Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

AMD ClawHammer – vše jde podle plánu!

  12:00aktualizováno  12:50
Podle informací pocházejících přímo z AMD začala společnost rozesílat první vzorky chystaných (zřejmě) nejvýkonnějších procesorů pro rok 2002 - ClawHammer. Jaká vlastně bude jejich architektura, co všechno by měly nabídnout, na kolik jejich pořízení přijde a kolik peněz si na ně můžeme asi připravit se dočtete v tomto článku.

Podle informací pocházejících přímo z AMD začala společnost rozesílat první vzorky chystaných (zřejmě) nejvýkonnějších procesorů pro rok 2002 - ClawHammer. Vzorky jdou nejprve nejbližším partnerům společnosti, kteří je podrobí důkladným testům tak, abychom se vyhnuli problémům s kompatibilitou.

ClawHammer - co jistě nepřinese…
Nejprve bych rád předeslal, že zdroje okolo AMD nepotvrdily některé informace týkající se nových procesorů, respektive jejich parametrů. Definitivně je jasné, že procesory nebudou mít zdvojené jádro, jak se zpočátku spekulovalo. Tím samozřejmě klesnou náklady na jejich výrobu (jádro bude menší) a v důsledku toho budou střízlivější i koncové ceny. Procesor bude mít kromě toho oproti původním předpokladům ještě zřejmě menší L2 cache. Někde se dokonce „seriózně diskutovalo“ o několikamegabytové cache, která sice v Hammerech integrována být může, ale na waffery by se zřejmě nedostalo dostatečné množství procesorů, aby uspokojily poptávku zákazníků. Reálně tak bude činit množství L2 cache 512 nebo 256 kB. Nové procesory rozhodně nebudou fungovat v SOCKETU A, což je - vzhledem k naprosto odlišné stavbě Athlonů a Hammerů - jedině dobře. Technologie X86-64

A co přináší?
Samozřejmě je to hlavně technologie x86-64, která zajišťuje kompatibilitu 32bitového a 64bitového softwarového kódu. Tato technologie pořádně otřásá celým počítačovým průmyslem. Dokazuje to například samotný Intel, který podle posledních informací vyvíjí vlastní variantu x86-64 - viz. článek kolegy Davida Hanouska zde. Ostatní firmy se také na x86-64 tváří velice vstřícně - např. Transmeta si již technologii licencovala. Další technologií, která bude zajišťovat přítok dat do procesoru, se stal HyperTransport, který je dalším technologickým úspěchem AMD. V procesoru samotném je totiž integrován DVOUKANÁLOVÝ paměťový řadič (!), díky čemuž může vzrůst propustnost pamětí na dvojnásobek. To už je pořádná konkurence pro Pentium4 v kombinaci s hi-end RDRAM. Sběrnice bude zajištěna pomocí integrovaného řadiče HyperTransport, který poběží na 800 MHz po třech 16bitových linkách, což je celkově 4,8 GB/s. Celková propustnost tedy daleko předčí cokoliv současného od Intelu.

Procesory budou podporovat technologii SSE2, která tedy začne být skutečně masovou záležitostí (budou ji podporovat jak AMD, tak Intel). Vylepšena bude pre-fetch jednotka, Hammery tak budou moci lépe předvídat větvení.

Kromě toho byla také prodlouženy pipelines procesoru, což zajistí možnost dosažená vyšších frekvencí. Jinak budou procesory pokračovat ve využívání performance ratingu podobného Athlonům XP. Úvodní model ClawHammeru by měl být označen jako 3400+, přičemž Pentium4 bude v době jeho uvedení (4 čtvrtletí tohoto roku) maximálně na 3GHz. Procesory by měly mít podobný heat-spreader jako má Pentium4 (Northwood), čímž se zlepší jejich tepelně-vodivé vlastnosti.

