Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. května 2022 Vilém

Nestarejte se o nároky Cyberpunku 2077. Přes stream se dá hrát, kde chcete

  0:01
Nejočekávanější hra letošního roku Cyberpunku 2077 funguje i na streamovacích službách Stadia a GeForce Now. Nás zajímalo, jak je pomocí nich hratelná a kde vypadá v porovnání s PC verzí nejlépe. Ve všech případech jsme poměrně překvapivě narazili na zcela hratelný zážitek.

Cyberpunk 2077 | foto: CD Projekt RED

Naše recenze na Cyberpunk 2077 a napovídá, že na hru zkrátka je potřeba alespoň decentní hardware. Nároky (zatím neodladěné) hry jsou tak vysoké, že už někteří vtipálci na internetu vyzývají, aby se Cyberpunk stal po vzoru legendárně náročného Crysis novým zatěžkávacím testem pro PC sestavy. Konzoloví hráči na tom jsou podobně, starší xboxy a playstationy si se hrou poradí jen stěží, vyhráno nemají ani ti s novějšími.

Co kdybyste problém s vhodným hardwarem mohli nechat na někom jiném a hru si užili v klidu s pomocí starého notebooku, Chromecastu zapojeného k televizi nebo dokonce na mobilu? Ještě před pár lety by to bylo úplné sci-fi, nyní je realitou streaming her, který vám umožní hrát vzdáleně ze serveru dané služby. Stačí k tomu prakticky jakékoliv zařízení s obrazovkou a podporujícím systémem a obstojné připojení k internetu.

Nebudu sáhodlouze vysvětlovat, jak takové služby fungují, moje dojmy z fungování všech střech dostupných služeb v Česku si můžete přečíst zde: xCloud (Microsoft), GeForce Now (Nvidia), Stadia (Google). Poslední dvě jmenované aktuálně nabízejí i streaming Cyberpunku 2077. 

Na obou jsem hdu vyzkoušel a porovnal, jak si stojí oproti klasické verzi na PC. V textu tedy najdete srovnávací obrázky, jak vypadá na Stadii, GeForce Now, slabším PC se středními detaily a na výkonném s maximálními.

Zaplať hru a rovnou hraj

Každá platforma k vlastnictví hry přistupuje jinak. Zatímco na Stadii si musíte koupit přímo verzi určenou pro tuto streamovací službu a jinak si ji nezahrajete, u GeForce Now se počítá vaše vlastnictví z jakéhokoliv z následujících digitálních obchodů: Steam, GOG nebo Epic Games Store. Služba od Nvidie vám technicky může sloužit i jako přechodný bod ve chvíli, kdy teprve šetříte na nové PC a hru si jednou chcete zahrát i na vlastním hardwaru, zatímco hra na Stadii je zkrátka jen tím a ničím jiným.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - Stadia

PC, max detaily + RTX

PC, střední detaily

Tomu odpovídá uživatelský komfort. Zatímco přes GeForce Now v podstatě hru emulujete tak, jak vypadá na vašem PC, tedy včetně veškerých nastavení grafiky a podobně, Stadia verze už je více „konzolovou“ záležitostí, takže místo všemožného vrtání se ve volbách vám zkrátka přímo v menu hry nabízí jen volbu „kosmetických“ efektů, jako je filmové zrno nebo odlesky jako ve filmu a režim kvality (4K rozlišení při 30 FPS) nebo výkonu (Full HD při 60 FPS). První je podmíněn vlastnictvím předplatného Stadia Pro. U Nvidie zase musíte předplatné vlastnit kvůli tomu, abyste mohli hrát déle než hodinu v kuse.

Na čem jsem hrál

Stadia + GeForce Now - připojení k internetu 150 MB/s, ping 6 milisekund

PC sestava pro střední detaily: procesor Ryzen 5 3600, grafická karta Sapphire Radeon RX 580 4 GB, 16 GB RAM (Full HD rozlišení)

PC sestava pro maximální detaily a ray-tracing: procesor Ryzen 5 3600, grafická karta ASUS TUF RTX 3080 10 GB, 16 GB RAM (1440p rozlišení)

Komfortem myslím i to, že hru nemusíte stahovat, zkrátka jen zakoupíte a jdete přímo hrát. Stahování i větších objemů dat sice pro mnoho domácností není zdaleka takový problém jako dříve, ale i tak ušetřený čas potěší, ať už před prvním spuštěním, nebo v případě, kdy byste v roli běžného PC hráče museli čekat, až se stáhne nějaký masivnější patch.

