Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Delta Force - Black Hawk Down

  12:00
Nový díl Delta Force sice nepatří ke hrám náročným na orientaci, hledání cesty nebo snad přemýšlení, ale i tak může v určitých fázích přijít vhod kompletní průvodce hrou, který jsme pro vás připravili.

Tipy
 • Hra obsahuje vynikající systém waypointů, vyplatí se občas zaměřit zrak na pravou dolní část obrazovky, kde se na přehledné minimapě zobrazuje směr vašeho dalšího postupu, pozice lékárniček, beden s municí a poloha členů vašeho týmu. Pokud však aktuální waypoint minete a přesto se rozhodnete pokračovat v misi, hra to nepozná, bude i nadále indikovat směr k již dávno překonanému bodu. To ale není důvodem k panice, po dosažení dalšího význačnějšího bodu mise se ukazatel automaticky přepne.
 • Ačkoliv zde je možnost omezeného výběru z několika zbraní na každou misi, není důvod měnit předdefinované složení. Vůbec se nevyplatí, brát si na kteroukoliv misi kromě Marka Breakdown a Lost Convoy odstřelovací pušku – nevyužijete ji.
 • Vzhledem k obrovskému počtu nepřátel návod nepopisuje jejich detailní rozložení v jednotlivých úrovních, ale snaží se uceleně zachytit průběh hry a upozornit na místa, kde by mohly nastat jakékoliv komplikace.
 • Předně mějte na paměti životy civilistů. Není to sice potřeba pro dohrání hry, ale představte si, jaké pocity asi zažívá člověk stojící mezi americkým a somálským vojákem. Pokud by nešlo o sběratele munice, rozhodně by se asi neusmíval :o).

  Marka Breakdown
  První mise tvoří jakýsi tutoriál, ve kterém nejde ani tak o orientaci nebo vyhýbání se nepřátelům, ale spíše o bezhlavé střílení všeho živého. Jakmile opustíte vesničku, za několika kopci se na vás sesype palba. Tu opětujte především nepřátelským vozidlům a vojákům s raketomety. Jeden se nachází v terénním automobilu hned zkraje nalevo, druhý pak malý kousek dále, na kopečku vpravo. Za pravotočivou zatáčkou se obraťte čelem vzad a zničte dvě vozidla. Až zastavíte u stanoviště vašich jednotek, přiřítí se další dvě. Snažte se postřílet co nejvíce vojáků sbíhajících z kopců nalevo, s odporem vpravo si s přehledem poradí vaši spolubojovníci. V momentě, kdy obdržíte rozkaz, vysedněte s Hummeru (klávesou Shift) a běžte podle šipky na minimapě směrem do vršků vpravo. Narazíte na nepřátelský tábor, který s pomocí spojenců a odstřelovací pušky vyčistěte. Výbušné barely přímo vybízejí k použití. Nakonec seběhněte do údolí (pozor, přiběhne několik dalších vojáků) a počkejte na vrtulník.

  Nastupte, ujměte se vlády nad rotačním kulometem a nechejte se unášet stepí. Kochání však nabere rychlého konce, když spatříte nákladní auto, u kterého stojí muž s raketometem - co nejdříve jej zneškodněte. Po průletu nad konvojem potkáte terénní a nákladní vůz, kterému pomozte do věčných lovišť, stejně jako dalšímu za kopcem a dvěma směřujícím přímo na transport. Za malou chvíli uzříte další z vozidel přímo u konvoje, pozor tedy na vlastní jednotky. Kousek dále od tohoto místa jsou dva raketometčíci, pozor na ně. Následuje přílet do vesnice a konec první mise.

  Bandit´s Crossing
  Z loďky opatrně vyskočte na břeh a jakmile uslyšíte výbuchy, proběhněte skrz dřevěnou chatrč dále. Snažte se nestrefit žádného z prchajících civilistů a svých vojáků útočících z kopce napravo. Prostřílejte se do vesnice (pozor na množství nepřátel mezi stavbami). Přijíždějící náklaďáky lze odpálit delší střelbou, to ovšem není nutné, stačí zlikvidovat vojáky na jejich korbách. Až vyčistíte vesničku, včetně špatně viditelných Somálců na planině za ní, utíkejte ve směru šipky ke kotvící lodi. Pokud na ni přeběhnete přes trám, naleznete lékárničku s municí. Nyní zpět na pevninu a k mostu. Pokud na něm ještě nedoutná vrak vozidla, počkejte než přijede a pomozte spolubojovníkům v jeho přeměně na hromadu šrotu. Nyní je nutné překročit most. Lze jít přímo, ovšem protější břeh hlídají odstřelovači umístění v druhém patře trosek budovy. Lepší je přeplavat řeku v místech napravo od mostu a následně se krýt za vrakem automobilu, odkud opatrně sestřelte oba odstřelovače. Pokračujte k budově a seberte lékárničku nacházející se za bednami před zídkou vlevo. Nyní dále za budovu, pozor na vojáka na střeše, a u stanů vlevo. Zničte veškerou munici a vraťte se rychle zpátky, začnou přijíždět nepřátelské posily. Nemá cenu s nimi bojovat, přeběhněte most zpět, ale nezapomeňte přibližně k jeho středu odhodit alespoň jednu dálkově odpalovanou nálož. Na druhém břehu vyčkejte, než se stáhne zbytek vašich sil, a most odpalte.

