Česko ve hrách: sovětský stát, mafiánský Strahov a mrazivá Praha

aktualizováno 
Mezi zahraničními vývojáři je populární zejména Praha, která Českou republiku ve videohrách zastupuje vůbec nejčastěji. Její zpracování je většinou značně nepřesné.

Herní úrovně naše hlavní město většinou připomínají jen v obrysech, zpravidla středověkou architekturou, spoustou věží a některými z dominant. Například Pražským hradem, Staroměstským náměstím či Václavským náměstím. Vybrali jsme proto deset her, ve kterých nám zahrnutí České republiky přišlo nejzajímavější.

Kingdom Come: Deliverance

V Praze vyvíjená hra na hrdiny Kingdom Come: Deliverance vychází z českých dějin a její prostředí je pokus o věrné převedení dobového světa do virtuální podoby. Vývojáři se proto do charakteru okolí snaží příliš nezasahovat. Z titulu tak na hráče dýchne věrná atmosféra české přírody a venkova 15. století.

Titul si však na realističnosti zakládá i v řadě dalších ohledů. Vývojáři slibují autentickou dobovou hudbu a nezvykle propracovaný bojový systém. Boje zblízka totiž mají vycházet z jejich fungování ve skutečném světě. Hráč se tak může bránit výpadům a trefovat musí méně chráněné části těla. V ostatních hrách zpravidla stačí máchat směrem na protivníka a tomu postupně ubývají životy.

V Kingdom Come: Deliverance však můžete zasáhnout například meč a nepřítel tím útok odrazí. Vývojáři ostatně věnovali čas studiu skutečných bojových technik a rozhovorům s profesionálními šermíři.

Jagged Alliance 2

Pokračování taktické hry Jagged Alliance vzniklo ve společnosti Sir-Tech, jejímž spoluzakladatelem byl syn československého emigranta Norman Sirotek. Není proto až tak překvapující, že drobnou roli ve hře sehrála i Praha.

V úvodním videu totiž lze spatřit podnik Petřínská kavárna, ve které politik Enrico Chilvadori přibližuje příběhové pozadí titulu. A je to právě Chilvadori, kdo si vás v Praze najme pro odstranění zlotřilé choti, která ho v touze po moci lživě nařkla z vraždy vlastního otce.

Petřínská kavárna v Jagged Alliance 2

Petřínská kavárna v Jagged Alliance 2

Tomb Raider: Angel of Darkness

„Další studené a temné město. Skvělé,“ pronese archeoložka Lara Croft na začátku mise odehrávající se v Praze. Strahov je tu centrem pražské mafie a během mise se tam schází šest bossů z podsvětí.

Lařiným zdrojem informací je novinář s typicky českým jménem Luddick, ve hře však jeho jméno vyslovují jako Ladik, a může tak být pouze anglickým fonetickým přepisem.

Lara v Praze narazí na francouzského podnikatele Louise Boucharda, který se na Strahov snaží doručit vzácný obraz.

Město je zasněžené a jeho atmosféra připomíná spíše ruskou zimu. Ignorovat nelze ani výkony dabérů, které působí úsměvně a připomínají, jak velký kus cesty v tomto ohledu videoherní průmysl ušel.

Pražská mise v Tomb Raider: Angel of Darkness

Pražská mise v Tomb Raider: Angel of Darkness

Tom Clancy’s Rainbow Six: Rogue Spear

Ve dvanácté misi taktické akce Rogue Spear teroristé obsadili pražskou operu Antoninum Opera House, která vzhledem připomíná Rudolfinum. Za rukojmí si vzali významné diplomaty i českého prezidenta Haška a hráčovým úkolem je jejich osvobození s nejmenším možným počtem obětí.

Z úvodní instruktáže vyplývá, že teroristé zareagovali na snahu českého prezidenta o potírání organizovaného zločinu. Kriminálníci požadují kontejner zbraní a propuštění všech teroristů zatčených v posledních pěti letech.

Jejich šéf Samed Vezirzade však musí vědět, že se splnění těchto podmínek nikdy nedočká. Speciální jednotky předpokládají, že krok slouží jako demonstrace síly.

Pražská opera v Rainbow Six: Rogue Spear

Pražská opera v Rainbow Six: Rogue Spear

Vampire: The Masquerade – Redemption

Praha je prominentní i v klasické hře na hrdiny Vampire: The Masquerade. V dílu s podtitulem Redemption totiž hlavní hrdina cestuje napříč Prahou a Vídní 12. století, aby při hledání unesené lásky docestoval až do Londýna a New Yorku v moderních dobách.

Příběh začíná v Praze v roce 1141, kdy křižáka Christofa Romualda protivníci zraní v bitvě. Jeho rány proto v klášteře opečovává sestra Anežka a dvojice se do sebe obratem zamiluje. Zároveň je jim však jejich láska zapovězená kvůli přísaze bohu.

Významnou součástí děje je zde Vyšehrad.

Vampire: The Masquerade – Redemption

Vampire: The Masquerade – Redemption

Soldier of Fortune 2

Píše se rok 1989 a vy se jako John Mullins vydáváte do československého města Praha. Vaším úkolem je osvobodit sovětského vědce Piotra Ivanoviče a americká vláda za vaši misi utrácí obdivuhodné množství peněz. Je totiž třeba uplatit místní úředníky a padělat doklady.

Ačkoliv je to náročná mise s vysokou prioritou, Spojené státy raději vyšlou jediného agenta. Nechtějí riskovat válku se sovětským blokem. Vědce proto musíte sami osvobodit z Grand Hotelu Morovia, a pokud postavy nemluví anglicky, zaslechnout je možné výhradně ruštinu.

Jména přitom vývojáři zvolili věrohodně a například zbraně vám v úvodu poskytne jistý pan Němec. Na konci kapitoly je však na vlakové stanici možné spatřit nápis „Vlak Nádraz ́i“.

Morovia Grand Hotel Prague

Morovia Grand Hotel Prague

Call of Duty: Modern Warfare 3

Střílečka Modern Warfare 3 nabízí tři pražské mise a téměř půl hodiny hraní. Prahu v ní okupují Rusové a plížíte se tu kanálem pod Karlovým mostem, prostřílíte se ulicemi Starého města a spatříte výbuchy některých historických domů.

Zpracování je však v mnoha ohledech nepřesné. Například ceny občerstvení jsou uváděné v dolarech a narazit můžete na ulice s názvy jako Staré Zámecké Béedits.

Některé části misí Prahu skutečně připomínají, poznat lze například Staroměstské náměstí či okolí Mariánského náměstí. Zpracování je dostatečně podobné, zároveň však objevíte řadu nepřesností.

Praha se ve hře proměnila ve válečnou zónu
Praha se ve hře proměnila ve válečnou zónu
Takto podle amerických vývojářů vypadá Staroměstské náměstí
Příběhová část mise, při které je hráč jen pozorovatel. Na obrázku je zachycené

Praha se v Modern Warfare 3 proměnila na válečnou zónu.

Forza 5

Svůdnost historických částí Prahy připomíná i titul Forza 5, ve kterém můžete závodit například na Karlově mostě, Staroměstském náměstí a v okolí Malé Strany. Zpracování hlavního města ve Forze patří k nejvěrohodnějším.

Neslouží jen jako kulisy ve stylu Prahy. Ve hře skutečně máte pocit, že ulicemi stověžaté jezdíte. Město se sice neobešlo bez ústupků v zájmu hratelnosti, přesto si trať zaslouží pochvalu.

Titul navíc nabízí unikátní zážitek. Můžete se totiž ve sportovních vozech a v nebezpečné rychlosti prohánět jinak nedostupnými, či běžnou dopravou ucpanými částmi Prahy.

Indiana Jones and the Emperor’s Tomb

Při hodnocení Prahy ve hře Indiana Jones and the Emperor’s Tomb by bylo možné parafrázovat film Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště.

„A v tom Emperor’s Tomb je jako Praha, jo?“ tázal by se jeden a odpovědí by mu bylo: „Zhruba, vole“. Zpracování hlavního města je zde velmi benevolentní a Prahu připomíná spíše architektonický styl a využití některých ikonických budov.

Jedna z misí v Emperor’s Tomb se odehrává v Česku, Indy se totiž vydá do Pražského hradu získat druhou část snového zrcadla. Tedy artefaktu, který je třeba pro odhalení vchodu do Huangdiho krypty.

Pražská sekce se soustředí takřka výhradně na gotické části města a je plná nebezpečných nástrah i pastí. A například Václavské náměstí ve hře vypadá velmi úsměvně.

Indiana Jones and the Emperor's Tomb

Václavské náměstí v Indiana Jones and the Emperor's Tomb

Deus Ex: Mankind Divided

Bezpochyby nejunikátnější vizi Česka přinese titul Deus Ex: Mankind Divided, kde je z České republiky opět totalitní stát. Ve hře zavítáme do americké vize futuristické Prahy a jejího okolí. Hlavní hrdina Adam Jensen se do tuzemska vydá vyslechnout vůdce teroristické skupiny Talose Ruckera.

Jeho organizace sídlí v Golemově městě, jak se přezdívá pražskému předměstí Útulek Station, které původně mělo sloužit jako sídliště pro pracující třídu.

Totalitní praha v Deus Ex: Mankind Divided
Totalitní praha v Deus Ex: Mankind Divided

Totalitní Praha v Deus Ex: Mankind Divided

Situaci však změní události z roku 2027, kdy se kyberneticky vylepšení jedinci zblázní kvůli speciálnímu signálu, který je přinutí útočit na lidi v jejich okolí. Z Golemova města se tak stane ghetto pro kyberneticky upravené lidi, které se stát snaží izolovat od zbytku společnosti.

Podle oficiálních informací Evropské unie je Útulek Station bezpečným místem, kde lidé mohou žít v harmonii. Ve skutečnosti však připomíná spíše vězeňské podmínky, ve kterých policie obyvatele neustále utlačuje.

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Polovina her od legendárního studia Blizzard skončila v koši

Diablo 2 pacifist

Mike Morhaime, spoluzakladatel legendárního studia Blizzard a dlouholetý prezident této firmy ji letos v dubnu...

Když peníze nestačí. Nejdražší hra své doby má šanci i po 20 letech

Shenmue I & II (2018)

Ve srovnání s jinými odvětvími zábavního průmyslu stárnou videohry strašně rychle a 20 let je zde až nedůstojně dlouho....

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Další z rubriky

Za mimozemšťana si nezahrajete. Přesto nové Star Wars nutí vzpomínat

Star Wars Jedi: Fallen Order

Připravovaná novinka v sérii her ze světa Star Wars nemusí být pro každého, ovšem je nadějí pro příznivce dávno...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Osm očekávaných her, které vycházejí během léta

World of Warcraft

Během léta se pustíme do střílení nácků ve světě, v němž vyhráli 2. světovou válku, budeme vyšetřovat nadpřirozené jevy...

Najdete na iDNES.cz