Z mojí zkušenosti musím potvrdit, že v co největší „blbuvzdornosti“ je Stadia o poznání napřed. Hru jen vyberete ve vaší knihovně, kterou načtete ve webovém prohlížeči Google Chrome, zmáčknete tlačítko vstupu do hry a jde se na věc. U GeForce Now musíte v aplikaci nejprve načíst virtuální plochu a případně se přihlásit (minimálně při prvním spuštění) do obchodu, kde hru vlastníte. Až pak můžete spouštět. Poté klient dělá většinu věci za vás, ovšem načítání se i tak protáhne.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - Stadia

PC, max detaily + RTX

PC, střední detaily

Schválně jsem zkusil změřit, jak dlouho zabere samotný vstup do hry, tedy od kliknutí na tlačítko spustit až po moment, kdy jste přímo ve hře. Na mém PC s rychlým M.2 SSD diskem to zabere 40 sekund, Stadia je na druhém místě s 65 sekundami a nejpomalejší je GeForce Now, kde vstup do hry trval 82 sekund.

Pozor si u GeForce Now dejte na fakt, že pokud hru spouštíte v nějakém více frekventovaném čase, nebo v momentě, kdy takto proslulá hra vyjde, budete stát ve frontě. Zatímco ve Stadii jsem ani jednou nečekal na vpuštění do hry, u GeForce Now jsem byl třeba až 500. v pořadí a čekání zabralo v tomto nejhorším čase okolo dvaceti minut.

Na GeForce Now občas musíte čekat

Obě služby si vedou skvěle

Jedna věc je samozřejmě vše okolo, druhá samotná hra a to, jak se přes stream hraje. Ano, má to své mouchy a služby ještě mají co ladit, ovšem jádro funguje, a to překvapivě dobře. To, co mne na obou službách vytáčelo nejvíc, byl fakt, že si neporadí s mým 1440p monitorem. Obě zkrátka pracují s tím, že hru hrajete buď ve Full HD, nebo v případě Stadie i ve 4K, ale cokoliv mezi tím vám s obrazem začne dělat psí kusy. 

Na Stadii jsem měl grafiku až nepříjemně rozostřenou, na GeForce Now zase „kostičkovala“. Ovšem to byla chyba na mojí straně, byť by obě služby měly do budoucna počítat i s takovou situací.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - Stadia

PC, max detaily + RTX

PC, střední detaily

Připojíte-li Full HD obrazovku, nebo zkrátka nastavíte toto rozlišení na té s jiným, najednou obě služby prokouknou a začnou ukazovat, že je o co stát. I tak bych obraz u žádné z nich nenazval v porovnání s nativním rozlišením PC verze jako ostrý (viz srovnávací obrázky), ale hratelné to zcela jistě je.

Spotřeba dat

Stadia

  • 4K rozlišení: až 20 GB za hodinu
  • Full HD rozlišení: až 12,6 GB za hodinu
  • HD rozlišení: až 4,5 GB za hodinu

GeForce Now

  • Standardní režim (Full HD): až 10 GB za hodinu
  • Režim úspory dat: až 4 GB za hodinu

Stadia má jinak výhodu v možnosti vyššího rozlišení a celkově mi subjektivně přišla kvalita obrazu o něco lepší. Nevýhoda tkví v tom, že nepodporuje ray-tracing, naopak GeForce Now ano. Ve výsledku je služba od Nvidie hezčí, protože speciálně Cyberpunk získá zapnutím ray-tracingu ještě lepší atmosféru díky věrnějším odleskům různých neonů v kalužích, na naleštěných kapotách aut a podobně. 4K výhoda Stadie celkem rychle mizí v omezení 30 FPS a mně se také hrálo lépe raději v nižším rozlišení s 60 snímky za sekundu.

Chvílemi každopádně člověk skoro zapomíná, že přes stream hraje, tedy pokud má stabilní připojení k internetu. Já jsem nic neriskoval a hrál pouze na domácím internetu vedeným kabelem až do PC, za několik hodin hraní jsem v drtivé většině případů nenarazil na moment, kdy by hra zaváhala, provedla nějakou opravdu viditelně opožděnou reakci, nebo se celá zasekla.

Jedinou výjimkou byl okamžik ráno na Stadii, kdy byla služba evidentně přetíženější než obvykle a odezva byla znatelně pomalejší a s tím byla znát i horší (neostřejší) kvalita obrazu. V tu chvíli bych zážitek označil za hranicí únosné hratelnosti.

Cyberpunk jsem rovněž hrál i na mobilu s pomocí připojeného gamepadu na domácí 5GHz wi-fi. Ačkoliv v tomto případě jsem v jednu chvíli narazil na zakolísání a viditelné narušení kvality obrazu (což samozřejmě byla chyba „na mém přijímači“), i tak bych hraní označil jako pohodlné. Samozřejmě v rámci možností toho, co lze očekávat od AAA hry na malé obrazovce mobilu.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - Stadia

PC, max detaily + RTX

PC, střední detaily

Vyhlásit v tomto duelu vítěze je hodně obtížný úkol, protože obě služby mají něco do sebe. Stadiu bych doporučil těm, kteří ve streaming plně věří a do budoucna neplánují investovat do vlastního výkonného hardwaru či konzole. Je zároveň i uživatelsky přívětivější, byť rozhraní samotné služby by se mohlo ještě zlepšit (Google slíbil, že na tom již pracuje).