  River Raid
  Prvním úkolem v této misi je zajištění skladiště v malém městečku. Až doletíte na místo určení, nejrychlejším způsobem, jak se bez problémů dostat ke skladišti, je nechodit přímo přes město, ale držet se jeho levého okraje. Takto budete konfrontováni s co nejmenším počtem stráží, se kterými si poradí i vaši spolubojovníci. Skladiště je velká plechová budova, poznáte ji okamžitě. Pokud k ní dorazíte zezadu, setkáte se s tvrdým odporem, zejména ve chvíli, kdy proti vám vyběhne asi desítka vojáků najednou. Na tomto místě se víc než kdy jindy hodí podvěsný granátomet vaší M16, pokud jste ji na začátku mise nevyměnili za jinou zbraň. Pokuste se vyčistit prostranství i muže na ochozu ve skladišti (je v něm tma, v případě nutnosti použijte termovizi). S pomocí schůdků vejděte do budky nahoře a zmocněte se dokumentů. Nyní vyběhněte zadním východem skladiště, vyčkejte než přijede náklaďák a vyskočte na jeho korbu.

  Během jízdy vás potrápí dvě vozidla, z nichž to druhé má nebezpečný těžký kulomet, jehož obsluhu urychleně zlikvidujte. Zastavíte u minového pole. Uložte si hru a opatrně se pohybujte skrz prostor vytyčený světlými kolíky. Po několika metrech se dejte mírně doprava, pak doleva a nakonec ve směru šipky až k močálům. Ačkoliv aligátoři vypadají nebezpečně, jsou nesmírně líní a utéct jim je hračkou. Spojte se s druhým týmem a jměte se zaútočit na městečko, předtím si však uložte pozici. Opět zde platí pravidlo levé ruky, tudíž se nemusíte zdržovat pleněním uliček, postačí vyčistit stranu kolem břehu řeky a počkat si na leteckou podporu. Ta se postará o většinu dotírajících nepřátel a vy tak můžete v klidu vstoupit na druhé molo zleva. Na jeho konci zneškodněte osádku člunu (nepovinné) a vyčkejte na rozkaz. Poté loďku nemilosrdně potopte střelbou (bez povolení zničit nejde). Nestůjte však příliš blízko, jinak se ryby nakrmí i vašimi střevy.

  Gasoline Alley
  Tato mise je poněkud přímočará a krátká. Na počátku se opět ocitáte za těžkým kulometem, což je ovšem nepodstatný fakt, poněvadž na nejlehčí obtížnost k bezpečnému projetí městem nemusíte přispět ani jedinou kulkou. Jízdu zde tedy nemá smysl dále rozvádět. Jakmile zastavíte, vystupte a s několika svěřenci se držte okraje budov po levé straně, přičemž opatrně likvidujte stráže vpravo na kontejnerech. Až dorazíte k rozpadlé kamenné budově, kde cesta zahýbá vlevo, zlikvidujte vojáka na vrcholu rozvalin, stejně jako nebezpečné protivníky na plechové budově daleko vpředu. Uvnitř trosek můžete nalézt lékárničku. Vaším úkolem je dostat se do garáže, sledujte tedy ukazatel na mapě. Pozor si dávejte zejména na odstřelovače na vzdálených budovách. Až budete stát u dveří garáže, počkejte až vaši pomocníci vběhnou dovnitř, pak je následujte. V samotné garáží tvoří hlavní nebezpečí vojáci na ochoze, ovšem ti pro vás jistě nebudou problémem, neboť v místnůstce vzadu se skrývají hned dvě lékárničky a bedna s municí. Nakonec se vraťte do hlavní haly garáže, ale po adrenalinovém hlášení se rychle stáhněte k jednomu z jejích boků. V momentě, kdy automobil prorazí stěnu, vyskočte ke kulometu na pravé straně a několik minut z něj posílejte srdečné pozdravy desítkám přibíhajících povstalců. Nakonec vyhoďte nálože ke dvěma automobilům v hale a venku vyskočte na korbu přistaveného náklaďáku. Tam nálože odpalte.

  Besieged
  A opět za kulometem. Hummer zabočí doprava a hned doleva, kde již čekají nepřátelští vojáci. Cesta dále směřuje vlevo, kde se skrývá jeden ze Somálců ve stáncích po pravé ruce. Hned nato vám vyjede vstříc terénní vozidlo, které zničte. Za zatáčkou následují dva vojáci a cestu zkříží další nebezpečný automobil. Nyní se snažte v dálce sestřelit co nejvíce náklaďáků, neboť jeden z nich je vybaven raketometem a brzy vyjede další z uličky naproti, která bude po zabočení nalevo od vaší pozice. Jakmile jednotka zastaví, seskočte, za rohem již vyčkávají bezmocné pákistánské jednotky. Snažte se do nich nestrefovat, sic nechcete zapříčinit mezinárodní konflikt, vedoucí k celoafrickému banánovému embargu (na čem bychom se pak klouzali, že?). Oříškem (především na vyšší obtížnost) jsou odstřelovači na balkóncích a pavlačích budov. Hned zkraje jeden vykukuje nad odstaveným náklaďákem, další je na balkónech za ním a dva číhají na střeše vysokého domu za rohem vlevo. Ještě než se vydáte ulicí, z dřevěného stánku vezměte lékárničku. Na konci bloku vás nepřátelé opět vítají mohutnými salvami z oken domu. Nejprve zneškodněte je, ale hlídejte si i prostor ulice, objeví se několik vojáků. Poté opatrně pokračujte doprava a kryjte si záda, na boční straně budovy, která bude nyní za vámi, stojí další dva muži. Teď je vhodné navštívit pravou uličku, kde se skrývá lékárnička a cenné náboje. Zelené náklaďáky se výborně hodí pro krytí, takže zabijte muže přiběhnuvší z prostoru na konci ulice, kde se mimochodem ukrývá další lékárnička. Než se tam dostanete, je vhodné zúčastnit se malé odstřelovací seance a vyčistit střechu objektu v dálce, včetně bližšího okna a prostoru za hořícími pneumatikami. Místo s lékárničkou je ideální ke zneškodnění všech vojáků, kteří obsadili většinu oken protějšího domu. Až bude dokonáno, pližte se podél automobilů až k velkému otvoru ve stavení, kam ale nechoďte. Somálci si sami přiběhnou pod palbu a na vás tak zbudou maximálně dva vojáci, jeden vzadu za bednami a druhý zákeřně schovaný za vchodem. Uvnitř použijte nejlépe granát na chodbu vlevo, která je přeplněná nepřáteli. Až do ní vejdete, buďte opatrní, jeden muž zaútočí skrz díru ve zdi hned vlevo a další se skrývají v malých místnůstkách. V prostoru, odkud útočil voják dírou, můžete nalézt lékárničku. Druhé patro je přeplněné Somálci, než do něj vejdete, odhoďte nepozorovaně několik granátů. Nyní se musíte dostat na střechu, kde již čeká natěšený voják. I když se v tomto momentu přepne ukazatel směru na cestu zpátky, zůstaňte na střeše, dokud nesestřelíte všechny nepřátele z oken protějšího domu. Po obdržení hlášení se lze vrátit dolů a vyjít ven. Konvoji blokuje cestu hromada haraburdí, které je potřeba odpálit náloží, ovšem pozor na těžký kulomet v uličce napravo. Docela snadno jej lze zneškodnit výklonem zpoza dřevěné budky. Nakonec odkliďte to, na co nestačily somálské technické služby a přivítejte konec mise.

