Athlon 64 & spol. přicházejí – část I

  12:00aktualizováno  27. září 2:52
Firma AMD konečně po mnoha měsících ukončila čekání na procesor Athlon 64. Jsou ale nám, běžným uživatelům, v současné době k něčemu 64bitové procesory? Případná pro a proti si musí posoudit každý sám...

Čekali jsme dlouho...
Firma AMD vyvíjela procesorovou architekturu K8 (známou též pod kódovým názvem Hammer) dva roky a je pravda, že tento čas jí poskytla zejména velmi zdařilá koncepce Athlonů (XP). Ne že by v posledních měsících byly Athlony XP schopny držet kompletně krok s nejnovějšími Pentii 4, ale nikdy nebyly výrazně pozadu a dobrým poměrem cena/výkon si (zejména mezi domácími uživateli) stále udržují širokou skupinu příznivců. Prodeje však táhne podniková a státní sféra, kam se Intel dokázal za poslední půlrok slušnou měrou vrátit, takže momentálně je podíl AMD na trhu jen necelých 16 %, zatímco Intel okupuje přes 82 %.

K8 obecně
Architektura K8 se od své úspěšné předchůdkyně nijak revolučně neliší. Jednou z významných změn je podstatně vylepšená predikční jednotka, která se snaží odhadnout kódovou větev, kterou se bude dál vykonávání programu ubírat. Dalším zdokonalením je mírně snížená latence a zvýšená přenosová kapacita cache L1 a L2. Práci s velkou operační pamětí urychlují zvětšené vyrovnávací paměti TLB (Translation Lookaside Buffers). Nejdiskutovanější a (pro budoucnost) nejvýznamnější vlastností procesorů K8 je schopnost pracovat v 64bitovém režimu.

AMD ve svém Athlonu 64 samozřejmě nepřichází s prvním 64bitovým procesorem na světě; jeho prvenství však spočívá v tom, že obohatilo dlouholetou architekturu x86 o 64bitová rozšíření při současném zachování kompatibility s obrovskou základnou 16- a 32bitových programů. Intel se před lety vydal jinou cestou: zavrhl zpětnou kompatibilitu s x86 a vytvořil instrukční sadu IA-64. Pro serverové procesory Itanium sice existuje emulátor 32bitových programů, ale nepatří k nejdokonalejším a nejrychlejším prostředkům. Konečně k nejzajímavějším a nejkontroverznější obohacením nových procesorů AMD patří integrovaný řadič paměti, který na jednu stranu výrazně snižuje latenci při přístupech do paměti a „odlehčuje“ výrobcům základních desek, ale na druhou stranu vás může při potřebě změnit typ pamětí přinutit i k výměně procesoru.

K čemu nám bude 64bitový procesor?
Není pochyb o tom, že základem k využití 64bitového procesoru je 64bitový operační systém. Je pravda, že v těchto dnech se z útrob Microsoftu noří betaverze 64bitových Windows XP, ale podle mně známých referencí se zatím nejedná o nic spolehlivého a finální verzi spatříme až někdy v prvním čtvrtletí příštího roku. Pak tu máme podstatně odladěnější betaverzi 64bitového Red Hat Linuxu, pro kterou ovšem scházejí 64bitové aplikace „masovějšího typu“. Jaké tedy mohou nastat kombinace a jaké výhody nám v nich Athlon 64 přinese?

Nejběžnějším nasazením v nejbližších měsících bude bezpochyby provozování 32bitových aplikací po 32bitovým operačním systémem. Zde nám z 64bitovosti Athlonu 64 nepoplyne žádný užitek – kladně zapůsobí pouze integrovaný řadič paměti, vylepšený prediktor větvení, vyšší frekvence jádra a rozšířené TLB.

Při nasazení s 32bitovou aplikací pod 64bitovým OS se kromě výše uvedených výhod dostaví i další. Paměťově náročné aplikace si budou moci alokovat až 4 GB paměti, nicméně aby si to tuto možnost většina z nich uvědomila, bude nutné je jemně upgradovat. Dále bude OS schopen využít většího množství registrů, které Athlon XP dává v 64bitovém režimu k dispozici – jak inteligentně jich při správě systému využije, to se ještě ukáže.

Konečně zde máme ideální případ, který se však do našich domácností asi honem neprobojuje: 64bitové aplikace běžící na 64bitovém OS. Tady už nejen operační systém, ale i samotná aplikace má přístup k dodatečným registrům a k paměti v rozsahu 1 TB. U aplikací nepříliš náročných na paměť se očekává nárůst výkonu o 10-20 %. Pokud se však bude jednat o aplikaci, která dokáže využít operační paměti větší než 4 GB, nepochybně dosáhne díky možnosti udržet všechna data v RAM ještě výraznějšího náskoku.

Zdroje: Tom's Hardware Guide, AnandTech

Autor:
 
Témata: Intel, Linux, Microsoft

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

Další z rubriky

Dočkáme se letos? Očekávaná herní oznámení v roce 2019

Ikonický noktovizor ze série Splinter Cell

Kromě spousty ohlášených her vyhlížejí fanoušci také první zmínky o chystaných novinkách. V následujícím článku najdete...

Nejočekávanější RPG roku 2019

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo...

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

Prozraďte, které nejlepší komiksy jste četli?

Čtyřlístek - obálka čísla 100

Když se řekne komiks, mnozí si představí jen kreslené příběhy pro děti. Což je škoda. Pokud vás komiks provází i v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz