Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Nestarejte se o nároky Cyberpunku 2077. Přes stream se dá hrát, kde chcete

  0:01
Nejočekávanější hra letošního roku Cyberpunku 2077 funguje i na streamovacích službách Stadia a GeForce Now. Nás zajímalo, jak je pomocí nich hratelná a kde vypadá v porovnání s PC verzí nejlépe. Ve všech případech jsme poměrně překvapivě narazili na zcela hratelný zážitek.

Cyberpunk 2077 | foto: CD Projekt RED

Naše recenze na Cyberpunk 2077 a napovídá, že na hru zkrátka je potřeba alespoň decentní hardware. Nároky (zatím neodladěné) hry jsou tak vysoké, že už někteří vtipálci na internetu vyzývají, aby se Cyberpunk stal po vzoru legendárně náročného Crysis novým zatěžkávacím testem pro PC sestavy. Konzoloví hráči na tom jsou podobně, starší xboxy a playstationy si se hrou poradí jen stěží, vyhráno nemají ani ti s novějšími.

Co kdybyste problém s vhodným hardwarem mohli nechat na někom jiném a hru si užili v klidu s pomocí starého notebooku, Chromecastu zapojeného k televizi nebo dokonce na mobilu? Ještě před pár lety by to bylo úplné sci-fi, nyní je realitou streaming her, který vám umožní hrát vzdáleně ze serveru dané služby. Stačí k tomu prakticky jakékoliv zařízení s obrazovkou a podporujícím systémem a obstojné připojení k internetu.

Nebudu sáhodlouze vysvětlovat, jak takové služby fungují, moje dojmy z fungování všech střech dostupných služeb v Česku si můžete přečíst zde: xCloud (Microsoft), GeForce Now (Nvidia), Stadia (Google). Poslední dvě jmenované aktuálně nabízejí i streaming Cyberpunku 2077. 

Na obou jsem hdu vyzkoušel a porovnal, jak si stojí oproti klasické verzi na PC. V textu tedy najdete srovnávací obrázky, jak vypadá na Stadii, GeForce Now, slabším PC se středními detaily a na výkonném s maximálními.

Zaplať hru a rovnou hraj

Každá platforma k vlastnictví hry přistupuje jinak. Zatímco na Stadii si musíte koupit přímo verzi určenou pro tuto streamovací službu a jinak si ji nezahrajete, u GeForce Now se počítá vaše vlastnictví z jakéhokoliv z následujících digitálních obchodů: Steam, GOG nebo Epic Games Store. Služba od Nvidie vám technicky může sloužit i jako přechodný bod ve chvíli, kdy teprve šetříte na nové PC a hru si jednou chcete zahrát i na vlastním hardwaru, zatímco hra na Stadii je zkrátka jen tím a ničím jiným.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - PC, max detaily + RTX

PC, max detaily + RTX

Cyberpunk 2077 - PC, střední detaily

PC, střední detaily

Tomu odpovídá uživatelský komfort. Zatímco přes GeForce Now v podstatě hru emulujete tak, jak vypadá na vašem PC, tedy včetně veškerých nastavení grafiky a podobně, Stadia verze už je více „konzolovou“ záležitostí, takže místo všemožného vrtání se ve volbách vám zkrátka přímo v menu hry nabízí jen volbu „kosmetických“ efektů, jako je filmové zrno nebo odlesky jako ve filmu a režim kvality (4K rozlišení při 30 FPS) nebo výkonu (Full HD při 60 FPS). První je podmíněn vlastnictvím předplatného Stadia Pro. U Nvidie zase musíte předplatné vlastnit kvůli tomu, abyste mohli hrát déle než hodinu v kuse.

Na čem jsem hrál

Stadia + GeForce Now - připojení k internetu 150 MB/s, ping 6 milisekund

PC sestava pro střední detaily: procesor Ryzen 5 3600, grafická karta Sapphire Radeon RX 580 4 GB, 16 GB RAM (Full HD rozlišení)

PC sestava pro maximální detaily a ray-tracing: procesor Ryzen 5 3600, grafická karta ASUS TUF RTX 3080 10 GB, 16 GB RAM (1440p rozlišení)

Komfortem myslím i to, že hru nemusíte stahovat, zkrátka jen zakoupíte a jdete přímo hrát. Stahování i větších objemů dat sice pro mnoho domácností není zdaleka takový problém jako dříve, ale i tak ušetřený čas potěší, ať už před prvním spuštěním, nebo v případě, kdy byste v roli běžného PC hráče museli čekat, až se stáhne nějaký masivnější patch.