  Radio Aidid
  Místní rádio vysílá protispojeneckou propagandu. To si hrdí Američané přece nemohou nechat líbit! Nejprve si zvykněte na termovizi, bez ní se v této misi neobejdete. Rovněž se jedná o jedinou pořádnou misi, v níž se vyplatí postupovat nenápadně, byť ji lze dohrát brutální cestou. Pokud si vyberete první možnost, je na místě nechat své svěřence na počátku, neboť vzít je s sebou je stejné, jako byste v batohu měli nahlas puštěné rádio, které navíc neustále někam odbíhá a naráží do protivníků. Zabočte druhou uličkou doleva, a až bude vzduch čistý, přeběhněte prostranství za rohem za oblouk v budově. Prokličkujte skryti zraku nepřátel, překonejte několik hlídek, zabočte doprava a v první možné uličce znovu doprava. Dále se hodí použít hned první odbočku za rohem vlevo, čímž se dostanete k chatrčím, mezi nimiž se dá snadno projít na méně hlídanou stranu ulice. Pod příšeřím palem proběhněte dále, načež stačí naprosto bez problému běžet podél levé zdi za rohem. Jakmile se v dáli objeví ohniště se strážemi, použijte okliku mezi budovami vlevo, pravá strana je poměrně hustě hlídaná. Pokud se budete alespoň přibližně držet směrové šipky, objevíte lékárničku za jedním z kontejnerů u budovy. Až ucítíte správný okamžik, oběhněte tábor zezadu, projít nepozorovaně přední částí by se vám asi nepodařilo. Pak jen stačí počkat, než stráže odejdou a vejít podle zelené šipky do radiostanice. Nyní se již nemusíte starat o to, kolik naděláte hluku, neboť po odpálení generátoru v místnosti nalevo od vchodu se strhne solidní mela. Uvnitř nalezněte schodiště, na jehož podestě vás přivítají dva vojáci, stejně jako v dalším patře, kde konečně naleznete kýžené rádio. Vybavení čítající dvě skříně, dva přístroje na stole s jedním mikrofonem musíte bezpodmínečně zničit, to ale nestačí. Ještě je třeba vylézt na střechu a odpálit anténu. Poté se již vraťte stejnou cestou do prvního patra, ale pozor, jakékoliv plížení nepomůže, stanete se účastníky tvrdé přestřelky. Postavte se jednoduše ve stylu Ramba do dveří a vyčkávejte na nabíhající vojáky. Až bude vzduch čistý, držte stěny po pravé ruce, zpátky ani krok. Snad jen abyste neminuli lékárničku s municí na obleženém prostranství. Popisovat postavení desítek vojáků by nemělo smysl, proto je připomínám, že množství chatrčí poskytuje dostatečnou výpomoc proti přesile a svou práci odvede i přilétnuvší vrtulník. Jak budete pokračovat podle ukazatele směru, všimněte si přijíždějících vozidel. Ta za rohem zastaví a jeden těžký kulomet bude mířit přesně na uličku, ve které se nejspíše nacházíte. Opatrně tedy zneškodněte obsluhu, jakož i osádku druhého automobilu a běžte honem pozdravit přijíždějící kordon Hummerů.

  Russian Underground
  Z vrtulníku se nevyplácí vyskakovat. V lepším případě sice lze přežít, ale přijdete o veškerou zábavu. Raději se nechejte dopravit až na střechu budovy, odkud vedou dvě cesty do nižšího patra. Já zvolil světlík nalevo, do kterého je vhodné před seskokem shodit pár granátů. Dole se v každé z malých místností skrývá po jednom Somálci. Ve velké hale je několik vojáků zákeřně schováno v rozích, pozor na ně. Až budou všichni mrtví, použijte ústřední schodiště k cestě do nižšího patra, kde je již zajat jeden z vysokých důstojníků. Dále dolů, kde klečí několik spojenců a modlí se, abyste odpálili plechové dveře, bránící v postupu. V bunkru se neřiďte příkladem umělé inteligence, která se bude notnou chvíli snažit rozbít nerozbitné sklo, ale vyčistěte zbytek bunkru a všimněte si otvoru v podlaze ve větší místnosti v jednom z jejích rohů. Ten si žádá o proskočení na jeho dno, kde již za bednami a zejména za pravým rohem čeká veliký počet zabijáků. Až lokaci vyčistíte, velení vás pošle po přilehlých schodech nahoru, ovšem bylo by nemoudré, zanechat lékárničku i s municí ukrytou v podzemí napospas krysám a pavoukům. Nakonec přece jenom vyběhněte nahoru. Uvítá vás známé neprůstřelné sklo, tentokrát z druhé strany. V následujícím tunelu nelze zabloudit, avšak ve chvíli, kdy se na obzoru objeví dva sudy, pozor. Za rohem vlevo je těžký kulomet a za ním lékárnička s municí. Až hlaveň pušky opět uzří sluneční paprsky, stačí sledovat zelenou šipku a likvidovat několik málo roztroušených nepřátel, ze kterých je nebezpečný jedině raketometčík na rozlehlém prostranství napravo, jenž by mohl sestřelit přilétající vrtulník. Do něj bez váhání naskočte.

