Absence Blu-ray disků je naše výhoda, tvrdí Microsoft

  0:01aktualizováno  0:01
Sony považuje za jeden ze svých trumfů Blu-ray disky. Microsoft se naopak těší z jejich absence.

Okolo využití nových velkokapacitních optických datových médií se velmi živě diskutovalo už před nástupem současné generace konzolí. Nyní ale ožívá znovu. Microsoft totiž tvrdí, že sázka na klasické DVD disky se u jejich konzole Xbox 360 ukázala jako velmi správná z hlediska konkurenčního boje s PlayStation 3 od Sony.

Přitom se až donedávna zdálo, že Microsoft ve válce nových datových médií drtivě prohrál. Zatímco Sony se svou PlayStation 3 vsadila na vlastní formát Blu-ray, Microsoft se přiklonil ke konkurenčnímu formátu HD-DVD, za nímž vedle několika dalších firem stála především Toshiba. Záhy se ale ukázalo, že oblast Blu-Raydomácí zábavy ovládne Blu-ray, zatímco HD-DVD se dnes již povaluje na smetišti elektronických dějin, společně s externími HD-DVD mechanikami, které začal Microsoft prodávat k Xboxu 360. Není tedy divu, že se prakticky ihned objevily spekulace, že se výhledově Xbox 360 dočká i Blu-ray mechaniky.

Tyto spekulace ale opět aktuálně smetl ze stolu jeden ze šéfů anglické větve Microsoftu Stephen McGill, když řekl: "S formátem Blu-ray u Xboxu 360 vůbec nepočítáme. Ve skutečnosti totiž budoucnost domácí zábavy začala již na podzim, kdy Xbox 360 jako první a jediná konzole nabídl streamovaná videa v rozlišení 1080p".

Jeho kolega Aaron Greenberg pak zašel ještě dále, když prohlásil, že absence Blu-ray formátu je ve skutečnosti důvodem, proč je Xbox 360 úspěšnější než PlayStation 3. "V Sony vsadili na fyzická média a s nimi jsou spojeny jisté náklady," řekl Greenberg a doplnil: "Skutečnost, že jsme schopni nabízet konzoli za cenu začínající již na 199 dolarech, je benefitem plynoucím z toho, že těmito náklady nejsme zatěžováni."

Blu-RayVe výsledku to tedy není zase až tak zběsilá myšlenka, jak by se mohlo z nadpisu zdát. Podle Greenberga je cena jedním z hlavních důvodů, proč je v současnosti ve světě prodáno téměř dvakrát více Xboxů než PlayStation 3. Nechejme pak pro tuto chvíli stranou, že podle běžně dostupných čísel si asi většina lidí představuje pojem "téměř dvakrát více" trochu jinak.

Pro úplnost si ale aktuální počty uveďme. Podle americké agentury NPD se dosud v Americe prodalo 20 milionů Xboxů 360 a 12 milionů PS3. Server Vgchartz ovšem uvádí, že se prodalo 22,27 milionu X360 a 13,12 milionu PS3. Celosvětově pak po X360 sáhlo 38,48 milionu zákazníků, zatímco PS3 si pořídilo 32,81 milionu hráčů.

Nakonec Greenberg potvrdil McGillova slova, když řekl, že Microsoft vsadil na digitální distribuci, která byla a nadále je budoucností domácí zábavy, protože díky ní můžeme doma sledovat filmy ve vysokém rozlišení, aniž bychom museli mít disk. V případě streamovaných videí navíc není ani potřeba nic stahovat. "A máme největší knihovnu filmů a seriálů. Největší knihovnu obsahu ve vysokém rozlišení ze všech konzolí," zakončil Greenberg svůj projev.

Menší háček ale spočívá v tvrzení "ze všech konzolí". Vzhledem k tomu, že populární Wii vysoké rozlišení vůbec nepodporuje, tak je to ve skutečnosti jen ze dvou konzolí.

 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rozchod Activisionu s Bungie staví oba giganty na rozcestí

Destiny 2: Forsaken - trailer

Rozchod gigantů dělících se o úspěch hry Destiny vnímá většina fanoušků jako radostný start do nového roku. Podle nich...

Washington DC je v troskách. Ochráníte zbytky civilizace v The Division 2?

The Division 2

Postapokalyptický Washington DC je v područí gaunerů. Do akce tak opět vyrážejí agenti Divize, aby situaci...

Komentář: Epic Store nic neumí a hráči ho nesnášejí, ale díky za něj

Epic Games Store

Nedávno oznámená exkluzivní spolupráce mezi novým digitálním obchodem Epic Store a vývojáři očekávané hry Metro: Exodus...

Najdete na iDNES.cz