Z mojí zkušenosti musím potvrdit, že v co největší „blbuvzdornosti“ je Stadia o poznání napřed. Hru jen vyberete ve vaší knihovně, kterou načtete ve webovém prohlížeči Google Chrome, zmáčknete tlačítko vstupu do hry a jde se na věc. U GeForce Now musíte v aplikaci nejprve načíst virtuální plochu a případně se přihlásit (minimálně při prvním spuštění) do obchodu, kde hru vlastníte. Až pak můžete spouštět. Poté klient dělá většinu věci za vás, ovšem načítání se i tak protáhne.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - PC, max detaily + RTX

PC, max detaily + RTX

Cyberpunk 2077 - PC, střední detaily

PC, střední detaily

Schválně jsem zkusil změřit, jak dlouho zabere samotný vstup do hry, tedy od kliknutí na tlačítko spustit až po moment, kdy jste přímo ve hře. Na mém PC s rychlým M.2 SSD diskem to zabere 40 sekund, Stadia je na druhém místě s 65 sekundami a nejpomalejší je GeForce Now, kde vstup do hry trval 82 sekund.

Pozor si u GeForce Now dejte na fakt, že pokud hru spouštíte v nějakém více frekventovaném čase, nebo v momentě, kdy takto proslulá hra vyjde, budete stát ve frontě. Zatímco ve Stadii jsem ani jednou nečekal na vpuštění do hry, u GeForce Now jsem byl třeba až 500. v pořadí a čekání zabralo v tomto nejhorším čase okolo dvaceti minut.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Na GeForce Now občas musíte čekat

Obě služby si vedou skvěle

Jedna věc je samozřejmě vše okolo, druhá samotná hra a to, jak se přes stream hraje. Ano, má to své mouchy a služby ještě mají co ladit, ovšem jádro funguje, a to překvapivě dobře. To, co mne na obou službách vytáčelo nejvíc, byl fakt, že si neporadí s mým 1440p monitorem. Obě zkrátka pracují s tím, že hru hrajete buď ve Full HD, nebo v případě Stadie i ve 4K, ale cokoliv mezi tím vám s obrazem začne dělat psí kusy. 

Na Stadii jsem měl grafiku až nepříjemně rozostřenou, na GeForce Now zase „kostičkovala“. Ovšem to byla chyba na mojí straně, byť by obě služby měly do budoucna počítat i s takovou situací.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - PC, max detaily + RTX

PC, max detaily + RTX

Cyberpunk 2077 - PC, střední detaily

PC, střední detaily

Připojíte-li Full HD obrazovku, nebo zkrátka nastavíte toto rozlišení na té s jiným, najednou obě služby prokouknou a začnou ukazovat, že je o co stát. I tak bych obraz u žádné z nich nenazval v porovnání s nativním rozlišením PC verze jako ostrý (viz srovnávací obrázky), ale hratelné to zcela jistě je.

Spotřeba dat

Stadia

  • 4K rozlišení: až 20 GB za hodinu
  • Full HD rozlišení: až 12,6 GB za hodinu
  • HD rozlišení: až 4,5 GB za hodinu

GeForce Now

  • Standardní režim (Full HD): až 10 GB za hodinu
  • Režim úspory dat: až 4 GB za hodinu

Stadia má jinak výhodu v možnosti vyššího rozlišení a celkově mi subjektivně přišla kvalita obrazu o něco lepší. Nevýhoda tkví v tom, že nepodporuje ray-tracing, naopak GeForce Now ano. Ve výsledku je služba od Nvidie hezčí, protože speciálně Cyberpunk získá zapnutím ray-tracingu ještě lepší atmosféru díky věrnějším odleskům různých neonů v kalužích, na naleštěných kapotách aut a podobně. 4K výhoda Stadie celkem rychle mizí v omezení 30 FPS a mně se také hrálo lépe raději v nižším rozlišení s 60 snímky za sekundu.

Chvílemi každopádně člověk skoro zapomíná, že přes stream hraje, tedy pokud má stabilní připojení k internetu. Já jsem nic neriskoval a hrál pouze na domácím internetu vedeným kabelem až do PC, za několik hodin hraní jsem v drtivé většině případů nenarazil na moment, kdy by hra zaváhala, provedla nějakou opravdu viditelně opožděnou reakci, nebo se celá zasekla.

Jedinou výjimkou byl okamžik ráno na Stadii, kdy byla služba evidentně přetíženější než obvykle a odezva byla znatelně pomalejší a s tím byla znát i horší (neostřejší) kvalita obrazu. V tu chvíli bych zážitek označil za hranicí únosné hratelnosti.