  Shattered Palace
  Misi uvádí kratší dobrodružství na okraji vrtulníku. Po krátkém letu se na obzoru objeví most, který skýtá útočiště nebezpečnému raketometčíkovi. O pár metrů dále ukončete hemžení na střeše co nejdříve, jinak se úroveň ukončí. Opět se ukazuje nepostradatelnost granátometu. Až parťáci efektně slaní na uklizenou budovu, doletíte na střechu jiné stavby, odkud seskočte otvorem v rohu do posledního patra. Čeká vás tuhý odpor, takže není na škodu předžvýkat dolejší revolucionáře několika granáty, stejně jako zabarikádované vojáky o patro níže. Tam naleznete rovněž lékárničku. Tvrdým oříškem je překonání nádvoří. Klíč k úspěchu tkví ve vyčištění prostoru ještě zevnitř budovy, kde se lze úspěšně krýt, a pomalé plazení se směrem k zídce napravo. Problém představují především dva těžké kulomety. Všimněte si na mapce, odkud pálí, načež se otočte tímto směrem, povstaňte, vypalte rychlou salvu a znovu zalehněte. Až bude po kulometech, čeká vás infiltrace budovy před vámi. Stráží na ochozu se lze zbavit ještě zvenčí, podobně je na tom i několik nešťastníků u polic s knihami. Další odpor se skrývá v rozích pokoje naproti schodišťovým ramenům, kde se nalevo nacházejí náboje. Jakmile zaútočíte, vojáci vyběhnou ze dveří na druhé straně i ze schodiště. Pokud s vašimi vojáky přežijete, vyčistěte celé přízemí a vydejte se schodištěm v hlavní hale nahoru. Narazíte na skladiště zbraní, u kterého stiskněte nulu a vybavte se vražedným strojem M60. Nyní rovnou na střechu, kde si urychleně uložte pozici. Z budovy vyběhnou přátelští vojáci, ale budou pod těžkou nepřátelskou palbou. Za každou cenu musíte zabít co nejvíce vojáků na střeše vpravo a na mostě před vámi i nalevo. Nepřehlédněte také vojáky v temných oknech stavby naproti. Je to těžký úkol a nejspíše si vyžádá několik opakování, ale není nemožný. Hodně záleží také na náhodě, každopádně až se povede, přiletí vrtulník, ke kterému se již stačí jen pevně připoutat klávesou Shift.

  Diplomatic Imunity
  Helicopter, sweet helicopter, řekli by pomalu Angličané. Až vrtulník dosáhne okraje města, doporučuji uložit si pozici, předejdete tak opětovnému dlouhému příletu, pokud vás zasáhne jedna z číhajících raket. Již při obletu velké budovy lze odstřelit alespoň jednoho raketometčíka a ulehčit si tak další práci. Po obkroužení stavby urychleně zastřelte muže s raketou dole pod vámi a následně dalšího na střeše budovy. Ve volných chvílích často nabíjejte zbraň, není nic horšího, než prázdný zásobník, když na vás někdo míří raketou. Při dokončování druhého obletu čeká poslední raketometčík hned za rohem plotu. Helikoptéra přistane na nádvoří, odkud je už jen pár kroků k hlavnímu vchodu do budovy. Dovnitř vhoďte granát a vypořádejte se se zbytkem přeživších. Vchod vlevo je již zajištěn jiným týmem, tak nezbývá, než se vydat schodištěm do druhého patra, avšak ještě předtím seberte v případě potřeby lékárničku. V patře se nachází místnost naplněná k prasknutí vojáky. Opatrně do ní vhoďte granát a nově vytapetovaným pokojem pokračujte na střechu. Zde odpravte dva strážce (pokud jste tak již neučinili z vrtulníku) a uložte si pozici. Všimněte si lékárničky a chopte se těžkého kulometu. Na vaši pozici začnou podnikat útok automobily ze všech stran. Jeden můžete sestřelit již v dálce napravo, další ostře vlevo, ostatní se vynoří vepředu. Velký pozor se vyplatí dávat zejména na raketometčíky po stranách cesty vpředu. Sejmete-li první dva, přiběhne další dvojice. Pokud uvidíte raketu letící vám vstříc, nebojte se opustit kulomet a uhnout, kterážto přestávka se dá využít i k použití blízké lékárničky v případě nutnosti. Jakmile bude úkol splněn, je na čase vrátit se do přízemí a vydat se k hlavní bráně. U ní v trávě odpočívá bedna s municí, kterou seberte, protože by vám touto chvílí již měly docházet náboje. Vyčkejte u okraje brány, než si několik vojáků samo přiběhne pro snídani, načež opusťte bezpečí hradeb a vydejte se eskortovat zajatce levou uličkou vepředu. Z průjezdu vlevo se vyřítí dva nepřátelé, mnohem nebezpečnější však je raketometčík na střeše v další levé uličce. Po něm, o kousek dále, následuje ještě jeden stejně položený a nakonec poslední za rohem vlevo, tentokráte již na pevné zemi. Pokud se vám podaří uchránit rukojmí při cestě k transportéru, můžete si gratulovat.

