Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Driver

  12:01aktualizováno  27. července 2001 10:36
Konečně je mezi námi automobilová lahůdka pro kluky, chlapce, chlapy a možná i dědečky. A není divu. Chlapíci z firmy Reflection, kteří tuto hru vyrobili, totiž mají na svědomí již několik podobných automobilových akcí, jako jsou například Destruction Derby 1 a 2. Právě v těchto okamžicích Reflection pracují na pokračování Drivera a proslýchá se, že je dokonce v plánu i třetí pokračování, ale to by mělo být již na PlayStation 2. Na kolik budou hry kompatibilní mezi oběma PlayStationy se teprve ukáže, my se ale věnujme jedničce.
Playstation verze Drivera

Konečně je mezi námi automobilová lahůdka pro kluky, chlapce, chlapy a možná i dědečky. A není divu. Chlapíci z firmy Reflection, kteří tuto hru vyrobili, totiž mají na svědomí již několik podobných automobilových akcí, jako jsou například Destruction Derby 1 a 2. Právě v těchto okamžicích Reflection pracují na pokračování Drivera a proslýchá se, že je dokonce v plánu i třetí pokračování, ale to by mělo být již na PlayStation 2. Na kolik budou hry kompatibilní mezi oběma PlayStationy se teprve ukáže, my se ale věnujme jedničce.

Většina z nás určitě o podobné hře snila již v náručích našich maminek. Driver je velice povedená automobilová honička. Ti, kteří by si snad mohli myslet, že jde zase o jednu ze závodních her, kterých vyšlo v tomto roce docela mnoho, můžou být naprosto v klidu. Jde o propracovanou akční hru, jen bez automatických zbraní a granátů.

A o čem tedy hra je? V Driverovi jste tajný policejní agent jménem Tanner a pátráte po jistém chlapíkovi jménem Big. Jak již jeho jméno napovídá, nebude zřejmě procházka růžovým sadem jej najít a ani vy nejste žádný svatoušek. Tanner se nestýká zrovna se smetánkou, ale s padouchy, kteří se ne vždy řídí podle zákonem stanovených pravidel, vlastně řídí se jím pouze vyjímečně.

Playstation verze Drivera

Jelikož vaše identita musí zůstat utajená, ubytujete se v nejlevnějším penzionu, kde používáte telefonní záznamník pro komunikaci s okolním světem. Aby jste se dostali pěkně blízko na zoubek jistého chlapíka Biga, musíte především plnit úkoly a brát práce všeho druhu. Abych byl malinko konkrétnější, jedná se pouze o práci řidiče. Celá hra se odehrává v Americe, takže nejezdíte v nějakých skořápkách, ale v pořádně nadupaných fárech. Koho by taková práce nebavila, že? Ale na to právě pozor! Nejde jen o jízdu po městě sem a tam, ale především o konání protizákonných akcí. Z toho vyplývá, že nejednou budete mít zákon v patách, abych to upřesnil ve zpětných zrcátkách uvidíte pěkně rychlá americká autíčka s majáčkama na střeše.

Hra umožňuje jízdu ve voze i za normálního provozu. Jednoduše se projíždíte v americkém fáru po městech, jako jsou například Miami, Los Angeles a další a nemusíte přitom plnit žádné úkoly, nebo zdrhat policistům. Hra umožňuje taktéž tréninkové mise, kde se můžete naprosto perfektně naučit ovládat vaše vozidlo, aniž byste odřeli lak, nebo snad pokroutili nějaký ten blatník. Pokud se naučíte ovládat vozidlo podle vašich představ, pusťte se do toho.

Playstation verze Drivera

Driver začíná v garážích jistého domu, kde musíte do jedné minuty zvládnout hned několik manévrů s vaším vozem. Je to něco jako v autoškole. Neuděláte, nemůžete postoupit dál. V této sekci se asi před začátkem vlastní hry zřejmě hodně navztekáte. Naštěstí tvůrci mysleli i na ty, kteří angličtinu moc neovládají, takže si můžete pustit ukázku, o jaké manévry s vaším vozem se právě jedná. Ti, kdo budou na hru nadrženi jako já, zvládnou ovládání vozu třeba již na pátý pokus, jiní se budou bohužel potit déle. Znám i jeden případ, kdy hráč ani po třech měsících z garáží nevyjel. O něm bych se opravdu nechtěl více zmiňovat.

