadšenců počítačových, stolních a karetních her. Největší pozornost byla zcela logicky věnována Národnímu finále World Cyber Games 2003. Nad tímto vyvrcholením kvalifikace na světovou olympiádu v elektronických hrách převzalo záštitu ministerstvo informatiky v čele s ministrem Vladimírem Mlynářem. My vám nabízíme pohled do zákulisí podobných akcí očima Marka „Endera“ Jelínka, jednoho z adminů – nadšenců, kteří stojí v pozadí a starají se o zdárný průběh turnajů.


Středa
Na cestu do Boby Centra jsem vyrazil z podhůří Jeseníků již ve středu časně ráno. Cestou do Brna mě trápila otázka, jak najdu Laser Show Hall. Mé obavy se naplnily v okamžiku, kdy jsem stál před majestátně se tyčící budovou Boby. Nevěděl jsem kudy kam, naštěstí jsem potkal kolegu z-mana, s nímž jsem se potkal a zdárně dorazil na místo určení. To, co jsem spatřil, mě nadchlo. Vzdušné a prostorné prostředí hrací arény, které bylo lemované velkým prostorem pro diváky. To vše dávalo předzvěst dokonalého zázemí jak pro hráče, tak i pro návštěvníky kvalifikace na herní událost roku.

Jak jsme se s ostatními adminy scházeli, přibývalo i práce. Rozmístění stolů v aréně byla "hračka". Namáhavější práce "přišla" až po příjezdu kamionu s počítači. Vyložit je, rozmístit k jednotlivým stolům, následně je vybalit, zapojit a poté každičký monitor a case označit štítkem s číslem počítače, to je velmi nezábavná až úmorná práce. Ještě horší prací než vybalování počítačů bylo upravování a zapojování síťových kabelů. Kolik se spotřebovalo koncovek nevím, zato vím, že 600 metrů kabelu zmizelo během chvíle.

K večeru jsme obdrželi trika pro adminy, která nás měla odlišovat od hráčů a diváků. V podstatě jsme se proměnili v modré mravenečky. Tak jsme vypadali, když se na nás někdo díval z "galerie" Show arény. Zkrátka neúnavní a věčně pobíhající. Někdo moudrý kdysi řekl, že v nejlepším se má přestat. V jedenáct jsme skončili a šli jsme spát.

Čtvrtek
Čtvrtek, druhý den příprav, pro nás nejhektičtější. Technickými detaily není třeba zatěžovat ctěné oko čtenářovo, hlavně, že všechno nakonec díky předem promyšlené organizaci vypadalo perfektně (ostatně kdo Laser Show Hall v dobe konání CGE 2003 navštívil, jistě mi dá za pravdu).

Při hektických přípravách nebyl čas na odpočinek, alespoň jsem otestoval „kantýnu“. Jako admini jsme dostali služební stravenky na zaměstnanecké obědy Boby Centra a nutno říct, že zaměstnanci Boby si vůbec nežijí špatně. Jídlo bylo skvělé a bylo ho tolik, že jsem měl pocit, jakoby si nás tam chtěli vykrmit a v si neděli v rámci „vepřových hodů“ udělat zabíječku.

Pátek
V půl deváté ráno nás čekala první admin porada před nadcházejícím Czech Game Expo 2003. Z-Man, hlavní admin, rozhodil úkoly mezi tým a my jsme si zkusili, jak to vše asi bude v sobotu a v neděli probíhat.

Pokud byl čtvrtek dnem zátěžovým, tak pátek byl dnem zatěžkávacím. V plánu byly doprovodné programy v podobě turnajů v Medal of Honor Allied Assault, Age of Empires II: The Conquerors a NHL 2003. Možnost zahrát si hry na počítačích měli i žáci brněnských základních a středních škol, neboť v pátek byla herní aréna přístupná školním exkurzím. Doprovodné turnaje měly prověřit kapacitu sítě, otestovat počítače a prověřit koordinaci adminů. Ze všech počítačů, které byly v Brně k dispozici, dělaly problém pouze dva, síť byla stabilní a vzniklé problémy se dařilo řešit bez větších obtíží.

Největší pozornost se upírala na Logitech Medal of Honor Allied Assault turnaj, který probíhal celý den a vrcholil v pozdních nočních hodinách. Valná většina zápasů z MOHAA byla promítána na velkoplošné plátno a poutavým komentářem ji doplnil z-man. Turnaji vévodil klan Dark Angels, který ve finále porazil Tortugu a zpečetil tak ownage (suverénní převahu – pozn. editora) v turnaji. V dalším doprovodném klání, Age of Empires II: The Conquerors 1v1, započal své vítězné tažení v Brně Drátek.

V noci pak dorazil k Boby luxusní autobus s hráči ze Slovenska, bylo jich celkem 43, a na mých bedrech ležela zodpovědnost je zaregistrovat. Ufff, dopadlo to naštěstí dobře.