  Shore Patrol
  Nevolnost z velkých výšek vystřídá v úvodu této mise mořská nemoc. Na člunu je radno zakleknout a nevystrkovat zbytečně jakoukoliv část těla těžkému bombardování. Z loďky lze sestřelit dva vojáky, hlídající břeh, načež doporučuji uložit si hru, neboť následující minové pole zcela jistě vydá na několik restartování. Rovněž si vyšetřete jednu save pozici na samotný konec této mise, bude se hodit. První balvan oběhněte po jeho levé straně, hned ale zabočte doprava kolem něj, ještě před dalším kamenem. Pak neutíkejte přímo ke dřevěné tabuli vepředu, ale mírně doleva, k dalším kamenům. Odtud ke skalám doprava, ty oběhněte kolem jejich pravé strany a pokračujte ke kolíku v zemi vepředu. Od kolíku doleva, mezi kameny a rovnou k otvoru v plotu u základny. Sesype se na vás palba, ukryjte se tedy za chatkou a zastřelte nejdříve dva vojáky na kopci vlevo. Nyní je na čase vyklidit nádvoří tábora a zmocnit se lékárničky u plechové chatrče. Další kroky vedou ve směru oranžové šipky do kopce. Zde je již připraveno několik stráží, včetně jednoho vojáka, schovaného za rohem budovy nalevo. Následující roh je rovněž pln nebezpečí, opatrně vyčistěte celý prostor a běžte doprava (bráno od směru, kterým jste přišli). Až se ozve velitelství, ukazatel směru z minimapy vymizí a bude nutné najít jinou cestu. Vraťte se na nádvoří, použijte cestu za bednami vpravo a znovu zahněte do první pravé uličky. Na jejím konci doleva a ihned doprava. Vaši vojáci se ujmou velení, stačí je pouze následovat a občas přiložit ruku k dílu. Ve chvíli, kdy vyčistí prostor před větší plechovou budovou s vraty a bílými nápisy, přeběhněte uličku napravo (pálí z ní těžký kulomet) za zelený automobil, pokračujte chodbou vlevo směrem k otevřenému kontejneru. Než do něj ale vstoupíte, otočte se a opatrně sestřelte muže s bazookou na střeše domu. Pak rychle přeběhnout útroby kontejneru a zneškodnit obsluhu kulometu, než si vás všimne. Dále se v prostoru vedle kontejneru objeví raketometčík. Celou akci byste měli provést co nejrychleji, neboť každý živý voják se vám v následující části bude hodit. Při vstupu do budovy pozor na nepřátele, skrývající se za oběma rohy. Dveřmi napravo pokračujte dále. Tam naleznete střeženou lékárničku s municí. Po plošinkách nahoru a zastřelit Somálce, hlídajícího východ na střechu. Za ním pozor, místnost vlevo je plná stráží, navíc se jeden schovává za rohem vpravo. V místnosti je nutné zničit veškeré technické vybavení. Dále se vydejte rampou dolů. Přátelé převezmou iniciativu a vyklidí venkovní nádvoří. Na něm se nachází lékárnička s cestou do uličky vlevo, kudy je třeba se vydat. Jakmile se ocitnete v průchodu se spoustou civilistů, pozor, zaplete se mezi ně i několik vojáků, takže nejspíše padne i pár civilních obětí. Následovat ukazatel směru nyní není problematické, nepřátel je málo. Ve chvíli, kdy dorazíte na místo s další lékárničkou a srázem vedoucím k moři, nadejde čas pro finální uložení pozice. Je třeba jednat rychle, spřátelené jednotky se bleskově blíží a přístav je přeplněn obranou. Nejprve zneškodněte dva vojáky vlevo za budovou, aby vás později nestříleli do zad. Seběhněte po srázu dolů, kde uvidíte mezi dvěmi budovami vybíhat několik mužů. Zabijte je a vběhněte do prostoru odkud přišli. Nachází se zde bedna s municí a lékárnička, kterou si však ponechejte v záloze. Rychle začněte z přistávacího prostoru odstřelovat vše živé a uměle inteligentní. Pokud budete zranění, použijte lékárničku. Když přilétnuvší jednotky přežijí, utíkejte k velké lodi. Sestupte do podpalubí, tam vyhoďte dvě dálkově odpalované nálože, ale zatím je neopalujte. Blízko mola přistane vrtulník, na který nasedněte, a až ve vzduchu potopte celou loď.

  Irene
  Sledujte skupinku utíkajících vojáků až k vrtulníku Little Bird, ke kterému se připoutejte. Cestou se stanete svědky každodenního pekla ranní rozcvičky – ještěže spěcháte na skutečnou akci. Po příletu do města bude vrtulník ostřelovat mnoho nepřátel, nebezpeční jsou však jen raketometčíci, kteří by mohli sestřelit vrtulníky se seskakujícími rangery o kousek dále. Až Little Bird přistane, bude zapotřebí infiltrovat budovu pod vámi a zmocnit se několika zajatců. Vchodem na střeše se dostanete dovnitř, tam vykliďte první i druhé podlaží. Ve druhém se nacházejí také kýžení zajatci, jsou však zamčení za ocelovými dveřmi. Jeden dobře mířený granát si poradí s jakýmkoliv množstvím plechu, a tak nezbude, než se po rozptýlení kouře vypořádat s několika nepřáteli, kteří jsou ale vmíseni mezi zajatce, jež nesmí zemřít. Buďte proto při střelbě velmi obezřetní. Místnost opusťte dveřmi napravo. Venku, po příjezdu konvoje, obdržíte rozkaz, nařizující pomoci čtvrté rotě. Spěchejte ve směru šipky na pomoc, ale pozor, z levé strany vyběhne několik vojáků s jedním raketometčíkem. Až bude bezmocný tým na dohled, utíkejte zneškodnit další bazooku kousek dopředu. Pak se vraťte pro lékárničku k medikovi. O pomoc požádá další tým na druhé straně ulice. Běžte jeho směrem a vyčistěte levou uličku těsně před ním. Nyní se již pomalu přibližte k 0.50 kulometu na prostranství vpravo. Zleva se přiřítí početná přesila s podporou raketometu. Kulometem je potřeba zabezpečit celý perimetr, zejména jeden roh budovy v dáli, kde se začne objevovat až nezdravý počet nepřátel. Jakmile zhlédnete animaci zasaženého vrtulníku, není důvod k panice, tím tato krátká mise končí.