Cyberpunk jsem rovněž hrál i na mobilu s pomocí připojeného gamepadu na domácí 5GHz wi-fi. Ačkoliv v tomto případě jsem v jednu chvíli narazil na zakolísání a viditelné narušení kvality obrazu (což samozřejmě byla chyba „na mém přijímači“), i tak bych hraní označil jako pohodlné. Samozřejmě v rámci možností toho, co lze očekávat od AAA hry na malé obrazovce mobilu.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - PC, max detaily + RTX

PC, max detaily + RTX

Cyberpunk 2077 - PC, střední detaily

PC, střední detaily

Vyhlásit v tomto duelu vítěze je hodně obtížný úkol, protože obě služby mají něco do sebe. Stadiu bych doporučil těm, kteří ve streaming plně věří a do budoucna neplánují investovat do vlastního výkonného hardwaru či konzole. Je zároveň i uživatelsky přívětivější, byť rozhraní samotné služby by se mohlo ještě zlepšit (Google slíbil, že na tom již pracuje).

GeForce Now je naopak šikovným pomocníkem ve chvíli, kdy jako já čekáte na vlastní výkonný hardware a nechcete riskovat, že se chudák vaše postraší grafická karta zapotí už jen v menu nové náročné hry. Do budoucna máte hru stále připravenou na spuštění v klasickém režimu a do té doby si ji můžete vychutnat v pohodlném Full HD rozlišení při 60 FPS a navíc s ray-tracingem. A nebo když chcete hrát na cestách vaše běžné kopie her.

Streaming si každopádně vede překvapivě dobře. Představa, že bychom si v budoucnu pouštěli hry stejně pohodlně jako seriály na Netflixu a nestarali se o to, zda musíme snížit detaily z ultra high na medium, aby nám fungovaly na PC dobře, zní velmi dobře. Jen aby se naši poskytovatelé internetu připravili na to, že v budoucnu budou jejich zákazníci-hráči ještě o dost náročnější.

Autor:

Představujeme nejočekávanější RPG hry roku 2021

Definice žánru RPG se v posledních letech značně rozvolnila. Přesto jsme se...

VIDEO Definice žánru RPG se v posledních letech značně rozvolnila. Přesto jsme se pokusili dát dohromady...

Navzdory chybám prodal Cyberpunk 2077 již třináct milionů kopií

Cyberpunk 2077

VIDEO Zástupci společnosti CD Projekt v oběžníku pro investory informovali, že se za pouhých deset dnů...

Cyberpunk 2077 je terčem vtipů, podívejte se na ty nejlepší

Bugy v Cyberpunku 2077

Nejočekávanější hra letošního roku se sice povedla, určitě by jí ale pomohlo, kdyby jí ještě...

Velké množství předmětů může nenávratně poškodit save v Cyberpunku 2077

Cyberpunk 2077

VIDEO Podpora tvůrců Cyberpunku 2077 doporučuje, aby měli hráči při sobě jen menší počet předmětů a...

Cyberpunk 2077 nakonec nevyjde ani v září, počkáme si do listopadu

Cyberpunk 2077

VIDEO Očekávaná hra na hrdiny Cyberpunk 2077 nakonec nevyjde ani 17. září. Hra je podle vývojářů hotova,...

Nestarejte se o nároky Cyberpunku 2077. Přes stream se dá hrát, kde chcete

Cyberpunk 2077

Nejočekávanější hra letošního roku Cyberpunku 2077 funguje i na streamovacích službách Stadia a...

  • Nejčtenější

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...

Onlinovkou Eve sedmým měsícem zmítá válka, servery ji už nezvládají

Vleklý konflikt už stál obě strany miliony korun, jeho ukončení je v nedohlednu. Bohužel, víc než taktické schopnosti...

Nabídka, která se neodmítá. Star Wars: Battlefront 2 je dočasně zdarma

Aktuální nabídka hry zdarma je jednou z nejlepších ve více než dvouleté historii obchodu Epic Store. Battlefront 2 sice...

Facebook si spletl fanoušky Falloutu s radikály a zakázal je. Už podruhé

Facebooková skupina fanoušků videohry Fallout 76 byla provozovateli sociální sítě během čtyř měsíců již podruhé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kauza kontroverzního emotikonu nemá řešení. Vždy se najde někdo, koho štve

Na základě politicky nekorektních výroků známého hráče Ryane Gutierreze odstranila streamovací platforma Twitch jeho...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Luxusní telefon je herní monstrum a umí výborně imitovat retro handheld

Absolutní špičku nabídky Samsungu, ohebný Galaxy Z Fold 2, si nejspíš nebudete primárně kupovat na hraní her, ovšem...

Připomínáme hry, které to od fanoušků krutě slízly, i když nebyly tak zlé

Herní publikum je extrémně náročné a neodpouští. Připomínáme několik skvělých her, na které se po vydání snesla přísná...

Tyto gamepady budou hráče provázet další roky. Který je váš favorit?

Nástup nové generace konzolí a streamovacích služeb s sebou nese i nové ovladače. Vylepšení se v některých případech...

Jaký bude herní rok 2021? Pojďte s námi věštit

Napište vaše tři herní predikce pro letošní rok. Může to být cokoliv, co se alespoň trochu týká her. V prosinci se k...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...