Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Half-Life 2 – hurá do City 17

  12:00
Mysleli jste si, že s příchodem Xboxu 360 skončí původní Xbox na smetišti? Omyl! Jeden z nejočekávanějších titulů je tu! Povedl se Half-Life 2 i na konzolích?

BonusWeb HIT  Half-Life 2 Jak začít recenzi na jednu z nejdychtivěji očekávaných FPS pro Xbox? Inu, mohl bych se rozepisovat, jak byl první díl revoluční, kolik přinesl inovací, jaká byla FPS před jeho příchodem a tak dále, ale to vy víte stejně dobře jako já. Díky prvnímu Half-Life se též stala mezi hráči nejoblíbenějším písmenem z řecké abecedy lambda. Každý, kdo se v herním světě alespoň trošičku vyzná, ví co se stalo v Black Mesa, jak porazit Nihilanta či kdo je Gordon Freeman. Jak to tak bývá, tak nejlepší hry pro PC čeká brzký port pro konzole. První dobrodružství doktora Freemana se samozřejmě výjimkou nestalo a netrvalo dlouho a konzoloví nadšenci se dočkali konverze pro Dreamcast a obzvláště povedeného portu pro PS2, který obsahoval vylepšený grafický interface a dokonce celý nový mód Decay. Roky plynuly jako voda a neustále odkládané pokračování (speciální „díky“ patří nejmenovanému ruskému serveru) před rokem konečně zavítalo na PC. Tam samozřejmě sklidilo zasloužené ovace a stalo se  Half-Life 2 největším tahákem tehdejší vánoční sezóny. Tehdy ovšem uhodila kosa na kámen. Hra vyžadovala i pro singleplayer připojení k internetu kvůli proti-pirátské ochraně. Hráči, kteří tedy nebyli připojeni, získali „unikátní“ zážitek a hru, která jim byla naprosto k ničemu. Xboxová verze Half-Life 2 (dále jen HL2) je naštěstí podobných vylomenin ušetřena a ke spuštění hry potřebujete pouze Xbox či updatovaný Xbox 360.

Všechny herní předměty se chovají přesně tak jak mají.

Hra začíná příjezdem hlavního hrdiny do City 17 - města, které skrývá více tajemství než Bermudský trojúhelník. Záhy po vystoupení z vlaku pochopíte, že City 17 je městem demokracií nedotčeným. Manýry vojáků dohlížejících nad veškerým děním ve městě připomínají Veřejnou Bezpečnost v ČSSR před listopadem 1989 a stačí jeden nešťastný pohled přes Freemanovy okuláry a brzy okusíte, jak nepříjemný je přímý kontakt s jejich obušky. Naštěstí ani vy nezůstanete dlouho bezbranní a nejednomu hernímu  Half-Life 2 pamětníkovi ukápne slza dojetí, když se opětovně setkáte ruku v ruce se svým milovaným páčidlem, se kterým jste za starých dobrých časů připravili nejednoho emzáka o nějakou tu končetinu či chapadlo. Samozřejmě dojde i na střelné zbraně, jmenovitě pistoli, magnum, brokovnici nebo pulzní pušku.

Nebylo by to ovšem samozřejmě ono, kdyby HL2 nepřišel s nějakými těmi originalitami. Kuš vystřelující rozžhavený kůl je jako jediná obšťastněna funkcí zoomu a zastupuje tak post ostřelovačky. Střeva obří královny Antlionů se zase dají použít k přivolání všech samečků v okresu, kteří jsou vždy ochotni pochutnat si na nějakém tom nepříteli. Nejoriginálnějším kouskem z bohatého zbrojního arzenálu HL2 však zůstává Gravity gun, schopná manipulovat s jakýmkoliv váhově přijatelným předmětem. Že se tedy spousta herních předmětů dá použít jako zbraň, zajisté nemusím připomínat. Obzvláště takový kotouč od cirkulárky udělá své. Gravity gun budete též často používat k řešení častých hlavolamů, tolik typických pro Half-Life.