  Lost Convoy
  „Black Hawk Down!“, ozve se konečně z vysílačky. Toto je druhá a poslední mise, která je stavěná na použití odstřelovací pušky, jež je podobně jako v misi první zpočátku nahrazena těžkým kulometem Hummeru. Jakmile se kolona rozjede, není nutné se příliš soustřeďovat na obyčejné vojáky se samopaly. Mnohem smrtelnější jsou raketometčíci na střechách budov vepředu. Sestřelte prvního a po zahnutí doprava hned další dva. Za nimi číhá nenasytný kulomet a za zatáčkou bazooka u rohu pravé budovy. Po chvíli se připravte na masivní útok zleva a na raketometčíka o kousek dále na budově. Po pravotočivé zatáčce následuje druhý. Další bude zákeřně ukryt v druhém levém okně shora, po němž se objeví automobil vpravo a znovu raketomet na vysoké budově mírně vpravo daleko vepředu. V momentu, kdy bude Hummer projíždět úzkou uličkou, zabočí doleva a hned doprava, kde z okna bezprostředně zaútočí další z nespočtu raketometčíků. Další je na budově daleko vepředu. Vystřídá jej těžký kulomet pod ním. Opravdu nikdo by nečekal, že další bazooka se bude nacházet přímo proti směru vašeho pohybu, vedle dvou vraků s kulomety a v neposlední řadě také v jednom z okem hned za rohem. Až bude konvoj projíždět kolem domů s pavlačemi, na levé straně je v patře ukrytý poslední raketometčík. Patrola konečně zastaví a vy můžete směle vykročit ulicí doleva (ještě předtím však v případě nutnosti seberte lékárničku). S odstřelovací puškou se velice nesnadno čelí většímu počtu protivníků, opatrně tedy zastřelte dva za rohem vlevo a jednoho v okně napravo. Za oblouky pod jeho pozicí se navíc nachází další lékárnička. V několika dalších uličkách (vždy vlevo, vpravo a zase vlevo) číhá několik dalších nepřátel. Až dorazíte na prostranství s troskami budov, ze zadní uličky se přiřítí minimálně dva nepřátelé. Ostatně save pozic je pro tuto misi dostatek, takže doporučuji uložit si pozici. Spletí ulic se lze nejlépe orientovat pomocí ukazatele směru, který míří k budově s rozbombardovaným bokem. Po troskách schodiště se pokuste vylézt nahoru, kde číhá jeden nebezpečný voják. Posilněte se lékárničkou a případně municí. Z přilehlého okna se naskýtá krásný výhled na havarovaný vrtulník s ubohou skupinkou ztroskotaných vojáků, bránících se tvrdému útoku. Záchranná helikoptéra nemůže přiletět kvůli pěti raketometčíkům na protějších střechách. Jsou poměrně špatně vidět, ale je jich zde všech pět a všech pět je také nutné zneškodnit. Poté už jen chvíli chraňte vojáky, záchranný vrtulník na sebe nenechá dlouho čekat.

  Valiant Soldiers
  Černí jestřábi začínají padat rychleji než nepřátelé pod vaší palbou – již druhý stroj ochutnává listy svého rotoru vyprahlý písek. Pokud budete sledovat šipku, narazíte na první odpor hned u chatrčí za palmami. Zastřelte vojáka naproti vám, stejně jako dalšího za rohem vlevo. Proběhněte nádvoří a zamiřte kolem barelů doprava. Jakmile vykouknete za roh, ze všech směrů se vyrojí hned několik vojáků, stáhněte se tedy zpátky a opatrně je všechny zlikvidujte. V polorozbořené budově, kam ukazuje waypoint marker, naleznete osamělého vojáka do party. Než se vydáte dále, vyplatí se vystoupat po schodech z venkovní strany stavby do prvního patra, kde se nachází lékárnička. Ve dvou a s plným zdravím není problém dostat se dále, zvláště když se blízko po směru cesty nachází další lékárnička, jejíž pozici bezpečně odhalí minimapa. Až dorazíte k velkému prostoru posetému plechovými boudami, z temné místnosti na druhém konci napravo začne pálit těžký kulomet. Jeho obsluha zemře hned co zaslechnete hlášení „nice shooting“. Poté se zbavte většiny ostatních Somálců a zamiřte do otvoru v budově, nalevo od toho, ze kterého přicházela kulometná palba. Uvnitř po schodišti nahoru, tam již čekají dva přátelé hlídající lékárničku. Vyjděte z budovy a dejte se doprava. V jednom ze stánků je opět lékárnička a bedna s municí. Náměstí nepřekračujte přímo, ale vyčistěte jej nejdřív z dálky a až pak se pomalu přibližte k budovám vepředu, odkud z oken pálí nepříjemní odstřelovači, stejně jako ze stavby vpravo, kam se máte vydat. Až budete u budovy, běžte po směru ukazatele pod podloubí vlevo, kde naleznete osamělého vojka s bednou munice a lékárničkou. Pokud si nejste jistí, uložte si nyní raději pozici. V oknech naproti jsou tři odstřelovači, sestřelte je, ale pozor na vojáka, přibíhajícího z ulice. Bleskově vykoukněte za dřevěnou budku po levé ruce a zneškodněte obsluhu kulometu. Stáhněte se však, neboť v otvorech nad vámi jsou další dva nepřátelé. Až bude po nich, stačí pohodlně zastřelit zbytek na střeše dále. Na konci ulice vpravo čeká ještě jeden kulomet se Somálcem schovaným za keřem. Naběhnout do další ulice se rovná sebevraždě, opatrně odpravte odstřelovače v okně vysoko na pravém rohu budovy a dalšího na pavlači. V dáli uvidíte těžký kulomet, zneškodněte jej. Postup si lze usnadnit zabočením do první uličky vpravo a plížením se za chatrčemi, kde lze střelbou do sudu odpálit zídku, která brání v přístupu k lékárničce s municí. Jakmile budete pokračovat dále, uslyšíte zmatenou konverzaci s členy uvízlého týmu, který signalizuje svou pozici kouřovým granátem. Uvnitř místnosti se nalézá další lékárna s náboji, které se hodí při eliminaci nepřátel, blokujících cestu ulicí dále. Pokud chcete misi dohrát co nejrychleji, nechte se krýt střelbou spolubojovníků a utíkejte směrem k zídce s parkujícími automobily. Zalehněte, vyčkejte, než se situace uklidní (nebo než vám do rány nenaběhne co nejvíc Somálců), zídku elegantně přeskočte a utíkejte stále rovně do útrob budovy. Tam vás již očekává celý tým rangerů, kteří předvedou své umění na několika posledních vojácích, aby se vzápětí úroveň ukončila.