Hammer v delší budoucnosti
Současné procesory ClawHammer jsou v malých sériích vyráběny u našich západních sousedů v Německu, konkrétně v Drážďanech. Na jejich výrobu je použita 0.13mikronová technologie - není zcela jasné, zda je již v současnosti využito SOI (křemík na izolantu), ale jisté je, že masová produkce bude probíhat za pomocí SOI. V roce 2003 bude AMD přecházet na 0,09mikronovou technologii, kterou bude vyrábět do roku 2004/2005, kdy přejde na 0,065mikronu a 300mm waffery.

Další variantou je SledgeHammer, který bude určen do nejvýkonnějších serverů a pracovních stanic a jeho příchod je očekáván krátce po ClawHammeru. SledgeHammer bude přinášet podporu multiprocessoringu dvou až osmi procesorů, čímž by měl konkurovat 64bitovému Itaniu.

Je velice pravděpodobné, že AMD si chystá svou variantu Hammera pro hráče a tedy do low-endu. Příchodu upraveného Hammera, který by zřejmě ztratil část své cache (nebo by byla zjednodušena jedna z jeho ostatních částí), se sice nedočkáme hned, ale můžeme předpokládat, že na trh by mohla být tato varianta uvedena někdy v roce 2003. V roadmapě produktů AMD je výmluvné „As maket requires“, z čehož se samozřejmě mnoho nedozvíme. Uvedení následovníka Duronů je však čistou spekulací.

Připravit peněženky!
Teď si asi říkáte, že procesory budou fantastické a chcete si chystat peněženky. Jenže nic není tak jednoduché, jak vypadá. Ceny totiž ještě nebyly ohlášeny a budou záviset na několika faktorech. Prvním je výroba - její výtěžnost a náklady, které budou ovlivněny např. již zmiňovaným množstvím L2 cache. Dalším bude schopnost Intelu uvést konkurenční řešení nebo alespoň výkonnostní ekvivalent. Posledním, který je potlačí vzhůru, bude fakt, že procesory budou (alespoň zpočátku) vyráběny v nedostatečném množství pro uspokojení trhu. Navíc u hardware bezvýhradně platí, že za výkonnou novinku si zaplatíte řádově o tisíce Kč více po uvedení na trh než po několika týdnech. Náš předpoklad ceny je obecně mezi 15 a 25 tisíci Kč u startovacího modelu. Pokud se vám tato suma zdá přemrštěná, uvědomte si, že se bude jednat o novinku, která navíc bude zřejmě nejvýkonnějším procesorem na desktopovém trhu. Každopádně musím konstatovat, že se rozhodně máme na co těšit. Snad jediný, kdo z nových procesorů nebude mít radost, je Intel, ale tak už to v hardwarovém světě chodí. ;o)

Zdroje: xbitlabs

Autor:
Témata: Dům roku, Intel
  • Nejčtenější

Lidé svlékají videoherní hrdinky, prakticky žádná tomu neunikne

Prakticky každá hra, která vyjde na PC, dříve nebo později dostane erotickou modifikaci. Spíše tedy...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Falloutu 4 vzniká remake ikonické dvojky, podívejte se na porovnání

Project Arroyo je modifikace Falloutu 4, která si neklade za cíl nic menšího, než vytvořit remake...

Sedm her Fallout se prodává v akci za zhruba 650 korun

Uvedení postapokalyptického televizního seriálu Fallout, který vzniká na motivy stejnojmenné herní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

RECENZE: Druhá řada seriálu Halo je rouhání a facka fandům videoher

Doufat je někdy bláhové. Stejně jako tomu bylo v případě očekávání druhé sezony seriálové adaptace...

Nová zbraň do Call of Duty stojí více než samotná hra

V rámci propagace posledního filmu o obřím opičíkovi King Kongovi přibyla do populární hry Call of...

VIDEO: Chystá se Slay the Spire 2, pokračování nebezpečně návykové karetky

Pokračování návykové roguelike karetní hry Slay the Spire se odehrává po tisíci letech. Na hráče...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...