Prozraďte, které nejlepší komiksy jste četli?

aktualizováno 
Když se řekne komiks, mnozí si představí jen kreslené příběhy pro děti. Což je škoda. Pokud vás komiks provází i v dospělosti, napište nám, které kousky považujete za nejlepší.

Čtyřlístek - obálka čísla 100 | foto: Čtyřlístek / Jaroslav Němeček

Čtyřlístek - obálka čísla 400

Čtyřlístek - obálka čísla 400

Jakub Žežule
Dobře, chtěli jste to. Pár moderních komiksů jsem četl, ale upřímně řečeno, žádný mě zdaleka nebavil tolik, jako svého času Mickey Mouse, Ninja Želvy, Čtyřlístek s Ančou a Pepíkem nebo brutálně nedoceněným Rexíkem, který byl prostě a jednoduše epic! A to ani nemluvím o komiksech s Rychlými šípy, jejichž souborné vydání jsem si nemohl nechat ujít.  

Ondřej Zach
Kladný vztah ke komiksům mám už od dětství, kdy mi táta věnoval svoji sbírku Čtyřlístků. V hlavě mi utkvěla Vzpoura mozků, která vycházela na poslední straně ABC, Arnal od Saudka či Rychlé šípy. Po revoluci jsem četl Kačera Donalda, Želvy Ninja, na střední pak Garfielda či Bublajzovy lapálie v deníku Metro. 

Hvězdolet Prométheus v kresleném sci-fi příběhu Václava Šorela a Františka...

Hvězdolet Prométheus v kresleném sci-fi příběhu Václava Šorela a Františka Kobíka Vzpoura mozků.

Usagi Yojimbo

Usagi Yojimbo

Samozřejmě jsem nějakou chvíli hltal Crew a americké komiksy jako Lobo nebo Sin City, ale po čase se mi tento typ tvorby omrzel. Za to nejlepší považuji samurajský komiks Usagi Yojimbo od Stana Sakaie, v němž místo lidí vystupují zvířata. Krásná kresba, chytré příběhy, mohu jen doporučit. 

Sandman

Sandman

Martin Zavřel 
Sandman (série)
Neil Gaiman je dlouhé roky můj oblíbenec a prakticky cokoliv od něj lze bez obav doporučit. Sandman je ovšem jeho ultimátní dílo: masivní mnohovrstevnatý příběh o kosmických bytostech, vládnoucích všem aspektům našich životů a občas mezi sebou vedoucích zdrcující války. Je to série natolik prosycená klasickými i postmoderními elementy, že prakticky na každé stránce najdete nějaké rafinované narážky. Ale hlavně je to příběh, který navzdory své hloubce šlape jako hodinky a střídavě dojímá i děsí s takovou intenzitou, jako žádná jiná literatura, kterou jsem kdy dostal do rukou.

Mýty

Mýty

Mýty (série)
Nemělo by to fungovat, ale přitom to funguje až moc dobře. Pokud jste hráli „herní prequel“ od Telltale, máte dobrou představu. Postavy z pohádek a bájí všech dob a národností se před ničivou válkou s tajemným zlem, přezdívaným prvních několik knih jen jako „Nepřítel“, ukryjí v New Yorku. Zde přežívají pomocí magie a peněz skrytí před obyčejnými lidmi. Dokud ovšem válka nedosáhne i sem a nenastane čas pokusit se podniknout zoufalou misi do samotného centra protivníkovy moci. Co by mělo působit jako slátanina, to připomíná nejlepší špionážní a válečné příběhy, odkazující se přímo i nepřímo na moderní terorismus a další silná témata.

Watchmen

Watchmen

Watchmen
Tady jsem se hodně dlouho rozhodoval mezi několika knihami, ale všechny byly od stejného spisovatele. Alan Moore je prostě génius a máloco od něj se neproměnilo v nadčasovou klasiku. Nakonec jsem tedy vybral knihu, kterou změnil naše chápání superhrdinů a posunul celé médium komiksu na docela novou úroveň. Kromě jiného jde také o důkaz, že sebevýpravnější příběh je pouze tak silný, jak propracované jsou jeho jednotlivé postavy.

Jan Lysý  
X-Men
Není to komiks, ale animovaný seriál, který běžel v letech 1992 až 1997, nicméně jde o projekt, díky kterému jsem se zamiloval do komiksů, takže ho zmínit musím. I teď si občas dám s touto sérii maraton.

Watchmen

Watchmen

Watchmen
Je považován za jeden z nejlepších vůbec a já musím souhlasit. Žádná černobílá záležitost s postavami, které mají jasně definováno to, zda jsou „těmi dobrými“, nebo „těmi špatnými.“ Je to mnohem komplexnější záležitost, která si skvěle pohrává s alternativní historií.

House of M
Komiksová série, která se točí kolem Magneta a jeho dětí Quicksilvera a především Scarlet Witch. Ovlivnila na několik let celé marvelovské universum, a to proto, že události z tohoto komiksu vedly k tomu, že se populace mutantů zmenšila na pár stovek. To se nestává každý den.

Mouse I

Mouse I

Jan Hanáček
Komiksy obecně nečtu, ale vzpomínám na obrázkový příběh s názvem Maus, který je neobvyklý už jen svým zasazením. Komiks, většinou užívaný jako formát pro superhrdinské příběhy, je tady prostředkem k vyprávění skutečných dramat a osobních traumat z období holokaustu. Rozhodně to tedy není žádné veselé vánoční čtení.

Arnal a dva dračí zuby, komiks Káji Saudka a Ondřeje Neffa

Arnal a dva dračí zuby, komiks Káji Saudka a Ondřeje Neffa

Jan Kouba
Nejsem zrovna velký čtenář komiksů, to spíš kouknu na seriál nebo film. Takže těch pár věcí nemám s čím srovnávat, ale co je asi navždy v mém srdci, jsou komiksy ilustrované Karlem Saudkem, dostal jsem se k nim jako malý kluk, takže mě zahrnuly spoustou nevhodného obsahu a hlavně nadčasové krásy. Některé výjevy si pamatuji do nejmenšího detailu.

Honza Srp

Z knihy Preacher 9. - Alamo

Z knihy Preacher 9. - Alamo

Na komiksech jsem si jednu dobu docela ujížděl, ať už na těch „vážných,“ jako píše třeba Joe Sacco anebo klasických superhrdinských. Jenže pak se mi dostal do rukou Preacher a od té doby mi většina klasických komiksů přijde jako bezobsažná zábava pro děti. „Kazatel“ je naprostý vrchol žánru, který na jednu stranu nabízí fantastický příběh s přesahem, na druhou stranu je narvaný tím nejčernějším humorem, jaký jsem schopen ještě ustát.

Na milost ještě beru sérii Transmetropolitan o šíleném novináři Spiderovi Jerusalemovi, ale vzhledem k jejímu politickému podtextu se tu v tom raději nechci moc šťourat. Z dnes tolik populárních Marvelovek už jsem asi vyrostl, i když Brubakerův Captain America nebo Bendisův Daredvil mají něco do sebe i dnes.

Autor:
 

Nejčtenější

KVÍZ: Otestujte se v ultimátním herním kvízu 1989 - 2019

Wolfenstein 3D

Letos uběhne 30 let od sametové revoluce. K plánovanému výročí jsme se rozhodli přispět i za herní rubriku a připravili...

TÉMA: Věřte nebo ne, i Electronic Arts kdysi dělali skvělé a originální hry

Parodické logo EA

Dnes to může vypadat neuvěřitelně, ale jméno Electronic Arts bylo kdysi zárukou kvality. Připomeňte si s námi několik...

RECENZE: Postapokalyptický The Division 2 nastavuje nový žánrový standard

The Division 2

Žánr online kooperativních her byl vždy spojený s všemožnými porodními bolestmi. The Division 2 ukazuje, že to jde i...

Stahujte zdarma PC verzi závodů GRID 2, čas máte do neděle

GRID 2

Slušné závody GRID 2 z roku 2013 si můžete dočasně stáhnout zdarma prostřednictvím serveru Humble Bundle.

RECENZE: Jak vůbec mohlo vyjít něco tak hloupého jako Left Alive?

Left Alive

Rádoby špiónská akce Left Alive selhává ve všech oblastech, ve kterých můžeme počítačovou hru vůbec hodnotit. Je...

Další z rubriky

Pět nejočekávanějších her, které vychází v březnu

Dead or Alive 6

V březnu zachráníme postapokalyptický Washington DC, zaskáčeme si s Yoshim v kartonovém světě a budeme hodně umírat v...

KVÍZ: Poznáte závodní hry jen podle obrázku? Otestujte se

Need for Speed

Baví vás závodní hry? Potom zkuste v našem kvízu poznat moderní závodní hry jen podle obrázku. Kvíz jsme okořenili jen...

Duke Nukem vs. B.J. Blazkowicz z Wolfensteina. Kdo by vyhrál?

Duke Nukem vs. B.J. Blazkowicz

Představte si, že se v aréně potkají drsňáci Duke Nukem a B.J. Blazkowicz z Wolfensteina. Kdo by podle vás vyhrál?

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na iDNES.cz