Po úspěšném dokončení tohoto úkolu se ocitáte ve svém penzionu. Máte možnost nastavení hry, sebrat ze skřínky klíčky od vozu a jen tak si po městě zajezdit, nebo si pustit telefonní záznamník, jestli náhodou někdo nepotřebuje nějakou tu službičku... Ale, ale? Hned dostanete první úkol. Jistí chlapíci se chystají vykrást banku a nemůžou najít nikoho, kdo by pro ně dojel a pěkně rychle s nimi a s penězi zmizel v prachu. A přesně tohle je práce pro vás! Oblékněte si koženou bundu, natočte svůj vůz a jděte na to! Po chvilce bublání motoru zařaďte zpátečku, vyjeďte ze dvora a řežte to na plný plyn!

Playstation verze Drivera

Po úspěšném zakončení mise se ocitáte opět v penzionu. Co dál? No, asi zase nějaká ta rozkrádačka, podvůdek nebo jiné nezákonné akce. Na vašem telefonním záznamníku můžete mít samozřejmě vzkazů více. Je čistě na vás pro jakou práci se rozhodnete. Občas se může dokonce stát, že si pustíte záznamník a budete tam mít jen tak zprávu od vašich přátel nebo dokonce nějaký omyl.

Nabízené práce jsou různorodé - od převážení lidí, různých kufříků, nebo balíčků až po jízdu nákladním osobáčkem, na kterém budete muset převážet bednu plnou pěkně nebezpečné trhaviny. Tato mise je obzvláště zákeřná, protože krabice není nikterak upevněna na vašem valníčku a při ostřejší zatáčce se přesouvá z jedné strany na druhou. Občas pěkně svižně, což je pro trhavinu, jak jistě uznáte, docela nebezpečné. Abych byl přesný, ani ne tak pro trhavinu, jako pro vás. Budete-li chtít v misích pokračovat, nezbyde vám nic jiného, než jet opatrně, což vzhledem k bonzákům nebude nikterak jednoduché. Proč vzhledem k bonzákům? Je to snadné. Jakási dobrá duše totiž aktivně informovala policii o vašem úmyslu. Situace k pohledání. Jet na plný plyn, brát zatáčky pěkně zostra, ale tak aby jste "trhavince" neublížili a nejeli tak svou poslední cestu není zrovna nejlehčí.

Playstation verze Drivera

Při vykonávání každého úkolu je na monitoru nalevo nahoře ukazatel stavu vozidla, pod ním jen u některé z misí ukazatel otřesu nákladu a podobně. Napravo dole je zobrazena mapa, která je nápomocna se v uličkách lépe orientovat. Nejen to. V mapě je instalován jakýsi radar, který informuje o policejním vozidle ve vaši blízkosti. Tento prvek je opravdu neocenitelný, protože se můžete policajtům pěkně vyhnout, aniž by vás zaregistrovali, nebo se včas zařadit mezi ostatní auta. Tato pomůcka by se hodila myslím i v reálném životě nejednomu z nás.

Simulace měst i městského ruchu je naprosto fascinující. Ostatní auta, trolejbusy a jiné dopravní prostředky se pohybují naprosto reálně, poněkud nudně, jako je v opravdovém městě známé. Zajímavé je také zpestření v podobě po řece plující plachetnici či nízké přelety letadel. Občas se může stát i dopravní nehoda, kterou nemusíte zavinit zrovna vy. Prostě klasický ruch velkoměsta. Chodci se pohybují taktéž naprosto normálně. Pokud by snad někoho zarazilo, že se pozastavuji nad normálními věcmi, je to právě pro to, že v mnoha případech her tohoto druhu se chování aut nebo osob neblíží zrovna realitě.

Každý vůz, se kterým ve hře jezdíte, má odpérování náprav, takže by se měl v zatáčkách poněkud kolébat. No, znáte to. A o tom právě Driver je. Až překvapivě reálné chování aut. Když se vám povede napálit vůz v plné rychlosti, rozhodně vám nezůstane na kapotě, ale odletí pěkně daleko od vás a naopak. Pomuchlané plechy, odlétávání poklic z pneumatik a jiné efekty jsou nedílnou součástí této naprosto dokonalé automobilové honičky.

