Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Crazy Taxi 2 – taxikářem snadno a rychle

  12:00
Jestlipak víte, jaké je to být taxikářem v Americe? No pochopitelně, šílené. Vítejte ve druhém díle oblíbené dreamcastové arkády, která má již jisté renomé a zvuk (Offspring, Methods of Mayhem). Čeká vás bláznivá a divoká jízda povedenými městskými scenériemi, jež sice nepřináší téměř nic nového, ale stále se výborně hraje.

Crazy Taxi 2

Příznivci šílené jízdy na Dreamcastu mohou být potěšeni, protože Sega ve spolupráci s Hitmakerem nabízí druhý díl svého komerčně velice dobře přijatého bláznivého jízdního dobrodružství, v němž se jako řidič taxíku snažíte vydělat něco peněz v dravčím světě buržoazní společnosti.

Herní systém je dokonale jednoduchý a jednoduše chytlavý. Na prvotní výběr máte ze čtyř jezdců a jejich taxíků, přičemž každý vůz se sice ovládá naprosto shodně, ale má trochu odlišné jízdní vlastnosti. Před vstupem do akce vybíráte časový limit jejího trvání, kromě toho si můžete vybrat i non-stop akci, kdy na začátku dostanete určitý časový limit, který se zvyšuje v závislosti na rychlosti a množství spolehlivě odvezených pasažérů. Záleží tedy jen na vašich schopnostech a dovednostech, jak dlouhá pro vás tahle non-stop akce bude.

Po spuštění samotného taxíkového šílenství se ocitáte se ve fiktivním městě, diametrálně odlišném od toho z prvního dílu, ale jinak je vše při starém – ať již bohužel, či bohudík. Vašemu vozítku stačí ke štěstí tlačítko pro akceleraci, brzdu, zpátečku a nově přibyla impresivní dovednost skoku. Ta přichází velice vhod kupříkladu v dopravní zácpě, kdy dokážete ladně přeskočit stojící dlouhý kamión – to se prostě musí vidět! Crazy Taxi 2 Stejně působivý efekt se dostaví v případě, kdy takto zdoláte mimoúrovňovou křižovatku, prostě jedinečné. Občas je však tahle funkce nepostradatelná, pro ukrácení času totiž můžete vyskočit na silnici vedoucí přes most nad původní komunikací, čímž získáte cenné vteřinky k dobru. Skoky však není radno podceňovat a považovat je pouze za efektní vychytávku, přesvědčíte se o tom například v pyramidě, kde jsou testovány vaše technické jízdní schopnosti.

Ve hře samotné pak během jízdy po rozlehlé ploše města nabíráte zákazníky. Ti se dají rozpoznat jednak dle specifické ikony (její barevné odlišení vám dává jistou nápovědu, jakou dálku s klientem budete nuceni absolvovat a kolik těch klientů vlastně bude, podle čehož můžete také předem odhadnout, kolik peněz za tuhle jízdu vyděláte) a dále podle toho, kterak na vás halekají. Po zastavení vašeho taxíku v ohraničeném prostoru vybraného kunčafta počkáte, než k vám naskočí do auta (záleží na tom, jak blízko něj zastavíte - čím dál, tím více cenných vteřinek ztratíte) a poté začíná váš boj o čas, kdy v dané časové periodě musíte svého zákazníka dopravit na místo určení.