Sobota
Den, který už musel být bez chyby, práce adminů 100%, počítače měly zakázanou poruchovost a síť dostala příkaz nekolabovat. Ač lidé pracovali na hranici svých možností a technika téměř vůbec nezlobila, nepodařilo se dodržet ve všech hrách časový harmonogram. Mírný časový skluz se táhl celým Národním finále WCG 2003, ale nebylo to zase nijak dramatické (ostatně, na každé akci podobných rozměrů dochází k časovým skluzům). Žádné nervózní reakce se tedy nekonaly.

V půl deváté opět proběhla porada adminů, každý znal své místo a úkoly. Po poradě jsem se šel podívat před Boby Centrum a zůstal jsem stát jako solný sloup. Tolik lidí, až to bralo dech. Nezáviděl jsem těm, co dostali za úkol je registrovat. Právě při registracích jsme totiž nabrali již zmíněný časový deficit, z-man tak všechny hráče a diváky přivítal se zhruba hodinovým zpožděním na národním finále World Cyber Games, v němž se soutěžilo ve hrách Starcraft: Broodwar, Counter-Striku, Age of Mytology, Warcraftu 3, FIFY 2003 a Unreal Tournament 2003. Pohled na players arenu byl impozantní a vzrušující, vždyť zde byli nejlepší hráči České a Slovenské republiky.

Nejzajímavější zápasy byly přenášeny na obří plátno, nechyběl ani odborný komentář. Za FIFU to byl [IK]Dandy, který by mohl směle sekundovat televizním komentátorům. V Counter-Strike exceloval z-man, jenž svými poznámkami dokazoval, že má skvělý přehled. O komentář Unrealu se postaral Onasys, "erudovaný" komentář u Broodwaru zprostředkovali samotní hráči z řad kvalifikantů.

Vedle počítačových her, bylo možné v Boby spatřit (a zahrát si) karetní a stolní hry s fantaskní a futuristickou tématikou. Zajímavé byly všechny, Magic the Gathering, Lord of The Rings, Mage Knight, Proroctví, Warhammer 40.000 i Trans America. Souběžně s WCG a "atrakcemi" si mohli přítomní vyzkoušet také dosud nevydané hry; střílečku Kreed či české UFO: Aftermath.

Neděle
Poslední den herního klání. Den, kdy na adminy padala únava celou svou vahou. Hned ráno jsme museli dotisknout vstupenky pro diváky, protože sobotní zájem předčil všechna očekávání a to, co bylo původně připraveno na celý víkend, bylo vyprodáno. Hráči se však nerozptylovali, jejich nervy byly napjaté jako struny, hrálo se o hodně, o letenky do Koreje na finále nejprestižnější herní soutěže na světě – World Cyber Games.

Na plátně se střídá jedna hra za druhou, profilovali se první finalisté. Diváci v aréně povzbuzovali své favority čím dál víc, atmosféra byla parádní a napětí mezi soutěžícími hráči bylo cítit ve vzduchu. Zvlášť při vyčerpávajícím , skoro hodinu a půl dlouhém finále mezi Drátkem a Kotym v Age of Mytology. Průběh finálové atmosféry navíc zpestřily dvě pěkné slečny, které dodávaly hráčům nové síly nejen svým úsměvem a vnadně oděným tělem, ale zejména zdarma rozdávaným RedBullem.

A bylo dohráno. Z vyhlašování vítězů se stala malá velká show. Barevné lasery, pompézní legendární Nirvána, medaile, zářící poháry, překrásné hostesky a bouřlivý potlesk v auditoriu. Najednou máte intenzivní pocit, že se skutečně děje něco velkého, že se nejedná o žádný bezvýznamný lokální turnaj, ale že před námi stojí skuteční olympionici. Ti, kteří za nás za všechny budou bojovat na velké celosvětové olympiádě.

Čas pomalu plyne, většina z her je již odehrána a jsou známí "borci", co poletí na světové finále. Hlediště se pomalu vyprazdňuje, zůstává jenom nepořádek a hrstka adminů, kteří se starají o úklid herní arény a demontáž počítačů. Každý z nás, kdo se podílel na organizaci Czech Game Expo 2003, je plný nových zážitků. Propocená trika, nedostatek spánku i únava však za jejich načerpání rozhodně stály.


Hráči a klany které budou reprezentovat Českou a Slovenskou republiku:

  - Age of Mythology - Česká republika - nex_Dratek
  - Counter Strike - Česká republika - klan nEophyte
  - Counter Strike - Slovenská republika - klan NecroRaisers
  - Fifa 2003 - Česka republika - Bůh
  - Starcraft: Broodwar - Česká republika - nEph.Destroyer
  - Starcraft: Broodwar - Slovenská republika - nEph.Comon
  - Unreal Tournament 2003 - Česká republika - uw|noth!ng
  - Unreal Tournament 2003 - Slovenská republika - nEph.sentinel
  - Warcraft 3 - Česká republika - nEph.KMerlin
  - Warcraft 3 - Slovenská republika - SGC.Frido

Oficiální stránky:
- Czech Game Expo 2003
- WCG2003 Czech and Slovakia

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

Nejočekávanější akční hry roku 2019

Rage 2

Akční hry jsou již tradičně tím nejvíce zastoupeným žánrem, a proto nám ani letos na výpis těch nejzajímavějších...

Nejočekávanější adventury roku 2019

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019....

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější...

Najdete na iDNES.cz