Nedávno jsem si prohlížel rubriku Klasika a s hrůzou jsem zjistil, že žádný z autorů se ještě nezmínil o jedné z nejlepších počítačových her všech dob, neřku-li přímo nejlepší. Bystřejší v vás už vědí, o jaké hře mluvím. Správně. Jméno této hry zní Minesweeper, v české mutaci také Hledání min.
Opravdu nevím, čím mám začít, protože tak dokonalá hra se popisuje jen velmi těžko. Tak třeba příběh a zápletka. Je naprosto geniální. Mnohokrát jste si určitě říkali, že ta či ona hra má špatný a nudný příběh. Genialita Hledání min tkví v tom, že žádný příběh nemá. Stejně jako příběh, tak i hudba dokáže upoutat naprosto každého. Určitě se vám při nějaké hře zalíbily její melodie natolik, že jste nic nedělali a prostě jenom poslouchali. Takový Atlantis 2 nebo třeba Unreal Tournament až nepříjemně otravují líbivou hudbou. V Hledání min však jen příjemně podbarvuje atmosféru a nevyrušuje. Úplně zde totiž chybí. No, není to dokonalý nápad?
Hledání min si může zahrát každý. Ať už jste malí nebo velcí (myšleno výškou), staří či mladí. Na hlavním panelu stačí kliknou na Start, ukázat na Programy - Příslušenství - Hry - Hledání min. Princip hry pochopí naprosto každý. Např. takový Baldur‘s Gate 2 se může jít zahrabat. Koho to baví, plnit desítky sub-questů, podnikat dlouhá dobrodružství a studovat zákonitosti světa AD&D? Vraťme se ale k Hledání min. Vaším úkolem je najít všechny miny na hracím poli rozděleném na jednotlivá políčka. Velikost pole, stejně tak jako počet min, se dá libovolně nastavit. Levým tlačítkem odkrýváte jednotlivá políčka. Buď šlápnete na minu a hra končí, anebo se objeví nějaké čísílko. Ono čísílko udává, kolik min se nachází v bezprostřední blízkosti pole, na kterém se čísílko objevilo. Pravým tlačítkem si ještě můžete jednotlivá políčka označovat značkami, jež vám pomohou ke zdárnému nalezení všech min. Praporek označuje místo, kde se podle hledače mina nachází. Na toto políčko pak nemůžete pochopitelně kliknout. Otazníček má funkci jasnou. Cituji z nápovědy: „Pokud si nejste jisti, zda políčko obsahuje minu, klepněte na něj dvakrát pravým tlačítkem myši a toto políčko bude označeno otazníkem.“ Pokud stále nechápete princip hry, mrkněte se právě do nápovědy (a manuálu v jednom). Je napsaná velice dobře a hlavně krátce (na rozdíl od zbytečně tlustých manuálů leteckých simulátorů). Pokud splníte cíl hry - v co nejkratší době najít všechny miny a na žádnou přitom nešlápnout - máte možnost zapsat se do tabulky nejrychlejších hledačů min. To je vše! Prostě naprosto jednoduchá hra.
Ještě jsem se zapomněl zmínit o grafice. No, co vám mám povídat. Prostě super. Někdo sice může namítnout, že například Sacrifice vypadá daleko lépe, ale v jednoduchosti je krása. Stovky barev v Sacrifice opravdu lahodí očím, avšak podívejte se na minimální požadavky (a jak dobře víme, minimální požadavky se musí násobit dvěma). Hledání min nepotřebuje žádnou 3D kartu ani zvukovku. A pokud vám šlapou Okna, tak vám bude šlapat i Hledání min. Hra běží naprosto plynule, neseká se, nepadá... Po všech stránkách je to opravdový skvost. Vše je geniálně naprogramováno, a proto zatím nevyšel a ani nevyjde jakýkoliv patch. Programátoři Blizzardu se musí stydět. Tvorba Diabla 2 sice trvala určitě déle, obě hry však baví stejně a navíc Hledání min nikdy neomrzí. Schválně si zkuste tipnout, kolik lidí tuto hru tvořilo. Nebudu vás dlouho napínat - dva. Sáhodlouhým titulkům v posledním Need for Speed se musím jenom smát.
Protože Hledání min je bezpochyby dokonalá hra, užijí si u ní i lidé počítačovými hrami netknutí. Mluvím hlavně o sekretářkách a úřednících. Nejen oni propadli kouzlu hledání min. Microsoft si je kvalit svého výtvoru vědom, a tak v každých nových Windows tuto hru můžeme nalézt- Hledání min se v nich nachází jakožto standardní komponent. Odpadá tedy instalace jako u jiných pěti set megabajtových her.
Na konci klasik se většinou mluví i o pokračování, ale Hledání min žádné pokračování nemá. Hra je tak dokonalá, že na ní není co vylepšovat. Stačí jeden klik, pár pohybů s myší a můžete začít hrát.