Pro lepší povědomí kudy kam vám v horní části obrazu indikuje zelená šipka směr, Crazy Taxi 2 kterým se vydat. Město však může být, zejména pro případné začátečníky, poněkud tvrdším oříškem k rozlousknutí, neboť se zde nenadějí žádné mapy. Vše si musíte dostat do paměti, malým pomocníkem na cestách pak může být prohlédnutí celé lokace s jejími důležitými oblastmi v kolonce MAP před započetím hry. Ale zpět k náročným zákazníkům. Pokud stihnete dorazit na jimi požadované místo v nějakém časovém rekordu, bude vám odměnou vysoké dýško. Pakliže překročíte stanovený časový limit, máte smůlu. Cestou získáváte ještě další bonusy za to, kterak dovedně se dokážete proplétat cestovním ruchem (těsné míjení či přeskakování okolních či protijedoucích automobilů apod.). Je těžko popsatelné, jak adrenalinovou se jeví záležitost, když si to plnou rychlostí pálíte po hlavní silnici, jen o vlásek míjíte neuvěřitelně pomalé šoféry, přičemž zákazník na zadním sedadle jenom nadšeně nadskakuje, eventuelně křičí. Uvedené reakce zprvu působí legračně, leč s přibývajícími hodinami to může začít lehce lézt na nervy (jak komu, CT2 je hrou, u které jsem v letošním roce strávil jednoznačně nejvíce času, a to řádově několik desítek hodin - by Vreco). Adrenalin v krvi vám navíc bude pumpovat dokonale rytmický a k vyšší rychlosti vás vybuřující hudební doprovod od Methods of Mayhem (skladby: Crash, Who the Hell Cares) a Offspring (Americana, No Brakes, Walla Walla, Come out Swinging, One Fine Day).

Crazy Taxi 2

V CT2 můžete nyní nabrat několik lidí naráz. Tím se nemyslí, že byste naložili jednoho zákazníka a o kus dále dalšího. Na určitých místech totiž zevlují skupinky lidí (2-4), jež lze nabrat najednou a vy je musíte všechny rozvézt tam, kam chtějí. To je ve finále hodně riskantní operace, neboť vedle možného vysokého zisku (pouze tehdy, když všechny dopravíte tam, kam požadují) se lehce nadějete snadné prohry! Ale risk je přeci zisk a vozit více lidí přímo vyzývá a zároveň láká, zvláště když se vám bonusy za šílenou jízdu násobí počtem pasažérů. Nepříjemné pak ovšem je, když vám k úspěšnému odvozu posledního ze čtyř zákazníků chybí sto metrů a vy tak rázem namísto původně slíbených více než 1000 dolarů vidíte jen z auta vyskakujícího, na vaši neschopnost nadávajícího zákazníka. Holt s neplatiči se setkáte i v CT2.

Samozřejmě znovu zapomeňte na nějaké dodržování dopravních předpisů, s tím byste se daleko nedostali. Ani fyzikální model tady není implementován, takže auto drží i po přímém čelním nárazu do zdi, dokáže při hrůzně vyhlížejícím střetu následně odtlačit masivní náklaďák z cesty (ale pochopitelně se zastaví a odrazí od náklaďáku zpět, čímž ztratíte cenné vteřinky) a podobně. Nic z výše uvedeného však není na škodu, právě naopak. Vše díky těmto arkádovým aspektům dostává ten správný švih a říz. Crazy Taxi 2 Vedle toho se tu navíc připravte na částečně interaktivní prostředí, ve kterém brutálně porážíte telefonní automaty, lavičky a slunečníky v parku, bedny, dokonce můžete přeskočit svodidla a skončit na dně mořském – překvapivě i zde se nadějete čekajících zákazníků a kupodivu to nebude velryba, jež tu majestátně proplouvá kolem.

Kromě dvou měst vám Crazy Taxi 2 nabízí také tzv. pyramidu, kde na vás čeká pěkná řádka úkolů testujících vaše řidičské dovednosti. Zde musíte plnit zadané úkoly (obvykle dovézt jednoho až čtyři zákazníky ve vražedných časových limitech na naprosto šílených a technicky značně náročných tratích) a pyramidou je tento mód nazván proto, že se vám patra zpřístupňují postupně. Na počátku tedy musíte splnit pět méně náročných úkolů, poté jsou na řadě čtyři náročnější, tři již hodně náročné, dva velmi obtížné a na konec jeden téměř nehratelný. Co vás čeká na konci vám však dosud nejsem schopen prozradit, abych byl upřímný, dosud se mi nepodařilo celou pyramidu zdolat - takže pokud jste byli úspěšnější, můžete nám v diskusi pod článkem prozradit, co se stane po úspěšném absolvování všech dovednostních zkoušek.