  Last Stand
  Američané jsou pod těžkou minometnou palbou, vaším úkolem bude najít a odpálit nepřátelské minomety. Na začátku projděte budovou pod podloubím, až se ocitnete u východu do uličky. Tu střeží dva vojáci po stranách, jeden na balkónu, další na rezavém autobusu v dáli. Za rohem napravo od něj číhá rovněž jeden nepřítel. Pokračujte dále, až dorazíte na náměstí s troskami stavení. Uvnitř jednoho z nic se skrývá voják s bazookou, pozor na něj. Pokud jste zranění, nenásledujte šipku, zahněte na náměstí doprava, kde naleznete lékárničku. Druhá se nachází o něco dále ve směru ukazatele za plechovou boudou. Následující uličky jsou poměrně přímočaré, jen je třeba dávat si pozor na nepřátele, kteří jsou téměř za každým rohem. V bodě, kdy bude po vaší levé ruce železná branka, nemusíte chodit doprava, když se dáte rovně, podaří se vám zezadu nachytat několik vojáků. Za nimi naleznete lékárničku s municí. Dále, v uličce se sloupořadím, stojí na střeše v dálce dva strážci, ten napravo třímá bazooku. V téže ulici si dejte pozor na Somálce na střeše v průchodu nalevo a na těžký kulomet, nacházející se na konci bloku za levým rohem. Za kulometem vezměte lékárničku, která se v těchto chvílích bude určitě hodit. Nyní, před náměstím, přichází neobtížnější část mise a správný čas pro uložení pozice. Nejdříve zabijte raketometčíka v okně nalevo (mimo ostatních méně nebezpečných nepřátel). Poté strážce na mostě, načež nastane čas někam se dobře zakopat. Místečko rohu nalevo za pneumatikami se přímo vybízí. Na pomoc přiletí vrtulník, ovšem i tak zahajte palbu po mnoha nepřátelích. Vykloňte se za roh a pokuste se trefit obsluhu těžkého kulometu ve tmě v dálce. Pokud bude vzduch čistý, přeběhněte prostranství a zmocněte se munice s lékárničkou v rozbořené části budovy naproti, ale pozor, je zevnitř hlídaná. Minomety se nacházejí, co by granátem dohodil. Ten skutečně můžete do hnízd vhodit a sami se v nich zakopat. Začne přibíhat moře nepřátel, ale stačí přenechat střelbu spolubojovníkovi (tedy pokud je ještě naživu) a ke dvěma minometům položit nálože. V druhém hnízdě se nachází lékárnička, kterou seberte, až budete utíkat opačným směrem, než odkud jste přišli (byť ukazatel ukazuje stále na minomety). Zpovzdálí odpalte nálože a nakonec se spojte s právě přijíždějícím konvojem.