GeForce Now je naopak šikovným pomocníkem ve chvíli, kdy jako já čekáte na vlastní výkonný hardware a nechcete riskovat, že se chudák vaše postraší grafická karta zapotí už jen v menu nové náročné hry. Do budoucna máte hru stále připravenou na spuštění v klasickém režimu a do té doby si ji můžete vychutnat v pohodlném Full HD rozlišení při 60 FPS a navíc s ray-tracingem. A nebo když chcete hrát na cestách vaše běžné kopie her.

Streaming si každopádně vede překvapivě dobře. Představa, že bychom si v budoucnu pouštěli hry stejně pohodlně jako seriály na Netflixu a nestarali se o to, zda musíme snížit detaily z ultra high na medium, aby nám fungovaly na PC dobře, zní velmi dobře. Jen aby se naši poskytovatelé internetu připravili na to, že v budoucnu budou jejich zákazníci-hráči ještě o dost náročnější.

Autor:

Cyberpunk 2077 prodal 18 milionů kopií, přídavek vyjde až příští rok

Po pravdě řečeno moc nerozumíme tomu, jak se takovéto krásné snímky hráčům...

VIDEO Za 16 měsíců od vydání se prodalo již 18 milionů kopií hry Cyberpunk 2077 od polského studia CD...

Zahráli jsme si erotický přídavek k Cyberpunku a nestydíme se za to

Cyberbang 2069

Skupina talentovaných fanoušků za tichého souhlasu autorů hry vytváří erotickou fanfikci k...

ANKETA: Plánujete se ještě vrátit k Cyberpunku 2077?

Cyberpunk 2077

VIDEO Patnáct měsíců po vydání Cyberpunku 2077 vyšla rozsáhlá aktualizace, která řadu věcí přepracovala,...

Cyberpunk je kvůli chybě přeplněný dildy, lidem vypadává penis z kalhot

Cyberpunk 2077

Nejžhavější hra současnosti Cyberpunk 2077 je čerstvě po vydání plná chyb, některé z nich jsou však...

CD Projekt zažil meziroční propad zisků, chce vydávat víc her

Cyberpunk 2077

VIDEO Autoři loňského hitu Cyberpunk 2077 zveřejnili finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku....

  • Nejčtenější

Z téměř deset let staré hry je nečekaný hit díky internetovým vtipálkům

Zběsilá akční rubanice Metal Gear Rising: Revengeance z roku 2013 se letos nečekaně dočkala přílivu nových hráčů. Může...

KVÍZ: Hráli jste v 90. letech počítačové hry na hrdiny? A kolik jich znáte?

Tzv. hry na hrdiny patří dodnes mezi nejoblíbenější žánry vůbec, v devadesátých letech ovšem vypadaly úplně jinak. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konkurence pro Zaklínače? Poláci chystají další temné fantasy RPG

Chystá se další herní adaptace polské knižní série. Mordimer Madderdin sice v tuto chvíli nemá mezinárodní proslulost...

Rodiče jim zakazovali hry, teď díky Football Manageru trénují ligové týmy

V pouhých osmadvaceti letech stál William Still na fotbalovém hřišti jako hlavní kouč týmu Stade Remeš během jednoho z...

Vylepšený Zaklínač 3 nakonec přece jen vyjde ještě letos

Po nedávno ohlášeném zdržení vyvolaném válkou na Ukrajině už s brzkým vydáním vylepšené verze RPG Zaklínač 3 nikdo...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Hry podle licence jsou odpad. Marvel potřeboval tuto mentalitu změnit

Hráči počítačových her dobře vědí, že hry podle licence obvykle vznikaly s nižším rozpočtem a s nezájmem o kvalitní...

Co přinesla nová sezona League of Legends a jak si vedli čeští hráči

Od konce října jsme se dočkali dalších zápasů profesionálních hráčů v League of Legends. Nová sezona, dvanáctá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Jak by měl podle vás vypadat návrat Duka Nukema?

V souvislosti se zveřejněním dosud neviděných záběrů z prototypu hry Duke Nukem Forever se pojďte zamyslet, jak byste...

Teď jsem ono. V Sims 4 je možné nastavit si vlastní oslovovací zájmeno

Nová aktualizace populárního simulátoru lidského života přidává možnost si nastavit vlastní oslovovací zájmena. Zatím...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...