Playstation verze Drivera

Města v této hře, jsou opravdu věrnou kopií opravdových měst v Americe. Přesně tyto uličky, ulice, mosty, nebo dálnice jsou skutečné jako v reálném životě. A co se grafického zpracování týče, nenacházím slov. Detaily, detaily a ještě jednou detaily, to je obrovskou předností této hry, díky níž jen stěží rozeznáte realitu od počítačové simulace. Například jízda nočním městem je tak úžasná, že ani nechcete, aby začal nový den. Pokud jenom lehce aktivujete svoji fantazii, pootevřete si okno (pokud bydlíte ve městě), stane se vám, že občas ucítíte pach škvařící se gumy, brzdového obložení a výparů z výfukových plynů, což hře dodá maximální realitu. Co více bychom si mohli přát.

Driver, jako většina dnešních her, podporuje vibrační ovladač, který opět dodá hře ještě více reality. Nabouráte a máte co dělat, aby vám ovladač nevypadl z ruky.

Ve hře je celkem 44 misí a po úspěšném dokončení některé z nich se může stát, že přibudou některé další. Když se budete hodně snažit, lze Drivera dohrát do konce na 25 misí. V závěru je hra jako každá jiná nejtěžší, i když tahle je možná až abnormálně těžká. V poslední misi totiž máte za úkol zachránit prezidenta, bezpečně ho převézt do tajných garáží. Tato mise je opravdu velice náročná. Playstation verze Drivera Jdou po vás totiž nejen policisté, kterých je o 300% více než v předchozích misích, ale i civilní vozidla, které údajně patří jakési mafii. Bohužel mafie při nákupu svých vozidel financemi nešetřila, takže mají o hodně více koní pod svojí kapotou, nežli vy. Prezident by vám jen tak do nějaké káry nenastoupil, takže ho vezete v jeho velice luxusní limuzíně, která bohužel akcelerací mnoho neoplývá, ba naopak a do toho do všeho jako na potvoru prší jako blázen.

Co říci závěrem. Snad jen to, že je moc dobře, že autoři podobných her otočili volume brutality pěkně doleva a dali větší možnosti ovládání a chování automobilů. Kdo je z podobných nebo závodních her zvyklý na "těžkou nohu" neustále sešlapující plynový pedál a nepoužívá moc často brzdy, ten se, stejně jako v opravdovém životě, daleko nedostane. Ten, kdo měl jenom malou možnost si v opravdovém voze trochu zařádit ví, o čem mluvím. Driver je opravdu, zní to možná trochu divně, taktická automobilová honička. Plyn, brzda, plyn, brzda, pravotočivá zatáčka a zase plný plyn... Tak šlápněte na to, ať to stojí za to!

Autor:
  • Nejčtenější

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

novinky 14. 7. 2024 40

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

novinky 18. 7. 2024 26

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

novinky 13. 7. 2024 66

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

Chtěli vytvořit Skyrim planetu ve Starfieldu, reakce fanoušků je zklamala

novinky 15. 7. 2024 17

Skupina fanoušků her od Bethesdy si uložila heroický úkol, přenést fantasy svět Tamrielu, známého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jasný signál fanouškům. Polské studio teď zaměstnává hlavně nový Zaklínač

novinky 17. 7. 2024 4

Ačkoliv má polské studio v přípravě hned několik projektů, aktuální informace naznačují tomu, že...

Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

novinky 20. 7. 2024 4

Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

Stýská se vám po značce Command & Conquer? Zkuste skvělé demo Tempest Rising

novinky 19. 7. 2024 3

Na Steamu se nečekaně objevilo demo skvěle vypadající strategie Tempest Rising, která se přiznaně...

Predátor z džungle Nahantu. Diablo 4 představuje nové povolání Spiritborn

novinky 19. 7. 2024 10

Studio Blizzard blíž představilo nové povolání Spiritborn, které do hry zavítá letos v říjnu v...

Paramount zařízl sci-fi seriál Halo, přesto zůstává špetka naděje

novinky 19. 7. 2024 23

Hraný sci-fi seriál Halo, které vznikl podle stejnojmenné herní série, končí. Paramount se rozhodl,...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...