Cyberpunk 2077 a politická korektnost. Některým vadí žena s penisem

  0:01aktualizováno  0:01
Cyberpunk 2077 se těší hráčské oblibě a vysokým očekáváním, ovšem najdou se i tací, kterým futuristická hra začíná zvedat mandle. Do autorů se lidé na internetu strefují kvůli bílému muži na přebalu krabičky a údajně nekorektnímu portrétu transsexuální ženy.

Cyberpunk 2077 po dojmech z výstavy E3 hodnotíme jako úspěch, po hodině strávené se hrou se nám v mnohých aspektech jeví ještě ambiciózněji než populární Zaklínač 3 (více v článku Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3). Ovšem s popularitou jde ruku v ruce i nenávist.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Hra od polského studia CD Projekt není výjimkou. V minulém roce se autoři museli bránit internetovému poprasku, který se rozpoutal po žertu na sociální sítí Twitter. Tehdy odpověděli jednomu z příznivců, který se dožadoval více informací od „kluků na Gamescomu“ posměšným „jak si dovolujete usuzovat, jaké je jejich pohlaví?“ Poté, co tento vtip část hráčské veřejnosti i médií označila jako transfobický, autoři tweet smazali a veřejně se omluvili.

21.srpna 2018 v 17:45, příspěvek archivován: 19.června 2019 v 21:01

Sorry to all those offended by one of the responses sent out from our account earlier. Harming anyone was never our intention.

Tím se CD Projekt evidentně poučil a na Twitteru už veškerou komunikaci drží v rámci běžných standardů. Na letošní konferenci však CD Projekt dal lidem, hledajícím nové pobouření další materiál.

Z bílého muže na krabičce je jim zle, ale Keanu je v pohodě

Hned jak CD Projekt oznámil prostřednictvím „dechberoucího“ Keanu Reevese datum vydání, objevily se na stránkách vývojáře a celé řadě distribučních portálů předobjednávky společně s vyobrazením toho, jak vypadají krabičky se hrou a co se bude nacházet ve sběratelských edicích. A právě krabička s hlavním hrdinou držícím zbraň se žlutým pozadím hnulo žlučí nejednoho twitterového komentátora:

10.června 2019 v 17:46, příspěvek archivován: 19.června 2019 v 21:13

#E32019 The fact that the box art for Cyberpunk 2020 is just any scruffy middle aged-white man is actually SICKENING. They truly missed a good marketing opportunity and lost many customers. Would have been more futuristic, progressive and accurate to have a woman of color. (1/2) https://t.co/CtiYPIoPyQ

„Z obrázku na krabičce Cyberpunku s drsně vypadajícím bílým mužem středního věku se mi dělá zle. Daleko futurističtější, progresivnější a přesnější by to bylo, kdyby tam dali ženu nějakého jiného etnika,“ píše jeden z rozčílených uživatelů Twitteru. Vzápětí však svoje stanovisko trochu popírá tím, když dodává: „A nebo tam prostě dejte Keanu Reevese“.

10.června 2019 v 20:22, příspěvek archivován: 19.června 2019 v 21:20

The first image looks to be the box art for Cyberpunk 2077... Another "Scruffy White Guy With A Gun". The other images took me 5 seconds to research, and all make better box art. Can we PLEASE be inclusive here? For Goddess's sake, there's Keanu Reeves! Keanu! https://t.co/iSDXIkK7ps

„Další drsný bílý chlap s pistolí... nemůžeme být trochu více inkluzivní? Máte tam Keanu Reevese!“ sdílí podobně popírající se názor další člověk. Obecně převládá názor, že „bílý chlap s pistolí na žlutém pozadí“ je nudný a že se autoři z CD Projektu měli více snažit. V souvislosti s obrázkem na krabičce se objevily i upozornění na podobnost s motivy balení hry Bioshock Infinite.

Každopádně nás na celé situaci trochu zaráží fakt, proč lidem zrovna teď a u tohoto titulu vadí motiv „bílého muže s pistolí“. To samé by se dalo říci o obrovském množství jiných her. Ano, cenu za originalitu v tomto ohledu asi Cyberpunk 2077 nezíská, nic víc bychom však CD Projektu nevyčítali.

Ukázky ze hry urazily transsexuály plakátem ženy s penisem

Daleko větší rozhořčení však u některých lidí vyvolaly samotné ukázky ze hry. Že je Cyberpunk 2077 ukázkou futuristické společnosti, kde je vylepšování lidského těla různými implantáty a elektronikou na denním pořádku, musí být každému jasné. Autoři hry také zdůraznili, že díky tomu se může z hlavního hrdiny, příhodně pojmenovaného neutrálně jako „V“, stát žena, muž, nebo klidně bezpohlavní jedinec, pokud si to hráč přeje.