  Mogadishu Mile
  Poslední regulérní mise nasazuje korunu zejména obtížností, ve skutečnosti je docela krátká a přímočará. Ihned jak se objevíte vedle konvoje, utíkejte k jeho čelu, přibližně v polovině však vběhněte pod oblouk nalevo. Naběhnete tak nepřátelům pěkně do zad a navíc si zkrátíte cestu. Musíte se totiž držet stále před transportem a likvidovat nebezpečné raketometčíky. Až vyběhnete z budovy, sestřelte nepřítele hned nalevo i napravo, pokračujte rychle dále až na druhý konec, kde naleznete prvního raketometčíka. Spojte se s konvojem a zlikvidujte raketometčíka poblíž hromady haraburdí vepředu. Nyní zahněte mírně doprava, ale držte se levé zdi, aby vás nezasáhl velký počet nepřátel vepředu, ale abyste zároveň mohli zneškodnit raketometčíka za dřevěnou budkou. Schovejte se za rohem a nechejte první vůz s těžkým kulometem, aby ulici vyčistil. Používejte konvoj ke krytí a v další ulici nalevo zastřelte raketometčíka v dálce. Až s transportem přiběhnete k rozcestí, dále si už poradí sám, opusťte jej a vběhněte do uličky nalevo, odkud střílejí dva vojáci. Můžete také následovat konvoj, ten vás ale brzy opustí a hlavní ulice by pro samotné vojáky byly nebezpečné. V uličce druhou odbočkou doleva, až na konec a doprava k další nízké zídce. Za ní opět doprava, ocitnete se na rozlehlém nádvoří z výhodnější strany. Zneškodněte několik stráží a pokračujte směrem doleva.Na konci opět doleva, ale na otevřeném prostranství pozor, kromě vojáka dole hlídá prostor ještě odstřelovač na budově. Odtud se snažte uličkami dostat co nejvíce vlevo od směru zelené šipky, dostanete se tak v levému okraji ulice, po které budete muset projít. Nyní jen ostřelujte několik málo nepřátel na protější straně, než se dostanete k průchodu pod obloukem, kterým si můžete zkrátit cestu a vběhnout tak dalším Somálcům do zad. Z východu sestřelte stráže na mostě a pokračujte k blízké odbočce doleva. Zadní ulice jsou téměř nehlídané, takže nic nebrání v doběhnutí na jejich konec a zabočení doprava, kde již čeká starý známý konvoj. Nádavkem za jeho úspěšné dohnání vás napravo od něj očekává potřebná lékárnička s municí. Konvoj dále následujte a probijte se opět do jeho čela. Jakmile zabočí doprava, pozor na odstřelovače v okně. Po následném zahnutí doleva spěchejte na konec řady domů po levé straně, kde již číhá nebezpečný raketometčík. Po výpadu na rozlehlé náměstí nás čeká poslední setkání s několika odpalovači raket. Zastřelte rychle několik nebezpečných vojáků, ale neodbočujte spolu s konvojem, nýbrž pokračujte rovně k budovám. Tam vběhněte do uličky na pravé straně, na jejímž konci zezadu překvapíte čtyři vycházející vojáky. Z uličky povyběhněte a sestřelte raketometčíka na protější straně náměstí. Další se skrývá hned vedle východu z uličky v rozbořené místnosti, avšak pozor na vojáka v patře. Nakonec stačí zneškodnit muže s bazookou dále za rohem budovy napravo a připojit se ke konvoji. Uvnitř stadionu vás přivítají prázdné tribuny a nastoupené mužstvo transportérů Spojených národů s vrtulníkem v čele. Přeji šťastný zápas.

  Aidid Takedown
  Uplynuly tři roky od masového vraždění, které prakticky nic nevyřešilo. Muhammed Farah Aidid je stále naživu, ale děkujme za tuto skutečnost! Jinak by bonusová mise nejspíš spočívala v prosévání afrického písku na čas. Na začátku se nechejte odvézt až k cílové destinaci. Nesnažte se střílet nebo pomáhat spřátelenému klanu, který kryje váš příjezd. Až auto zastaví, následujte informátora k místu, kde se zarazí. Očekávejte příchod nepřítele zezadu, pak dalších dvou zpoza pravého rohu a nakonec opatrně zastřelte dvoučlennou obsluhu těžkého kulometu vpravo. Budete-li pokračovat dále, informátor se opět zastaví. Nenechávejte jej v uličce samotného, ale vraťte se kousek zpět, zastřelte vojáka přibíhajícího ze zálohy a spěchejte opět k neprozkoumanému konci uličky. Tam by už mělo útočit několik vojáků. Vyčistěte náměstí a následujte komplice do dveří po levé straně. Po Somálcích uvnitř nestřílejte, jsou to přátelé. Vzadu se nachází tunel vedoucí přímo do Aididova doupěte, račte slézt po žebříku. Dole odpalte stěnu granátem a pokračujte do útrob bunkru. Ten je poměrně přímočarý, na prvním rozcestí postačí zahnout doprava, na druhém doleva. Dávejte si pozor zejména na vojáky, objevující se za vašimi zády. Kousek za druhým rozcestím se nachází samotný Aidid i s lékárničkou a municí. Prvně jmenované odstřelte, ostatní seberte. Nyní je vhodné si hru uložit a snažit se dostat ven z bunkru. Cestu budou komplikovat nepříjemní vojáci vybíhající z míst, která jste už prozkoumali, musíte být tedy rychlí. Ke všemu u samého východu z tunelů figurují hned tři těžké kulomety. Pokud uvidíte žebřík, máte téměř vyhráno. Použijte jej, zneškodněte dvě stráže v budově a několik málo dalších v exteriéru. Doběhněte na silnici a naskočte na korbu známého náklaďáku.

 • Autor:
  Témata: Hluk, hračky, Loď, Raketa
  • Nejčtenější

  Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

  novinky 14. 7. 2024 40

  Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

  Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

  novinky 18. 7. 2024 26

  Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

  novinky 13. 7. 2024 66

  Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

  Chtěli vytvořit Skyrim planetu ve Starfieldu, reakce fanoušků je zklamala

  novinky 15. 7. 2024 17

  Skupina fanoušků her od Bethesdy si uložila heroický úkol, přenést fantasy svět Tamrielu, známého...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Jasný signál fanouškům. Polské studio teď zaměstnává hlavně nový Zaklínač

  novinky 17. 7. 2024 4

  Ačkoliv má polské studio v přípravě hned několik projektů, aktuální informace naznačují tomu, že...

  Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

  novinky 20. 7. 2024 4

  Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

  Stýská se vám po značce Command & Conquer? Zkuste skvělé demo Tempest Rising

  novinky 19. 7. 2024 3

  Na Steamu se nečekaně objevilo demo skvěle vypadající strategie Tempest Rising, která se přiznaně...

  Predátor z džungle Nahantu. Diablo 4 představuje nové povolání Spiritborn

  novinky 19. 7. 2024 10

  Studio Blizzard blíž představilo nové povolání Spiritborn, které do hry zavítá letos v říjnu v...

  Paramount zařízl sci-fi seriál Halo, přesto zůstává špetka naděje

  novinky 19. 7. 2024 24

  Hraný sci-fi seriál Halo, které vznikl podle stejnojmenné herní série, končí. Paramount se rozhodl,...

  Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

  Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

  IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

  Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

  Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

  Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

  Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

  Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

  Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

  Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...