 Half-Life 2 Ještě více ovšem musíme pochválit fyziku. Hra běží na fyzikálním enginu Havok 2.0, který je navíc speciálně modifikován, aby maximálně vyhovoval požadavkům hry. Všechny herní předměty se chovají přesně tak jak mají. Hodíte-li do vody cihlu a plastový obal od láhve, v žádném případě se vám nestane, že oba předměty poplavou po hladině jako v jiných hrách. Navíc máte opravdu pocit, že každá věc ve hře opravdu něco váží, ať už jde o panenku povalující se na dětském hřišti či zrezavělou ledničku na smetišti.

Hra nejenom, že neobsahuje Counter-Strike Source, ale neobsahuje multiplayer vůbec!

Fyzika je v HL2 naprosto geniální a stojí na ní nemalá část hry. Její využití je v postupu hrou naprosto klíčové a to ve všech možných slova smyslech. Samozřejmě by nebylo to pravé ořechové, kdyby hra obsahovala reálné fyzikální vlastnosti s nevzhledným vizuálním zpracováním. To samozřejmě není příklad HL2. Ona dvojice slov – Source Engine - jistě mluví  Half-Life 2 sama za sebe. Hra vypadá od PC originálu naprosto k nerozeznání, samozřejmě s přimhouřením oka nad rozlišením a detailností textur. Jinak bylo zachováno z grafického kabátu HL2 opravdu vše, včetně pixel-shadingové vody, dynamických odlesků apod. Co se však tvůrcům při konvertování HL2 z PC na Xbox nepodařilo udržet, je stabilní framerate. Ten chvílemi viditelně kolísá, což při některých přestřelkách více než naštve. Alespoň, že nebyly lokace ve hře zkráceny jako v Xboxové verzi Dooma 3, kde však v podstatě nešlo o zas tak radikální zásah, jak někteří nabubřelí PC fanatici tvrdili. Bohužel je kromě stabilního frameratu ochuzen xboxový HL2 i o další lahůdku, kterou se pyšnila PC verze. Hra nejenom, že neobsahuje Counter-Strike Source, ale neobsahuje dokonce multiplayer vůbec! Dokonce ani nepodporuje připojení k Xbox Live, což považuji za naprosto fatální a v dnešní době opravdu nevídané!

Sedni, lehni, přines

Jednou z nejúžasnějších postav v HL2 je jednoznačně Dog, originálně pojmenovaný robotický mazlíček Alyx. Nejednou vám zachrání kejhák a pomůže v boji proti početné převaze nepřátel. Disponuje obrovskou silou a jedním máchnutím ruky, ehm pardon - tlapky, odhazuje vraky automobilů na desítky metrů daleko. S jeho udáním by jistě neměla problém ani Marta Kubišová. Inu, řekněte sami, nechtěli by jste ho také? Mě osobně by se při nočních procházkách v Holešovicích docela hodil. Nemáte někdo číslo do Valve?

 Half-Life 2 Kdyby hra neměla tak úžasný singleplayer a v názvu neměla slova Half a Life, tak by její výsledné hodnocení jistě letělo o nějakých pár desítek procent směrem dolů. Naštěstí hra obsahuje singleplayer s velkým S. Ten vás naprosto pohltí a nepustí dříve, než se objeví závěrečné titulky. Ty se při prvním hraní neobjeví dříve, než po dvanácti hodinách čistého hraní, což považuji při dnešních poměrech za zdravý průměr. Příběh je to, na čem první díl stál a padal a ani jeho pokračování není v tomhle ohledu výjimkou. Story se posouvá kupředu pomocí naskriptovaných sekvencí. Ty vám budou při prvním hraní připadat opravdu úchvatné, ale zahrajete-li si hru znovu (a to si myslím, že ano) tak zjistíte, že je jejich kouzlo při opakovaném shlédnutí to tam. K odvyprávění příběhu vám poslouží i spřátelené postavy.

Ty s vámi ochotně prohodí nějaké to přátelské slovo či pomůžou vyřešit zapeklitou situaci. Hlavní postavy poznáte podle toho, že nejsou oblečeny do vojenské uniformy a neumírají po dvou kulkách. Nemůžete jim zadávat rozkazy ani je jinak ovlivňovat.  Half-Life 2 Vedlejším charakterům můžete zadávat rozkazy typu zaujmout pozici či "mediku, uzdrav mě", což sice rozhodně není bůhvíjak obsáhlé, ale uvědomte si, že je HL2 čistokrevnou FPS! Některé postavy vám budou povědomé z původní hry či jejích PC datadisků (G-man, Barney), některé jsou zcela nové jako například sličná Alyx a její mazlíček Dog.

Atmosféra je ve hře stejně famózní jako příběh a žánrově je naprosto rozmanitá. Chvílemi si připadáte jako ve výpravné sci-fi z pera H.G. Wellse, jindy zase jako ve válečném filmu a na své si přijdou i milovníci hororů. Věřte mi, že až půjdete po temných uličkách Ravenholmu a jediný, kdo vám bude ochotný pomoci v boji proti bývalým, nyní zmutovaným obyvatelům této odlehlé čtvrti v City 17, bude pološílený páter s nepřeslechnutelným hlasem, poběží vám mráz po zádech. Po herní stránce se toho od minule možná tak moc nezměnilo, ale je to na škodu? Jistě, hra obsahuje fenomenální Gravity Gun, který se již nyní stal inspirací pro jiné hry (Doom 3 Resurrection of Evil) a nově taky vozidla (to originální rozhodně není), ale jinak je koncept opravdu velmi podobný prvnímu dílu. K vozidlům jen krátce, protože jak již bylo vyřčeno, nepřinášejí do herních

Klady a zápory

Plus Hratelnost bez hluchých míst
Plus Perfektní atmosféra
Plus Fyzika
Plus Vozidla

Mínus Nestabilní framerate
Mínus Absence multiplayeru

análů nic nového, ale to jistě nemění nic na tom, že jsou neuvěřitelně zábavná. Ve hře se vyskytují dvě, přičemž se jak obojživelné vznášedlo, tak i písečná bugina ovládají až nápadně podobně a největší rozdíl je mezi nimi ten, že bugina prostě neplave, i kdybyste se na hlavu stavěli. Což by bylo při úžasné fyzice HL2 jistě zajímavé. Relativně velkou revizí prošla AI protivníků i když kvalit nepřátelských jednotek Covenantu z obou dílů Halo jistě neobsahuje. Lehké taktizování je vidět, ale žádné přehnaně taktické manévry nečekejte.

HL2 pro Xbox nezklamal. Díky pohodlí mého vlastního obývacího pokoje jsem se u něj bavil více, než u PC verze a nebýt občasného zakolísání frameratu, jednalo by se i z technického hlediska o absolutně brilantní titul. Čekání se v případě HL opravdu vyplatilo.

Half-Life 2
Výrobce/Vydavatel Valve/EA
Platforma Xbox
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Jeden z nejlepších PC titulů konečně i pro Xbox. Dokonalá kombinace akce, hlavolamů a příběhu okořeněná famózní fyzikou. Dáte si?
Hodnocení: 90% (info)

  • Nejčtenější

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

novinky 14. 7. 2024 40

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

novinky 18. 7. 2024 26

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

novinky 13. 7. 2024 66

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

Chtěli vytvořit Skyrim planetu ve Starfieldu, reakce fanoušků je zklamala

novinky 15. 7. 2024 17

Skupina fanoušků her od Bethesdy si uložila heroický úkol, přenést fantasy svět Tamrielu, známého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jasný signál fanouškům. Polské studio teď zaměstnává hlavně nový Zaklínač

novinky 17. 7. 2024 4

Ačkoliv má polské studio v přípravě hned několik projektů, aktuální informace naznačují tomu, že...

Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

novinky 20. 7. 2024 1

Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

Stýská se vám po značce Command & Conquer? Zkuste skvělé demo Tempest Rising

novinky 19. 7. 2024 1

Na Steamu se nečekaně objevilo demo skvěle vypadající strategie Tempest Rising, která se přiznaně...

Predátor z džungle Nahantu. Diablo 4 představuje nové povolání Spiritborn

novinky 19. 7. 2024 10

Studio Blizzard blíž představilo nové povolání Spiritborn, které do hry zavítá letos v říjnu v...

Paramount zařízl sci-fi seriál Halo, přesto zůstává špetka naděje

novinky 19. 7. 2024 19

Hraný sci-fi seriál Halo, které vznikl podle stejnojmenné herní série, končí. Paramount se rozhodl,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...