Takže nyní je správný čas sesumarizovat, co že se oproti prvnímu dílu vylepšilo. Crazy Taxi 2 Máte tady znovu dvě města a čtyři řidiče. Sympatické postavy z jedničky se dostanou ke slovu jako příjemný bonus, což není špatné. Jednoduché ovládání – kdy k tomuto titulu můžete zasednout opravdu kdykoliv a kdekoliv a hned se vám dostane do ruky - a herní mechanismy asi nebylo třeba nějak výrazně obměňovat. Potěší nová a fakticky vítaná dovednost skoku a možnost nabrat během jízdy vícero pasažérů mířících do rozličných koutů města. Prima. Ale přesto musím říct, že dvakrát téměř stejná hra, jakkoliv je stejně kvalitní, není pro žádného kupce zcela rentabilní počin. Vylepšení grafické části jsem si nějak nepovšiml (pokud vůbec je), mluví se sice o zvýšení dohledu řidiče, jenž je standardně snímán v third person perspektivě (resp. jeho auto), ale to bych též neřekl. Znovu se tu nadějete příležitostného doskakování pozadí, ale to bych vcelku neviděl jako vadu. Mnohem spíše mi vadí, že CT2 nemá nějaký kompaktní herní režim (na způsob Story módu), který by nabízel nějaký řád, stmeloval zdejší snažení a umocňoval vaši snahu o další postup vpřed. Takto překonáváte jenom své či kamarádovy rekordy nebo se můžete vyřádit ve specifických disciplínách pyramidy, kde se vyjma výše uvedeného nadějete také sprintu přes překážky, skoku z vysokého můstku s kritickým bodem 500m, trefování balónků a podobných legrácek.

Crazy Taxi 2

Ale přesto bych čekal od dvojky již něco více, třebas multiplayer, o kterém se hodně mluvilo a byl tolik žádán. Třebas mód, v němž bych musel dodržovat předpisy. Nebo zohlednění poškození auta v tom smyslu, že při maximálním „Damage“ bych v misi skončil. Nápadů je celá řada, ale Sega se rozhodla raději příliš neriskovat a vsadila na osvědčenou jistotu.

MARTIN:
Takže, abych to v rychlosti shrnul. Pokud se vám líbila jednička, v případě dvojky určitě nebudete proti. Ale osobně bych doporučil spíše její výpůjčku než koupi, neboť CT2 oproti předchozí kapitole této série (jež by měla být v budoucnu k dostání i na PS2 a navíc se dále chystá s dalším dílem expandovat na Xbox) nabízí spíše jen kosmetické změny k lepšímu a vše zásadní zůstalo ve známých intencích. Třebaže se to zdá nepochopitelné, je zdejší způsob závodění podán takovým způsobem, že si získá srdce většiny hráčů bez ohledu na to, zda-li je jim závodní žánr blízký či nikoliv. Na druhou stranu je hra poněkud monotónní, a tak pokud hledáte nějaké hlubší herní vyžití, jste v tomto případě na špatné adrese. Třebaže v jednoduchosti je síla (nebo krása) a CT2 to názorně dokumentuje, v případě dvou téměř identických her nemůžu říci jinak, Crazy Taxi 2 než že druhý díl je sice pořád dobrý titul, ale do mé elitní skupiny špičkových produktů od známky osm a výše se prostě nemůže dostat, neboť stagnuje na místě. Což je trochu škoda.