Reprezentace všech možných pohlaví a svobody volby rozhodně nechybí, jenže i přes to se na hře našla věc, která uráží transsexuální jedince. Jde konkrétně o plakát ženy s obrysem penisu pod oblečením a sloganem „pojďme to promíchat“:

19.června 2019 v 17:38, příspěvek archivován: 19.června 2019 v 22:12

Cyberpunk 2077 SJW outrage in a nutshell: White straight guys and inadequate feminists are telling black and transgender people what THEY should be offended by. What a hilarious time to be alive. #cyberpunk2077 #cdprojectred #mixitup https://t.co/IOQuflMogg

CD Projekt podle kritiků ze sociálních sítí a části světových médií nepatřičně fetišizuje transsexuální jedince. Dodávají, že takové vyobrazení je přehnané. Server Polygon proto oslovil přímo vývojáře hry, aby umístění tohoto plakátu ve hře odůvodnili.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

„Tělo tohoto jedince je jen korporátní produkt. Je vyobrazeno jen jako věc a nic víc, což je právě na situaci smutné,“ obhajuje umístění plakátu do hry Kasia Redesiuková, jedna z uměleckých ředitelek studia. „V roce 2077, vzhledem k pokroku možností tělesných úprav, se podle mě lidé upravují tak, jak se cítí. Společnost je daleko více otevřená novým typům vztahů,“ dodává.

12.června 2019 v 00:47, příspěvek archivován: 19.června 2019 v 22:33

i guess it's "representation" but only being represented in a very clearly porn-y in-universe add is really shitty fetishy representation lmao

Redesiuková se v rozhovoru omlouvá, pokud vyobrazení někoho urazilo, ale zároveň dodává, že hypersexualizace čehokoliv a v jakékoliv době je špatná, na což právě herním plakátem naráží.

Situaci designérka popsala naprosto výstižně. Ve hře je jiná doba, jiná kultura a idea cyberpunku a sním často spojovaného transhumanismu jako takového je o tom, že můžete měnit a vylepšovat své tělo podle libosti. Je tedy bizarní, že ačkoliv udělal CD Projekt krok směrem k této progresivní vizi budoucnosti, stejně se najde spousta jedinců, kteří osočují autory z jejího nesprávného použití. Jistě, plakát ve hře má šokovat, ale o tom to celé je.

Jsme zvědaví, kolik různých vizí fiktivní budoucnosti bude mít CD Projekt v Cyberpunku 2077 optikou dnešní společnosti „špatně“ a zda se mu povede pobouřit ještě nějakou menšinu. Doufáme však, že hru tyto kontroverze nijak nepoškodí a příští rok se dočkáme skutečně po všech stránkách skvělého titulu.

Autor:

V Cyberpunku 2077 nebude možné řídit létající vozidla

Cyberpunk 2077

VIDEO V očekávané sci-fi hře na hrdiny Cyberpunk 2077 sice usedneme i do létajícího vozidla, převzít...

Cyberpunk 2077 je přesně tak dobrý, jak jsme tajně doufali. První dojmy

Cyberpunk 2077

VIDEO Los Angeles (Od zpravodaje Bonusweb.cz) Poté, co v únoru vyšel Kingdom Come, už mezi českými hráči není očekávanějšího titulu než chystaný...

Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

Xbox - E3 2019

VIDEO Los Angeles (Od zpravodaje Bonusweb.cz) Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za...

Něco se blíží. Twitterový účet hry Cyberpunk 2077 ožil po čtyřech letech

Cyberpunk 2077

VIDEO Vypadá to, že po dlouhých letech čekání se již brzy dozvíme nějaké podrobnosti o nové hře od autorů...

Cyberpunk 2077 od tvůrců Zaklínače se představuje na nových obrázcích

Cyberpunk 2077

Připravovaná sci-fi hra na hrdiny Cyberpunk 2077 se na herní akci Gamescom představila na nových...

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

VIDEO: Seriálový Zaklínač od Netflixu má konečně trailer. A lidem se líbí

Seriál The Witcher od Netflixu

První trailer k seriálové adaptaci slavného Zaklínače je tady a sklízí potlesk ze všech stran. Co na něj říkáte?

Podívejte se, jak bude vypadat Geraltův kůň v chystaném seriálu Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Producentka Lauren S. Hissrichová zveřejnila další fotku z chystaného seriálu Zaklínač. Tentokrát je na ní Geraltův kůň...

Další z rubriky

OBRAZEM: Parádní krb a hity na letošek. Na návštěvě v centrále Nintenda

Nintendo Post E3 2019 ve Frankfurtu

Navštívili jsme evropskou centrálu Nintenda ve Frankfurtu a zahráli si několik her, které vyjdou na konzoli Switch...

KVÍZ: Orientujete se v letošních hrách? Otestujte se

Resident Evil 2 (2019)

Polovina roku je za námi, pojďme si proto prostřednictvím kvízu připomenout, jaké hry prozatím vyšly, a to nezávisle na...

Obchodní model měsíčního předplatného změní hry. A ne jen k lepšímu

Need for speed

Jestli letošní E3 dominovalo nějaké téma, tak to byla nadcházející revoluce ve způsobu, jakým budeme v blízké...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz