Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Co všechno podělal kultovní režisér Uwe Boll

  0:02
Jedni ho nenávidí, druzí nesnáší a zbytek fanoušků videoher by jej nejradši vykastroval.

Z filmu Postal

Kontroverzních filmařů současnosti jsou spousty. Eli Roth šokuje explicitní krvavostí, Michael Moore zase anti-amerikanismem a Uwe Boll, slušně řečeno, debilitou svých snímků. Neexistuje hráč nebo znalejší divák, který by jméno německého rodáka neslyšel. Skloňuje se totiž v souvislosti s těmi nejtvrdšími negativy. Kdo ale vlastně tento muž je? A hlavně: Natočil vůbec někdy něco koukatelného?

Z filmu Postal

V roce 2003 Boll natočil první film založený na videoherní předloze, a to House of The Dead. Film propadl na celé čáře a zrodila se tak legenda. Legenda prznící jednu herní adaptaci po druhé. Z neznámého režiséra se tak během několika málo let stala kultovní postavička nejenom na internetu.

Jako součást kampaně k filmu Postal uvedl, že je „jediný génius v celém tomhle zas**ném filmovém průmyslu“ a ostatní režiséři jako Michael Bay a Eli Roth jsou „pos**ní retardi“.

Z jeho filmů čiší amatérismus, herecké výkony jsou otřesné a režie je ze všeho toho patolízalství nejhorší. Kritika je z Bolla zoufalá. Německý režisér byl již třikrát nominován na Zlatou malinu a obdržel tuto nelichotivou cenu za celoživotní dílo jako „Německá odpověď na Eda Wooda“.

Uwe Boll - dílo a život Uwe se narodil v německém Wermelskirchenu v roce 1965, což znamená, že svět straší již 44 let. Jeho dětství prý bylo úplně normální, až do té doby, než jako desetiletý uviděl historický dobrodružný velkofilm Vzpoura na Bounty s Marlonem Brandem v hlavní roli. Tehdy se v malém Bollovi objevila touha tvořit filmy, což se mu o pár let později, k nelibosti filmových kritiků, podařilo. Jako německé pískle začal natáčet na 8mm kameru různé filmy, kterých prý zplodil několik desítek. Nechceme být zlí, ale pochybujeme, že jejich kvalita byla o moc horší, než u jeho současných snímků. Filmařinu brzy začal studovat a vystřídal univerzity ve Vídni a Mnichově. Nakonec vystudoval literaturu, ze které má doktorát. Bohužel při studiích hrál hodně videoher, což ho v budoucím životě hodně ovlivnilo. Pak se začala rodit největší příšernost Bollova života a to jeho režisérská kariéra. Krátkometrážní snímky vystřídaly filmy určené rovnou na video a televizní tvorba. Brzy se mu do snímků podařilo sehnat americké béčkové herce typu Casper van Dien a Michael Paré, z nichž s některými spolupracuje dodnes.

Stačí se podívat na režisérův profil na csfd.cz a přečíst si komentáře k jeho tvorbě. Známá je i petice proti jeho filmařskému umu. Sám Boll prohlásil, že pokud jí podepíše milion lidí, tak s točením filmů sekne. Prozatím se nasbíralo necelých 350 tisíc podpisů, což rozhodně není málo.

Uwe Bolla můžete nesnášet, blázen však tento člověk rozhodně není. Ve filmovém světě umí chodit a ani v budoucnu se neztratí. Talentu příliš nepobral a tak jsou jeho filmy plné klišé, hloupých dialogů a hlavně vykradených filmových postupů, které jeho tvorbu srážejí ještě níže. Ale abychom nekřivdili, tak i s jeho snímky jsme se párkrát pobavili. Bohužel jen párkrát, a to neúměrně k počtu snímků, které natočil.

My jsme si vzali na paškál výhradně jeho režisérskou tvorbu, která má předlohu ve videohrách a zhodnotili, jak moc se mu ji podařilo zmrvit.

House of The Dead
Rok: 2003
Co to původně bylo? Konzolová střílečka na pistoli, která patří k absolutní špičce žánru.
Co z toho vzniklo? Akční film se zombíky, který měl zhruba stejně scén s bullet timem jako se stupidními dialogy.

Pro první filmovou adaptaci si Boll vybral známou kolejovou střílečku od Segy. Upřímně, vytvořit film podle střílečky pro světelnou pistoli zní jako totální stupidita. Takže se Boll stal vhodným adeptem na režii.

Snímek je jakýmsi prequelem k prvnímu dílu videoherní série a odehrává se na opuštěném ostrově zamořeném zombies. Největší hereckou hvězdou snímku byl Jürgen Prochnow, což už na hony zavánělo průšvihem.

Scény se zpomaleným časem střídaly dialogy typu: „Vy jste oživil ty mrtvé, abyste získal nesmrtelnost. Proč? Abych žil věčně!“ Pokud máte rádi hororová béčka, tak se pro vás film stane alespoň trošku koukatelný, ale zázraky nečekejte.

Zajímavý nápad byl snímek prokládat záběry z hry The House of The Dead 2. Bohužel se jednalo o verzi, kde měly zombie zelenou krev, což v kontrastu s červenou v samotném snímku nevypadlo nejlépe. Boll, no. Film s rozpočtem dvanácti milionů dolarů tak nakonec vydělal necelých čtrnáct. Film se dočkal i pokračování určeného rovnou na DVD, které bylo ušetřeno Bollovy režie. Snímku to ale moc nepomohlo.
- trailer

Sám v temnotě (Alone in the Dark)
Rok: 2005
Co to původně bylo? Kultovní série, která společně s konkurenční sérií Resident Evil etablovala žánr survival hororu.
Co z toho vzniklo? Akční film se špatnými akčními sekvencemi a sexy Tarou Reid.

Místo toho, aby byli filmoví producenti rozumní, tak Boll dostal do rukou dvacet milionů dolarů a Christiana Slatera s Tarou Reid. Vznikl z toho snímek, který má s předlohou společného jenom hlavního hrdinu Edwarda Carnbyho. O hororu ve smyslu „bát se“ nemohla být řeč. Film byl plný akce, která ale stála za starou belu. Herecké výkony zase nic moc a jediné, co stálo za řeč, byla Tara Reid, která si se Slaterem střihla pseudo-erotickou scénu.

Alone in the Dark

Boll si opět neodpustil v té době již okoukaný bullet time a dokonale tak zprznil hororovou klasiku. Alespoň pár lekavých scén by se šiklo. Film byl ještě větším debaklem než House of The Dead, když celosvětově utržil něco málo přes osm milionů dolarů. To ale Bolla nezastavilo a v roce 2008 produkoval pokračování. Těžko tomu uvěřit, ale bylo ještě horší, než první díl. Z Carnbyho se navíc stal Asiat.
- trailer

BloodRayne
Rok: 2005
Co to původně bylo? Perfektní anti-nacistická řežba z druhé světové války s vampírkou v hlavní roli. - číst recenzi hry
Co z toho vzniklo?
Fantasy paskvil, který nudil i přes sexy hlavní hrdinku.

Terminátorka Kristanna Loken JE sexy. Ben Kingsley JE skvělý herec. Uwe Boll NENÍ dobrý režisér. Těžko si vzpomenout o čem ten film byl. Každopádně se odehrával někdy pravděpodobně ve středověku, kde Rayne bojovala proti upírovi Kaganovi. I když byla hlavní hrdinka pohledná, tak ze své videoherní předlohy prakticky nic nepobrala. Žádné pořádné hlášky, žádná akrobacie, prostě nic.

Když se později jeden filmový magazín ptal Bena Kinglseyho, proč vzal roli v takto špatně vypadajícím filmu, tak prohlásil: „Prostě jsem si chtěl zahrát upíra.“ Další z herců Michael Madsen dokonce řekl, že film nenávidí. A to je co říct, protože Madsen se netají tím, že má rád béčkové role. Film totálně propadl na celé čáře a Boll poté dokonce žaloval distribuční společnost Romar, že film nasadila do mála kin.
- trailer

Ve jménu krále (In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale)
Rok: 2007
Co to původně bylo? Akční fantasy RPG pro PC, které se brzy po vydání stalo kultovním. - číst recenzi hry
Co z toho vzniklo?
Fantasy nuda s neuvěřitelným rozpočtem.

Šedesát milionů dolarů jako rozpočet současného hollywoodského snímku je stále docela slušná suma. Nad tím, že jí ale dostal Uwe Boll, nám zůstává rozum stát. Na tržbách se jich vrátilo jen třináct a jestli někdo očekával víc, tak byl ještě větší magor, než Boll. Do filmu přitom získal kvalitní herce jako Jasona Stathama, Raye Liottu, Leelee Sobieski nebo Burta Reynoldse.

Dungeon Siege film

Nikdo z nich samozřejmě nedostal příležitost vyniknout, ale alespoň nebily herecké výkony do očí. I vizuální efekty relativně ušly, ale dialogy, které tvořily 70% děje, byly naprosto debilní. Stejně tak scénář. Každopádně tleskáme Bollovi za odvahu, pojmenovat hlavní postavu farmář. To už nemá daleko k hernímu hráč. Bohužel stejně jako ostatní Bollovy pokusy oživit videohry nemělo ani Dungeon Siege s herní předlohou moc společného.
- trailer

Postal
Rok: 2007
Co to původně bylo? Akce, ve které můžete močit a střílet na zvracejícího člověka v jeden okamžik.
Co z toho vzniklo? Úchylná komedie, u které se prakticky nebudete smát.

Postal - film

Snímek podle videohry Postal nemohl točit logicky nikdo normální. Uwe Boll je ale trošičku extrém. Přitom tady nepotřeboval oscarové herecké výkony, ani kvalitní představitele nebo velký rozpočet. Stačil vtipný scénář. Jenže se na jeho tvorbě podílel Boll sám a podle toho to také dopadlo.

I když si ve snímku střílí Boll ze sebe a například u vtipného využití kočky jsme se vážně zasmáli, tak je film převážně blbý a nudný.

Vtipům se nezasmějete a nezasmějete se většinou ani jejich debilitě. Každopádně si Boll nebral servítky s ničím a střílí si z liliputánů, postižených nebo 11. září. Bohužel ne povedeně. Přesto tento paskvil patří k tomu podařenějšímu, co Boll natočil. Takže když Postalu trošku přidáme, tak ho můžeme označit jako odpad.

BloodRayne II: Deliverance
Rok: 2007
Co to původně bylo? Perfektní anti-nacistická řežba z druhé světové války s vampírkou v hlavní roli. - číst recenzi hry
Co z toho vzniklo? Hororový western, chjo.

Po průseru jménem BloodRayne by ani Bollovi kamarádi nečekali, že se rozhodne natočit pokračování. A jak se zdá, tak Boll má BloodRayne opravdu rád, protože i když byl druhý díl určený rovnou na DVD, tak se jeho režie opět chopil. Všichni herci z jedničky se mu samozřejmě na pokračování vybodli a dobře udělali. Druhý díl odehrávající se v městečku Deliverance je totiž jakýmsi pokusem o hororový western.

Bloodrayne 2 film

Rayne, kterou hraje ne-až-tak-pohledná Natassia Malthe musí zabít upířího Billy The Kidda (!!!!), který se snaží z nebohých dětí stvořit upíří armádu. Akce nulová, hlavní hrdinka nic moc a příběh napsaný zhuleným Zdeňkem Troškou. Navíc ty hlášky o penisech, bože! Tohle je největší hnus všech hnusů, který jsme byli nuceni natřikrát dokoukat jen kvůli tomuto článku. U filmů mistra Bolla totiž není těžké usnout. Zní to neuvěřitelně, ale Boll již přitom plánuje BloodRayne 3: Warhammer.
- trailer

Far Cry
Rok: 2008
Co to původně bylo? Známá akční série odehrávající se v tropických lokacích. - číst recenzi hry
Co z toho vzniklo? Celkem zábavné béčko se sympatickým hrdinou natočené v kanadských lesích.

Zatím posledním Bollovým pokusem převést videohru do filmové podoby je loňský Far Cry. Nutno podotknout, že oproti předchozím Bollovým filmům je tenhle vcelku koukatelný.

Může za to především hlavní představitel Til Schweiger (Klepání na nebeskou bránu, Hanebný pancharti) jako Jack Carver. Charisma z něj čiší, vcelku hláškuje a je to prostě sympaťák. Zbytek obsazení tvoří klasická Bollova skvadra v čele s kulturistou Ralfem Moellerem.

Snímku nechybí nadhled a hlavně akce, která sice není spektakulární, ale dá se ji alespoň říkat akce. Tropický ostrov v Karibiku nahradily kanadské lesy a moře zase jezero, ale co bychom od Bolla chtěli. Pokud dokážete vypnout polovinu svého mozku a Far Cry máte rádi, tak tento snímek vám můžeme s trochou nadsázky doporučit. Ale stejně radši dodáme: Na vlastní nebezpečí!
- trailer

Nad čím zůstával divákům rozum stát, byla otázka: Odkud své filmy Boll financuje? Až do roku 2005 s radostí využíval německého zákona, který umožňoval odepsat si 100% financí z neúspěšného filmu na daních. Za to sklízel ze všech stran jen a jen kritiku. Jak financuje snímky nyní, je záhadou. Jeho produkční společnost Boll KG ale stále funguje.

Pro nadcházející projekt Blackout se Boll rozhodl získat finance přinejmenším originálním způsobem. Producentem snímku může být kdokoliv, kdo německému kazisvětovi pošle 33 eur. Jako odměnu dostane každý „producent“ limitovanou edici filmu na DVD a certifikát o podílení se na filmu.

Boll má s negativní kritikou a ohlasy bohaté zkušenosti. Velmi často na ní také reaguje a nebere si servítky. O kriticích s oblibou říká, že to jsou retardi. Neslušné e-maily kritikům jsou ale to nejmenší. Jako bývalý boxer vyzval totiž nejtvrdšího kritika Richarda „Lowtaxe“ Kyankada ringu na zápas. Jak to dopadlo, se můžete podívat sami. Boxoval ale i s blogery.

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 10. prosince.

Témata: Dům roku, Penis, Petice, Vtip
  • Nejčtenější

Patříte mezi šťastlivce, kteří mají PS5? Tak pozor na tento problém

Nové konzole PlayStation 5 přichází ve čtvrtek na český trh, ovšem v továrním nastavením obsahují poněkud trapnou...

Měli jste vlka chytajícího vejce či chobotnici? Tuto retro novinku oceníte

Vzpomínáte rádi na digihry, v nichž vlk chytal vajíčka nebo potápěč lovil poklad a snažil se vyhnout chapadlům...

Překupníci mají žně, nové PlayStationy 5 prodávají klidně za dvojnásobek

Omezená dodávka PlayStationů 5 způsobila ohromný přetlak v poptávce proti reálné nabídce. Kdo chce konzoli do Vánoc, má...

Hrát na Xboxu se dá i bez konzole, zastoupí ji mobil a pár kabelů

Premium Se startem streamovací služby xCloud se otevřel způsob, jak hrát na mobilu tituly Xboxu, aniž byste vlastnili samotnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

ANKETA: Předsudky stranou, která nová konzole se vám líbí nejvíc?

Nechme stranou funkčnost i fanouškovství a napište nám, která ze tří nových konzolí – PlayStation 5, Xbox Series X a...

Podívejte se na nový PlayStation 5. Porovnáváme ho s ostatními konzolemi

V redakci už máme nový PlayStation 5 a pokud by vás zajímalo, jak vypadá v porovnání s PlayStationem 4, PlayStationem 4...

Překupníci mají žně, nové PlayStationy 5 prodávají klidně za dvojnásobek

Omezená dodávka PlayStationů 5 způsobila ohromný přetlak v poptávce proti reálné nabídce. Kdo chce konzoli do Vánoc, má...

Xbox Series S je nádherná konzole s až příliš mnoha kompromisy

Xbox Series S je konzole nové generace jen napůl. Přináší novou architekturu a příslib, že jí bude Microsoft věnovat v...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...