Začínáme překládat naostro - #2

  12:00aktualizováno  5:04
Přátelské varování: Tento díl konzumujte za pomocí hůlek a jako druhý chod si dejte suši.

Geografická poloha Japonského císařství se dá popsat dvěma způsoby - závisí na vaší politické orientaci, který si vyberete. Buď leží země vycházejícího slunce na východ od Aljašky nebo na západ od Kamčatky. Kolem není nic než voda, takže pokud budete chtít používat první z utilit, pomocí které se překládají programy, budete muset uplavat alespoň Memoriál Františka Venclovského - teprve pak budete moci při překládání vykřikovat „já su tak šťastné“. Ale jak vás znám, vy se na cestování vybodnete, a aniž byste se hnuli od počítače, stáhnete si kouzelnou utilitu přes internet. Koneckonců, proto jsem vám ji dal na nejbližší server, že :-). Takže máte výhodu, že vás cestou neopíchá ryba ježík, což může sice vyvolat litanie u zoofilních masochistů, ale nám, kdo potřebujeme utilitu, může být fugu ukradený.

Utilita, o které mluvím, se jmenuje EXEScope, a japonský původ je na ní znát.
Zdrojové texty vytahuje z programů za použití jemného násilí, které v sobě kombinuje kung-fu, karate, judo, kung-pao a učení dávných mistrů ninja (ve skutečnosti jde o prostou dekompilaci zapsaných zdrojů po vyvolání nabídky Soubor - Otevřít, ale Čedič chytá manýry jednoho televizního pekaře, a kdyby čtenost tohoto článku klesla pod 1000, patrně by oprášil svoje nunčaky, takže ty zbytečné rádobyvtipné odbočky omluvte ;-D) (No teda, to sem netušil, že mám takovou pověst :-o :-D - Čedič).
Škoda jen, že pokud je soubor šifrován, EXEScope si s ním neporadí a zobrazí buď chybové hlášení (japonsky!) nebo pro jistotu ztuhne jako Takešiho hrad. EXEScope umí zpracovat jen soubory typu PE32, takže v něm ani náhodou neotevřete programy pro 16-bitová Windows, pro DOS nebo pro jiné systémy než z řady Windows9x a vyšších. Pokud soubor úspěšně dekompiluje, vypíše zjištěné zdroje do levé části okna v podobě relativně přehledné stromové struktury, a vytažené součásti nastrká do podkategorií s příznačnými názvy (Bitmaps, Strings, Menu, Dialogs...). Vám nezbývá nic jiného, než otevřít podkategorii, kterou chcete upravit, klepnout na příslušný zdroj a začít přepisovat v pravé části okna. Pozor! V závislosti na podkategorii můžete v EXEScopu upravovat i další prvky, jako třeba aktivovat a zase vypínat tlačítka, zaškrtávat zaškrtávadla, přetvářet obrázky, a tak dále - ale nezapomínejte na autorská práva, a hlavně na to, že pokud něco zvoráte, program pak už nemusí fungovat.
EXEScope upravuje přímo soubor, ale dokud se nezaregistrujete (je distribuován jako shareware), upravíte maximálně jeden řetězec, ostatní změny se neuloží. Na registraci máte 14 dní, během nichž byste měli do Japonska poslat asi tak dvacet dolarů, adresovaných panu Toshimu.
Aktuální verzi 6.10 si stáhněte odsud, kde uvidíte i obrázky prostředí programu. Aplikace je naprogramována v Delphi.

Pokud si vyberete druhou utilitu, uděláte lépe a ušetříte i peníze - v tomto případě šilinky. Program Resource Hacker je totiž zadarmo, ale stejně jako EXEScope má občas problémy se složitěji komprimovanými soubory. Narozdíl od japonského kolegy tento bodrý Rakušan jódluje své hlášky v perfektní angličtině, a provedení jeho uživatelského prostředí je pečlivé jako Schönbrunn. Pracovat umí stejně jako japonský kolega jen se soubory pro 32-bitová Windows, a téměř jako podle kopíráku je zobrazuje v levé části okna ve stromové struktuře a v podkategoriích.
Resource Hacker je navzdory svému názvu zcela legální aplikace, se zdroji pracuje rychle a vyčmuchá i ty, které EXEScope rozpoznat nedokáže. Je to zkrátka takový komisař Rex mezi překládacími programy. Zajímavou funkcí je možnost vyextrahovat načtené zdroje jako binární nebo datové soubory.
Verzi 3.2.2.35 si stáhněte odsud, a pokud se vám bude líbit, určitě pošlete jejímu autorovi Angusu Johnsonovi e-mail s pozvánkou na Zugspitze.

V tuto chvíli by se vám už měly na disku povalovat oba chytré programy. Mluvil jsem však o třech, a slovo také dodržím - třetí nejpoužívanější utilita je Restorator, která je ještě mnohem komplexnější než předchozí programy. Proto jí budu věnovat celý poslední teoretický díl seriálu příští týden. Po teorii nastoupí tvrdá praxe, kdy si na všech třech utilitách ukážeme překlad stejného programu od menu až po obrázky.

Než začnete utility používat, pamatujte si - pokud něco nezvládá jedna, může to zvládnout druhá. Proto je vhodné stáhnout všechen nabízený software. A rozhodně si předtím, než začnete experimentovat, přečtěte vcelku obsáhlé nápovědy, kterými obě aplikace disponují.

Za týden u hexadecimálních kódů na shledanou.

Veškeré připomínky, náměty, dotazy a finanční podněty směrujte na níže uvedený e-mail. Rád se ozvu :o). Mé webové stránky najdete tady.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Wise Registry Cleaner

WiseRegistryCleaner SK

Wise Registry Cleaner je program na cistenie registrov Windows. Pripravil som vám slovenčinu aj do verze 9.61.647

UltraEdit

UltraEdit

Výkonný editor pro Windows s jednoduchým ovládáním. Čeština pro verzi 25.00.0.58 x64

ACDSee Photo Studio

ACDSee Photo Studio

Opět vyšly nové verze programů od výrobce ACDSee, tentokrát pod názvem ACDSee Photo Studio. Já vám dnes přináším...

Najdete na iDNES.cz