VRECO:
Mé hodnocení a pohled na hru je zcela jistě ovlivněn faktem, že jsem první díl hry nehrál a k tomu druhému jsem původně usedal jen s tím, že se na pár minut odreaguji a poté půjdu něco dělat. Nakonec jsem u něj strávil několik hodin a poté jsem u hře věnoval další a další hodiny, vlastně každou volnou chvíli, kterou jsem si v Praze vyšetřil. Crazy Taxi 2 mě prostě dostala, byla to láska na první pohled. Nemohl jsem odolat její sexy grafice, adrenalinové hudbě, jednoduchosti a hlavně geniální hratelnosti, která vás před televizí upoutá na nekonečně dlouhou dobu a navíc neomrzí, neboť pasažérů je ve hře opravdu velká spousta a byť chtějí vždy odvézt na to samé místo, než je povozíte po městě všechny a než se vám město podaří dostat do paměti, potrvá to několik dní intenzivního hraní. K tomu si přičtěte hodiny u zkoušek vašich dovedností v pyramidě (kde u těch obtížnějších budete zřejmě hodně nadávat, stejně jako já :o)) a zjistíte, že pokud máte Dreamcast a nemáte původní díl, případně jste-li vlastníky PS2, na kterou by měla být tahle hra také za čas k dostání, nebude koupě Crazy Taxi 2 ani v nejmenším volbou, které byste později litovali.

Crazy Taxi 2
Výrobce/Vydavatel Hitmaker/Sega
Platforma Dreamcast (výhledově i PS2)
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano, 20 bloků
Verdikt by Martin: Kvalitní a velice chytlavá arkáda, ke které se budete rádi a často vracet. Nicméně jedná se v podstatě o to samé, co nabídl již první díl.
Verdikt by Vreco: Nehledáte-li vysoce realistický simulátor taxíku, ale parádně vychytaný mix akční, arkádní a šíleně ulítlé automobilové zábavy, pak je Crazy Taxi 2 tou správnou volbou. Nejlepší konzolová hra, kterou jsem hrál.
Hodnocení: Martin: 70%, Vreco: 90%

Autor:
  • Nejčtenější

Bude zarach stačit? Syn vývojáře GTA vypustil na internet tajné záběry

magazín 4. 12. 2023 7

Těsně před vydáním prvního oficiálního traileru na chystané GTA VI se na internetu objevily záběry...

První pořádné video z televizního Falloutu ukončují jaderné výbuchy

novinky 4. 12. 2023 7

Po sérii oficiálních fotografií se konečně můžeme všichni podívat i na první pořádné záběry z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omyl, nebo budoucnost? Vydavatelství přerušilo hraní Assassin’s Creed reklamou

magazín 4. 12. 2023 8

Vydavatelství Ubisoft se omluvilo hráčům posledních dílů populární série Assassin’s Creed, kterým...

Těchto dvacet her si PC hráči přejí nejvíce. Najdete i svého favorita?

magazín 3. 12. 2023 32

Aby vám neuniklo vydání sledované hry, můžete si ji na Steamu, nejpopulárnějším digitálním obchodě,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Videoherní genocida. Hráč se pokusil zabít všechny živé tvory ve Skyrimu

novinky 2. 12. 2023 27

I po více než deseti letech od svého vydání láká skvělé RPG The Elder Scrolls V: Skyrim své...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Bude zarach stačit? Syn vývojáře GTA vypustil na internet tajné záběry

magazín 4. 12. 2023 7

Těsně před vydáním prvního oficiálního traileru na chystané GTA VI se na internetu objevily záběry...

První pořádné video z televizního Falloutu ukončují jaderné výbuchy

novinky 4. 12. 2023 7

Po sérii oficiálních fotografií se konečně můžeme všichni podívat i na první pořádné záběry z...

Omyl, nebo budoucnost? Vydavatelství přerušilo hraní Assassin’s Creed reklamou

magazín 4. 12. 2023 8

Vydavatelství Ubisoft se omluvilo hráčům posledních dílů populární série Assassin’s Creed, kterým...

Těchto dvacet her si PC hráči přejí nejvíce. Najdete i svého favorita?

magazín 3. 12. 2023 32

Aby vám neuniklo vydání sledované hry, můžete si ji na Steamu, nejpopulárnějším digitálním obchodě,...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...